Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка будівництва


122. Дятлова Наталія Василівна. Оцінка та вибір ефективного способу забезпечення реалізації будівельного проекту машинами та механізмами: дис... канд. екон. наук: 08.07.03 / Харківська національна академія міського господарства. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Дятлова Н.В. Оцінка та вибір ефективного способу забезпечення реалізації будівельного проекту машинами та механізмами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.03 – економіка будівництва. – Харківська національна академія

міського господарства, 2005.

У дисертації викладено механізм оцінки й вибору забезпечення реалізації будівельного проекту машинами та механізмами. Розроблено методику калькулювання собівартості машино-години експлуатації будівельної техніки при різних умовах покупки. Запропоновано методику визначення економічно доцільного терміну заміни; методику оновлення, при порівнянні машин і механізмів з різними термінами експлуатації; методику визначення оптимального терміну заміни засобів механізації з урахуванням режиму експлуатації і показників їх рентабельності.

Актуальність роботи обумовлена тим, що ринкові умови дають більше можливостей будівельним організаціям щодо розширення можливих способів забезпечення реалізації проектів необхідною технікою, і на підставі цього виникає завдання вибору способу забезпечення з мінімальними витратами.

Встановлено, що вартість забезпечення проекту машинами та механізмами залежить від багатьох економічних та організаційно-технологічних факторів. Проведено аналіз впливу обраної амортизаційної та фінансової політики на вартість забезпечення проекту засобами механізації на підставі покупки, а також впливу амортизаційної політики при забезпеченні за рахунок фінансового лізингу. Запропоновано підхід до розробки політики оновлення та заміни будівельної техніки.

На підставі отриманих результатів розроблено: механізм оцінки й вибору економічно доцільного способу забезпечення реалізації будівельного проекту машинами та механізмами; методику визначення оптимального періоду заміни, при порівнянні машин і механізмів з різними термінами експлуатації; методику визначення оптимального терміну експлуатації заміни машин і механізмів з урахуванням режиму експлуатації.

У дисертаційній роботі, що є закінченою науково-дослідною працею, наведено теоретичні узагальнення, наукові положення, практичні рекомендації, які в сукупності вирішують науково-практичне завдання оцінки і вибору ефективного способу забезпечення реалізації будівельного проекту засобами механізації з мінімальними витратами, сприяючи підвищенню ефективності будівництва. Це знайшло відображення в наступному:

1. Вибір способу забезпечення машинами та механізмами реалізації будівельного проекту, обумовлений їхнім різноманіттям у ринкових умовах, вимагає необхідності визначення економічних і організаційно-технологічних факторів, що впливають на вартість механізації з урахуванням альтернативності фінансової та амортизаційної політики будівельного підприємства. До економічних факторів відносяться: вартість машини; вартість заміни; амортизація; вартість перепродажу; витрати на погашення кредиту; мінімальні орендні платежі; орендна ставка відсотка; витрати майнового страхування; витрати права власності. Організаційно-технологічні фактори – це вартість простою; витрати на технічне обслуговування і ремонт; вартість перебазування; експлуатаційні витрати; вартість зносу.

2. Вибір засобів механізації будівельна організація здійснює на тривалий період, тому потоки грошей, що генеруються при їхній експлуатації, розподілені в часі на період будівництва або період економічної рентабельності цих активів. Для правомірного зіставлення різночасових витрат і результатів необхідно використовувати концепцію приведеної вартості.

3. Установлено, що у виразі забезпечення реалізації будівельних проектів машинами та механізмами на підставі їхньої покупки, коли вона фінансується за рахунок власних коштів, потрібно враховувати множинність методів амортизації; а за рахунок банківського кредиту або при змішаному фінансуванні - необхідно враховувати як різноманітність методів амортизації, так і способів погашення кредиту.

4. Витрати на механізацію будівельно-монтажних робіт при забезпеченні машин та механізмів за рахунок покупки із залученням банківського кредиту залежать не тільки від процентної ставки, терміну, на який надається кредит, але й істотно від умов погашення основного боргу і виплати відсотків.

Зроблена оцінка вартості витрат на погашення кредиту при різних умовах його надання: щорічно виплачуються тільки відсотки (прості або складні), а основний борг погашається наприкінці періоду; щорічно сплачуються незмінні частки основного боргу і загасаючі суми відсотків; щорічно виплачуються постійні суми відсотків і постійні суми погашень основного боргу; борг щорічно погашається рівними терміновими сплатами при процентних ставках, що змінюються; погашення позики здійснюється перемінними виплатами основного боргу (щорічні платежі зростають або убувають в арифметичній прогресії з різницею d); передбачаються неперіодичні виплати відсотків (простих або складних) на основний борг, а їхнє приєднання - наприкінці періоду до суми основного боргу; погашення основного боргу проводиться щорічними платежами, кожний з яких більше або менше попереднього в q-разів.

Встановлено, що найбільш економічним є спосіб, при якому борг погашається рівними терміновими сплатами при процентних ставках, що змінюються, витрати по ньому на 22% менше, ніж при найбільш «дорожчому» (щорічно протягом чотирьох років сплачуються тільки складні відсотки, а основний борг погашається наприкінці періоду). Якщо кредит видається на більш тривалий період, а точніше на сім років, пріоритетність способів зберігається, але різниця у витратах складає близько 60%.

5. Оскільки в сучасних умовах існують різні методи амортизації (прямолінійний; зменшення залишкової вартості; залишку, що знижується; прискореної амортизації; груповий; кумулятивний; подвійного залишку, що знижується; комбінований; виробничий), у роботі встановлено залежність вартості механізації від застосовуваної амортизаційної політики і доведено, що:

- використання того чи іншого методу нарахування амортизації впливає на величину ефекту податкової економії;

- приведена вартість суми амортизаційних відрахувань по кожному з методів різна;

- застосування деяких методів дозволяє повністю відшкодувати первісну вартість будівельних машин та механізмів.

Тому не можна наперед сказати, який метод амортизації слід застосовувати будівельній організації. У будь-якому випадку вибір цього методу визначається мінімальними витратами на механізацію робіт за проектом.

6. Для визначення собівартості будівництва об'єкта, окремих етапів будівництва, конкретної роботи і частки витрат на механізацію, їхнього контролю і управління важливо знати собівартість машино-години експлуатації будівельних машин та механізмів. У зв'язку з цим запропонована методика калькулювання собівартості машино-години з урахуванням фінансової та амортизаційної політики будівельної організації.

7. У процесі експлуатації будівельні машини та механізми морально й фізично застарівають, тому виникає завдання заміни цих засобів механізації новими. При цьому постають завдання: заміни засобів механізації з її мінімальною вартістю; визначення економічно рентабельного строку заміни устаткування; відновлення парку машин при різних періодах їх експлуатації.

У роботі запропоновано методику заміни машин на основі використання методу динамічного програмування, виходячи з критерію мінімальної приведеної вартості заміни; економічно доцільного періоду заміни із застосуванням показників рентабельності експлуатації машин та механізмів; відновлення парку будівельних машин при зіставленні величини еквівалентного ануїтету їх приведених вартостей витрат по експлуатації.

8. На підставі встановлених залежностей впливу різних факторів на вартість механізації, а також фінансової і амортизаційної політики запропоновано методичне забезпечення оцінки і вибору ефективного способу забезпечення реалізації будівельного проекту машинами та механізмами в ринкових умовах.

Це методичне забезпечення представлено у вигляді методик, алгоритмів, що можуть бути використані як підрядником, так і замовником при розробці політики заміни і відновлення засобів механізації.

Основні положення дисертації викладено в таких роботах:

1. Тян Р.Б., Дятлова Н.В. Обеспечение строительного проекта оборудованием (машинами и механизмами) в современных условиях // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – 2001. - №3. – С.56-61. Особистий внесок автора: постановка завдання; обґрунтування необхідності вирішення будівельним підприємством задачі щодо забезпечення будівництва машинами та механізмами; визначення можливих способів забезпечення реалізації будівельного проекту машинами та механізмами у теперішніх умовах.

2. Дятлова Н.В. Финансовые аспекты обеспечения строительного проекта оборудованием// Матеріали VI міжвузівської науково-практичної конференції “Проблеми ефективного регіонального та корпоративного управління в умовах невизначеності та динамічності зовнішнього середовища”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 36 - 44.

3. Дятлова Н.В. Экономические проблемы обеспечения строительных проектов оборудованием // Материалы Всероссийской ХХХI научно-технической конференции "Актуальные проблемы современного строительства". – Пенза: ПГАСА, 2001. – Ч.3: Технология строительного производства, машины и механизмы. Естественные и прикладные науки. – С.19.

4. Дятлова Н.В. Влияние методов амортизации на затраты, связанные с механизацией СМР // Матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова 2001”. - Т.11: Економічні науки. – Дніпропетровськ – Харків – Одеса: Наука і освіта, 2001. – С.14-15.

5. Дятлова Н.В. Возможные способы обеспечения оборудованием строительных проектов // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття”. Т.2. – Полтава: Полтавський державний технічний університет, 2001. – С.77-78.

6. Дятлова Н.В., Нестеренко Е.С. Нормы доходности как определяющий фактор оптимального срока замены оборудования // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2002”. - Т.9: Економіка. – Дніпропетровськ - Житомир - Донецьк: Наука і освіта, 2002. – С. 50-52. Особистий внесок автора: розробка алгоритмів визначення оптимального терміну заміни машин та механізмів з урахуванням режиму експлуатації.

7. Дятлова Н.В. Фактор, определяющий способ реализации строительного проекта оборудованием // Матеріали ХІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Менеджмент та маркетинг: здобутки і перспективи”. – К.: Політехніка, 2002. – С. 87-88.

8. Дятлова Н.В. Разработка финансовой политики замены оборудования // Строительство, материаловедение, машиностроение. Сб. науч. трудов. – Вып.15, Ч.3. – Днепропетровск: ПГАСА, 2002– С. 93-94.

9. Дятлова Н.В. Методика оценки выбора способа обеспечения строительного проекта машинами и механизмами // Матеріали другої Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова 2002». – Т.3: Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 24-26.

10. Дятлова Н.В. Определение экономически целесообразного срока замены оборудования // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип.129. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 68-78.

11. Дятлова Н.В., Нестеренко Е.С. Метод определения срока замены строительного оборудования, машин и механизмов с учетом режима работы // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. - Вип.130. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 86-97. Особистий внесок автора: постановка та вирішення завдання визначення оптимального терміну заміни машин та механізмів з урахуванням режиму експлуатації та показників рентабельності їх експлуатації.

12. Тян Р.Б., Дятлова Н.В. Влияние амортизационной политики на способ обеспечения строительного проекта оборудованием // Материалы III Международной конференции студентов и молодых ученых «Экономика и маркетинг – ХХI век». – Донецк: Донецкий национальный технический университет, 2002. - С. 65-66. Особистий внесок автора: доведена необхідність врахування впливу амортизаційної складової витрат на вартість забезпечення будівництва машинами та механізмами.

13. Дятлова Н.В. Покупка в кредит как один из способов обеспечения жилищно-коммунального хозяйства машинами и механизмами // Строительство, материаловедение, машиностроение: Сб. научн. трудов. – Вып20, Ч.2. - Днепропетровск: ПГАСА, 2002.– С. 68-73.

14. Дятлова Н.В., Нестеренко Е.С. Амортизационная политика и способы обеспечения строительного проекта оборудованием // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип.140. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.– С. 9-17. Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності розробки амортизаційної політики; визначення методів амортизації, які можуть використовувати підприємства в даний час; урахування методу амортизації при визначенні вартості забезпечення засобами механізації; розрахунок прикладу нарахування амортизації будівельної машини різними методами.

15. Дятлова Н.В. Модель определения экономически целесообразного способа обеспечения предприятия оборудованием// Экономика, менеджмент, организация. Управление проектами: Сб. научн. трудов. – Днепропетровск: Наука і освіта, 2003. – С. 198-202.

16. Дятлова Н.В. Амортизация и стоимость обеспечения предприятия машинами и механизмами // Региональные перспективы: Сб. научн. трудов. – Кременчуг: Соло, 2003. – С. 67-69.