Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


278. Полуянов Володимир Петрович. Організаційно-економічний механізм підвищення ефективності підприємств житлово-комунального господарства: дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2005. , табл.



Анотація до роботи:

Полуянов В.П. Організаційно-економічний механізм підвищення ефективності підприємств житлово-комунального господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - Економіка, організація і управління підприємствами. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню методологічних питань підвищення ефективності підприємств житлово-комунального господарства в нових умовах господарювання. Сформульовано і обґрунтовано основні особливості реформування комунального сектора економіки України, виділено передумови та розроблено основні положення і методологічні підходи до адаптації системи управління підприємствами до ринкових умов господарювання. Розроблено комплексну модель управління підприємством; методи оптимізації простого і розширеного відтворення капіталу житлово-комунальних компаній в умовах дефіциту ресурсів; запропоновано моделі пасивного регулювання дебіторської заборгованості підприємств житлово-комунального господарства. Запропоновано напрями вдосконалення механізму госпрозрахункових відносин між підрозділами підприємства, удосконалено систему організації обліку витрат виробництва. Обґрунтовано пропозиції з удосконалення системи ціноутворення при наданні послуг водопостачання; удосконалено застосування статистичних методів прогнозування основних виробничих показників підприємства водопровідно-каналізаційного господарства; дістали подальшого розвитку методи прогнозування на основі функцій Фур’є і прикладне використання методів кореляційного і регресійного статистичних аналізів.

Дослідження дозволило зробити ряд нових висновків, підтвердити деякі з наявних і намітити практичні заходи щодо підвищення ефективності функціонування окремих житлово-комунальних підприємств, їх об'єднань і галузі на основі вдосконалення організаційно-економічного механізму.
Згідно із метою і конкретними задачами основні результати роботи зводяться до такого.

  1. Економіка України продовжує залишатися монополізованою, що обмежує можливість розвитку відносин конкуренції. Розрахунки показали, що частка природних монополістів в економіці України на сьогодні складає 2,5% у кількісному відношенні і 11,6% – по залишковій вартості основних виробничих фондів. Відповідна частина економіки практично виведена з-під ринкових відносин і знаходиться у сфері державного управління. Зміна форми власності підприємств не усуває проблем монополізованості. Аналіз структурних змін в економіці та її окремих галузях дозволив сформулювати основні особливості реформування комунального сектора економіки, об'єднані в такі блоки: структурні (якісні зміни у структурі комунального сектора), стратегічні (невирішеність питання рентабельної роботи підприємств житлово-комунального господарства і соціальної сфери) і технологічні (непристосованість галузі до ліберальної політики щодо оплати житлово-комунальних послуг).

  2. Уточнено поняття “підприємство”, під яким слід розуміти суспільний організм, обмежений рамками єдиного капіталу, що має юридичну самостійність і реалізує на основі встановлених законів і норм індивідуальні інтереси робітників і власників капіталу. Це дозволило зробити висновок про необхідність адаптації системи управління вітчизняних підприємств до зміни інституціонального середовища і виділити її основні передумови. Розроблено основні положення і методологічні підходи до адаптації системи управління підприємств до ринкових умов господарювання, на підставі яких запропоновано функціональну схему організації управлінського обліку (на прикладі АТВТ “Хвиля”), яка включає три блоки: планування, контролю виконання бюджету, збору і реєстрації фактичних показників. Удосконалено механізм госпрозрахункових відносин між підрозділами підприємства, що передбачає найбільш ефективну оцінку внеску кожної окремої юридично самостійної або залежної частини капіталу на основі організації системи внутрішньогосподарського обліку і контролю (управлінського обліку). Виявлено методологічні особливості організації інформаційно-обчислювальної мережі підприємства, на основі яких запропоновано методи розробки інформаційної системи, схеми документообігу, а також визначено склад і структуру документації, необхідної для реалізації системи управлінського обліку на прикладі підприємства водопровідно-каналізаційного господарства. Запропоновано систему організації обліку витрат виробництва на прикладі підприємства комунального господарства.

  1. Розроблено балансову модель функціонування капіталу, на основі якої доведено відсутність економічної вигоди для власника у дробленні капіталу та обмеженні можливості використання товарно-грошових відносин між юридично самостійними частинами капіталу з точки зору відносин досконалої конкуренції.

  2. Обґрунтовано зміст комплексної моделі управління підприємством, складовими якої є блоки: проектування, виробництво, ресурси. На її основі розроблено основні напрями вдосконалення організаційно-економічного механізму підвищення ефективності функціонування підприємств житлово-комунального господарства.

  3. Виявлено взаємозв'язок основних макроекономічних показників функціонування комунального сектора економіки з використанням принципової схеми міжгалузевого балансу виробництва і розподілу сукупного суспільного продукту у вартісному вираженні. На підставі фактичних даних і з використанням запропонованих підходів визначено ціновий диспаритет при наданні послуг водопостачання. Розрахунки показали, що фактично галузь обміняла власні послуги на вироблений промисловістю товар на суму 252,95 млн. грн., у той час як його суспільно необхідна вартість склала 181,9 млн. грн., тобто в 1,4 раза менше. Доходи галузі від реалізації послуг населенню склали 50,99 млн. грн., що менше суспільно необхідних у 3,9 раза. Зроблено висновок про те, що існуючий диспаритет цін призводить до нееквівалентного обміну промислової продукції та послуг водопостачання. Показано, що “цінова дискримінація”, яка практикується при встановленні тарифів на послуги водопостачання, насправді являє собою лише спробу встановлення ринкових умов еквівалентного обміну і не має нічого спільного з тезою компенсації втрати доходів підприємствами водопостачання від низьких тарифів для населення за рахунок промисловості. Проте у цілому по Донецькій області розрив між тарифами для населення і тарифами для промисловості має резерв свого збільшення.

  4. На основі виявлених особливостей функціонування підприємств водопровідно-каналізаційного господарства в умовах розвитку конкурентних відносин в Україні визначено й обґрунтовано відповідність різноманітних типів управління житлово-комунальною власністю та організаційно-правових форм підприємств. Виявлено й охарактеризовано три вектори інтересів у ціноутворенні на послуги комунального характеру: власника мереж і комунікацій, виробника і споживача послуг. Зроблено висновок про те, що стратегія виробничо-економічної діяльності підприємств водопостачання в сучасних умовах України повинна полягати: з боку держави – у вирішенні задачі встановлення умов міжгалузевого еквівалентного обміну товаром; з боку підприємства – у виборі можливих постачальників із метою забезпечення умов обміну, максимально близьких до еквівалентних, що у практичній діяльності зводиться до задачі економії всіх видів матеріальних ресурсів.

  5. Удосконалено статистичні методи прогнозування основних виробничих показників роботи підприємства водопровідно-каналізаційного господарства. Запропоновано використання методів прогнозування на основі розрахунку параметрів тренду і коливань. Для прогнозування коливань використано функції Фур’є, виявлено недоліки в їх практичному застосуванні та запропоновано шляхи усунення.

  6. Розроблено методи підвищення ефективності простого і розширеного відтворення капіталу житлово-комунальних компаній в умовах дефіциту ресурсів. Для цього сформульовано і вирішено задачу вибору найбільш оптимального варіанта витрат на ремонт і відновлення дільниці мережі в умовах обмежених ресурсів. Обґрунтовано і вирішено на основі прикладного використання методів кореляційного і регресійного статистичного аналізу задачу визначення найбільш ефективного використання капіталу підприємствами водопостачання на прикладі Донецької області.

  7. Запропоновано моделі пасивного регулювання дебіторської заборгованості підприємств житлово-комунального господарства. На основі побудови й аналізу регресійних рівнянь залежності рівня поточної оплати різноманітних категорій споживачів від обсягу наданих послуг з'ясувалося, що в багатьох випадках відносини між підприємствами водопостачання і споживачами їх послуг виходять за рамки тільки економічних і знаходяться в істотній частині на адміністративному рівні. У зв'язку з цим і питання зниження рівня дебіторської заборгованості також повинні вирішуватися на цьому ж рівні. Це вимагає відповідних управлінських рішень на регіональному, галузевому і державному рівнях. Доведено, що підприємство водопровідно-каналізаційного господарства при моделюванні фінансових потоків повинно в першу чергу враховувати динаміку утворення дебіторської заборгованості. Наведений аналіз показує один із можливих підходів, згідно з яким можна побудувати відповідну прогнозну модель, що дозволяє з використанням статистичних методів прогнозування за побудованими рівняннями регресії оцінити (спрогнозувати) обсяг передбачуваного надходження коштів і відповідно можливі фінансові результати роботи підприємства у планованому періоді. Запропоновано і реалізовано адаптивну модель ціноутворення для підприємств водопровідного господарства, що дозволить мінімізувати дебіторську заборгованість при максимально можливому прибутку підприємства.

  8. З метою вдосконалення системи ціноутворення у сфері водопровідно-каналізаційного господарства обґрунтовано такі пропозиції: a) відділити надане законом право встановлення цін на послуги галузі від власника інженерних мереж і комунікацій і надати його незалежному органу під жорстким контролем держави; б) надати житлово-комунальним підприємствам можливість оперативно регулювати тарифи залежно від зміни ринкової кон'юнктури; в) покласти вирішення питання інвестиційних вкладень у розвиток інженерних комунікацій на власника.

Публікації автора:

Монографії

  1. Полуянов В.П. Организационно-экономический механизм эффективного функционирования предприятий жилищно-коммунального хозяйства. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2004. – 220 с.

  2. Полуянов В.П. Теория и практика реформирования предприятий в коммунальном хозяйстве (методологический аспект). – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2001. – 244 с.

  3. Полуянов В.П. Формирование многоукладности в экономике Украины: цели и результаты. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2000. – 80 с.

  4. Прокопенко Н.Д., Иванов Е.Т., Богачев С.В., Иваненко Б.Н., Полуянов В.П. Формирование и моделирование структуры организационно-экономического механизма предприятия // Теоретические и прикладные аспекты формирования смешанной экономики. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1998. - С. 51-84.

Особистий внесок – обґрунтування прикладного використання структурної моделі організаційно-економічного механізму в умовах АТВТ “Хвиля”.

  1. Полуянов В.П., Иваненко Б.Н., Полуянова Е.И. Совершенствование системы управления предприятием на основе информационных технологий // Теоретические и прикладные аспекты формирования смешанной экономики. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1998. - С. 85-111.

Особистий внесок – розробка методики удосконалення системи управління підприємством.

  1. Прокопенко Н.Д., Иваненко Б.Н., Иванов Е.Т., Полуянов В.П., Иванов С.Е. Финансирование капитальных вложений в современных условиях (методологический аспект). - Донецк: ИЭП НАН Украины, 2001. - 120 с.

Особистий внесок – аналіз законодавчої бази, особливостей оподаткування.

  1. Прокопенко Н.Д., Иваненко Б.Н., Иванов Е.Т., Полуянов В.П., Иванов С.Е., Качанова Л.П. Анализ и оценка эффективности капитальных вложений в угольной промышленности (Методические положения) - Донецк: ИЭП НАН Украины, 2002. - 90 с.

Особистий внесок – розробка інформаційної бази.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Полуянов В.П. Использование поливариантных функций для прогнозирования производственно-экономических показателей // Основные направления развития промышленных предприятий региона. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1995. - C. 203-212.

  2. Полуянов В.П. Механизм реализации хозрасчетных отношений в структурных подразделениях предприятий // Совершенствование организационно-технической структуры промышленного комплекса региона. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1996. - С. 242-250.

  3. Полуянов В.П. Адаптация систем управления предприятиями к рыночным условиям хозяйствования - необходимость нынешнего этапа реформ // Социально-экономические аспекты региональной промышленной политики. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1997. - С. 58-60.

  4. Полуянов В.П. Некоторые подходы к реорганизации системы управления производственным объединением в условиях рыночных отношений // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1997. - С. 14-17.

  5. Полуянов В.П. Анализ места и роли современных предприятий в системе управления народным хозяйством // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1997. - С. 131-142.

  6. Полуянов В.П. Проблеми рентабельності комунальних послуг (на прикладі АТ "Хвиля") // Економіст. - 1999. - №1. - С. 58-61.

  7. Полуянов В.П. Повторный счет стоимости и оценка производственно-экономической деятельности подразделений предприятия в рыночных условиях // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1998. - С. 145-161.

  8. Полуянов В.П. Оценка динамики трансакционных издержек в экономике Украины // Социально-экономические аспекты промышленной политики. - Донецк: ИЭП НАН Украины. -1998. - С. 28-37.

  9. Полуянов В.П. Использование метода анализа категоризированных переменных при исследовании текучести кадров на предприятии // Економіка промисловості. - 1999. - №3. - С. 124-130.

  10. Полуянов В.П. Уроки постсоциалистического первоначального накопления капитала // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1999. – Т.1. - С. 132-146.

  11. Богачев С.В., Полуянов В.П. Предпосылки трансформации управления предприятиями // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. - Донецьк: ДонДТУ. - 2000. - Вип. 19. - С. 5-13.

Особистий внесок – аналіз особливих рис підприємств у сучасних умовах.

  1. Полуянов В.П. Динамика реформирования коммунального сектора экономики // Економіка промисловості. - 2001. - №1. - С. 143-153.

  2. Полуянов В.П. Монополізованість промисловості України і тенденції формування ринкових суб’єктів господарювання // Економіка України. - 2001. - №9. - С. 36-42.

  3. Полуянов В.П. Формирование коммунального сектора в экономике Донецкой области // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – Донецьк: ДонНТУ. - 2001. - Вип. 37. - С. 104-109.

  4. Полуянов В.П. Законодательные проблемы реформирования жилищно-коммунального хозяйства Украины // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. - Донецьк: ДонНТУ. - 2003. - Вип. 55. - С. 170-176.

  5. Полуянов В.П. "Пассивное" регулирование дебиторской задолженности предприятием жилищно-коммунального хозяйства // Економіст. - 2003. - №11. - С. 24-26.

  6. Полуянов В.П. Прогнозирование потерь предприятия в связи с временной нетрудоспособностью его работников // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2003. - С. 3-16.

  7. Полуянов В.П. Імовірнісне моделювання структури виробничої програми підприємства водопостачання // Схід. - 2004. - №1. - С. 4-7.

  8. Полуянов В.П. Анализ динамики рентабельности жилищно-коммунального хозяйства Украины // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. - Донецьк: ДонНТУ. - 2004. - Вип. 68. - С. 25-32.

  9. Полуянов В.П. Финансовая отчетность как информационная база для анализа эффективности предприятий жилищно-коммунального хозяйства // Бухгалтерский учет и аудит. - 2004. - №2. - С. 51-54.

  10. Полуянов В.П. Проблемы рыночного реформирования водопроводно-канализационного хозяйства Украины // Актуальні проблеми економіки. - 2004. - №3. - С. 31-41.

  11. Полуянов В.П. Амортизационные отчисления как источник воспроизводства основных фондов // Економіка промисловості. - 2004. - №1. - С. 125-133.

  12. Полуянов В.П., Щеглов К.Я. Реформа жилищно-коммунального хозяйства в свете теории экономических систем Гэлбрейта // Економіст. - 2004. - №4. - С. 48-53.

Особистий внесок – обґрунтування основних напрямів реформування галузі.

  1. Полуянов В.П., Щеглов К.Я. Повышение эффективности использования ограниченных ресурсов для воспроизводства основных фондов предприятий водоснабжения // Наукові праці Донецького національного технічного університету Серія: економічна. - Донецьк: ДонНТУ. - 2004. - Вип. 76. - С. 177-184.

Особистий внесок – обґрунтування пропозицій з удосконалення використання амортизаційного фонду підприємства водопостачання.

Матеріали наукових конференцій

  1. Полуянов В.П. Использование поливариантных функций при построении модели функционирования предприятия // Материалы науч.-практ. конф. „Методические принципы формирования и реализации стратегии предприятия в условиях смешанной экономики” (21-22 сент. 1995 г.). - Донецк-Артемовск: АЭН Украины, ИЭП НАН Украины, АЗОМ. - 1995. - С. 67-68.

  2. Полуянов В.П. Совершенствование организационных форм управления предприятиями в новых условиях хозяйствования и некоторые проблемы налогообложения // Тези Міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми вдосконалення податкової системи України” (м. Київ, 24-25 жовт. 1996 р.). - К.: ПВКП “Укртиппроект”. - 1996. - С. 40-42.

  3. Полуянов В.П. Анализ потерь предприятия от заболеваемости работников // Материалы науч. конф. „Направления развития экономики Украины в современных условиях” (11 апр. 1996 г.). - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1996. - С. 84-86.

  4. Полуянов В.П. Опыт использования современных информационных технологий при совершенствовании информационной инфраструктуры предприятия // Труды Междунар. науч.-прак. конф. “Город, регион, государство: проблемы распределения власти”. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1997. - С.129-130.

  5. Полуянов В.П. Монополистические преграды на пути рыночных реформ // Материалы науч.-практ. семинара “Современный бизнес: проблемы, тенденции, перспективы“ (3 мар. 2001 г.). – Донецк: Бизнес-альянс Донбасса. - 2001. – С. 71-73.

  6. Полуянов В.П. Организация оперативного учета издержек производства на предприятии жилищно-коммунального хозяйства // Збірка доп. Міжнар. конгр. „ЕТЕВК’99” „Екологія, технологія, економіка водопроводу і каналізації” (м. Ялта, 18-22 трав. 1999 р.). - Харків: УкркомунНДІпрогрес. - 1999. - С. 230-232.

  7. Полуянов В.П. Особенности реформирования коммунального сектора экономики // Материалы IV Междунар. науч. конф. молодых ученых-экономистов „Проблемы обеспечения экономического роста” (23-24 мар. 2001 г.). - Донецк: ДонГТУ. - 2001. - С. 42-43.

  8. Полуянов В.П. Динамика рыночных преобразований в коммунальном хозяйстве // Збірка доп. Міжнар. конгр. „ЕТЕВК’2001” „Екологія, технологія, економіка водопроводу і каналізації” (м. Ялта, 22-26 трав. 2001 р.). - Харків: УкркомунНДІпрогрес. - 2001. - С. 403-406.

  9. Яненко Н.В., Полуянов В.П. Шляхи реформування цінової політики підприємств житлово-комунального господарства // Тези доп. Першої всеукраїнської наук. конф. "Актуальні питання менеджменту в сучасних умовах" (27-28 бер. 2002 р.). - Донецьк: ДонНТУ. - 2002. - С.129-131.

Особистий внесок – визначено особливості цінової політики підприємств житлово-комунального господарства в сучасних умовах.

Інші видання

  1. Прокопенко Н.Д., Иванов Е.Т., Полуянов В.П., Богачев С.В., Иваненко Б.Н. Формирование и моделирование структуры организационно-экономического механизма предприятия в рыночных условиях (на примере АО "Хвиля"). - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1996. - 48 с.

Особистий внесок - обґрунтовано прикладне використання компонентів організаційно-економічного механізму в умовах АТВТ “'Хвиля” з метою підвищення ефективності функціонування підприємства.

  1. Землянкин А.И., Полуянов В.П. Методология разработки и эксплуатации информационно-вычислительной сети в условиях хозяйственной самостоятельности предприятия. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1996. - 35 с.

Особистий внесок - розробка методології проектування інформаційно-обчислювальної мережі підприємства.

  1. Иваненко Б.Н., Полуянов В.П.Трансформация управления предприятиями в условиях рыночных отношений. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1997. - 35 с.

Особистий внесок - розробка методики адаптації системи управління підприємством до вимог зовнішнього середовища.

  1. Землянкин А.И., Иванов Е.Т., Иваненко Б.Н., Полуянов В.П., Полуянова Е.И. Основные принципы использования экономико-математической модели в условиях производственного объединения (на примере АО "Хвиля"). - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1997. - 48 с.

Особистий внесок – обґрунтування прикладного використання моделі в умовах АТВТ “Хвиля”.