Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Ліманський Анджей. Організаційно-економічні механізми підвищення ефективності промислових підприємств в умовах трансформації та євроінтеграції (на прикладі промислових підприємств Польщі та України): дисертація д-ра екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Ліманський А. Організаційно-економічні механізми підвищення ефективності підприємств в умовах трансформації і євроінтеграції (на прикладі підприємств Польщі і України). – Монографія.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2004.

Представлені у дисертації результати досліджень вказують, з одного боку, на ключову роль економічної ефективності підприємств Польщі та України, яка за програмами трансформації польської економіки мала стати після 1989 року однією із найважливіших економічних передумов її інтеграції з Європейським Союзом, з іншого, – ці наслідки є спробою відповіді на основне питання, якою мірою польський досвід у цьому плані буде придатним для постсоціалістичних держав, передусім для України, якщо вона у перспективі увійде до структур Європейського Союзу.

Особливу увагу звернено на фактори, які деформували і гальмували здійснення трансформації устрою у Польщі у вказаному плані. Ці фактори можуть мати ключове значення і для України.

Дослідження показали, що польські промислові підприємства, внаслідок трансформації, реалізованої у 90-х роках, не лише не досягли такої динаміки і рівня економічної ефективності, які дозволяли б сподіватись на рішуче наближення їх до показників ефективності промислових підприємствах держав ЄС, але навпаки, виявилося, що під час реалізації трансформації мало місце, передусім у другій половині 90-х років, відчутне зниження динаміки цих показників. Крім відчутного зниження динаміки виробництва, зайнятості, численних фінансових показників, у 90-х роках неефективно формувалися взаємні відношення продуктивності праці, технічного переозброєння, продуктивності майна та матеріаломісткості виробництва.

Проведені реформи, що мали на меті приватизацію підприємств і були найважливішою передумовою досягнення вищого рівня ефективного функціонування підприємств, не дали очікуваних результатів. Численні деформації мали також місце у реструктуризації промислових підприємств як суттєвої умови інтеграції з ЄС, а вплив прямих зовнішніх інвестицій і союзних форм допомоги на реструктуризацію промисловості був далеким від очікуваних намірів.

У першу чергу, у дисертації вказується на ці фактори та умови, які деформували та затримували здійснення програм трансформації устрою у Польщі у 90-x роках і котрі можуть мати важливе значення для України, якщо вона буде користуватися польським досвідом у трансформації устрою в умовах інтеграції з ЄС.

Серед багатьох суттєвих причин внутрішніх деформацій у здійсненні трансформації польської економіки, що розглядається у контексті економічної інтеграції з ЄС, звертається увагу на: недостатнє врахування у суспільно-економічній політиці даного періоду характерних рис польських суспільно-економічних умов, у яких функціонували польські промислові підприємства у 90-х роках, низький рівень їх конкурентоспроможності та помітне запізнення відносно підприємств держав ЄС щодо рівня ефективності господарювання. Певних результатів можна досягнути тільки тоді, коли досягнуто у цьому плані визначеного мінімуму, який детермінують такі показники, як: рівень освіти, дієвість адміністрації та політична стабільність держави, а також відповідний рівень творчого досвіду у їх запозичення від економічно розвинених держав.

На основі представлених теоретичних міркувань та результатів емпіричних досліджень сформульовано дві групи висновків: перша, має загальний характер і стосується, головним чином, внутрідержавних та зовнішніх обумовлень низького рівня економічної ефективності польських та українських підприємств, друга група прямо стосується обґрунтувань економічної ефективності польських і українських промислових підприємств у 90-х роках.

На основі теоретичних міркувань та результатів емпіричних досліджень сформульовано дві групи висновків: перша – висновки загального характеру, що стосуються зовнішніх факторів економічної ефективності сучасних підприємств; друга група безпосередньо стосується напрямків підвищення ефективності польських та українських промислових пiдпpиємcтв в умовах трансформації та євроінтеграції.

1. Трансформація устрою, започаткована у Польщі та Україні після 1989 року, як і економічні реформи, що реалізуються до цього часу, не лише не спричинилися до значного зростання економічної ефективності підприємств, але навпаки, обумовили різке її зниження і глибоку кризу суспільно-економічного розвитку в Україні у першій, а у Польщі у другій половині 90-х років, а також появу численних явищ, знижуючих ефективність, як на рівні підприємств, так і у масштабі національної економіки. Численні бар'єри, що виникли у здійсненні трансформації економіки, не створюють позитивних передумов для успішної інтеграції як української, так і польської економіки з Європейським Союзом.

2. Внаслідок проведених досліджень встановлено, що головна зовнішня причина зниження рівня розвитку польської та української економіки після 1989 року пов'язувалася з глобалізацією світової економіки, яка була ефективно використана провідними західними державами, головним чином Сполученими Штатами Америки, при демонтажі соціалістичної системи в країнах Центральної і Східної Європи. Система соціалістичної економіки в розглянутих країнах не витримала так званої конкуренції із Заходом, головним чином з огляду на низьку економічну ефективність в мікро- і макромасштабі та пов'язаний з цим недостатній, на думку широких суспільних кіл, соціальний прогрес.

3. Запрограмована передовими західними країнами трансформація устрою в Польщі та інших постсоціалістичних країнах спиралась на ті тези глобалізації, які надають перевагу відмові від адміністративно-командної економіки і авторитарної системи і переходу до демократичної системи та відкритої економіки. Ці тези яскраво відображають договори ЄС, які надають перевагу ліберальній економічній політиці, швидкій приватизації, за активної участі в ній іноземного капіталу, та створенню фінансових ринків, які, з одного боку, сприяли б трансформації, але одночасно були б корисні з точки зору інтересів Заходу та узгоджені з тезами глобальної стратегії в економіці. Отже, у таких умовах економічну ефективність, особливо великих підприємств, слід розглядати в ширших межах тому що як кошти, так і досягнуті ефекти міцно поєднуються з ширшими, а не винятково індивідуальними цілями господарювання цих підприємств. Зараз ці цілі далеко виходять за вузькозрозумілі їх інтереси.

4. У дослідженнях встановлено численні бар'єри та порушення, пов'язані з надходженням до Польщі прямих зовнішніх інвестицій. До них належать передусім: надмірно розбудовані бюрократичні процедури і надто велика обережність позикодавців, обумовлена високим кредитним ризиком; часті зміни законів, відсутність реальних знань правил кредитування іноземних інвестицій; непродуктивність банківської системи (надто невеликий капітал вітчизняних банків) тощо. Одночасно політика щодо іноземного капіталу, реалізована у 90-х роках, недостатньою мірою враховувала найважливіші економічні інтереси Польщі.

5. Винятково неефективно формується як в Польщі, так і Україні схильність підприємців до інвестування, що суперечить загальній економічній доцільності на сучасній стадії промислового розвитку, відповідно до якої роль інвестиційного фактора повинна зростати, даючи можливість росту технічного переозброєння праці та зайнятості висококваліфікованих працівників. Низька схильність підприємців до інвестування та широких суспільних кіл до заощаджень пов’язані значною мірою з популярним у широких суспільних колах споживацьким стилем життя. У результаті в 90-х роках мав місце в Польщі значно швидший ріст споживання, ніж виробництва і національного доходу. Це, між іншим, означало, що в Польщі у 90-х роках більше споживано, аніж вироблено, тобто що у цей спосіб виник специфічний розвиток, у якому "проїдали як минуле, так і майбутнє".

6. Серед інституційних причин низького рівня та негативної тенденції показників ефективності польських та українських промислових підприємств у період трансформації треба вказати на підпорядкування трансформації надто швидкому впровадженню бюрократичного капіталізму, тобто системи, що служить інтересам бюрократії та впливам некомпетентних одиниць, а також груп тиску, що реалізується, спираючись на ліберальну економічну доктрину, методом шокової терапії, а не на базі порівняння витрат і ефектів. Так здійснювана трансформація невідворотно мусила вести до появи численних деформацій в процесах реструктуризації економіки, особливо промисловості, земельній приватизації, у політиці, застосовуваній щодо іноземного капіталу, та в процесах створення розвиненої інфраструктури ринкової економіки. На ці процеси певний вплив справили, як завжди, звички господарювання широких суспільних кіл та керівних кадрів підприємств, набуті в попередній системі.

7. Висновки щодо економічної ефективності функціонування підприємств у галузевому розрізі та у межах окремих підприємств узагальнено можна висловити так: у межах окремих галузей промисловості має місце диференціація рівня та динаміки показників економічної ефективності. Це стосується підприємств, які належать передусім до різних форм власності (у Польщі найвищу ефективність, що вимірюється за допомогою прибутків, мають іноземні підприємства, друге місце з цієї точки зору посіли державні підприємства, третє – приватні, четверте – непрямо державні і останнє – комунальні).

8. Винятково неефективно формується фінансовий стан у великих приватизованих і відновлених державних фірмах, які характеризуються одночасно негативними показниками конкурентності на вітчизняному та іноземному ринках. Вітчизняні фірми значно випереджають іноземні з точки зору зайнятості, яка у польських фірмах є найчастіше непропорційно великою щодо прибутків. Слід додати, що у державних фірмах зарплати формуються часто на подібному рівні, як у набагато продуктивніших підприємствах, контрольованих іноземним і приватним капіталом. Це одна із найважливіших причин нижчої рентабельності у багатьох вітчизняних підприємствах.

9. Причин низької економічної ефективності, що мають місце всередині промислових підприємств, як польських, так і українських, багато, а їх обмеження або, тим більше, подолання, спричиниться до зростання рівня їх ефективного функціонування. Ці причини пов'язані найчастіше з:

низьким рівнем управління підприємствами в умовах ринкової економіки, неефективною організацією підприємств,

структурною непристосованістю, передусім непристосованістю структури виробництва до структури попиту та невеликою технологічною та асортиментною інноваційністю, обмеженнями з боку постачання і продажу (відсутність знань зі сфери маркетингу); високими витратами на робочу силу, які підприємства визнають найважливішою перешкодою їх розвитку, та створення нових робочих місць; серйозними фінансовими зловживаннями з боку посадових осіб товариств державної скарбниці; бар'єрами та фінансовими обмеженнями у діяльності підприємств, головним чином, швидким зростанням фінансових витрат (проценти від кредитів та інші належні суми), відсутністю планування руху фінансів, низьким рівнем оборотного капіталу та неконтрольованим ростом коефіцієнта ротації належних сум (ріст належних сум, які-неможливо стягнути).

10. Розглянуті у дисертації причини низької і надалі негативної тенденції економічної ефективності функціонування польських підприємств є характерними для господарсько нерозвинених країн, і підтверджується відома серед теоретиків економіки теза, що цивілізовані, але відсталі в розвитку країни, можуть наздогнати в деяких сферах економічно розвинені країни лише тоді, коли щодо рівня ефективного господарювання досягнуть певного мінімального стандарту. Свідчить про це досягнений рівень суспільно-економічного розвитку та розвитку таких сфер, як освіта, дієвість державної адміністрації та політична стабільність країни. Лише після досягнення даною країною цього мінімального стандарту можна розпочати усунення наявного розриву в розвитку, раціонально використовуючи новітні досягнення сучасної науки і техніки, або пробувати подолати цей розрив шляхом прямого імпорту технологій, підписування угоди про трансферт технологій та ноу-хау, створених на підприємствах-лідерах. Такими лідерами в Європі є країни – члени Європейського Союзу і неповторним для Польщі, а в майбутньому для України, шансом досягнення вищого рівня розвитку, а тим самим ефективності господарювання, є членство в ЄС.

Публікації автора:

Монографії

  1. Ліманський А. Організаційно-економічні механізми підвищення ефективності промислових підприємств в умовах трансформації та євроінтеграції (на прикладі промислових підприємств Польщі та України). – Львів: ІРД НАНУ, 2003. – 520 с.

  2. Limaski A., Syrek M.: Integracja ekonomiczna Polski z Uni Europejsk. Difin, Warszawa 2001. - Ч. І, Р. 1, 2 (співавтор). - С. 11-75; Ч. II, Р. 5, 6, 7, 8, 9, 10 та додатки. - С. 154-246.

(Ліманський А., Сирек М. Економічна інтеграція Польщі з Європейським Союзом. Дофін, Варшава 2001. - Ч. І, Р. 1, 2 (співавтор). - С. 11-75; Ч. II, Р. 5, 6, 7, 8, 9, 10 та додатки. - С. 154-246).

Публікації в інших виданнях

  1. Limaski A., Syrek M.: Globalizacja konkurencji we wspczesnej gospodarce. [W:] "Konkurencyjno polskiej gospodarki wobec perspektywy jej integracji ekonomicznej z Uni Europejsk. Praca zb. pod red. M. Syrka. WSZMiJO, Katowice 1999. - С. 7-30.

(Ліманський А., Сирек М. Глобалізація конкуренції у сучасній економіці // Конкурентність польської економіки щодо перспективи її економічної інтеграції з Європейським Союзом. Під ред. М. Сирека. Катовіце, 1999. - С. 7-30).

  1. Limaski A., Syrek M.: Szans i zagroenia dla Polski po przystpieniu do Unii Europejskiej. "Przegld Organizacji" nr 4/2001. - С. 21-23.

(Ліманський А., Сирек М. Шанси і загрози для Польщі після приєднання до Європейського Союзу // Огляд Організацій. – № 4/2001. - С. 21-23).

  1. Drabik I, Limaski A., liwska K.: Zagraniczne inwestycje bezporednie jako element otoczenia konkurencyjnego polskich przedsibiorstw (na podstawie bada empirycznych). [W:] Zachowania podmiotw rynkowych w Polsce a proces integracji europejskiej. Materiay konferencyjne pod red. naukow U. Janeczek. Akademia Ekonomiczna, Katowice 2001. - С. 82-100.

(Драбік І, Ліманський А., Слівінська К.: Безпосередні зарубіжні інвестиції як елемент конкурентного середовища польських підприємств (на основі емпіричних досліджень) // Збереження ринкових суб'єктів в Польщі та процес європейської інтеграції. Матеріали конференції під ред. У. Янечек. Катовіце: Економічна Академія, 2001. - С. 82-100).

  1. Limaski A.: Restrukturyzacja polskiego przemysu w okresie transformacji ustrojowej gospodarki i jej integracji z Uni Europejsk. [W:] Nowoczesno przemysu i usug. Uwarunkowania regionalne i globalne. Praca zb. pod red. J. Pyki. Akademia Ekonomiczna im. K. Adameckiego w Katowicach, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa - Oddzia w Katowicach, Politechnika lska - Wydzia Organizacji i Zarzdzania - Katowice 2001. - С. 89-99.

(Ліманський А. Реструктуризація польської промисловості в період перебудови економіки і її інтеграції з Європейським Союзом // Інноваційність промисловості і послуг. Регіональні і глобальні передумови. Під ред. Й.Пики. Економічна Академія ім. К. Адамецького в Катовіце, Катовіцьке Відділення Академії Менеджменту, Факультет менеджменту Шльонської Політехніки, Катовіце 2001. - С. 89-99).

  1. Limaski A.: Kryteria przyjcia Polski do Unii Europejskiej. [W:] Polska u progu integracji z Uni Europejsk. Praca zb. pod red. A. Limaskiego. WSZMiJO, Katowice 2001. - С. 85-132.

(Ліманський А.: Критерії прийняття Польщі до Європейського Союзу // Польща на порозі інтеграції з Європейським Союзом. Під ред. А. Ліманського. Катовіце, 2001. - С. 85-132).

  1. Limaski A.: Szans i zagroenia wynikajce dla Polski z jej wczenia w proces wspczesnej globalizacji. [W:] Konkurencyjno polskich przedsibiorstw w warunkach integracji europejskiej. Cz II. Procesy integracji i globalizacji a konkurencyjno polskich firm. Materiay konferencyjne pod red. A. Limaskiego. WSZMiJO, Katowice 2001. - С. 23-32.

(Ліманський А. Шанси і загрози для Польщі при її включенні в процес сучасної глобалізації // Конкурентність польських підприємств в умовах європейської інтеграції. Ч. ІІ. Процеси інтеграції і глобалізації та конкурентоспроможність польських фірм. Матеріали конференції / Під ред. А. Ліманського. Катовіце 2001. - С. 23-32).

  1. Limaski A.: The influence of competitive globalization on transformation of Polish economy. [W:] Zbornik z medzinarodnej vedeckej konferencie "Trendy rozvoja teorie a ргахе v obchodnom podnikani v er globalizacie". Obchodna fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave a Slovenska marketingova spolocnost 29. - 30. novembra 2001. – c. 306-310.

(Ліманський А.: Вплив глобальної конкуренції на трансформацію польської економіки // Зб. матеріалів наукової конференції «Напрями розвитку теорії і практики в торговельному менеджменті в еру глобалізації». Торговельний факультет Економічного університету в Братиславі та Словацька маркетингова спілка, 29-30 листопада 2001. – C. 306-310).

  1. Limaski A.: Integracja ekonomiczna krajw Unii Europejskiej jako forma globalizacji wspczesnej gospodarki wiatowej. [W:] Perspektywy integracji Polski z Uni Europejsk w warunkach globalizacji wspczesnej gospodarki. Praca zb. pod red. J. Bendkowskiego i A. Limaskiego WSZMiJO, TNOiK Oddzia w Katowicach, Katowice 2001. - c.9-16.

(Ліманський А. Економічна інтеграція країн Європейського Союзу як форма глобалізації сучасної світової економіки // Перспективи інтеграції Польщі з Європейським Союзом в умовах глобалізації сучасної економіки / Під ред. Й. Бендковського та А. Ліманського Катовіце 2001. - c.9-16).

  1. Limaski A., Ruszkowski J. M.: Alternatywne rda energii w Polsce i moliwoci ich wykorzystania. [W:] Problemy ochrony rodowiska w warunkach wejcia do Unii Europejskiej. Midzynarodowa Konferencja Naukowa 26-27 kwietnia 2002, Starostwo Powiatowe w Wodzisawiu lskim. - С. 80-93.

(Ліманський А., Рушковський Й.М. Альтернативні джерела енергії в Польщі і можливості їх використання // Проблеми захисту середовища в умовах входження до Європейського Союзу. Міжнародна наукова конференція 26-27 квітня 2002, м. Водзіслав Шльонський. - С. 80-93).

  1. Limaski A.: Rola maych i rednich przedsibiorstw w restrukturyzacji i integracji polskiej gospodarki z Uni Europejsk. "Przegld Organizacji" nr 5/ 2002. - С. 18-20.

(Ліманський А. Роль малих і середніх підприємств в реструктуризації і інтеграції польської економіки з Європейським Союзом // Огляд Організацій. – № 5/ 2002. - С. 18-20).

  1. Limaski A.: Istota i uniwersalne zasady ekonomicznej efektywnoci gospodarowania. [W:] Problemy ekonomicznej efektywnoci gospodarowania w procesach transformacji polskiej gospodarki. Cz I. Praca zb. pod red. A. Limaskiego WSZMiJO, Katowice 2002. - С. 101-112.

(Ліманський А. Особа та універсальні принципи економічної ефективності господарювання // Проблеми економічної ефективності господарювання в процесах трансформації польської економіки. Ч. І / Під ред. А. Ліманського. – Катовіце 2002. - С. 101-112).

  1. Limaski A.: Ekonomiczna i spoeczna efektywno transformacji polskiej gospodarki. [W:] Problemy ekonomicznej efektywnoci gospodarowania w procesach transformacji polskiej gospodarki. Cz II. Praca zb. pod red. A. Limaskiego. WSZMiJO, Katowice 2002. - С. 145-153.

(Ліманський А.: Економічна і суспільна ефективність трансформації польської економіки // Проблеми економічної ефективності господарювання в процесах трансформації польської економіки. Ч. ІІ / Під ред. А. Ліманського. – Катовіце 2002. - С. 145-153).

  1. Limaski A., Drabik I.: Ksztatowanie przewagi konkurencyjnej polskich przedsibiorstw w warunkach globalizacji rynku. [W:] Nowoczesno przemysu i usug - 2002. Praca zb. pod red. J. Pyki. Akademia Ekonomiczna im. K. Adamieckiego w Katowicach, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa - Oddzia w Katowicach, Politechnika lska - Wydzia Organizacji i Zarzdzania - Katowice 2002. - С. 174-183.

(Ліманський А., Драбік І. Формування конкурентних переваг польських підприємств в умовах глобалізації ринку // Інноваційність промисловості і послуг-2002 / Під ред. Й. Пики. Економічна Академія ім. К. Адамецького в Катовіце, Катовіцьке Відділення Академії Менеджменту, Факультет менеджменту Шльонської Політехніки. – Катовіце 2002. - С. 174-183).

  1. Limaski A.: Wpyw bezporednich inwestycji zagranicznych na gospodark kraju przyjmujcego. "Przegld Organizacji" nr 3/ 2003. - С. 17-20.

(Ліманський А. Вплив безпосередніх зарубіжних інвестицій на економіку інвестованої країни // Огляд Організацій. - № 3/ 2003. - С. 17-20).

  1. Limaski A.: Paszczyzny i efekty wsppracy gospodarczej Polski i Ukrainy w warunkach integracji ekonomicznej Europy. [W:] "Ekonomia i Humanistyka. Dodatek Specjalny" nr la/2003. Wysza Szkoa Ekonomiczno - Humanistyczna, Bielsko - Biaa 2003. - С. 9-26.

(Ліманський А. Площини і результати економічного співробітництва Польщі і України в умовах економічної інтеграції Європи // Економія і гуманістика. Спец додаток №la/2003. Економіко-Гуманітарна Вища Школа, Бельсько-Бяла 2003. - С. 9-26).

  1. Ліманський А.: Методологічні принципи визначення складу показників економічної ефективності та пропозиції по їх розрахунку. [W:] Problemy zarzdzania marketingowego w warunkach transformacji i integracji z Uni Europejsk. Praca zb. pod red. A. Limaskiego i D. Sztefenycza. WSZMiJO, Katowice, Instytut Ekonomiki i Przedsibiorczoci w Temopilu. Katowice - Ternopil 2003. - С. 101-104.

(Ліманський А. Методологічні принципи визначення складу показників економічної ефективності та пропозиції по їх розрахунку // Проблеми маркетингового управління в умовах трансформації і інтеграції з Європейським Союзом. Під ред. А. Ліманського і Д. Штефанича. Катовіце, Інститут економіки і підприємництва в Тернополі. – Катовіце - Тернопіль 2003. - С. 101-104).

Публікації у фахових виданнях

  1. Ліманський А. Рушковський Я.: Функціонування малих і середніх підприємств в аспекті інтеграції з Європейським Союзом // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природного ресурсного потенціалу регіону; фінансова політика та інвестиції. Міністерство освіти і науки України. Луцький державний технічний університет, Спілка економістів України, Волинська обласна організація. Сер. Підприємство та зайнятість населення. Вип. VI. – №2. – Луцьк 2000. - С. 67-74.

  2. Ліманський А.: Трансфер капіталу в умовах глобалізації економіки. // Наукові записки. Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка. Сер. Економіка. № 7. – Тернопіль 2001. - С. 48-52.

  3. Limaski A.: Przesanki globalizacji wspczesnej konkurencji. [W:] Вісник Львівської комерційної академії. Сер. економічна. Зб. наук. праць (за матеріалами Міжнародної економетричної конференції "Економічні методи і моделі в економіці"). Випуск 9. Львів 2001. - С. 93-96.

(Ліманський А. Передумови глобалізації сучасної конкуренції // Вісник Львівської комерційної академії. Сер. економічна. Зб. наук. праць (за матеріалами Міжнародної економетричної конференції "Економічні методи і моделі в економіці"). Випуск 9. Львів 2001. - С. 93-96).

  1. Ліманський А.: Диверсифікація ризику у маркетинговій діяльності: аналіз її поняття, заходи та ефективність // Наукові записки. Зб. наук. праць кафедри економічного аналізу. Міністерство освіти і науки України, Тернопільська академія народного господарства. Вип. 10. Ч. 1. Тернопіль 2001. - С. 17-21.

  2. Ліманський А. Особливості економічної політики Польщі та її вплив на економіку регіонів // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. Матеріали II міжнародної науково-практичної конференції (Київ 15-16 травня 2001 року). Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Рада з вивчення продуктивних сил України НАН, Інститут географії НАН України, Українське географічне товариство. Київ 2001. - С. 177-178.

  3. Ліманський А. Приватизація відносин власності в польській економіці як найважливіша передумова трансформації ладу і економічної інтеграції з Євросоюзом // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Випуск 16. Тернопіль 2001. - С. 40-42.

  4. Ліманський А. Класифікація ризиків у маркетинговій діяльності // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Випуск 17. Тернопіль 2001. - С. 30-33.

  5. Ліманський А., Драбік І. Стратегічні напрямки поведінки підприємств за умов глобальної економіки // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Науковий журнал Тернопільської академії народного господарства. Випуск 18-2. Ч. 2. Тернопіль 2001. - С. 13-17.

  6. Ліманський А., Рушковський Я. Польська енергетика на шляху пристосування до стандартів Європейського Союзу // Вісник Рівненського державного технічного університету. Економіка, Збірник наукових праць. Випуск 5 (12). Рівне 2001. - С. 66-71.

  7. Ліманський А., Рушковський Я. Суспільно-економічні аспекти інтеграції Польщі з Європейським Союзом (деякі проблеми) // Регіональна економіка. – № 4 (22), 2001. - С. 141-150.

  8. Ліманський А., Рушковський Я. Реструктуризація польської енергетики на прикладі електротеплоенергетики // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону. (Щорічник наукових праць). Вип. XXXI. – Львів 2001. - С. 326-336.

  9. Мельник В.В., Ліманський А. Транскордонне співробітництво українсько-польських регіонів як форма транзитної інтеграції України в Європейський Союз // Вісник Технологічного університету Поділля. Ч. 1. Економічні науки. Наук. журнал 2/2002. – Хмельницький 2002. - С. 209-213.

  10. Ліманський А. Вдосконалення методики визначення економічної ефективності науково-технічних заходів // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Щорічник. Тернопільська академія народного господарства. Кафедра українознавства. Інститут економіки і підприємництва. – Тернопіль 2002. - С. 57-62.

  11. Limaski A.: System of transformation of the Polish economy in globalization conditions. [W:] Вісник Тернопільської академії народного господарства. Випуск 8-1. Економічна думка. Тернопіль 2002. - С. 80-82.

(Ліманський А. Система трансформації польської економіки в умовах глобалізації // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Вип. 8-1. Економічна думка. – Тернопіль 2002. - С. 80-82).

  1. Поплавська Ж.В., Ліманський А. Критерії та оцінка ефективності стратегії // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". № 446. Логістика. – Львів 2002. - С. 79-82.

  2. Ліманський А., Драбік І. Глобалізація як форма кооперації підприємств // Регіональна економіка. № 2 (24). 2002. - С. 202-208.

  3. Поплавський В., Ліманський А. Результативність українське - польського співробітництва // Вісник Львівського державного аграрного університету. Економіка АПК. № 9. Львів 2002. - С. 17-21.

  4. Ліманський А. Розрахунок економічної ефективності виробництва // Вісник Львівського державного аграрного університету. Економіка АПК. № 9. Львів 2002. - С. 129-135.

  5. Ліманський А. Стратегії конкуренції та стратегії маркетингові // Маркетинг та логістика в системі менеджменту. Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції (Львів, 7-9 листопада 2002 p.). Видавництво Національного університету "Львівська політехніка". Львів 2002. - С. 214.

  6. Limaski A.: Zasady ekonomicznej efektywnoci gospodarowania we wspczesnym przedsibiorstwie. [W:] Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. 3/6/2002. Черкаси ЧДТУ 2002. - С. 223-226.

(Ліманський А. Принципи економічної ефективності господарювання на сучасному підприємстві // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. 3/6/2002. Черкаси ЧДТУ 2002. - С. 223-226).

  1. Ліманський А. Тенденції в надходженні прямих іноземних інвестицій в Польщу // Регіональна економіка. № 4. 2002. - С. 234-243.

  2. Ліманський А. Макроекономічні показники економічного піднесення країн-кандидатів до Європейського союзу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність (Зб. наук. праць). Вип. 6 (XXXVII). Національна академія наук України, Інститут регіональних досліджень. – Львів 2002. - С. 97-102.

  3. Ліманський А. Порівняльний аналіз здійснення приватизації державних підприємств в Польщі і Україні. [W:] Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Період. вид. Вип. 6. Тернопільська академія народного господарства. Кафедра українознавства. Інститут економіки і підприємництва. – Тернопіль. Підручники & посібники. 2003. - С. 11-16.

  4. Ліманський А.: Деформації у процесі здійснення економічної та суспільної політик в умовах трансформації і інтеграції польської економіки в ЄС // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України. Зб. наук. праць. Вип. 5 (XLIII). Ч. ІІ / Національна академія наук України, Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2003. – С. 31-42.

  1. Ліманський А. Економічна ефективність функціонування підприємств Польщі та України в умовах трансформації польської економіки в 90-х роках // Регіональна економіка. – 2003. – №3. – С. 155-162.