Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Майстренко Ольга Миколаївна. Організаційно-економічне забезпечення підвищення ефективності використання виробничої потужності машинобудівних підприємств : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т кораблебудування ім. С.Й.Макарова. — Миколаїв, 2006. — 167арк. : табл.+ дод. — Бібліогр.: арк. 157-167.



Анотація до роботи:

Майстренко О. М. Організаційно-економічне забезпечення підвищення ефективності використання виробничої потужності машинобудівних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Одеський державний економічний університет, Одеса - 2006.

Дисертація присвячена вирішенню проблем теоретичного обґрунтування поняття виробничої потужності, практичним питанням оцінки та подальшого удосконалення використання виробничої потужності машинобудівних підприємств.

У дисертаційному дослідженні визначена економічна сутність, ролі і значення виробничої потужності та її резервів у ринкових умовах господарювання.

У роботі розроблено та обґрунтовано методичний підхід щодо оцінки показників виробничої потужності на основі трудового вимірювання та механізм переходу від виробничої потужності, вимірюваної в нормо-годинах, до потужності машинобудівного підприємства в натуральному та вартісному виразі; розроблена методика визначення розміру необхідних планових резервів виробничої потужності на базі порівняння витрат на утримання резервної виробничої потужності та втраченої вигоди від її недовикористання, розроблений алгоритм для написання комп’ютерної програми розрахунку показників виробничої потужності машинобудівного підприємства. Також запропоновані організаційно-економічні заходи щодо покращення використання виробничої потужності машинобудівних підприємств, основними з яких є оптимізація виробничої програми та пропозиція щодо заснування лізингової компанії.

Теоретичні положення, науково-методичні розробки і практичні рекомендації, отримані за результатами проведеного дослідження, використані в практиці роботи машинобудівних підприємств області та в навчальному процесі.

Виконане дисертаційне дослідження, підґрунтям якого стали наукові здобутки попередників, первинна інформація, узагальнена за допомогою відповідних методів систематизації та співставлення, має результатом такі висновки:

1. Оцінка стану та аналіз результатів використання виробничої потужності машинобудівної галузі переконливо доводить необхідність здійснення радикальних заходів щодо підвищення їх застосування, в тому числі за рахунок вдосконалення економічних методів внутрішньофірмового управління, які у сфері, що розглядається, залишають бажати значно кращого.

2. Існуючі визначення виробничої потужності, в тому числі ті, які використовуються в процесі прийняття рішень щодо організації виготовлення товарів, не враховують фундаментальних змін, охопивши країну, залишаючи поза увагою важливі маркетингові аспекти. Виходячи з цього, а також спираючись на типізований досвід, обґрунтованим є твердження, що виробнича потужність враховує особливості поточного ринкового попиту з одного боку, а з іншого - кінцеві результати формування і використання економічного потенціалу підприємства. Запропоноване поняття поєднує виробничі та маркетингові аспекти діяльності підприємств, сприяє кращому вибору пропорцій і способів поєднання факторів виробництва.

3. Величина виробничої потужності та рівень її використання знаходяться під впливом багатьох факторів. Виконаним дослідженням встановлені методичні підходи щодо класифікації факторів, які пропонуються різними авторами. Разом з тим аналіз показав, що вони не повною мірою зорієнтовані на характер виробництва. Результати наукового дослідження дозволили деталізувати існуючу класифікацію факторів шляхом виділення екстенсивної та інтенсивної груп чинників, в свою чергу, представлених окремими факторами, які впливають на рівень капіталомісткості, трудомісткості, матеріаломісткості виробничої потужності.

4. Проведений аналіз стану використання та руху виробничої потужності машинобудівних підприємств дозволив виявити, що накопичені в Україні та в Миколаївській області значні потужності з виробництва машинобудівної продукції, зокрема, знаходяться на досить низькому рівні. Це викликане передусім загальним спадом виробництва, нераціональною структурою промисловості України, фінансовою кризою та пов’язаною з нею неплатоспроможністю підприємств-споживачів продукції машинобудування, відсутністю фінансових можливостей щодо поновлення фізичних та морально застарілих засобів праці, випуску конкурентноздатної продукції для її реалізації на ринку.

5. В умовах мінливої ринкової кон’єктури, загострення конкурсного протистояння між виробниками однотипної продукції суттєве значення набуває озброєння топ-менеджерів машинобудівних підприємств коректними методами передбачення майбутніх розмірів виробничої потужності. Це завдання вирішується за допомогою розробленої на базі здійсненого кореляційно-регресійного аналізу відповідної моделі прогнозування рівня використання виробничої потужності. Апробацію її здійснено на ряді господарських товариств Миколаївської області.

6. Недовантаження промислових підприємств та зниження у зв'язку з цим стимулів до капітальних вкладень в умовах ліквідації наслідків економічної кризи обумовили необхідність проведення досліджень проблеми завантаження основних фондів машинобудівних підприємств та організації систематичного обліку виробничої потужності. З метою отримання достовірної інформації у дисертаційній роботі обґрунтований метод обчислення показників її використання на основі трудових вимірників та перехід від них до вартісних чи натуральних, який викладений в методичних рекомендації щодо розрахунку виробничої потужності та покладений в основу розробленої комп’ютерної програми.

7. Складні трансформаційні процеси, що відбуваються в народному господарстві, визначили низку проблем стосовно ефективності використання виробничої потужності. Як показує досвід, занадто велика її величина може бути не менш шкідливою, ніж занадто мала. Однак відсутність резервів на підприємстві може привести в майбутньому до більш істотних втрат, які пов'язані з дефіцитом потужності при втраті клієнтів і невиконанні замовлень, від несвоєчасного освоєння нових видів продукції. Тому машинобудівні підприємства повинні мати відповідний відсоток резервів-запасів, які кількісно визначаються на основі порівняння витрат на їх утримання зі „втраченою вигодою”.

8. За своєю економічною природою будь-яка задача ефективної діяльності підприємства є шляхом пошуку найкращого варіанту з багатьох можливих альтернатив. Основним розділом плану підприємства є план виробництва та реалізації товару. Отже, оптимізуючи виробничу програму, менеджер розв’язує низку складних питань: визначає структуру та рівень попиту, при якому доцільно здійснювати випуск продукції; доцільність виготовлення продукції до остаточного з’ясування місткості ринку тощо. Виходячи з цього, для адекватного реагування на мінливий попит, своєчасного проведення диверсифікації виробничої структури підприємств та реалізації можливостей ефективної виробничої потужності запропоновано метод розрахунку оптимальної виробничої програми при використанні математичної моделі нелінійного програмування.

9. Основні напрямки організаційно-економічного покращення використання виробничої потужності мають базуватися на підвищенні системи внутрішньо фірмового стимулювання розвитку та використання виробничої потужності, залученні у виробництво незавантажених потужностей шляхом утворення спеціалізованої регіональної лізингової компанії за участю капіталу місцевих банків, коштів підприємств та місцевої державної адміністрації.

Отже, потужність машинобудівного підприємства з одного боку є узагальнюючим параметром ефективної діяльності підприємства, а з іншого - ресурсом, який найбільше впливає на результати господарювання. Покращення використання виробничої потужності є суттєвою передумовою створення конкурентних переваг та інвестиційної привабливості машинобудівних підприємств.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

1. Майстренко О.М. Вибір варіанта лізингових платежів при міжнародному фінансовому лізингу // Збірник наукових праць Українського державного морського технічного університету. – Миколаїв: УДМТУ, 2003. - № 7 (393). – С.90-96. (0,36 д.а.)

2. Майстренко О.Н. Проблемы и возможности повышения конкурентоспособности предприятия // Экономические инновации. Выпуск 17: Структурные и институциональные преобразования современной экономики. Сборник научных работ. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2003. – С.268-280. (0,54 д.а.)

3. Майстренко О.Н. Диверсификация производства и развитие производственных мощностей предприятий судостроения // Труды Одесского политехнического университета: научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2004. – Спецвыпуск: в 3-х т. – Т.3 – С. 227-230. (0,18 д.а.)

4. Майстренко О.Н. Стимулирование развития и использования производственных мощностей на машиностроительных предприятиях // Збірник наукових праць НУК. – Миколаїв: НУК, 2005. - №6 (405).- С. 92-97. (0,32 д.а.)

5. Майстренко О.М. Обґрунтування методичного підходу щодо розрахунку показників виробничої потужності машинобудівного підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Вип..212: т. 4. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 991-997. (0,36 д.а.)

6. Гурченков О.П., Майстренко О.М. Виробничий потенціал машино-будування Миколаївської області: проблеми та перспективи його використання // Економіст. – Київ, 2006. - № 5. – С. 42 - 45. (0,46 д.а.) (Особистий внесок автора: проаналізований виробничий потенціал машинобудівних підприємств області та визначені перспективи його використання).

7. Майстренко О.М. Обґрунтування необхідності створення резервів виробничої потужності на машинобудівному підприємстві // Науковий вісник, Одеса: Одеський державний економічний університет, 2006. – № 8 (28). - С. 88 – 96. (0,27 д.а.)

8. Майстренко О.М. Поліпшення використання виробничої потужності за рахунок оптимізації виробничої програми підприємства // Збірник наукових праць НУК – Миколаїв: НУК, 2006. - № 3. - С. 173-178 (0,36 д.а.)

Тези доповідей:

  1. Майстренко О.Н. Математическое моделирование определения производственной мощности машиностроительного предприятия // „Математика для економіки та економістів: проблеми викладання та застосування”. Матеріали відкритих науково-методичних читань. Тези доповідей (11-14 червня). – Херсон: ХФ УДМТУ, - 2002. – С. 48-51 (0,09 д.а.).

  2. Майстренко О.М. Использование производственной мощности судостроительных предприятий // Кораблебудування: освіта, наука, виробництво: Матеріали міжнародної конференції: В 2 т. – Миколаїв: УДМТУ, 2002. – Т.2. – С.276-278 (0,09 д.а.).

  3. Майстренко О.М. Дослідження проблем використання виробничих потужностей підприємств // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука та освіта, 2003. – С. 97-99 (0,14 д.а.).

  4. Майстренко О.Н. Производственная мощность как объект внутрифирменного управления // Проблеми підвищення ефективності діяльності підприємств в сучасних умовах: матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів, та молодих вчених, 11-14 жовтня 2004р. – Севастополь: СевНТУ, 2004. - С. 73-74 (0,16 д.а.).