Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Параскєєва Альона Магомедівна. Оцінка впливу тінізації діяльності вугільних шахт на фінансову результативність : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Східноукраїнський національний ун-т ім. Володимира Даля. - Луганськ, 2006.



Анотація до роботи:

Параскєєва А.М. Оцінка впливу тінізації діяльності вугільних шахт на фінансову результативність. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація та управління підприємствами. – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2006.

Показано роль і значення вугільної промисловості в народногосподарському комплексі країни. Виявлено основні чинники, що зумовлюють масову збитковість підприємств галузі, серед яких виділено чинник тінізації господарської діяльності вугільних шахт. Уточнено сутність поняття “тіньова економічна діяльність” і супутніх термінів. Класифіковано види тіньової діяльності у вугільній галузі, виявлено їх особливості на підприємствах різних форм власності. Проведено систематизацію тіньових операцій на офіційних підприємствах за рівнем регламентації та способом здійснення, за якою конкретизовано форми здійснення тіньових операцій на вугільних шахтах. Виявлено галузеві ознаки господарської діяльності підприємств вугільної галузі, що зумовлюють можливість здійснення тіньових операцій. Розроблено принциповий підхід до визначення наслідків впливу обсягів тінізації на фінансову результативність діяльності вугільних шахт. Подано класифікацію вугільних шахт за ознакою ступеня покращення їх фінансового стану за умов мобілізації визначеного фінансового потенціалу. Запропоновано систему заходів щодо детінізації господарської діяльності підприємств галузі.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування необхідності й актуальності науково-практичного завдання щодо оцінювання обсягів тінізації вугільних шахт і їх впливу на фінансову результативність їхньої діяльності. Його вирішення полягає в розробці принципових основ підходу до визначення тіньової складової фінансового потенціалу вугільних шахт з урахуванням галузевої специфіки формування тіньових доходів.

Основні висновки й результати, отримані в ході проведеного дослідження, полягають у такому.

1. Ураховуючи роль і місце вугледобувної промисловості України в забезпеченні енергетичної безпеки держави, сприянні розвитку суміжних галузей промисловості, соціально-економічному розвиткові вугільних регіонів, а також значний інноваційний потенціал підприємств галузі, визначено безперечну значущість вугледобувної промисловості як одного з “полюсів зростання” економічного ядра народногосподарського комплексу країни.

2. За результатами аналізу сучасного стану вугільних шахт виявлено тенденцію до систематичного погіршення виробничих та економічних показників їх діяльності внаслідок постійного дефіциту фінансових ресурсів. Серед низки причин об’єктивного та суб’єктивного характеру, що зумовлюють збитковість переважної частини вугільних шахт, уперше виділено чинник тінізації господарської діяльності підприємств, спроби врахувати наслідки впливу якого на результативність їхньої роботи досі не робилися.

3. З метою повноцінного аналізу впливу зазначеного чинника на результати роботи вугледобувних підприємств проведено дослідження в напрямку вивчення термінологічної бази поняття “тіньова економіка”, результати якого дозволили зробити висновок про відсутність єдиного підходу до його трактування. На основі узагальнення наукових поглядів вітчизняних і західних учених, що досліджували проблеми тінізації економіки, в роботі уточнено сутність понять “тіньова економіка”, “тіньова економічна діяльність”.

4. В умовах відсутності універсального підходу до вимірювання обсягів тінізації діяльності підприємств встановлено, що існуючі мікроекономічні методи не враховують галузеву специфіку тіньових операцій. Тому в роботі доведена необхідність розробки принципового підходу до вимірювання обсягів тінізації на рівні підприємства з урахуванням галузевих особливостей формування тіньових доходів.

5. З метою систематизації видів тіньової діяльності у вугільній галузі розроблено загальну схему тіньової діяльності із визначенням її основних видів, секторів здійснення та спонукальних мотивів, що зумовлюють участь суб’єктів у тіньових відносинах. Виявлено особливості функціонування виробничої (продуктивної) та невиробничої (фіктивної) тіньової економічної діяльності на вугледобувних підприємствах різних форм власності.

6. Аналіз різновидів тіньової діяльності у вугільній галузі показав, що значна частина тіньового ВВП, який формується у вугільній галузі, створюється на офіційно зареєстрованих підприємствах (передусім державних), оскільки для них характерна більша різноманітність способів формування тіньових прибутків як у процесі продуктивної, так і фіктивної діяльності, до того ж переважний обсяг видобутку вугілля в України припадає саме на них.

7. З метою більш детального вивчення механізмів здійснення тіньових операцій на офіційних вугледобувних підприємствах і з’ясування наслідків їхнього впливу на окремі економічні показники діяльності було використано матричний спосіб групування тіньових операцій за рівнем регламентації (санкціонована або несанкціонована) і способом здійснення (документальний або матеріальний), на основі якого в роботі конкретизовано способи здійснення тіньових операцій на офіційних вугледобувних підприємствах з урахуванням виду діяльності, її суб’єктів і форм здійснення, характеру впливу на економічний стан підприємства.

8. У дисертаційній роботі були сформульовані основні галузеві ознаки, що зумовлюють можливість здійснення тіньових операцій на вугледобувних підприємствах, і які мають бути враховані в процесі розробки заходів щодо детінізації господарської діяльності на вугледобувних підприємствах.

9. Визначальною умовою дальшого функціонування та розвитку вугледобувних підприємств сьогодні є досягнення підприємствами галузі фінансової збалансованості, тобто самоокупності. Тому як визначальний параметр, за яким доцільно визначати наслідки впливу чинника тінізації, вирішено вибрати фінансовий результат від основної операційної діяльності, оскільки він зумовлює можливість отримання бюджетної підтримки, впливає на інвестиційну привабливість підприємства та його приватизаційну вартість.

10. Для оцінки впливу чинника тінізації на фінансову результативність роботи вугільних шахт розроблено принциповий підхід, який полягає в послідовному визначанні потенційно можливого фінансового результату від основної операційної діяльності, додаткового фінансового потенціалу (з урахуванням тіньових ресурсів), індексу тінізації та коефіцієнта доцільності бюджетного фінансування.

11. За умов мобілізації додаткового фінансового потенціалу, сформованого за рахунок тіньових ресурсів, ефективність роботи вугільних шахт суттєво зміниться. Залежно від того, наскільки підвищиться їх фінансова результативність, проведено класифікацію всіх вугільних шахт за трьома групами та розроблено математичну модель фінансового стану кожної з них.

12. На основі аналізу причин високого рівня тінізації української економіки й історичного огляду процесу реформування вітчизняних вугледобувних підприємств розроблено загальну схему напрямів детінізації діяльності вугільних шахт, яка передбачає заходи організаційно-правового та економічного характеру, що спрямовані на дальше реформування відносин власності у вугільній промисловості та вдосконалення управлінської діяльності, тобто формування системи компетентного менеджменту.

13.Апробація теоретичних положень, викладених у дисертаційній роботі, дозволяє стверджувати, що запропонований принциповий підхід до визначення обсягів тінізації вугільних шахт здатний дати об’єктивну оцінку їх фінансової результативності, а отже, інвестиційної привабливості, що особливо важливо в сучасних умовах, коли формується продажна ціна об’єктів приватизації.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Параскеева А.М. Теневые составляющие процесса материально-технического снабжения предприятий угольной промышленности // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Економічна. Вип.49. – Донецьк, ДонНТУ, 2002. – С. 213-219.

2. Параскеева А.М. Влияние составных элементов теневой экономии на эффективность государственной политики // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Економічна. Вип. 60. – Донецьк, ДонНТУ, 2003. – С. 109-116.

3. Параскеева А.М. Теневая экономика в условиях глобализации // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 177. Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. С.349-357.

4. Параскеева А.М. Социально-экономические предпосылки развития угольной промышленности в Украине // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 181: Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 148-157.

5. Параскеева А.М. Систематизация способов получения теневых доходов в угольной промышленности // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – К.: КНУТД, 2003. – №4. – С. 33-39.

6. Параскєєва А.М. Напрямки економічної оцінки рівня тінізації вугільної галузі // Економічні проблеми адаптації та розвитку вищої школи в умовах ринку. Зб. наук. праць Інституту економіко-правових досліджень НАН України. Ч.II. – Донецьк: ІЕПД НАНУ, 2004. – С.135-143.

7. Підлипенська Л.Є., Параскєєва А.М. Методичний підхід до виявлення прихованих можливостей покращання фінансового стану вугільних шахт // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – №10(80). – С. 65-70.

Особистий внесок здобувача: розроблено методику оцінки абсолютної та відносної величини тіньового резерву прибутковості вугільних шахт.

8. Параскєєва А.М. Фактор тінізації у системі економічної безпеки вугледобувних підприємств // Труды Одесского политехнического университета. Т.1. – Одесса: НПТУ, 2004. – С. 81-85.

9. Лисаченко О.І., Параскєєва А.М. Аналіз передумов і наслідків існування неофіційної тіньової діяльності у вугільній галузі // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Економічна. Вип. 91. – Донецьк: ДонНТУ, 2005. – С. 160-168.

Особистий внесок здобувача: сформульовано напрями формалізації неофіційної тіньової діяльності у вугільній галузі.

Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях

10. Параскєєва А.М. Про необхідність визначення рівня тінізації вугільної промисловості // Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції “Економічні проблеми адаптації та розвитку вищої школи в умовах ринку” – Алчевськ: ДГМІ, 2003. – С. 40.

11. Параскеева А.М. О необходимости формирования инновационного менеджмента в угольной промышленности // Матеріали II Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих учених “Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління”. – К.: вид-во “Книга Пам’яті України”, 2003. – С. 221-222.

12. Параскєєва А.М. Сучасні проблеми менеджменту на підприємствах вугільної галузі // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих учених “Сучасні проблеми економіки підприємства”. Т.II. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 94-96.

13. Параскєєва А.М. Соціально-екологічні проблеми депресивних регіонів Донбасу // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. Т.I. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 54-56.

14. Параскєєва А.М. Соціально-економічна оцінка неформального видобутку вугілля // Вісник Академії економічних наук України. – №2. – 2003. – С.148-149.

15. Параскеева А.М. О необходимости детенизации угольной промышленности в Украине // Тези доповідей III Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих учених “Крок у майбутнє”. К.: “Політехніка”, 2003. – С. 162-163.

16. Параскєєва А.М. Організаційно-економічні напрямки детінізації вугільного виробництва // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2003”. Т. 26. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 37-39.

17. Параскєєва А.М. Визначення тіньового резерву прибутковості вугільних шахт // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих учених “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 89-90.

18. Параскєєва А.М. Місце фінансової складової у системі економічної безпеки вугледобувних підприємств // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих учених “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи вирішення”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.142-144.

19.Параскєєва А.М. Методичний підхід до визначення індексу тінізації вугільної промисловості // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. Т. 18. “Економіка промисловості”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 51-52.

20. Параскеева А.М. Оценка эффективности бюджетного финансирования угольных шахт Луганской области // Материалы Международной научно-практической конференции “Образование и наука без границ“. Т.6 “Экономика”. – Днепропетровск: Наука и образование, 2004. – С. 57-60.

21. Параскєєва А.М. Напрямки мобілізації тіньового потенціалу вугледобувних підприємств Луганщини // Тези доповідей VII Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молодих учених “Конкурентноздатність територій і підприємств у взаємозалежному світі”. Ч.1. – Донецьк: ДЕГІ, 2005. С. 228-229.

22. Лисаченко О.І., Параскєєва А.М. Роль тіньового потенціалу вугледобувних підприємств Луганщини у підвищенні інвестиційної привабливості регіону // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період”. Ч.1. – Чернівці: Букрек, 2005. – С. 215-219.

Особистий внесок здобувача: показано взаємозв’язок між фінансовою результативністю вугільних шахт області та інвестиційною привабливістю регіону.