Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


261. Доценко Ліна Віталіївна. Організаційно-економічні засади функціонування дорадчих закладів з обслуговування сільськогосподарських підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Миколаївський держ. аграрний ун-т. - Миколаїв, 2004.



Анотація до роботи:

Доценко Л.В. Організаційно-економічні засади функціонування дорадчих закладів з обслуговування сільськогосподарських підприємств. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю - 08.06.01 – економіка, організація та управління підприємствами”. – Миколаївський державний аграрний університет, Миколаїв, 2003.

Дисертацію присвячено опрацюванню організаційно-економічних питань функціонування сільськогосподарських дорадчих закладів областей півдня України та удосконаленню інформаційно-консультаційного обслуговування аграрної сфери. Проведений порівняльний аналіз організації, фінансового забезпечення та інформаційно-консультаційної діяльності дорадчих служб Одеської, Миколаївської, Запорізької областей та АР Крим. Досліджено основні методи розрахунку вартості інформаційно-консультаційних послуг.

Удосконалено понятійно-категорійний апарат консалтингової проблематики, достало подальший розвиток теоретичне обґрунтування економічних, організаційних та правових принципів інформаційно-консультаційної діяльності. Розроблено модель аналізу впливу інфраструктури ринку дорадчих послуг на кількість звернень сільськогосподарських товаровиробників до дорадчих служб та на пропозицію інформаційно-консультаційних послуг; проведено її апробацію в регіональному інформаційно-консультаційному центрі Запорізької області. Рекомендовано шляхи раціоналізації методів розрахунку за дорадчі послуги. Удосконалено методику оцінки ефективності роботи дорадчої служби, діючої при вищому сільськогосподарському учбовому закладі.

1. В основу сучасного підходу до організації дорадництва в Україні покладається спрямованість інформаційно-консультаційного обслуговування на потреби виробника, вирішення його соціально-економічних проблем, забезпечення прибутковості кожного окремого сільськогосподарського підприємства. Дорадча діяльність визначається як система інформаційно-консультаційних заходів, що проводяться дорадчими службами у сфері сільськогосподарського виробництва в інтересах селян та їх родин в рамках реалізації аграрної політики України.

  1. Виконання дорадчою службою певних функцій державного управління агропромисловим комплексом обумовлює не тільки доцільність, але й необхідність участі держави у фінансовому та програмному забезпеченні діяльності єдиної системи дорадництва, функціонування якої сприятиме ефективному інформаційно-консультаційному обслуговуванню сільськогосподарських товаровиробників.

  2. Ґрунтуючись на дослідженні сутності дорадництва та опрацюванні нормативно правової бази інформаційної та консультаційної діяльності, дорадча послуга визначається як продукт інтелектуального характеру, вироблений на основі збору, переробки і аналізу інформації та використанні розвитку науково-технічного прогресу з метою поширення знань, практичних навичок селян та забезпечення прибуткової сільськогосподарської діяльності шляхом впровадження науково-технічних і організаційно-економічних інновацій в аграрну сферу.

  3. Згідно опрацьованих підходів до організації дорадництва в області, найбільш ефективною є інформаційно-консультаційна служба, що діє як неприбуткова організація, має тісні зв’язки з вищими учбовими та науковими закладами і залучає їх викладацький та матеріально - ресурсний потенціал, не обмежена у використанні різних джерел фінансування, функціонально співпрацює з обласними і районними органами влади, характеризується поширеною організаційною структурою з чітким визначенням обов’язків кожної ланки.

5. Виходячи з проведеного аналізу та визначених в дисертаційній роботі критеріїв оцінки організації дорадчої діяльності в області встановлено:

- з позицій організаційно-функціональної побудови системи інформаційно-консультаційного забезпечення області та фінансової стійкості найбільш ефективною є дорадча служба Запорізької області;

- з огляду на поширеність організації інформаційно-консультаційної діяльності на районному рівні найбільш розвинутою є дорадча служба Одеської області;

- виходячи з централізованого підходу до організації системи, найбільш адміністративно-стабільним та залежним від бюджетних коштів є дорадництво АР Крим;

- підприємницькі засади інформаційно-консультаційного обслуговування найбільш розвинені в Миколаївській області, система дорадництва якої знаходиться на початковому етапі функціонування.

  1. З метою зменшення впливу факторів, стримуючих попит та пропозицію дорадчих послуг, рекомендується поширення регіонального та особливо районного рівнів діяльності інформаційно-консультаційних служб, що забезпечить збільшення кількості звернень до центрів, зростання рівня адресності інформації, та скорочення витрат часу та матеріальних ресурсів на виїзди консультантів у господарства.

  2. Використання певної інформації з метою прийняття обґрунтованого рішення вже передбачає виникнення додаткової вартості. Отже, дорадчі послуги індивідуальної групи мають бути платними незалежно від економічного ефекту впровадженої поради, адже сама послуга (товар) має вартість.

  3. Для забезпечення доступними за ціною інформаційно-консультаційних потреб фермерів та невеликих господарств рекомендується:

проводити семінари та практичні тренінги, які є фінансово доступними для цієї групи товаровиробників;

при виконанні спеціальних послуг (впровадження інноваційних проектів), які мають високу вартість, дорадчі служби повинні поширювати коло клієнтів.

  1. Виходячи з того, що центральною категорією дорадчої діяльності в економічному сенсі є „прийняття рішення”, ефективність дорадництва з одного боку виступає як суб’єктивний показник корисності інформаційно-консультаційної послуги при прийнятті товаровиробником певного рішення, а з іншого - як об’єктивний показник, що характеризує ефективність роботи дорадчої служби.

Для розрахунку суб’єктивної ефективності дорадництва разом з визначенням економічного ефекту ми рекомендуємо застосовувати економетричні методи розрахунку ціни попиту (WTP) та ціни пропозиції (WTA).

Об’єктивну ефективність дорадчої служби пропонується розглядати як якість роботи дорадника, що визначається оцінкою його роботи клієнтом, рівнем виконання посадових обов’язків і дотримування кодексу дорадника.

Публікації автора:

Опубліковані у провідних фахових виданнях.

  1. Доценко Л.В. Загальні напрямки формування ефективної системи сервісного забезпечення АПК України // Інформаційні ресурси та їх використання в агропромисловому виробництві. – Зб. наук. праць. – Київ. - 2000. - №3. - С. 362-366.

  2. Доценко Л.В. Актуальні проблеми діяльності інформаційно-консультаційних структур в Україні // Вісник ХДАУ. - Харків. - 2001. – №9. - С. 67-69.

  3. Доценко Л.В. Деякі аспекти функціонування системи підготовки та перепідготовки кадрів АПК // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: кол. монографія. – Т.2. – К.: ІАЕ. - 2001. – С. 645-648.

  4. Доценко Л.В. Особливості розвитку сільськогосподарського дорадництва в Україні // Вісник соціально-економічних досліджень. – Зб. наук. праць. - Одеса. - 2002 р. - № 12. - С. 341-344.

  5. Доценко Л.В. Інформаційно-консультаційні послуги дорадчих служб як специфічний товар на ринку АПК // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 2002. - №52. - С. 231-234.

  6. Доценко Л.В. Інформаційно-консультаційне забезпечення економічного розвитку сільськогосподарських підприємств // Формування ринкової економіки – Зб. наук. праць. – спец. вип..: „Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки”. – Київ. - 2003. - С.115-118.

  7. Доценко Л.В. Особливості організації дорадчих служб південного регіону України // Економіка АПК. - 2003. - №6. - С.33-40.

Опубліковані за матеріалами конференцій.

  1. Доценко Л.В. Готовность Украины применить информационно-консультационное обслуживание сельскохозяйственных работников типа службы Экстеншн // Сборник научных статей участников программы обмена профессорско-преподавательскими составами Департамента сельского хозяйства США. - США. - Вашингтон Д.К. - 1999. - С.143-149.

  2. Доценко Л.В. Роль экстеншн сервиса в развитии АПК Запорожья // Материалы международного семинара „Роль агроуниверситетов и экстеншн-центров Центрального Черноземья в предоставлении консультационных услуг сельскохозяйственным производителям”. – Воронеж. - 2001. - С. 45-47.

  3. Доценко Л.В. Организационно-экономические аспекты деятельности информационно-консультационного центра «Агро-Таврия» // Материалы международной конференции «Роль и перспективы развития экстеншн сервиса» – Воронеж. -2001. - С. 17-19.

  1. Доценко Л.В. Методичні підходи до формування попиту та пропозиції на дорадчі послуги в Запорізькій області. // Матеріали міжнародної конференції „Сучасний стан та перспективи функціонування дорадчої служби в аграрній сфері”. – 2003. – С. 13-16.