Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Транченко Людмила Володимирівна. Організаційно-економічний механізм управління підприємств машинобудівної галузі : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Європейський ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Транченко Л.В. Організаційно-економічний механізм управління підприємств машинобудівної галузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Європейський університет, Київ, 2005.

У дисертації досліджено теоретичні і практичні аспекти удосконалення організаційно-економічного механізму управління підприємством. Розкрито зміст категорії організаційно-економічний механізм, проаналізовано його структуру, визначено та класифіковано основні методи впливу на суб’єктів управлінського процесу, узагальнено особливості програмно-цільового управління на підприємствах машинобудівної галузі, які впливають на структуру організаційно-економічного механізму управління та визначають основні напрями її удосконалення.

Особливу увагу приділено економічному механізму управління підприємства на основі дослідження його впливу на мотиваційний механізм суб’єктів управління., а також проблемам контролю, оцінки і прогнозуванню економічної ефективності випуску продукції, оснащеності управлінського персоналу необхідним інструментарієм (методами, моделями), інформацією та документацією для її здійснення.

На підставі використання факторного аналізу для оцінки фінансово-господарської діяльності машинобудівних підприємств та застосування методів кореляційно-регресійного аналізу розкрито особливості організаційно-економічного механізму управління на машинобудівних підприємствах Черкаської області та розроблено рекомендації щодо його удосконалення.

З урахуванням сучасних концепцій та методичних підходів до удосконалення механізму управління запропоновано і апробовано універсальну графічну модель залежності прибутку від постійних і змінних затрат та відносної ціни реалізації продукції підприємства, що сприятиме встановленню діапазонів коливання відносних показників, та взаємозв’язків рівнів ефективності випуску продукції, а також підвищенню результативності управлінської діяльності. шляхом удосконалення діагностики та системного контролю за економічною ефективністю підприємств.

У дисертаційній роботі досліджені актуальні проблеми реформування організаційно-економічного механізму управління підприємствами у ринкових умовах, наведені теоретичні узагальнення та зроблена спроба дати власне тлумачення організаційно-економічного механізму управління підприємством на мікрорівні, здійснено системний аналіз його складових та розроблені практичні рекомендації щодо впровадження програмно-цільового управління на підприємствах машинобудування.

Проведене дослідження дає підстави для таких загальних висновків та пропозицій стосовно теоретичних та практичних аспектів цієї важливої проблеми.

1. У сучасних ринкових умовах підприємство треба розглядати як цілісну складну відкриту технологічну та економіко-соціальну систему, яка відповідно до своїх функціонально-виробничих ознак має певну ієрархічну структуру управління, що спрямовує його на досягнення визначених цілей.

2. На основі узагальнення теоретичних концепцій і практичного досвіду вітчизняних і зарубіжних вчених та власних досліджень організаційно-економічний механізм управління підприємством розглядається як система організації і управління, що включає певну сукупність взаємопов’язаних організаційно-правових, економічних та мотиваційних методів. Специфічні особливості цих методів у конкретних умовах суспільного виробництва, надають можливість суб’єкту управління, спираючись на економічні закони та застосовуючи економічні методи управління, узгоджувати особисті інтереси з інтересами об’єкта управління (підприємства, цеху, бригади, окремого робітника) з метою досягнення визначених цілей.

3. Для обґрунтування теоретичних засад організаційно-економічного механізму управління підприємством у дисертації розроблена і запропонована концепція мотиваційного механізму управління і стимулювання персоналу та визначені фактори посилення мотивації праці управлінського персоналу.

4. Доведено, що несприятливі умови, у яких доводиться працювати підприємствам, вимагають постійної уваги до перевірки правильності прийнятих управлінських рішень стосовно забезпечення запланованої економічної ефективності та досягнення тактичних і стратегічних цілей. Необхідною складовою цього процесу є проведення аналізу та оцінки функціонування господарюючих суб’єктів з метою визначення можливих загроз банкрутства. Методи аналізу і оцінки визначені відповідно до мети дослідження та напряму можливого впливу чинників на результати економічної діяльності підприємства.

5. Зважаючи на високу динаміку ринкових і виробничих умов, що обумовлюють необхідність реформування механізму економічного управління підприємством, запропоновано новий інструментарій (методи, моделі) контролю, оцінки і прогнозування економічної ефективності випуску продукції, який сприятиме своєчасному отриманню інформації про рівень прибутковості (збитковості) продукції. У запропонованій методиці для забезпечення високої оперативності контролю за економічною ефективністю підприємства та з метою досягнення запланованих рівнів прибутковості виробництва основні методи і моделі механізму управління пропонується будувати за принципом формування еталонів фіксованих рівнів прибутковості (збитковості) у поєднанні з економічними змінними, при яких ці рівні досягаються.

6. Завдяки використанню факторного аналізу для оцінки фінансово-господарської діяльності машинобудівних підприємств та застосування методів кореляційно-регресійного аналізу вдалося розкрити особливості організаційно-економічного механізму управління на машинобудівних підприємствах Черкаської області та розробити рекомендації щодо його вдосконалення;

7. Розроблені рекомендації з удосконалення діагностики та системного контролю економічної ефективності підприємств ґрунтуються на сформульованих автором методологічних положеннях про необхідність використання програмно-цільового підходу до управління підприємствами машинобудівної галузі в сучасних умовах і включають економіко-математичну модель оцінки ефективності виробництва.

8. Розроблений методичний підхід до моніторингу економічної ефективності передбачає використання економіко-математичної моделі оперативної оцінки стану управління ефективністю на підприємствах машинобудівної галузі за основними показниками, визначеними з регресійних рівнянь. Економіко-математична модель є складовою тактичного планування на підприємствах і дає можливість вчасно визначати джерела загроз завдяки встановленню відхилень від параметрів моделі, розробляти заходи щодо попередження економічного спаду та приймати обґрунтовані рішення про підтримку необхідного рівня ефективності. Складовою запропонованого методичного підходу є універсальна графічна модель залежності прибутку від постійних і змінних затрат та відносної ціни реалізації продукції підприємства, що сприяє встановленню діапазонів коливання відносних показників. Це дає можливість встановити взаємозв’язки рівнів ефективності випуску продукції, сприяє підвищенню результативності управлінської діяльності. шляхом удосконалення діагностики та системного контролю економічної ефективності підприємств.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Транченко Л.В. Оцінювання ефективності управління підприємством на основі універсальних нормативних графічних моделей // Актуальні проблеми економіки - 2005 №7-127-131с.

2. Транченко Л.В. Тенденції розвитку харчової промисловості в Черкаській області. //Вісник, Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна –Харків, 2001. № 503, 68-69с.

3. Транченко Л.В. Деякі аспекти удосконалення організаційно-економічного механізму переробних промислових підприємств // Актуальні проблеми реформування економіки і трансформації суспільства України у перехідний період: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції – м. Краматорськ.- 2002.-.16-17 травня стр.129-132 с.

4. Баластрик Л.О., Транченко Л.В. Економічний механізм стимулювання праці // Вестник, Харьковского национального университета им. В.Н. Каразина, Харків, 2003. № 613, 248-256с.

5. Баластрик Л.О., Транченко Л.В. Проблеми удосконалення організаційно-економічного механізму управління підприємством // Теоретичні та прикладні питання економіки. Зб. наук. Праць – Вип. 7.-. Київський університет, 2005- 188-195с.

Публікації в інших виданнях

1. Транченко Л.В. Orqanizational and economic mechanism for enterprise management // Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку. Economics: Current affairs and development prospects: Матеріали ІІ всеукраїнської науково-практичної конференції – 2004.-18-19 березня ,109-111с.

2. Транченко Л.В. Вплив науково-технічного прогресу в харчовій промисловості по Черкаській області / Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти: Матеріали VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції – 2002. 12-13 грудня ,341-349с.

3. Транченко Л.В. Особливості організаційно-економічного механізму управління підприємствами /Зб. наук. праць – Гуманітарний Університет „Запорізький інститут державного та муніципального управління” – 2005. 21-22 жовтня.