Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Кухарчук Тетяна Андріївна. Організаційно-педагогічні умови адаптації молодих вчителів природничих дисциплін до ро-боти в школі : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Кухарчук Т. А. “Організаційно-педагогічні умови адаптації молодих вчителів природничих дисциплін до роботи в школі”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка. – Тернопіль, 2008.

У дисертації розглянуто питання професійної адаптації молодих учителів природничих дисциплін до роботи в школі. У результаті психолого-педагогічного аналізу літературних джерел уточнено поняття “професійна адаптація молодого вчителя природничих дисциплін”, сутність і зміст структурних компонентів адаптації (інтегративно-особистісний; регулювально-технологічний; предметно-діяльнісний; самоактуалізаційний). Виявлено та експериментально перевірено ефективність організаційно-педагогічних умов забезпечення успішної адаптації молодих учителів: спрямування педагогічної діяльності молодих вчителів на усвідомлення цілей адаптації; функціональне педагогічне управління адаптацією молодих учителів природничих дисциплін; реалізація особистісно-орієнтованого підходу до організації процесу адаптації, системність в організації професійної адаптації вчителів природничих дисциплін. Розроблено модель управління адаптацією молодих учителів до роботи в школі. Визначено критерії та показники адаптованості молодих вчителів до роботи в школі: професійні та індивідуально-психологічні.

У дослідженні здійснено аналіз і синтез основних положень проблеми професійної адаптації молодих вчителів природничих дисциплін, визначено її особливості і розглянуто вплив організаційно-педагогічних умов на ефективність процесу адаптації вчителів до роботи в школі.

1.Результати аналізу наукових джерел з проблеми дослідження і практики підготовки фахівців свідчать, що на сучасному етапі у вищих навчальних закладах не сформувалася цілісна система цілеспрямованого формування готовності молодих учителів природничих дисциплін до професійної діяльності. Під професійною адаптацією вчителя природничих дисциплін загальноосвітніх навчальних закладах ми розуміємо процес пристосування педагога у початковий період професійної діяльності до особливостей місця роботи та організації праці в хімічному і біологічному кабінетах, на агроділянці, внаслідок чого відбувається опанування ним специфіки фахової діяльності. До особливостей адаптації вчителів природничих дисциплін належать: удосконалення вмінь формувати теоретичні і практичні знання учнів, методики проведення хімічного і біологічного експерименту, методики роботи на агроділянках; дотримання правил безпеки життєдіяльності; підвищення ступеня сформованості практичних умінь і навичок розв’язувати розрахункові та експериментальні задачі. На основі результатів констатувального експерименту визначено, що більшість молодих учителів мають низький рівень готовності до професійної діяльності, лише біля 50 % молодих учителів можна вважати готовими до роботи в загальноосвітніх навчальних закладах.

2. З’ясовано сутність і зміст компонентів професійної адаптації молодих вчителів до роботи в школі: інтегративно-особистісний (визначає формування системи професійно важливих якостей); регулювально-технологічний (характеризує освоєння діяльності на професійному рівні); предметно-діяльнісний (відображає нормативно-предметний і предметно-творчий характер засвоєння основ професійної діяльності); самоактуалізаційний (забезпечує постійне прагнення до подолання нових особистісних і діяльнісних рубежів, стимулює перехід потенційних здібностей фахівця в реальні).

3. Виявлено і конкретизовано критерії та показники визначення рівня адаптованості молодих учителів до роботи в школі: професійні (динаміка успішності й дисципліни; продуктивна взаємодія з учнями та їхніми батьками; безконфліктна, партнерська співпраця з колегами; ріст професійної майстерності, ділової, професійної і соціальної активності; задоволення вибраною професією і своєю практичною діяльністю) та індивідуально-психологічні (стійкість мотивації діяльності; відсутність страху перед класом і учнями; психологічний комфорт у педагогічному колективі; ріст упевненості в своїх професійних можливостях і результатах діяльності; стійка працездатність; корекція особистих якостей).

4. Визначено та експериментально перевірено ефективність організаційно-педагогічних умов проведення успішної адаптації молодих учителів: спрямування педагогічної діяльності молодих вчителів на усвідомлення цілей адаптації (забезпечувалась шляхом проведення вступної атестації, анкетування, розроблення плану самоосвіти, цілеспрямованого самоконтролю і контролю з боку наставників-методистів); функціональне педагогічне управління адаптацією молодих учителів природничих дисциплін (передбачає забезпечення взаємозв’язку функцій управління адаптацією молодих вчителів на основі їхньої єдності: педагогічний аналіз, планування, організація, контроль і регулювання); реалізація особистісно-орієнтованого підходу до організації процесу адаптації (відбувається через систематичний моніторинг діяльності молодих учителів, діагностику їхнього особистісного розвитку; соціально-педагогічну інтерпретацію особистісних якостей молодих фахівців; спільне з психологом проектування особистісної траєкторії розвитку та професійного становлення вчителя, виявлення життєвих, матеріальних, особистих проблем молодих вчителів і надання можливої допомоги у їх розв’язанні); системність в організації професійної адаптації вчителів природничих дисциплін (включає методологічну та теоретичну підготовку вчителя за окремими методиками; різні види підготовки: педагогічна, психологічна, загальнокультурна, загальнотехнічна), що сприяло підвищенню ефективності та інтенсивності професійної адаптації молодих вчителів до шкільного середовища.

5. За результатами досліджень розроблено й теоретично обґрунтовано модель управління професійною адаптацією молодого вчителя природничих дисциплін до роботи в школі, яка передбачає наявність таких складових: мета, принципи, функції, напрями методичної роботи, компоненти, особливості адаптації вчителів природничих дисциплін, етапи забезпечення успішної адаптації (формувальний, розгорнутий та професійного становлення), критерії рівнів професійної адаптації, результат.

6. Формувальний експеримент підтвердив позитивний вплив організаційно-педагогічних умов на професійну адаптацію молодих вчителів до шкільного середовища, що сприяло: подоланню дидактичних труднощів у роботі молодого вчителя; удосконаленню вмінь і навичок учителів хімії і біології з розв’язування розрахункових і експериментальних задач; реалізації практичного аспекту програми (хімічний та біологічний експерименти); застосуванню на уроках хімії та біології електронних гіпермедіапідручників з хімії (8 – 9 класи) та біології (8 – 9 класи) з теми “Програмно-методичний комплекс навчального призначення для загальноосвітніх закладів”; позитивним змінам у стосунках з колегами і учнями; зменшенню кількості конфліктних ситуацій; зростанню задоволеності роботою і професією. Кількість молодих учителів з високим рівнем сформованості професійної адаптації в ЕГ збільшилась в 7,54 раза, а з низьким зменшилась у 5,92 раза.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів аналізованої проблеми. Подальшого вивчення потребують питання участі молодих фахівців у інноваційній діяльності, використання ними нових освітніх технологій; реалізація міждисциплінарних підходів до процесів професійної адаптації молодих учителів.

Публікації автора:

  1. Кухарчук Т. А. Від творчого вчителя – до творчого учня / Т. А. Кухарчук // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців : методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. пр. – Вип. 6 / редкол. : І. А. Зязюн (голова) та ін. – Київ – Вінниця : ДОВ Вінниця, 2004. – С. 24 – 30.

  2. Кухарчук Т. А. Педагогічна діагностика молодих учителів природничих дисциплін в системі післядипломної освіти / Т. А. Кухарчук // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / редкол. : Т. І. Сущенко (відп. ред.) та ін.– Київ – Запоріжжя. – 2005. – Вип. 34. – 423 с.

  3. Кухарчук Т. А. Реалізація творчого підходу до управління процесом організації роботи з молодими спеціалістами / Т. А. Кухарчук // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія : Педагогіка. – 2005. – № 4. – С. 57 – 61.

  4. Кухарчук Т. А. Робота з молодими вчителями щодо удосконалення хімічного експерименту / Т. А. Кухарчук // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія : Педагогіка. – 2006. – № 6. – С. 190 – 195.

  5. Кухарчук Т. А. Шляхи підвищення професійної майстерності молодих вчителів природничих дисциплін / Т. А. Кухарчук // Науковий вісник Чернівецького університету. Серія : педагогіка і психологія. – Чернівці : Рута, 2005. – Вип. 289. – С. 126 – 132.

  6. Кухарчук Т. А. Адаптація молодих вчителів природничих дисциплін до роботи в школі / Т. А. Кухарчук, Л. М. Романишина // Науковий вісник Ужгородського національного університету. – Вип. 8. – Серія : Педагогіка. Соціальна робота, 2005. – С. 78 – 81.

  7. Кухарчук Т. А. Підходи до формування структури та змісту шкільної екологічної освіти у системі 12-річного навчання / Т. А. Кухарчук : матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Шкільна екологічна освіта : її проблеми та шляхи розв’язання” (18-20 грудня 2001 року). – К. : Видавництво Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, 2001. – С. 19 – 23.

  8. Кухарчук Т. А. Творчий підхід до організації роботи з молодими вчителями / Т. А. Кухарчук : матеріали всеукраїнської науково-теоретичної конференції “Сучасні тенденції та перспективи розвитку освіти і науки у вищих навчальних закладах України” (12 травня 2006 року). – Хмельницький : Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – С. 42.

  9. Кухарчук Т. А. Робочий зошит з хімії. 8 клас / Т. А. Кухарчук, О. І. Назарчук. – Рівне : Волинські обереги, 2002. – 100 с.

  10. Кухарчук Т. А. Робочий зошит з хімії. 10 клас / Т. А. Кухарчук, Н. І. Гусарук. – Рівне : Волинські обереги, 2002. – 100 с.