Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Цюприк Андрій Ярославович. Організація самостійної роботи студентів технічного коледжу у процесі навчання суспільних дисциплін : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Цюприк А. Я. “Організація самостійної роботи студентів технічного коледжу у процесі навчання суспільних дисциплін”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена проблемі самостійної роботи студентів у технічному коледжі, аналізу та виявленню її особливостей у навчанні суспільних дисциплін. У процесі дослідження виявлено, що особливості самостійної роботи студентів технічного коледжу можна згрупувати за певними ознаками. Їх специфіка пов’язана з навчанням у технічному коледжі, зі змістом суспільних дисциплін, із сутністю самостійної роботи, з вимогами сучасної освіти. У дослідженні розроблена модель самостійної роботи студентів технічного коледжу в процесі навчання суспільних дисциплін. До принципів організації самостійної роботи, пов’язаних з її цілями, відносимо: принципи методологічного забезпечення, які визначають стратегічні напрями самостійної роботи; принципи забезпечення взаємодії суб’єктів самостійної роботи; принципи забезпечення технологій навчання; методичні принципи, що стосуються конкретних проблем самостійної роботи студентів під час навчання суспільних дисциплін. Педагогічний експеримент підтвердив ефективність запропонованої моделі. Основні результати знайшли впровадження у навчально-виховному процесі технічних коледжів.

1. У вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації у період реформування освіти та входження України у Болонський процес актуалізується проблема готовності студентів до самостійної роботи. Питання самостійної роботи досліджувалися вченими у таких аспектах: поняттєвий апарат, види самостійної роботи, шляхи підвищення її ефективності, активізація діяльності студентів, взаємодія викладача і студентів. Недостатньо висвітленими залишаються питання організації самостійної роботи у навчальних закладах нового типу і професійного саморозвитку студентів під час самостійної роботи. Серед пріоритетних напрямів педагогічного пошуку виділена проблема організації самостійної роботи студентів на основі особистісно орієнтованого і діяльнісного підходів із використанням інноваційних технологій навчання. Аналіз практики самостійної роботи студентів технічних коледжів показує, що не завжди враховуються особливості її організації та можливості професійного спрямування під час навчання суспільних дисциплін. Недостатня увага приділяється підготовці студентів до виконання самостійної роботи, підвищенню її результативності.

2. У процесі організації самостійної роботи студентів технічного коледжу під час навчання суспільних дисциплін специфіка зумовлена різними підходами до її сутності. Самостійна робота розглядається: як вид навчання у закладі освіти, як форма навчання суспільних дисциплін, як вид навчальної діяльності студентів, як форма пізнавальної активності особистості. Особливості самостійної роботи пов’язані з такими аспектами: з навчанням у технічному коледжі (професійне спрямування навчання, вікові особливості студентів, розвиток самостійності як професійно важливої якості у процесі навчання, оволодіння самостійною роботою як видом навчання), зі змістом суспільних дисциплін (гуманізація навчання, формування інтелектуальної культури та професійної компетентності майбутнього фахівця, поєднання самостійної роботи з лекційними та семінарськими заняттями, формування умінь роботи з інформаційними джерелами), зі зміною сутності самостійної роботи (організація самостійної роботи на основі діяльнісного підходу, зміна ролі та функцій викладача і студентів, навчання самостійній роботі як виду діяльності, представлення результатів самостійної роботи), із вимогами сучасної освіти (особистісно орієнтований підхід до навчання, активізація пізнавальної діяльності студентів, використання інноваційних технологій навчання, особистісна адаптація знань). Існують відмінності в організації самостійної роботи на різних етапах навчання: на першому курсі робиться акцент на освоєння прийомів самостійної роботи, у подальшому навчанні – на її професійне спрямування.

3. Поняття організації самостійної роботи визначається як впорядкування самостійної роботи за певними вимогами (критеріями, правилами, принципами) і надання їй необхідної форми з метою найкращої реалізації поставленої цілі. Самостійна робота студентів технічного коледжу організовується на основі принципів, що перебувають у діалектичному, змістовому й інших взаємозв’язках і групуються за дидактичними цілями: визначення стратегічних напрямів самостійної роботи; формування якостей майбутнього фахівця як суб’єкта самостійної роботи; реалізація навчальних технологій самостійної роботи; розробка методики самостійної роботи студентів у процесі навчання суспільних дисциплін. Принципи організації самостійної роботи студентів визначають порядок досягнення у дидактичному процесі цілей і вирішення завдань самостійної роботи, підвищують ефективність взаємодії “викладач – студент”, оптимізують умови навчальної діяльності, дають можливість передбачити результати самостійної роботи й удосконалити технології навчання.

4. Модель самостійної роботи студентів технічного коледжу, побудована на основі принципів її організації, дає можливість розуміння самостійної роботи залежно від дидактичних цілей, враховує зміни у взаємовідносинах “викладач – студент”, зумовлені перетворенням студента з об’єкта на суб’єкт навчального процесу та посиленням управлінської функції у діяльності викладача. Спільною є структура їх діяльності у процесі самостійної роботи: підготовка самостійної роботи викладачем – самопідготовка студента, керівництво самостійною роботою викладачем – самокерування студента, контроль самостійної роботи викладачем – самоконтроль і самооцінка студента. Компонентами моделі є особливості самостійної роботи у технічному коледжі, умови її організації (зовнішні та внутрішні), предметний і особистісний результати самостійної роботи, методика представлення результатів. У моделі самостійної роботи, відповідно до основних підходів (особистісно орієнтованого і діяльнісного), визначаються модулі технологій самостійної роботи. Вони орієнтовані на професійну діяльність майбутнього фахівця: сприяють розвитку студента як особистості в цілому, моделюють ситуації професійної діяльності, формують професійні якості.

5. Експериментальною перевіркою моделі самостійної роботи студентів технічного коледжу в процесі навчання суспільних дисциплін доведено доцільність і ефективність її використання. Підтверджено правильність гіпотези дослідження, яка ґрунтується на припущенні, що самостійна робота студентів технічного коледжу в процесі навчання суспільних дисциплін набуває ефективності за умов: урахування особливостей організації самостійної роботи в технічному коледжі; підготовки викладачів і студентів до нових функцій під час самостійної роботи; удосконалення навчальних технологій самостійної роботи. Впровадження практикуму для самостійної роботи з суспільних дисциплін, спецкурсу для викладачів, методики представлення й оцінювання навчальних результатів самостійної роботи підвищує рівень успішності студентів. Навчання студентів-першокурсників методам самостійної роботи сприяє ефективнішому засвоєнню знань із суспільних дисциплін. Позитивно впливає на професійне спрямування самостійної роботи у процесі навчання суспільних дисциплін використання навчальних технологій на основі особистісно орієнтованого та діяльнісного підходів (навчання у малих групах, ділові ігри, рольове навчання, метод проектів, кейс-стаді, контекстне навчання). Це дає змогу формувати у студентів свідому мотивацію щодо професійного вибору й інтересу до вивчення суспільних дисциплін, сприяє професійному самовизначенню.

6. На основі теоретичних та експериментальних результатів дослідження розроблені методичні рекомендації щодо організації самостійної роботи студентів у процесі навчання суспільних дисциплін і дидактичні матеріали для викладачів, методистів і студентів технічного коледжу. Виконання завдань із практикуму з самостійної роботи дає можливість студентам поступово оволодіти методикою самостійної роботи, виробити в собі прагнення до пошукового пізнання, опанувати новими операціями, розумовими діями і прийомами перенесення засвоєних знань у нові ситуації навчання і майбутню професійну діяльність. Розроблені матеріали спрямовані на підвищення якості навчальної та методичної роботи. Методичні рекомендації призначені для педагогів і студентів навчальних закладів, викладачів інститутів післядипломної освіти, працівників методичних служб.

7. Результати дослідження можуть бути використані на таких рівнях: Міністерства освіти і науки України під час розробки нормативних документів для технічних коледжів; Науково-методичного центру вищої освіти для подальшої розробки методичних матеріалів щодо навчання суспільних дисциплін у підготовці фахівців технічного профілю; науково-методичних комісій із напрямів підготовки фахівців технічного профілю щодо врахування вимог до організації самостійної роботи при затвердженні навчальних планів і програм; вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку фахівців технічного профілю, для розробки планів самостійної роботи, а також спецкурсів для викладачів суспільних дисциплін.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми самостійної роботи студентів. До подальших напрямів дослідження відносимо обґрунтування цілісної системи самостійної роботи, поєднання управління і самоуправління самостійною роботою, розробку комплексного дидактичного забезпечення самостійної роботи студентів.

Публікації автора:

Методичні посібники та рекомендації:

  1. Цюприк А. Я.Самостійна робота студентів під час навчання суспільних дисциплін у технічному коледжі: Методичний посібник. – Львів: ВМС, 2004. – 80 с. – 3,0 авт. арк.

  2. Цюприк А. Особливості самостійної роботи студентів технічного коледжу у процесі навчання суспільних дисциплін: Методичні рекомендації. – Львів: Коло, 2000. – 30 с. – 1,2 авт. арк.

  3. Цюприк А. Принципи організації самостійної роботи студентів технічного коледжу: Методичні рекомендації. – Львів: Коло, 2001. – 26 с. – 1,0 авт. арк.

  4. Цюприк А. Проблема організації самостійної роботи студентів: Методичні рекомендації. – Львів: Коло, 2002. – 20 с. – 0,8 авт. арк.

  5. Козловська І., Цюприк А. Вибір методів навчання та типів уроку в ПТНЗ: Методична хрестоматія. – Львів: ВМС, 2004. – 30 с. – 0,8 авт. арк.

  6. Лозинський А. Ф., Орловський С. А., Цюприк А. Я. Історія України: Програма, плани семінарських занять, контрольні запитання, тестові завдання з курсу історії України. – Львів: ЛТК, 1998. – 96 с. – 0,3 авт. арк.

  7. Лозинський А. Ф., Мархевка І. І., Цюприк А. Я. Всесвітня історія. ХХ століття: Тексти лекцій. – Ч. 1. – Львів: Львівський технічний коледж, 2001. – 203 с.–. 0,8 авт. арк.

Статті у провідних наукових фахових виданнях:

  1. Цюприк А. Я. До проблеми професійного спрямування суспільних дисциплін у технічному коледжі // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – К.: НПУ, 2003. – Вип. LI (51). – С. 185-189. – 0,3 авт. арк.

  2. Цюприк А. Основні підходи до проблеми організації самостійної роботи студентів // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2003. – № 6. – С. 100-108. – 0,3 авт. арк.

  3. Цюприк А. Результати самостійної роботи студентів під час вивчення суспільних дисциплін // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2004. – № 1. – С. 69-77. – 0,3 авт. арк.

  4. Цюприк А. Дидактичні умови організації самостійної роботи студентів на основі особистісно орієнтованого підходу // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка: Зб. наук. пр. –Тернопіль: ТДПУ, 2004. – Вип. 5. – С. 69-74. – 0,3 авт. арк.

  5. Цюприк А. Я. Система принципів організації самостійної роботи студентів технічного коледжу у процесі навчання суспільних дисциплін // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – Вип. 5. – С. 357-364. – 0,35 авт. арк.

  6. Цюприк А. Я., Якимович Т. Д. До проблеми розвитку професійного самовизначення майбутнього фахівця // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського: Зб. наук. пр. : У 2 ч. – Одеса: ПДПУ ім. К. Д. Ушинського, 2002. – Вип. 10. – Ч. ІІ. – С. 210 - 214. – 0,2 авт. арк.

  7. Якимович Т., Цюприк А. Сучасні технології формування інтелектуальних умінь фахівця // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2002. – № 5. – С. 66-73. – 0,2 авт. арк.

Статті у журналах і збірниках наукових праць:

  1. Цюприк А. Принципи організації самостійної роботи студентів технічного коледжу в процесі навчання суспільних дисциплін // Проблеми інтеграції у сучасній професійній освіті: методологія, теорія, практика: Монографія / За ред. І. Козловської та Я. Кміта. – Львів: Сполом, 2004. – С. 148-157. – 0,35 авт. арк.

  2. Цюприк А. Я. Професійне спрямування самостійної роботи студентів при вивченні суспільних дисциплін у технічному коледжі // Гуманітарна освіта і виховання особистості: Зб. наук. пр. / За ред. Г. П. Васяновича. – Львів: Сполом, 2004. – С. 99-115. – 0,7 авт. арк.

Статті у збірниках матеріалів конференцій:

  1. Цюприк А. Я. Самостійна робота з суспільних дисциплін студентів технічного коледжу // Інтеграційні процеси у професійній освіті: Тези доповідей. – Львів, 2003. – С. 6. – 0,05 авт. арк.