Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Рогоза Микола Єгорович. Організаційно-економічний механізм забезпечення ефективності діяльності промислових підприємств : Дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / Полтавський ун-т споживчої кооперації України. — Полтава, 2005. — 470арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 390-421.



Анотація до роботи:

Рогоза М.Є. Організаційно-економічний механізм забезпечення ефективності діяльності промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2006.

У дисертації розроблено організаційно-економічні механізми забезпечення ефективності діяльності промислових підприємств в умовах трансформації економіки, впливу середовища господарювання, а саме: механізм забезпечення ефективності діяльності промислових підприємств шляхом використання його потенціалу в напрямку адаптації до ринкових умов через реструктуризацію (організаційну, технологічну); методика прогнозної оцінки відносин між суб’єктами зовнішнього середовища; методологія оцінки напрямків розвитку, яка базується на оцінці розробленої стратегії розвитку та прогнозуванні на основі створених механізмів управління та формування ресурсного забезпечення інноваційного розвитку за умови достатньої оцінки стратегії відносин між суб’єктами зовнішнього середовища господарювання та його особливостей; методика оптимізації технологічних процесів і використання потенціалу підприємства; механізми управління мотиваційною поведінкою.

Результатом дисертаційної роботи є вирішення наукової проблеми, яка полягає в розробці методологічних основ і механізмів забезпечення ефективності діяльності промислових підприємств.

На основі одержаних результатів можна зробити такі висновки:

1. Розглядаючи промислове підприємство як керовану складну соціально-економічну систему в постійному русі і розвитку, встановлено, що ефективність його діяльності залежить від того, наскільки в його системі управління контролюються економічні процеси, що відбуваються на рівні регіону (мезорівень) та держави (макрорівень). У зв’язку з цим запропоновано управління підприємством розглядати як управління динамічною системою через взаємодію його внутрішніх соціальних і економічних процесів із зовнішнім середовищем на основі їх комплексного дослідження та нової методології вибору стратегії комплексного управління ними.

2. Оскільки взаємовідносини між підприємством і податковою адміністрацією залежать від факторів економічного, фінансового, політичного, юридичного, соціального характеру, сукупність яких є проблемоутворюючим середовищем для таких відносин, то вирішення цієї проблеми запропоновано в рамках гармонізації факторів для діючих суб’єктів. У зв’язку з цим визначено, що з метою ефективного розвитку економіки підприємства і національної економіки податкова система в період розвитку (трансформації) ринкових відносин повинна впливати на діючу законодавчу систему на основі нових відносин із суб’єктами економіки для формування нових понять податкової політики, її змісту та створення умов, за яких можливе ефективне її використання в напрямку розвитку позитивного впливу на промислове підприємство.

3. Для реалізації потенціалу промислового підприємства було проведено аналіз бізнес-процесів на підприємстві, в результаті якого систематизовано функції управління інформаційним забезпеченням та запропоновано концепцію побудови системи збору й обробки інформації. Ця система здатна виконати сформульовані завдання через визначення горизонту діяльності, вивчення достатнього інформаційного простору, необхідного для управлінських рішень, розробку методології синтезу обробки інформації, створення форм подання інформації про рекомендовані управлінські рішення та об-
ґрунтування рекомендацій. Для цього виконано системно-логічне дослідження факторів впливу зовнішнього середовища на підприємство як представника виробничої сфери через взаємодію з представниками фінансово-банківської та податкової системи та спрогнозовано варіанти співпраці за розробленими сценаріями розвитку відносин між ними.

4. На основі дослідження вітчизняного досвіду управління підприємством поряд з управлінням фінансовими, матеріальними ресурсами необхідно виокремити питання інформаційного забезпечення, що є визначальним фактором ефективності його функціонування у зовнішньому середовищі, що має певну кількість невизначених факторів.. Під невизначеністю розуміємо стан цього середовища із сукупністю факторів, які мають ще невідому кількість апріорної інформації та складають цю невизначеність на даний період діяльності. З огляду на це пріоритетне місце посідає аспект достатності інформації для прийняття відповідних рішень з метою ефективних змін, які забезпечуються інноваційним розвитком.

5. Запропоновано розглядати організаційно-економічний механізм діяльності підприємства як сукупність методів, технологічних прийомів, засобів та процедур визначення ефективності функціональних підсистем системи управління промисловими підприємствами щодо визначення рівня зовнішніх дестабілізуючих чинників, діагностики стану підприємства як складної соціально-економічної системи, інформаційного взаємозв’язку та взаємовпливу суб’єктів і об’єктів продуктивних сил і виробничих відносин, а також використання промислового потенціалу підприємства щодо підвищення ефективності його господарської діяльності. У зв’язку з цим для створення механізмів адаптації підприємств до таких умов запропоновано формувати на підприємстві оптимальну структуру зв'язків із зовнішнім середовищем на основі поділу їх на вхідні та вихідні. Такі організаційно-економічні механізми запропоновано реалізовувати через реструктуризацію як один із способів внутрішньої перебудови підприємства (організаційної, технологічної, кадрової) та інноваційних підходів до систем управління, що може забезпечити ефективність реструктуризаційних процесів.

6. Відзначено, що головним для прийняття управлінських дій з реструктуризації підприємства є оцінка її ефективності. Серед змін, які забезпечують ефективність реструктуризаційних процесів, є організаційна перебудова в структурі організаційно-економічного механізму управління розвитком промислового підприємства. Таку перебудову запропоновано здійснювати через інтеграційні процеси шляхом створення фінансово-виробничих систем як одного із факторів, що можуть сприяти його інноваційному розвитку і на підставі цього економічному зростанню. Організаційна структура таких об'єднань складна, але їх структурні елементи концентрують ресурси відповідно до поставленої мети на відміну від інших типів інтегрованих систем.

7. Оскільки у трансформації ринкового середовища інноваційні зміни мають значний ступінь, є необхідною умовою розвитку всіх суб’єктів господарювання, джерелом невизначеності середовища діяльності підприємств, то досягнення адаптації до умов зовнішнього середовища через процес реструктуризації залежить від здатності формування ефективної системи інноваційного управління та рівня інноваційного потенціалу підприємства. Для цього механізми адаптації до зовнішнього середовища передбачають необхідність формування та використання визначених ресурсів і характеризуються моделями реструктуризації, які дозволяють дослідити її у комплексі та відбивають сутнісну характеристику цих процесів як спрямованість на підвищення конкурентоспроможності промислового підприємства.

8. З метою організації систем управління на основі виявлення важливих прямих і зворотних зв'язків між системами (підсистемами) у роботі використано одну із особливостей кібернетики, яка розглядає системи не у статичному стані, а у русі та розвитку. На основі цього в дисертаційній роботі розроблено модель взаємодії керуючих, керованих і забезпечувальних систем ефективності діяльності промислового підприємства та його інноваційного розвитку як одного із головних чинників розвитку підприємства в зовнішньому середовищі. Для цього в дисертації у рамках інвестиційної стратегії розроблено підходи до пошуку ресурсів з метою реалізації виявлених
ринкових можливостей інноваційного розвитку, формування оптимальної структури інвестиційних ресурсів, пошуку найбільш ефективних напрямків їхнього вкладення для максимізації доходу та мінімізації ризику.

9. Ефективність змін у сфері споживання динамічніша, ніж у сфері виробництва. У таких умовах важливим залишається пошук нових шляхів ефективного використання потенціалу промислового підприємства для підвищення загальної ефективності діяльності підприємства та розширення технологічних переваг. Тому запропоновано враховувати взаємовплив суб’єктів і об’єктів управління при функціонуванні виробничої інфраструктури підприємства. Останнє підтверджено системним дослідженням впливу зовнішніх факторів і внутрішніх можливостей на основі інформаційного взаємозв’язку. Для цього розроблено основні етапи побудови механізму ефективного використання потенціалу підприємства, методами системного аналізу запропоновано розв’язок задачі щодо ефективності використання потенціалу.

10. У результаті аналізу середовища господарювання виявлено закономірність ефективної реалізації варіантів інноваційного розвитку підприємств, що призводить до створення нових ринків. Установлено, що ефективність реалізації варіантів інноваційного розвитку підприємств висока в тих випадках, коли такі проекти попадали під дію стимулюючих методів державного і регіонального регулювання. Успішний результат інвестиційного розвитку досягається за умови зменшення ризику та недоліків стратегії і достатньої глибини прогнозування розвитку. Для цього запропоновано враховувати специфічні, складно-формалізовані методи аналізу потреб і запитів споживачів, моделювання та прогнозу, збільшувати глибину прогнозування розвитку подій, створення аналітичного центру на підприємстві з метою обґрунтованого прийняття управлінського рішення для своєчасного реагування на можливості та небезпеки, які з’являються на прогнозованому горизонті сегмента ринку.

11. Визначено, що з переходом України до ринкової економіки оцінка існуючих систем мотиваційної поведінки працівників для підвищення ефективності діяльності підприємств актуальна, оскільки надає можливість створення ефективних систем управління такою поведінкою в комплексних системах управління соціальним і економічним розвитком та забезпечення його інноваціями як головного фактора стабільності розвитку підприємств різних форм власності.

Теоретичні основи і організаційно-економічні механізми забезпечення ефективності діяльності промислових підприємств можуть застосовуватися у виробничо-господарській діяльності підприємств різних форм власності та напрямів діяльності.

Публікації автора:

Монографії

1. Рогоза М.Є. Управління промисловими підприємствами: соціально-економічні чинники та особливості організації. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2005. – 281 с.

Статті у наукових і фахових виданнях

2. Савенко Р.Г., Лисенко М.В., Рогоза М.Є. Методика аналізу теоретико-графових моделей в алгоритмі оптимізації роботи автомобільного транспорту в кар’єрі // Вісник Східноукраїнського національного університету. – Луганськ: СНУ. – 2001. – № 9 (43). – С. 282–285. Особистий внесок автора: розроблено головні критеріальні підходи до методики аналізу теоретико - графових моделей та виконано оптимізацію на основі запропонованої методики.

3. Ємець О.О., Рогоза М.Є., Романова Н.Г. До системного розв’язування організаційних проблем в економічних системах // Регіональні перспективи. –2001. – № 5–6 (18–19). – С. 201–203. Особистий внесок автора: розроблено загальну модель оцінки впливу факторів в організаційно-економічному механізмі забезпечення ефективності економічних систем на базі застосування сучасних економіко-математичних методів.

4. Емец О.А., Рогоза Н.Е. Структуризация проблемы гармонизации взаимоотношений между предприятием и налоговой системой // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 150. – С.161–165. Особистий внесок автора: побудовано ієрархічну структуру взаємовідносин підприємства із зовнішніми складовими, визначено цілі та пріоритети.

5. Павлова В.А., Рогоза М.Є. Використання різних методичних підходів до визначення конкурентоспроможності товарів // Торгівля і ринок України: – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2002. – Вип. 13. – Т. ІІ. – С. 436–441. Особистий внесок автора: побудовано модель оцінки конкурентоспроможності товару.

6. Рогоза М.Є. Проблеми становлення економіки підприємства і можливі варіанти впливу фінансово-грошової системи на ефективність діяльності підприємства // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2002. – Вип. 14. – Т. ІІ. – С. 264–268.

7. Рогоза М.Є., Пазинич В.І. Методичні підходи визначення зон ефективного використання власного і позичкового капіталу при реалізації інвестиційних проектів // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – Вип. 171.– С. 149–156. Особистий внесок автора: розроблено методику визначення ефективних зон використання позичкового капіталу.

8. Рогоза Н. Е. Оценка и решение проблем взаимоотношения предприятия с финансовой системой и их прогнозирование // Вісник Східноукраїнського національного університету. – 2003. – № 7 (65). – С. 190–193.

9. Павлова В.А., Рогоза М.Є. Прогнозування діяльності підприємства в умовах конкурентного середовища // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського.. Сер.: Економічні науки. – 2003. – № 4 (20). – С. 140–145. Особистий внесок автора: визначено напрямки якісного забезпечення процесу стратегічного планування.

10. Рогоза М.Є. Суб’єкти регіональної економіки: проблеми формування взаємовідносин // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком. – Рівне: УДУВГП. – 2003. –Вип. 1 (20). – С. 119–122.

11. Рогоза Н.Е. Системный анализ проблем взаимоотношения предприятия с финансовой системой // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004 . – Вип. 189. – Т. 5. – С. 1296–1306.

12. Рогоза М.Є. Управління інвестиціями: удосконалення методів прийняття багатокритеріальних рішень // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Вип. 190. – Т. ІІ. – С. 320–323.

13. Рогоза М.Є. Стратегічне управління в умовах невизначеності та розвитку: вибір методики аналізу // Держава та регіони. Сер.: Економіка та підприємництво. – 2004. – № 6. – С. 228–231.

14. Рогоза М.Є. Ефективні системи управління: аналіз чинників мотивації // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 201.– Т. І. – С. 437–448.

15. Рогоза М.Є. Інноваційно-інвестиційна модель економічного зростання підприємства: аналіз впливу чинників на ефективність діяльності // Управління проектами та розвиток виробництва. – Луганськ: СНУ. – 2005. – № 1 (13).– С. 128–133.

16. Рогоза М. Є. Механізми економічного зростання у системах управління промисловими підприємствами // Вісник Української академії банківської справи. – 2005. – № 1 (18). – С. 98–101.

17. Рогоза М.Є. Механізм функціонування підприємств: діагностика та функції управління // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 205. –– Т. 3. – С. 875–880.

18. Рогоза М.Є. Модель оцінки зовнішнього середовища при розробці стратегії забезпечення організаційно-економічної стійкості і конкурентоздатності промислового підприємства // Вісник економічної науки України. – 2005. – № 1 (17). – С. 109–112.

19. Рогоза М..Є. Мотивація: методика знаходження значущості комплексних чинників і ознак // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. – 2005. – №1. – С. 52–57.

20. Рогоза М.Є., Скляр А.А. Інформаційне забезпечення стратегічного управління і його вплив на невизначеність середовища господарювання // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 206. – Т. 3. – С. 641–650. Особистий внесок автора: визначено роль інформаційного забезпечення та стратегічної інформації, її різновидів та відмінностей від інших видів управлінської інформації в механізмах систем управління підприємствами.

21. Рогоза М..Є. Адаптивні системи управління промисловим підприємством в умовах трансформації середовища господарювання // Вісник Донецького університету економіки та права.. Сер.: Економіка та управління. – 2005. – №2. – С. 67–75.

22. Рогоза М.Є., Циганок О.О. Системи управління: структуризація чинників зовнішнього середовища // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. –Вип. 204..– Т. 5. – С. 1211–1218. Особистий внесок автора: виділено основні суб’єкти середовища господарювання та структуровано критерії прийнятності кожного з них.

Матеріали наукових конференцій

23. Ємець О.О., Рогоза М.Є., Романова Н.Г. До системного розв’язування організаційних проблем в економічних системах // Тези доп.. Всеукраїнської наук.-практ. конф. ”Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття” (22–23 листоп., 2001 р.). – Полтава: ПДТУ. – 2001. – Т. І. – С. 17–18. Особистий внесок автора: Запропоновано методику кількісної оцінки підрозділів економічної системи.

24. Рогоза М.Є., Пазинич В.І. Структура джерел фінансування інвестиційних процесів // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. ”Проблеми формування та реалізації інвестиційної стратегії господарюючого суб’єкта” (12–13 груд., 2002 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С. 239–240. Особистий внесок автора: подано методику визначення зон ефективного використання власного і позичкового капіталу суб’єктів господарювання.

25. Рогоза М.Є. Мотивація персоналу підприємства як чинник підвищення ефективності виробництва // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. ”Європейський вибір України: проблеми теорії та практики реалізації” (22–23 трав., 2003 р.). – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – С. 52–54.

26. Рогоза М.Є. Вибір інвестиційного проекту на основі моделювання // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. ”Інвестиційні стратегії сталого розвитку” (27–28 лют., 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – Т. ІІ. –С. 95–96.

27. Рогоза М.Є. Ефективна система формування ресурсів і управління витратами: основа конкурентоздатності підприємств // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. ”Формування конкурентоздатності підприємств АПК в умовах ринкової трансформації економіки” (2–4 черв ., 2004 р.). – Полтава: ПДАА. – 2004. – С. 56–58.

28. Рогоза М.Є. Структуризація проблеми аналізу стратегії діяльності промислового підприємства як соціально - економічної системи // Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. ”Науковий потенціал світу – 2004”. – Т. 21: Економіка підприємства (1–15 листоп., 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. –С. 40–43.

29. Рогоза М.Є. Управління соціально-економічними системами: комплексна система мотивації праці // Тези доп. наук.-практ. конф. ”Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи”. – Житомир: ЖДТУ. – 2004. – С. 52–53.

30. Рогоза М.Є. Формування механізму функціонування промислового підприємства // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. ”Актуальні проблеми розвитку малого та середнього бізнесу в Україні” (28 вер., 2004 р.). – Полтава: Ін-т економіки та менеджменту.. – 2004. – С. 78–80.

31. Рогоза М.Є. Роль економіко-виробничих об’єднань в оздоровленні економіки і конкурентності підприємства // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „М. І. Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації” (20-21 січ., 2005 р.). – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2005. – Т. ІІ. –С. 104-108.

32. Рогоза М.Є., Скляр А.А. Роль інформаційно-аналітичного забезпечення в стратегічних рішеннях // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. ”Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти” (Запоріжжя, 18-22 квіт., 2005 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т. 5. – С. 79-82. Особистий внесок автора: вирішено проблему інформаційного забезпечення стратегічних рішень.

33. Рогоза М.Є., Скляр А.А. Інформаційне забезпечення стратегічного управління: використання систем вимірювання досягнень // Матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. ”Динаміка наукових досліджень 2005”. – Т. 17: Економіка підприємства (29–30 черв., 2005 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – С. 16–18. Особистий внесок автора: обґрунтовано можливості застосування моделі Ернст & Янг у стратегічному управлінні..

34. Рогоза М.Є., Циганок О.О. Системний підхід до оцінки стратегії в адаптивних системах управління // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. молодих вчених ”Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України” (24–25 трав., 2005 р.). – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – С. 224–226. Особистий внесок автора: встановлено зв’язок критеріїв, що відображають основні характеристики суб’єктів господарювання, з основними компонентами макросередовища.

35. Рогоза М.Є., Циганок О.О. Стратегічне управління: аналіз чинників зовнішнього середовища // Матеріали Міжнар.. наук.-практ. конф. "Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання" (3-5 черв.,2005 р.). – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки. – 2005. – С. 31–32. Особистий внесок автора: запропоновано основні групи чинників, що впливають на зовнішнє середовище підприємства (компоненти макросередовища).

36. Рогоза М.Є., Скляр А.А. Інформаційне забезпечення вирішення загальної задачі стратегічного управління на підприємстві // ІІІ Междунар. науч.-практ. конф. “Современные информационные технологии в экономике и управлении предприятиями, программами и проектами”. – Харьков: НАКУ “ХАИ”. – 2005. – С. 123–125. Особистий внесок автора: обґрунтовано вибір елементів управління.

37. Рогоза М.Є., Циганок О.О. Математична модель оцінки впливу чинників середовища господарювання // Тези доп. Х наук.-практ. конф. “Проблеми економічної кібернетики” з нагоди 40-ї річниці економічної кібернетики в Україні (Київ, 15–17 вер., 2005 р.). – Донецьк: Апекс. – 2005. – C. 85-86. Особистий внесок автора: запропоновано критерії прийнятності оцінки основних чинників зовнішнього середовища господарювання підприємства на різних рівнях ієрархії відносин.

Інші видання

38. Савенко Р.Г., Лисенко М.В., Рогоза М.Є. Методика оптимізації параметрів АСУ технологічними процесами на основі теоретико-графових математичних моделей // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. – Вып.. 94: Системный анализ, управление и информационные технологии. – Харьков: ХГПУ. – 2000. – С. 65–68. Особистий внесок автора: розроблено теоретико-графову математичну модель процесу автоперевезень і проаналізовано її параметри.

39. Рогоза М.Є., Павлова В.А. Механізми функціонування в системах управління підприємствами: чинники й особливості // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії. – Краматорськ: ДДМА. – 2005. – № 1. – С. 223–226. Особистий внесок автора: запропоновано типи інноваційної діяльності через організацію механізмів функціонування в системах управління підприємствами.

40. Рогоза М.Є. Стимулювання підйому ефективності діяльності соціально–економічних систем // Вісник Житомирського державного технологічного університету. – Технічні науки. – 2005. - № 4. – С. 29–32.

41. Рогоза М.Є., Скляр А.А. Стратегічне управління: роль та визначення стратегічної інформації // Економічний вісник Донбасу. – 2006. – № 1. – С. 122–126. Особистий внесок автора: визначено роль інформації в стратегічному управлінні.