Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Бова Тетяна Вячеславівна. Організаційно-інформаційна система управління на машинобудівних підприємствах : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Гуманітарний ун-т "Запорізький ін-т держ. та муніципального управління". — Запоріжжя, 2006. — 208арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 176-187.



Анотація до роботи:

Бова Т.В. Організаційно-інформаційна система управління на машинобудівних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”, Запоріжжя, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних, методичних і практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності організаційно-інформаційної системи управління на машинобудівних підприємствах.

Досліджено науково-теоретичні засади організаційно-інформаційної системи управління на машинобудівних підприємствах. Здійснено аналіз адаптації машинобудівних підприємств до нових умов господарювання з метою визначення впливу організаційно-інформаційної системи управління на ефективність їх діяльності. Розроблено модель організаційно-інформаційної системи машинобудівного підприємства. Запропоновано формування організаційно-інформаційної системи машинобудівних підприємств на основі методу “критичні фактори успіху”. Удосконалено планування витрат на експлуатацію організаційно-інформаційної системи управління шляхом розробки економіко-математичної моделі залежності динаміки витрат від часу їх здійснення. Розроблено показник оцінки економічної ефективності від впровадження організаційно-інформаційної системи управління на машинобудівних підприємствах.

У дисертації на основі проведених досліджень здійснені теоретичне обґрунтування, методичні й практичні рекомендації щодо підвищення ефективності організаційно-інформаційної системи управління на машинобудівних підприємствах. Основні висновки зводяться до такого.

1. На підставі проведених досліджень науково-теоретичних засад організаційно-інформаційної системи управління на машинобудівних підприємствах встановлено, що під інформаційними ресурсами підприємства слід розуміти інформаційні засоби (роз'яснювальні, описові, ознайомлювальні), що можуть бути задіяні з метою визначення і досягнення певного кінцевого стану керованого розвитку. Як такі засоби розглядаються матеріалізовані знання, що є об'єктом зберігання, перетворення і поширення в системах соціальних комунікацій.

2. Використання ситуаційного підходу до управління підприємством дало змогу визначити, що організаційна структура і система управлінської інформації на підприємстві зливаються воєдино при відповідному контролі. Цим забезпечується функціонування організаційно-інформаційної системи управління підприємством. Виходячи з цього, встановлена залежність впливу сформованої організаційно-інформаційної системи на тип управління підприємством: традиційний, каркасний, опортуністичний, складний. Ситуація на підприємстві може бути охарактеризована матрицею, яка визначає рівні управління та контролю.

3. В процесі дослідження встановлено, що успішна адаптація машинобудівних підприємств до нових умов господарювання сприяє формуванню потенціалу економічного зростання. Його невід'ємним елементом є формування чіткої організаційно-інформаційної системи управління на підприємстві. Однак, керівники підприємств не дооцінюють цього елементу у якості одного з основних факторів стримування розвитку підприємств. Це негативно впливає на рівень ефективності їх діяльності.

4. Встановлено, що організаційно-інформаційна система машинобудівним підприємством становить сукупність функціональних підсистем підприємства, які використовують відповідні інформаційні потоки. Такі підсистеми об’єднанні в запропонованій моделі у три групи: забезпечення; головного напряму; адміністративна. Перша група контролює та виробляє управлінські рішення стосовно поточної діяльності підприємства, друга - встановлює стратегічні плани, третя здійснює поточний облік і аналіз діяльності. Така модель дає можливість управлінському персоналу машинобудівного підприємства оперативно контролювати поточні процеси та здійснювати стратегічні рішення.

5. Зміна наукової парадигми управління від функціонального бізнесу до здійснення бізнес-процесів визначають доцільність формування організаційно-інформаційних систем управління на машинобудівних підприємствах на основі методу “критичні фактори успіху”. Цей метод передбачає взаємозв'язок факторів успіху, які є критичними для підприємства, з його діловою активністю. Відмітною рисою методу критичних факторів успіху є його індивідуальна спрямованість на менеджера і сучасні інформаційні потреби кожного конкретного керівника. Крім того, він дає змогу ідентифікувати управлінську інформацію. Такий метод складається з десяти основних етапів, об'єднаних у дві стадії впровадження. Перша стадія спрямована на визначення й виявлення ключових критичних дій, друга – забезпечує здійснення заходів, спрямованих на підвищення рівня виконання критичних дій.

6. Впровадження та функціонування організаційно-інформаційної системи управління на машинобудівних підприємствах вимагає значних фінансових витрат. Запропонована в роботі система планування витрат через застосування економіко-математичної моделі залежності динаміки витрат від часу їх здійснення дасть змогу прогнозувати витрати підприємства на перспективу. Така модель апробована на п’яти машинобудівних підприємствах м. Запоріжжя: ТОВ “Українська промислово-енергетична компанія”, ЗАТ “Юг-Індустрія”, ЗАТ “Енергосоюз”, ТОВ “Прем’єр Фінанс”, ТОВ “Український капітал”.

7. Встановлено, що основна частина економічного ефекту в результаті впровадження організаційно-інформаційної системи управління на машинобудівних підприємствах формується у сфері управління, виробництва й реалізації продукції. Такий стан зумовив необхідність розробки багатофакторного показника з приведенням різних за часом витрат і результатів до розрахункового року. Апробація даного показника здійснена в ТОВ “Українська промислово-енергетична компанія”. Економічний ефект становить 51 тис. грн.

Публікації автора:

1. Бова Т.В. Адаптаційні аспекти організаційно-інформаційної структури управління на промислових підприємствах // Економіка і держава. – 2006. – № 5. – С. 68-70.

2. Бова Т.В. Адаптування світового досвіду організаційно-інформаційного забезпечення управління підприємствами до умов України // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 3. – С. 25-28.

3. Бова Т.В. Структура економічного потенціалу підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Вип. 201: В 5 т. – Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 53-58.

4. Бова Т.В. Функціональний підхід до визначення елементів економічного потенціалу підприємства // Фінансова система України: Збірник наукових праць. – Острог: Вид-во “Національний університет “Острозька академія”, 2005. – Ч. 2. – С. 16-22.

5. Драгун Л.Н., Малахова Т.В., Бова О.В. Критерій в проекті системи управління ефективністю виробництва // Регіональні перспективи. – 2001. – № 5-6 (18-19). – С. 209-211. Особистий внесок автора: розроблена система оцінки та вибору інформаційних інновацій.

6. Бова Т.В. Формування ефективної системи інформаційно-аналітичного забезпечення управління підприємством // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 6 – С. 42.

7. Бова Т.В. Напрями удосконалення організаційно-інформаційної системи управління машинобудівним підприємством // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука та інновації – 2005”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 12. – С. 4-5.

8. Бова Т.В. Підходи до оцінки ефективності організаційно-інформаційної системи управління на машинобудівних підприємствах // Матеріали Всеукраїнської конференції молодих вчених “Економка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 8-9.

9. Бова Т.В. Системний підхід в оцінці потенціалу підприємства // Збірник матеріалів ІІ Міжнародної наукової конференції “Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах”. – Черкаси: Вид. від. ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2005. – С. 279-282.

10. Малахова Т.В., Драгун Л.Н., Герасимова О.Л. Проблеми структурної підтримки вітчизняного виробника у ринкових умовах // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції “Методологія сучасних досліджень соціальних, економічних та психологічних проблем регіону” – Донецьк: Донецький ін-т ринку та соц. політики, 2000.– С. 52-56. Особистий внесок автора: розглянуто можливість організації інформаційної підтримки розвитку машинобудівного підприємства на державному і регіональному рівнях.