Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


131. Жолнер Інна Василівна. Організаційно-методичні підходи до підвищення ефективності підприємств спиртової промисловості України: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т харчових технологій. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Жолнер І.В. Організаційно-методичні підходи до підвищення ефективності спиртової промисловості України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – „Економіка, організація і управління підприємствами”. – Національний університет харчових технологій, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено розробці методологічних положень та методичних рекомендацій щодо ефективності організації виробництва високооктанової кисневмісної добавки до бензинів (ВКД) на підприємствах спиртової промисловості України. Обґрунтовано напрямок підвищення ефективності спиртових підприємств на базі організаційних підходів.

В роботі узагальнено теоретичні та методичні підходи визначення ефективності виробництва спиртової промисловості; проаналізовано сучасний стан та інтеграційні процеси спиртової промисловості; визначено економічну ефективність виробництва ВКД.

Обґрунтовано обов’язкове використання біопалива в Україні, запропоновано організаційно-методичні підходи до підвищення ефективності підприємств спиртової промисловості України.

  1. В результаті проведення теоретичних досліджень удосконалено класифікацію чинників впливу на ефективність виробництва, в основі якого лежить доповнення чинниками екологічної ефективності за рівнем об’єкту господарювання. Екологічна ефективність характеризується можливістю одержання ефекту в результаті зменшення витрат на ліквідацію наслідків інтенсивного антропогенного втручання в навколишнє середовище, створення належних умов для розширення відтворення природних ресурсів. Систему показників, що характеризують екологічну ефективність запропоновано поділити на макроекономічні та мікроекономічні.

  2. Максимізація отримання прибутку як найважливішої складової критерію ефективності визначається метою підприємницької діяльності в умовах трансформаційних процесів ринку. Тому за критерій економічної ефективності спиртової галузі можна взяти рівень рентабельності продукції.

  3. З метою врахування магістрального шляху розвитку світової економіки в бік альтернативних джерел енергозабезпечення проведено дослідження досвіду застосування біоетанолу в інших країнах світу, результати якого підтверджують доцільність використання ВКД в Україні. При застосуванні якого сумішевий бензин можна назвати ланцюгом, що з’єднує використання чистого біопалива та вже досить обмеженого нафтового палива.

  4. Поглиблений аналіз фінансово-господарської діяльності та стану спиртової промисловості показав, що спиртова галузь харчової промисловості є сприйнятливою для інвестицій та гарною базою для проведення інноваційних процесів щодо впровадження у виробництво нових за технологічними ознаками видів продукції. В першу чергу це виробництво ВКД, а в майбутньому і чистого біопалива.

  5. На підставі аналізу реальних проблемних питань спиртової промисловості запропонована методика ефективної організації виробництва ВКД на підприємствах спиртової промисловості України з метою активізації виробничих процесів та підвищення економічної, соціальної і екологічної ефективності їх діяльності.

  6. Запропоновано методологію визначення екологічної ефективності застосування ВКД, яка ґрунтується у формалізованому вигляді на відношенні норми викидів автотранспорту і фактичною його кількістю. Екологічна ефективність застосування ВКД виражається в зниженні рівня забруднення навколишнього середовища шкідливими викидами автомобільного транспорту.

  7. З метою координації господарської діяльності, направленої на екологізацію виробничої діяльності та підвищення екологічної культури трудових колективів харчових підприємств України запропоновано створення екотрудової асоціації харчових підприємств України.

  8. Важливим фактором впливу на ринок біопалива в Україні є діяльність державих органів влади. Запропоновано організаційні та фінансово-економічні заходи державного регулювання виробництва і застосування екологічно чистих видів палива та сумішевих видів палива із домішками ВКД.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Жолнер І.В. Проблеми та перспективи виробництва і застосування високооктанових домішок до палива в Україні // Економіст. – К.: 2002. – №8 (190). – С. 60-62 (0,26 д.а.).

  2. Жолнер І.В. Економічна і соціальна ефективність виробництва високооктанових кисневмісних домішок (ВКД) до палива на спиртових заводах України // Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. Серія: Економіка: проблеми теорії та практики. Випуск 191. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 649-656 (0,5 д.а.).

  3. Жолнер І.В. Прогноз потреби і потенційної можливості виробництва високооктанових кисневмісних домішок до палива на спиртових заводах України // Економіст. – К.: 2004. – №10 (216). – С. 59-62 (0,4 д.а.).

  4. Жолнер І.В. Екологічна ефективність застосування високооктанових кисневмісних домішок до палива // Економіст. – К.: 2004. – №11 (217). – С. 73-76 (0,4 д.а.).

Публікації тези доповідей:

  1. Жолнер І.В. Дослідження ефективності виробництва нового виду продукції спиртових заводів – високооктанової кисневмісної добавки до бензинів // Програма і матеріали міжнародної наукової конференції молодих вчених, аспірантів і студентів “Розроблення, дослідження і створення продуктів функціонального харчування, обладнання та нових технологій для харчової і переробної промисловості” Частина 1. – Київ: НУХТ, 2002. – С. 61 (0,03 д.а.).

  2. Жолнер І.В. Research and efficiency of ecofuels production at enterprises of Spirit industry // Програма і матеріали міжнародної наукової конференції молодих вчених, аспірантів і студентів “Розроблення, дослідження і створення продуктів функціонального харчування, обладнання та нових технологій для харчової і переробної промисловості” Частина 1. – Київ: НУХТ, 2002. – С. 110 (0,03 д.а.).

  3. Жолнер І.В. Необхідність і потенційні можливості виробництва високооктанових кисневмісних домішок (ВКД) до палива // Праці Другої міжнародної третьої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” Частина 1. – Донецьк: ДНУ, 2002. – С. 236-239. (0,18 д.а.).

  4. Жолнер І.В. Ефективність виробництва високооктанових кисневмісних домішок до палива в Україні // Праці першої Всеукраїнської науково-практичній конференції “Облік, контроль і аналіз в управлінні фінансовою діяльністю підприємства”. – Черкаси: УЧТУ, 2002. – С. 84-86 (0,1 д.а.).

  5. Жолнер І.В. Світовий досвід виробництва і використання біопалива на прикладі Бразилії // Програма і матеріали 69-тої наукової конференції молодих вчених, аспірантів і студентів “Розроблення, дослідження і створення продуктів функціонального харчування, обладнання та нових технологій для харчової і переробної промисловості” Частина 1. – Київ: НУХТ, 2003. – С. 74 (0,03 д.а.).

  6. Жолнер І.В. Організація та ефективність виробництва високооктанових кисневмісних домішок (ВКД) до палива на підприємствах спиртової галузі України // Праці четвертої міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” Частина 2. – Донецьк: ДНУ, 2004. – С. 131 (0,1 д.а.)

  7. Жолнер І.В. Напрямки підвищення ефективності виробництва основних видів продукції спиртової промисловості // Програма і матеріали 71-ої наукової конференції молодих вчених, аспірантів і студентів “Наукові здобутки молоді – вирішення проблем харчування людства у ХХІ столітті” Частина 1. – Київ: НУХТ, 2005. – С. 47 (0,03 д.а.).