Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Кальнік Олександр Петрович. Організація контролю навчальних досягнень з гуманітарних дисциплін у фаховій підготовці курсантів вищих військових навчальних закладів. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Кальнік О.П. Організація контролю навчальних досягнень з гуманітарних дисциплін у фаховій підготовці курсантів вищих військових навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – Теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих Академії педагогічних наук України, Київ, 2009.

У дисертації визначено педагогічні умови організації контролю навчальних досягнень з гуманітарних дисциплін, що забезпечують ефективність фахової підготовки курсантів ВВНЗ; розкрито особливості організації контролю навчальних досягнень з гуманітарних дисциплін у ВВНЗ; розроблено критерії визначення ступеня готовності викладачів до здійснення контролю навчальних досягнень, технологію організації контролю навчальних досягнень курсантів з гуманітарних дисциплін і програму підвищення готовності викладачів до організації контролю навчальних досягнень.

У ході дослідження виявлено, теоретично обґрунтовано і експериментально перевірено педагогічні умови організації контролю навчальних досягнень, що забезпечують ефективність фахової підготовки курсантів ВВНЗ з вивчення гуманітарних дисциплін.

1. Дослідження теоретичних засад організації контролю навчальних досягнень дало можливість уточнити поняття «контроль», «діагностика», «оцінювання», «перевірка». Контроль навчальних досягнень розуміємо як взаємодію суб’єктів навчального процесу, що забезпечує виявлення реальних результатів навчання і приведення їх у відповідність із необхідними результатами навчання. Основним завданням контролю є забезпечення досягнення цілей навчання завдяки ефективній реалізації тих функцій контролю, які в межах певної педагогічної парадигми покладено в основу навчального процесу. Специфічними функціями контролю, які не реалізуються за допомогою жодного іншого компонента навчання, є виявлення, оцінювання і діагностика навчальних досягнень, а також коригування навчального процесу, тобто діагностична, оцінювальна та управлінська функції контролю. До етапів організації контролю відноситься не лише виявлення реальних результатів навчання студентів, порівняння їх з необхідними результатами навчання і визначення ступеня досягнення необхідних результатів навчання (перевірка і оцінювання), аналіз та інтерпретація її результатів (діагностика), а й визначення необхідних результатів навчання, планування перевірки, підготовка контрольних завдань і здійснення коригувальних дій для досягнення необхідних результатів навчання (навчальних цілей).

У працях вітчизняних і зарубіжних дослідників наголошується на існуванні впливу контролю навчальних досягнень на навчальний процес (студентів, викладачів, процес навчання). Цей вплив може бути як позитивним, так і негативним, що значною мірою залежить від організації контролю. Позитивний вплив контролю на студентів забезпечує підвищення рівня навченості, мотивації і пізнавальної активності, сформованість професійно важливих якостей особистості студентів тощо. Негативний вплив контролю на студентів призводить до підвищення рівня тривожності, виникнення емоційної напруги, психологічного дискомфорту, негативного ставлення до навчання, виникнення конфліктних ситуацій між викладачами і студентами, формування негативних рис характеру студентів. Існуючій моделі організації контролю навчальних досягнень студентів у вітчизняних ВНЗ, поряд з позитивними моментами, властиві істотні недоліки, що спричиняють негативний вплив на навчально-пізнавальну діяльність студентів, тому вона потребує удосконалення.

2. З урахуванням вивчення теоретичних основ організації контролю навчальних досягнень та результатів констатувального експерименту визначено педагогічні умови організації контролю навчальних досягнень, що забезпечують ефективність професійної підготовки курсантів ВВНЗ з гуманітарних дисциплін: розуміння контролю навчальних досягнень як засобу досягнення цілей фахової підготовки і розвитку особистості курсанта; врахування специфіки гуманітарних дисциплін та особливостей навчального процесу ВВНЗ під час проектування і реалізації контролю навчальних досягнень; підготовка і перепідготовка викладачів з метою забезпечення належного рівня їхньої готовності до організації контролю навчальних досягнень.

3. Для забезпечення ефективності фахової підготовки курсантів з гуманітарних дисциплін розроблено технологію організації контролю навчальних досягнень з урахуванням вітчизняного і зарубіжного досвіду організації контролю навчальних досягнень, принципів особистісно орієнтованого навчання, особливостей гуманітарних дисциплін та специфіки навчання у ВВНЗ. Експериментальне дослідження ефективності розробленої технології контролю навчальних досягнень в ході навчання гуманітарних дисциплін показало: технологія здійснює позитивний вплив на навчальний процес, забезпечуючи розвиток професійної компетенції і особистості курсанта, що виявляється у підвищенні рівня навченості курсантів гуманітарним дисциплінам, покращенні їхньої академічної успішності, підсиленні внутрішньої і професійної мотивації вивчення гуманітарних дисциплін, підвищенні пізнавальної активності курсантів, їхній успішній дидактичній адаптації до умов навчання у ВВНЗ, сформованості професійно важливих якостей особистості, зменшенні рівня тривожності. Таким чином, запропонована технологія контролю навчальних досягнень сприяє підвищенню ефективності фахової підготовки курсантів.

4. Дослідження мотиваційного, змістового та процесуального компонентів готовності викладача до організації контролю навчальних досягнень з гуманітарних дисциплін курсантів ВВНЗ дозволило визначити структуру і критерії готовності: мотиваційна готовність, що характеризується наявністю професійного інтересу до діяльності, пов’язаної з організацією контролю навчальних досягнень; усвідомленням особистісного, професійного та суспільного значення діяльності, пов’язаної з організацією контролю навчальних досягнень; наявністю потреби в самовдосконаленні діяльності, пов’язаної з організацією контролю навчальних досягнень; спрямованістю мотивації до здійснення діяльності, пов’язаної з організацією контролю навчальних досягнень; теоретична готовність, що характеризується знанням теоретичних і методологічних основ організації контролю навчальних досягнень; знанням технологічних основ організації контролю навчальних досягнень; знанням специфіки застосування контролю навчальних досягнень при викладанні гуманітарних дисциплін у ВВНЗ; практична готовність, що характеризується умінням проектувати і організовувати процес контролю навчальних досягнень; умінням грамотно і своєчасно аналізувати позитивні і негативні результати своєї діяльності, пов’язаної з організацією контролю навчальних досягнень; умінням вчасно запобігати помилкам при організації контролю.

5. Недостатній рівень готовності викладачів гуманітарних дисциплін щодо організації контролю навчальних досягнень зумовив необхідність розробки спеціальної програми, що передбачає стимулювання прагнення викладачів змінити ставлення до контролю навчальних досягнень; усвідомлення ролі контролю навчальних досягнень в навчальному процесі ВВНЗ, його впливу на навчальний процес, стратегії включення контролю до етапів навчання з конкретними цілями; усвідомлення ролі і функцій викладача в процесі реалізації контролю навчальних досягнень; оволодіння технологією організації контролю навчальних досягнень і відпрацювання єдиних підходів до її реалізації; формування рефлексивної позиції викладачів на основі аналізу успіхів і труднощів у реалізації контролю навчальних досягнень тощо. Для викладачів ВВНЗ програма була реалізована під час проведення науково-методичних семінарів, а для майбутніх викладачів – під час вивчення спецкурсу. Як показали результати дослідження ефективності розробленої програми, її реалізація сприяє підвищенню мотиваційної, теоретичної та практичної готовності викладачів до здійснення контролю навчальних досягнень.

Проведене дослідження не вичерпує усіх аспектів проблеми організації контролю навчальних досягнень. До перспективних напрямів подальших наукових пошуків можна віднести: індивідуалізацію контролю навчальних досягнень на основі всебічної психологічної діагностики особистості; адаптацію контролю навчальних досягнень з використанням комп’ютерів до потреб учасників навчального процесу; подальше дослідження впливу підсумкової стандартизованої перевірки навчальних досягнень на ефективність навчально-пізнавальної діяльності тих, хто навчається.

Публікації автора:

  1. Кальнік О.П. Організація контролю навчальних досягнень курсантів ВВНЗ: навч.-метод. посіб. / О.П. Кальнік. – Полтава: Видавництво ПВІЗ, 2006. – 136 с. – 5,5 авт. арк.

  2. Кальнік О.П. Контроль як один із засобів вивчення іноземної мови / О.П. Кальнік // Зб. наук. праць Полтавського держ. пед. ун-ту ім. В.Г. Короленка: пед. науки. – 2002. – Вип. 5/6 (26/27). – С. 45-47. – 0,3 авт. арк.

  3. Кальнік О.П. Педагогічні проблеми освітньо-професійної підготовки воєнних кадрів ВВНЗ в контексті видів контролю і його функцій в умовах будівництва Збройних Сил України / Л.І. Гоженко, О.П. Кальнік, С.М. Кожемякін // Військова освіта: зб. наук. пр. / К., 2003. – № 11. – С. 60-68. – 0,4 авт. арк. (авторські – 0,18 авт. арк.).

  4. Кальнік О.П. Позитивний і негативний аспекти виливу контролю / Олександр Кальнік // Імідж сучасного педагога. – 2003. – № 1. – С. 46. – 0,13 авт. арк.

  5. Кальнік О.П. Організація контролювання навчально-пізнавальної діяльності курсантів ВВНЗ в умовах кредитно-модульної системи навчання / О.П. Кальнік // Військова освіта: зб. наук. пр. / К., 2006. – № 2. – С. 124-131. – 0,5 авт. арк.

  6. Кальнік О.П. Проектування технології контролю навчальних досягнень у військовому ВНЗ / О.П. Кальнік // Витоки педагогічної майстерності: зб. наук. пр. Полтавського держ. пед. ун-ту ім. В.Г. Короленка. – 2008. – Вип. 4. – С. 248-253. – 0,4 авт. арк.

  7. Кальнік О.П. Реалізація принципу антропоцентризму в процесі навчання іноземної мови / О.П. Кальнік // Актуалізація ідей антропоцентризму в умовах реформування загальноосвітньої і вищої школи: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. / Полтавський держ. пед. ун-т імені В.Г. Короленка. – Полтава, 2001. – С. 95-97. – 0,13 авт. арк.

  8. Кальнік О.П. Вплив різних форм контролю на ступінь емоційної напруги студентів / О.П. Кальнік // Формування здорового способу життя студентської молоді: реалії, перспективи: зб. доп. Всеукр. наук.-практ. конф. / Полтавський держ. пед. ун-т імені В.Г. Короленка. – Полтава, 2003. – С. 129-131. – 0,22 авт. арк.

  9. Кальнік О.П. Сучасні вимоги до якості контролю в навчанні іноземних мов / О.П. Кальнік // Реформування освіти й інноваційні технології у вивченні мови: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. / Полтавський держ. пед. ун-т імені В.Г. Короленка. – Полтава, 2004. – С. 29-33. – 0,27 авт. арк.

  10. Кальнік О.П. Використання контролю як засобу активізації навчально-пізнавальної діяльності курсантів ВВНЗ / О.П. Кальнік // Вісник Київського нац. ун-ту імені Т. Шевченка. Військово-спеціальні науки. / Київський нац. ун-т імені Т. Шевченка. – К., 2003. – Ювілейний випуск (за матеріалами наук.-практ. конф. «Військова наука та освіта: сьогодення та майбутнє»). – С. 270-276. – 0,34 авт. арк.

  11. Кальнік О.П. Перевірка і оцінювання рівнів іншомовної компетенції студентів у контексті європейської та євроатлантичної інтеграції України / О.П. Кальнік // Проблеми європейської та євроатлантичної інтеграції України: освітній вимір: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. / Полтавський ун-т споживчої кооперації України – Полтава, 2004. – С. 94-97. – 0,3 авт. арк.

  12. Кальнік О.П. Вимоги до контролю за навчально-пізнавальною діяльністю курсантів вищих військових навчальних закладів в умовах кредитно-модульної системи навчання / О.П. Кальнік // Кредитно-модульна технологія навчання та методичне забезпечення контролю якості успішності: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. / Полтавський військ. ін-т зв’язку. – Полтава, 2006. – С. 116-117. – 0,07 авт. арк.

  13. Кальнік О.П. Традиційні та інноваційні методи контролю навчальних досягнень студентів ВНЗ з гуманітарних дисциплін / О.П. Кальнік // Інноваційні технології навчання в сучасній дидактиці вищої школи: матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. / Полтавський військ. ін-т зв’язку. – Полтава, 2007. – С. 100-101. – 0,09 авт. арк.

  14. Кальнік О.П. Готовність викладачів ВВНЗ до організації контролю навчальних досягнень курсантів з гуманітарних дисциплін в контексті принципів Болонського процесу / О.П. Кальнік // Філософсько-методологічні та соціально-психологічні проблеми реалізації людського фактору в умовах переходу Збройних сил України до професійної армії: матеріали Всеармійської наук.-практ. конф. / Національна академія оборони України. – К., 2008. – Ч. ІІ. – С. 188-191. – 0,36 авт. арк.