Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


286. Жадько Костянтин Степанович. Організаційно-методичні засади інформаційного забезпечення управління підприємствами: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національна металургійна академія України. - Д., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Жадько К.С. Організаційно-методичні засади інформаційного забезпечення управління підприємствами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2004.

В дисертації розглянуті питання організації і вдосконалення інформаційного забезпечення управління підприємств. Визначено дихотомію і склад інформаційної структури управління, експертним шляхом встановлено в ній частку системи обліку і аудиту. Пропонується доповнити фази розвитку інформаційного обміну в соціально-економічних системах, а саме: комп’ютерну фазу деталізувати на мережеву та комунікаційну. Досліджені і практично обгрунтувані етапи життєвого циклу впровадження та супроводження інформаційних систем. Проаналізовано перспективу побудови відкритих економічних інформаційних систем, їх наповнення. З метою забезпечення інтересів управлінського апарату підприємства пропонується використовувати оціночну модель вибору програмного забезпечення. Підрахований економічний ефект від впровадження інформаційної системи обліку і аудиту.

Результати проведеного дослідження з урахуванням досягнутого ними рівня новизни вирішують наукове завдання з організації і методики інформаційного забезпечення управління підприємствами і є вкладом в розвиток економічної науки. Вони дозволяють зробити такі висновки науково-методичного та практичного характеру:

  1. Сучасний стан і еволюція інформаційних технологій та систем управління в економіці АПК повністю забезпечує відображення стану об’єкта управління і надання інформації для прийняття управлінських рішень. При цьому організаційні можливості функціонування таких систем забезпечують ІСУ та її базова складова ІСОА. Потужний розвиток технічних засобів обробки інформації породжує нові форми організації інформаційного забезпечення управління та додаткові можливості їх впровадження. Нами дещо систематизовано та доповнено фази розвитку інформаційного обміну, а саме обґрунтована деталізація комп’ютерної фази на комунікаційну та мережеву.

  2. Система бухгалтерського обліку забезпечує одержання різнобічної інформації для управління процесом розширеного відтворення виробництва на всіх рівнях управління і є основою інтегрованої інформаційної системи економічної інформації. В умовах ринкової економіки зростає цінність обліку і контролю в інформаційному забезпеченні обгрунтування та прийняття управлінських рішень, за рахунок можливості інтегрованої обробки як даних про фактично здійснені операції, так і оціночних даних майбутніх і минулих періодів. Нами обгрунтовано та охарактеризовано напрями, схеми та методи побудови ефективного обліку в інформаційних системах. Підкреслено значення обліку і контролю в господарському процесі та опрацьовані наукові засади інформаційного забезпечення обліку, а саме відображення аналітичної наповненості та деталізації рахунків в побудові відкритих систем. Такі системи дозволяють використовувати дані для бюджетування коштів, тобто робити план-фактний аналіз діяльності підприємства та розвивати цей напрям стратегічного управління.

  3. При морфологічному аналізі складових частин інформаційної системи управління, показано дихотомію зв’язків їх складових, досліджені підсистеми та елементи інформаційного забезпечення управління підприємством. Визначено взаємодію системи обліку і аудиту із системою управління, встановлена кількісна питома вага підсистем і елементів системи обліку і аудиту у структурі системи управління, де вона становить відповідно 65% і 33%. Виділено та узагальнено принципи побудови ІСОА в залежності від наявних засобів підприємства, можливості вдосконалення його інформаційного забезпечення.

  4. Методика вибору програмного забезпечення ІСОА, що розроблена нами у вигляді багатокритеріальної трирівневої оціночної моделі, дозволила сформувати інтегральний показник задоволення потреб в інформаційному забезпеченні управління підприємством. Крім того, оцінку ефективності інформаційних систем пропонуємо визначати як відношення нормативного строку використання до строку окупності, головним показником при цьому є економічний ефект отриманий після впровадження та фактори підвищення ефективності.

  5. Для поліпшення порядку впровадження інформаційних систем управління на підприємствах АПК різного розміру запропоновано використовувати сітьові графіки аби спростити та прискорити послідовність дій при цьому. Перспективне місце на сучасному етапі, незалежно від розміру та організаційної структури управління підприємством, мають відкриті діалогово-автоматизовані форми обліку. Їх впровадження та супроводження рекомендуємо проводити відповідно до етапів життєвого циклу інформаційних систем.

  6. Рівень оптимальності функціонування ІСОА, подано графічно у неокласичному вигляді, що обгрунтовано за допомогою співвідношення факторів результативності та витрат на усіх етапах життєвого циклу інформаційної системи. Фактори та показники ефективного використання інформаційного забезпечення управління підприємством узагальнені та наведена методика їх розрахунку на прикладі ТОВ “Славутич”. При великих проектах впровадження ІСОА пропонується застосовувати метод дисконтування, що дасть змогу визначити віддачу від вкладення активів.

  7. Організація інформаційних систем, що використовуються на підприємствах повинна бути універсальною, тобто забезпечувати як децентралізовану обробку інформації, характерну для окремої обчислювальної машини, так і централізовану. При цьому є можливість на одному комп’ютері вести облік для декількох підприємств з використанням розподілених між ними інформаційних баз.

  8. Впровадження в обліковий процес інформаційних систем істотно впливає на організацію контролю. Встановлено, що проведення контролю в умовах ІСОА залежить від таких факторів: рівня автоматизації, наявності методичного забезпечення контролю з використанням ІСОА; ступеня доступності та інтерпретованості облікових даних; труднощів обробки інформації тощо. При цьому ключове значення мають власні характеристики відпрацювання даних, які впливають на ступінь розробки бухгалтерської системи, тип внутрішнього контролю, вибір виду перевірок, на підставі яких можна визначити характер, тривалість і обсяг контрольних процедур. Важливим чинником в організації контролю з використанням обчислювальної техніки є те, що контролер має добре орієнтуватися в інформаційних системах управління та принципах розподілу функцій взаємного контролю серед працівників, які беруть участь у процесі обробки економічної інформації.

Публікації автора:

Публікації в спеціалізованих виданнях

  1. Жадько К.С. Сучасні інформаційні системи підприємств // Вісник Сумського ДАУ. Серія “Фінанси і кредит”. – 2001. - №2. - С. 252-253.

  2. Жадько К.С. Розрахунки за допомогою Excel, розподіл транспортно-заготівельних витрат при визначені вартості запасів // Вісник Харківського ДАУ. Серія “Економіка АПК і природокористування”. –2001.- №8. - С.41-44.

  3. Жадько К.С. Вибір програмного забезпечення для автоматизації бухгалтерського обліку підприємств // Науковий вісник НАУ-К., 1997. - Вип.44. - 2001. - С. 47-50.

  4. Жадько К.С., Плаксієнко В.В. Перспективи застосування автоматизованих робочих місць //Вісник Сумського ДАУ. Серія “Фінанси і кредит”. – 2000.- №1. – С. 212-215. Дисертанту належить 0,12 д.а., С.212-214. - Опис організаційних можливостей АРМ та їх будови.

  5. Жадько К.С. Оціночна модель вибору програмного забезпечення бухгалтерського обліку // Экономика Крыма. – 2003. - №7. - С. 12-17.

  6. Жадько К.С. Здобутки програмного забезпечення бухгалтерського обліку підприємств // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2003. спец випуск № 22. – С. 156-158.

Додаткові публікації

  1. Плаксієнко В.Я., Жадько К.С. Інформаційні технології в аграрному секторі. Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Кол.монографія у двох томах. Т.2 / За ред. П.Т.Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва.- Київ: ІАЕ, 2000. - С. 212-215. Дисертанту належить 0,15 д.а., С. 213-215. – Визначення шляхів використання автоматизованих систем.

  2. Жадько К.С. Загальна характеристика переваг і недоліків системи електронного опрацювання даних. Наукове видання: Ринкова трансформація економіки АПК. Т.3 / За ред. П.Т.Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. - Київ: ІАЕ, 2002. - С.394-396.

  3. Терещенко М.В., Жадько К.С. Исследование отходов сельскохозяйственного и деревообрабатывающего производства // Вісник ДДАУ. – 2000. - №1-2. - С.106-110. Дисертанту належить 0,1 д.а., С.108-109. - Побудова графіків, розрахунок за допомогою електронних таблиць MS Excel.

  4. Жадько К.С., Діденко Н.М. Забезпечення автоматизації бухгалтерського обліку сільськогосподарських підприємств в сучасних умовах // Матеріали науково-практичної конференції на економічному факультеті за підсумками НДР в 1999 р. – Дніпропетровськ: Дніпропетр. держ.агр.ун-т (ДДАУ), 2000. – С.51-55. Дисертанту належить 0,12 д.а., С.52-55. - Механізм наповнення діалогово-автоматизованих форм обліку.

  5. Жадько К.С. Продуктивність праці при автоматизації бухгалтерського обліку. Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання. Т.2 / За ред. В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва.- Київ: ІАЕ, 2001. - С. 368-370.

  6. Жадько К.С. Сучасні взаємовідносини підприємств і банків з використанням інформаційних технологій // Економічний вісник НГУ. – 2003. - №2. - С. 89-93.

  7. Плаксієнко В.Я., Жадько К.С. Інформаційна система управління підприємством АПК. Збірник тез доповідей учасників Тижня науки в Гуманітарному університеті “ЗІДМУ”. – Т. 2, ч.6.- Запоріжжя.: ГУ “ЗІДМУ”, 2003. -С. 11-12. Дисертанту належить 0,06 д.а., С.12 - Розробка повної дихотомічної структури інформаційної системи управління підприємством.