Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Чукаєва Ірина Костянтинівна. Паливний комплекс України: сучасний стан та перспективи розвитку : Дис... д- ра екон. наук: 08.07.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2006. — 444арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 398-424.



Анотація до роботи:

Чукаєва І.К. Паливний комплекс України: сучасний стан та перспективи розвитку – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – економіка промисловості. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена актуальним проблемам сучасного стану та перспективного розвитку паливного комплексу України. Визначена його роль в економіці країни. Обґрунтовується необхідність подальшого розвитку паливного комплексу як основи зміцнення економічної та енергетичної безпеки країни. Розроблені теоретико-методологічні і прикладні підходи щодо визначення перспектив довгострокового розвитку паливного комплексу в умовах трансформації економіки.

Здійснено аналіз ресурсної бази та сучасного техніко-економічного стану паливного комплексу. Визначені особливості формування ринку енергоресурсів.

Досліджені чинники, що впливають на функціонування та розвиток галузей паливної промисловості.

Розроблено теоретико-методологічні засади концепції розвитку паливно-енергетичного комплексу в нових геополітичних та економічних умовах України.

З метою визначення впливу на енергоємність ВВП різних альтернатив формування ресурсів проведено комплекс варіантних розрахунків видових паливно-енергетичних балансів на період до 2030 р. У дисертаційній роботі розроблено пріоритетні напрями удосконалення розвитку паливно-енергетичного комплексу в перспективному періоді.

У дисертації здійснено розробку теоретико-методологічних положень спрямованих на удосконалення перспективного розвитку паливного комплексу в нових геополітичних та економічних умовах України, запропоновано систему заходів щодо регулювання економічних процесів в енергетичній сфері та обгрунтовані шляхи підвищення рівня енергетичної безпеки країни. Результати проведеного дослідження дають змогу зробити висновки концептуального, теоретичного та прикладного спрямування, основними з яких є наступні.

1. Нові геополітичні та економічні умови України досить негативно позначилися на енергетичній безпеці країни, поставивши її в пряму залежність від імпортних поставок енергоресурсів з постійним зростанням світових цін а них. Розрив економічних відносин з країнами СНД ще більше ускладнив економічну ситуацію в державі. Згадані обставини обумовлюють необхідність розробки відповідної стратегії щодо посилення економічної та забезпечення енергетичної безпеки держави, як важливих складових її національної безпеки, зниження впливу зовнішніх факторів ризиків, недопущення розвитку кризових ситуацій в енергозабезпеченні країни. При цьому основна увага повинна зосереджуватися на зміцненні власного паливного комплексу, в першу чергу за рахунок різкого збільшення темпів його розвитку.

2. Трансформація економічної системи обумовила необхідність проведення глибокого аналізу методології і методів визначення розвитку паливного комплексу на перспективу з метою вибору найбільш адаптованих до функціонування економіки в ринкових умовах. В роботі розроблено основні методологічні та методичні засади формування енергетичної політики в галузях паливної промисловості на довгострокову перспективу в нових економічних та геополітичних умовах.

3. Доведено, що структурні диспропорції залишаються одним з провідних чинників формування негативних тенденцій економічного розвитку України. На стан енергетичної та економічної безпеки негативно впливає висока енергоємність економіки, що в три-чотири рази перевищує енергоємність економіки розвинених країн. Основою такого стану є сформована ще на початку економічної реформи енергоємна структура промислового виробництва та технологічна відсталість енергоємних галузей промисловості.

4. Проведений аналіз сучасного ресурсного та виробничого стану паливного комплексу показав, що в Україні є передумови для їх розвитку та успішного вирішення проблем підвищення рівня енергетичної безпеки.

5. Обсяг і видова структура споживання паливних ресурсів оцінюється як недосконала. Аналіз сформованих тенденцій споживання і виробництва ПЕР в Україні свідчить, що покриття потреби в значній мірі здійснюється за рахунок імпорту палива. Важливим національним інтересом України є формування енергетичної політики, яка передбачає подолання енергетичної залежності від Росії та визначення альтернативних джерел постачання енергоресурсів.

6. В умовах переходу до ринкових відносин цінова система держави знаходиться під впливом трансформаційних процесів. Сучасні механізми формування ринкових відносин вимагають перегляду існуючих концепцій. Необхідно формування такої ринкової інфраструктури і цінових співвідношень в паливно-енергетичній сфері, які забезпечать оптимізацію ПЕБ і самофінансування виробничої та інвестиційної діяльності ефективно функціонуючих структур ПЕК і створення сприятливого інвестиційного клімату.

7. В останні роки активізувалась робота щодо нормативно-правового забезпечення регулювання діяльності паливного комплексу. Однак, реформування законодавства відбувається повільно і не забезпечує підвищення ефективності функціонування ПЕК. Необхідно прийняття заходів по формуванню розвиненого та стабільного законодавства, адаптованого до умов і специфіки функціонування підприємств паливного комплексу, покращенню інвестиційного клімату для випереджаючого розвитку виробництв нового технологічного рівня та активізації інноваційної діяльності.

8. Пріоритети України в паливно-енергетичному комплексі спрямовані на реалізацію чіткої, обгрунтованої стратегії його реформування і розвитку, яка була б тісно пов’язана зі стратегією економічного розвитку держави. В дисертації визначені варіанти макроекономічних параметрів розвитку економіки до 2030 р., як прогностичних факторів оцінки розвитку паливного комплексу. Реалізація прогнозних параметрів розвитку економіки до 2030 р. має дати наступні результати: економічне зростання, затухання інфляційних процесів, формування сприятливого економічного середовища, підвищення рівня життя населення. Варіанти потреби в енергетичних ресурсах на період до 2030 р. визначені з урахуванням реалізації основних завдань з енергозбереження.

9. В умовах дефіцитності органічного палива, великої енергоємності ВВП і значного негативного впливу паливно-енергетичного комплексу на навколишнє середовище енергозбереження є одним з найбільш ефективних напрямів енергетичної діяльності. В роботі визначено пріоритетність енергозберігаючих заходів, запропоновано шляхи їх практичної реалізації та здійснені базові оцінки економії паливних ресурсів на прогнозований період.

10. В дисертації визначені перспективи розвитку галузей паливної промисловості. У вугільній промисловості найбільш доцільним є варіант розвитку галузі, який базується на використанні значної частки наявного ресурсного потенціалу галузі, передбачає завершення розпочатих робіт з будівництва і реконструкції шахт, введення нових горизонтів та закриття найбільш збиткових шахт. Це потребує вжиття невідкладних заходів зі стабілізації ситуації в галузі та залучення необхідних інвестицій. При такому варіанті розвитку вугільної промисловості забезпечення потреб країни у вугіллі можливе за рахунок власних ресурсів.

У нафтогазовій промисловості в перспективі можливе зростання обсягів видобутку нафти та газу за рахунок значного розширення пошуково-розвідувальних робіт і впровадження новітніх технологій. Ресурси газового палива можуть бути збільшені за рахунок метану вугільних родовищ Донбасу. Перспективна потреба в нафті визначається доцільністю виробництва нафтопродуктів на власних нафтопереробних заводах при суттєвому поліпшенні їх техніко-економічних показників.

11. Для виходу з енергетичної кризи необхідно вже у найближчий час визначитись в питаннях формування енергетичної політики на базі чітко сформульованої соціально-економічної концепції розвитку України. В основу довгострокової стратегії розвитку енергетики повинен бути покладений головний принцип - замість моделі кількісного розвитку, ми повинні перейти на принципи сталого розвитку паливного комплексу, на який переходять сьогодні розвинуті країни світу. Імпорт паливних ресурсів повинен йти на покриття дефіциту, а не заміщення їх власного видобутку та виробництва.

12. Отримані комплексні оцінки варіантів потреби в ПЕР, зважені можливості нарощування їх видобутку, переробки і генерації дають підстави вважати, що визначені за допомогою інструментарію формування альтернативних варіантів показників ресурсної частини перспективних ПЕБ забезпечують різнопланове визначення основних кількісних контурів розвитку енергетики як вихідних параметрів розробки Національної енергетичної програми розвитку ПЕК в перспективі до 2030 р.

Публікації автора:

Монографії

1. Чукаєва І.К. Природний газ в економіці України. /Відп.ред.Дорогунцов С.І. - К.: Наукова думка, 2002. - 354 с. (Рецензія: О.М. Алимов. Комплексне дослідження економічних проблем розвитку газової промисловості України // Економіка України. - 2003.- № 12.- С.88-89 ).

2. Паливно-енергетичний комплекс /Б.З.Піріашвілі, Я.М.Хакімов, Р.О.Ведмеденко, М.М.Ворочук, Є.М.Бочкарьова, Л.Г.Крупкіна, О.І. Щепець, І.К.Чукаєва, В.Є.Щулипенко, І.Є.Плюта, В.О.Короїд, В.П.Овчиннікова, В.М.Куранда // Продуктивні сили України: аналіз і короткостроковий прогноз розвитку: У 2-х т. – К.: РВПС України НАН України, 1999. – Т.1. - С.79-90. Внесок автора: здійснено аналіз сучасного стану нафтогазового комплексу.

3. Паливно-енергетичний комплекс /Б.З.Піріашвілі, Я.М.Хакімов, Р.О.Ведмеденко, М.М.Ворончук, Є.М.Бочкарьова, І.К.Чукаєва, О.М.Гудима, В.Є.Щулипенко // Продуктивні сили України: прогноз розвитку і розміщення на період до 2010 р: У 2-х т. – К.: РВПС України НАН України, 2000.- Т.1. - С.223-241. Внесок автора: розроблено прогноз розвитку вугільної промисловості.

4. Паливно-енергетичний комплекс /Б.З.Піріашвілі, Р.О.Ведмеденко, М.М.Ворончук, Є.М.Бочкарьова, І.К.Чукаєва, В.Ф.Круть, Б.П.Чиркін //Методичні рекомендації по розробці схеми (прогнозу) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів на тривалу перспективу. – К.: РВПС України, 2001.-С.105-146. Внесок автора: автором запропоновані методологічні та методичні підходи щодо розробки прогнозу розвитку ПЕК як складової частини економіки України.

5. Піріашвілі Б.З., Чиркін Б.П., Чукаєва І.К. Перспективний паливно-енергетичний баланс – основа формування Енергетичної стратегії України до 2030 р. К.: Наукова думка. - 2002. - 236 с. Внесок автора: розроблено прогноз потреби в паливних ресурсах економікою України на період до 2030 р., запропонована схема комплексного визначення основних показників перспективних паливно-енергетичних балансів і досліджені альтернативні варіанти формування та розподілу паливно-енергетичних ресурсів.

6. Паливно-енергетичний комплекс: сучасний стан та перспективи розвитку. /Б.З.Піріашвілі, І.К.Чукаєва // Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. Підручник. За ред. д.е.н., проф., чл.-кор. НАН України С.І.Дорогунцова. – К.: КНЕУ, 2005. – 988 с. Внесок автора: розд.3, тема 2.

Статті в наукових фахових виданнях

7. Чукаєва І.К. Ефективність енергоспоживання та енергетична безпека України // Енергетика: економіка, технології, екологія.- 2000.- № 2. - С.16-19.

8. Чукаєва І.К. Формування українського ринку вугілля і проблеми ціноутворення на вугільну продукцію // Економіка промисловості. - 2001.- № 1 (11). - С. 34-40.

9. Чукаева И.К. Экономические, финансовые и коммерческие проблемы угольной промышленности в условиях рынка // Економіка промисловості України. Зб. наук. праць. - К.: РВПС України НАН України, 2000. – С.138-147

10. Чукаєва І.К. Теоретичні аспекти регіонального прогнозування потреби у паливно-енергетичних ресурсах // Продуктивні сили і регіональна економіка. Зб. наук.праць. - К.: РВПС України НАН України, 2001. – С.193-199.

11.Чукаева И.К. Формирование украинского рынка нефти и нефтепродуктов // Экономика Украины.- 2001.- №2. – С.82-85.

12. Чукаєва І.К. Перспективи розвитку паливно-енергетичного комплексу України та формування енергетичної стратегії // Стратегія економічного розвитку України. Наук. зб. - К: КНЕУ, 2001.- № 6. - С. 220-234.

13. Чукаєва І.К., Круть В.Ф. Екологічні аспекти функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу // Економіка природокористу-вання і охорони довкілля. Зб. наук. праць. К: РВПС України НАН України, 2001.-С.164-169. Внесок автора: дослідженні екологічні питання функціонування підприємств паливного комплексу.

14. Чукаєва І.К. Нафтогазовий комплекс України: сучасний стан та перспективи розвитку // Економіка промисловості України. Зб. наук. праць. - К.: РВПС України НАН України, 2001. – С. 108-116.

15. Чукаєва І.К. Оптимізація паливно-енергетичного балансу як фактор прискорення економічного розвитку України // Стратегія економічного розвитку України. Наук. зб.- К: КНЕУ, 2001.- № 5. - С. 75-81.

16. Чукаєва І.К. Розвиток ресурсної бази газової промисловості як один з напрямів підвищення енергетичної безпеки України // Стратегія економічного розвитку України. Наук. зб. - К: КНЕУ, 2002.- № 1 (8).- С. 238-249.

17. Чукаєва І.К. Проблеми та перспективи реформування газової промисловості // Економіка розвитку. - 2002. -№ 4 (24). – С.20-22.

18. Чукаєва І.К. Нормативно-правові проблеми функціонування паливно-енергетичного комплексу України в умовах перехідної економіки // Економіка та право. - 2002.- № 2 (3). - С. 53-56.

19. Чукаєва І.К. Екологічні аспекти енергозбереження // Економіка природокористування і охорони довкілля. Зб. наук. праць. - К.: РВПС України НАН України, 2002. - С. 116-122.

20. Чукаєва І.К. Сучасний стан та перспективи розвитку газової промисловості // Економіка промисловості. – 2002. - №3 (17). - С.88-94.

21. Піріашвілі Б.З.,Чиркін Б.П., Чукаєва І.К. Основні тенденції формування паливно-енергетичного балансу за 1999-2000 рр. і прогноз до 2030 р. // Енергетика: економіка, технології, екологія.- 2002.- №2. - С.4-10. Внесок автора: визначено тенденції формування перспективного паливно-енергетичного балансу.

22. Чукаєва І.К. Енергозбереження – основна складова енергетичної безпеки України // Економіка та право. - 2003.- № 1(5). - С. 25-30.

23. Чукаєва І.К. Сучасний стан вугільної промисловості України //Продуктивні сили і регіональна економіка. Зб. наук. праць. - К.: РВПС України НАН, 2003. - С. 98-105.

24. Чукаєва І.К. Деякі аспекти використання вугільної продукції як засіб підвищення ефективності вугільної промисловості та енергетичної безпеки України // Економіка промисловості. – 2003. - № 3 (21). – С.74-79.

25. Чукаєва І.К. Зрушення в структурі енергоспоживання та вимоги які висуваються до паливної бази в перспективі // Економіка промисловості.- 2004.- № 2(24). - С.63-69.

26. Чукаєва І.К. Сучасний стан нафтопереробної промисловості України

// Економіка промисловості України. Зб. наук. праць. - К.: РВПС України НАН України, 2004. – С.208-214.

27. Чукаєва І.К. Ресурсна база вугільної промисловості України //Продуктивні сили і регіональна економіка. Зб. наук. праць. - К.: РВПС України НАН, 2004. - С.139-144.

28. Чукаєва І.К. Формування ефективних пропорцій паливно-енергетичного балансу на перспективу як база енергетичної стратегії //Економіка та право.- 2004.- № 1 (8).- С. 97-101.

29. Чукаева И.К Тенденции в структуре энергопотребления и требования, предъявляемые к топливной базе Украины в перспективе // Стратегія розвитку України. - 2004.- № 1-2 .- С. 342-350.

Матеріали наукових конференцій

30. Піріашвілі Б.З., Чукаєва І.К. Методичні основи прогнозування потреби України в паливно-енергетичних ресурсах // Матеріали наук.-метод.конф. “Фундаментальні соціально-економічні проблеми”.- К.: РВПС України НАН України.- 1999.-С.42.-43. Внесок автора: розроблено пропозиції щодо методичного підходу до прогнозування потреби України в енергоресурсах за ринкових умов.

31. Чукаева И.К. Проблеми эффективного использования энергии в Украине // Матеріали міжнар.наук.-практ.конф. “Політичні, економічні та екологічні проблеми енергетичної безпеки і транспортування енергоресурсів в Україні”.- К.: РВПС України НАН України. – 2001. - С.203-205.

32. Чукаєва І.К. Проблеми законодавчого забезпечення інвестиційної діяльності в паливно-енергетичному комплексі України в умовах ринкових відносин // Матеріали міжрегіон. наук.-практ. конф. “Антикризове управління підприємством: проблеми і шляхи вирішення в умовах України” . – К.: МАУП. – 2001.- С.52-55.

33. Чукаева И.К. Занятость шахтеров: социально-экономические проблемы и перспективы // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Соціальні пріоритети ринку праці в умовах структурної модернізації економіки». – К.: РВПС України НАН України. – 2001. – С.529-535.

34. Піріашвілі Б.З., Чиркин Б.П., Чукаєва І.К. Енергетика – основа економічної безпеки і розвитку продуктивних сил // Матеріали наук.-практ. конф. “Внесок академіка В.Вернадського в дослідження проблем розвитку і розміщення продуктивних сил”.- К.: РВПС України НАН України. – 2003. – С. 79-83. Внесок автора: досліджено сучасний стан галузей паливної промисловості.