Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Кучеренко Андрій Аркадійович. Педагогічні основи вдосконалення професійної підготовки прикордонників в умовах службової діяльності : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. - Хмельницький, 2005.



Анотація до роботи:

Кучеренко А.А. Педагогічні основи вдосконалення професійної підготовки прикордонників в умовах службової діяльності. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – "Теорія та методика професійної освіти". – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Хмельницький, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню питань професійної підготовки прикордонників в органах та підрозділах ДПСУ. Проаналізовано стан проблеми в психолого-педагогічний літературі та в практичній діяльності прикордонників, визначено суперечності й труднощі зазначеного процесу.

Розроблено й експериментально перевірено ефективність педагогічної технології вдосконалення професійної підготовки прикордонників в умовах службової діяльності, яку реалізовано такими шляхами: удосконалення навчальних планів та програм з професійної підготовки прикордонників; підвищення педагогічної майстерності офіцерів-прикордонників; удосконалення методики проведення занять з різними категоріями прикордонників. Розроблено методичні рекомендації щодо вдосконалення професійної підготовки прикордонників.

1. Ретроспективний аналіз теорії і практики професійної підготовки прикордонників свідчить про те, що ще за часів Київської Русі здійснювалась охорона її кордонів. Уперше в історії України спостерігається системне використання засобів, методів, прийомів та форм професійної підготовки прикордонників в Окремому корпусі прикордонної стражі. У вдосконаленні професійної підготовки всіх категорій прикордонників Російської імперії, СРСР вирішальна роль належала офіцерському складу.

2. Професійна підготовка в ДПСУ – це навчання і виховання персоналу усіх категорій, злагодження дій підрозділів та органів. Вона призначена для забезпечення виконання покладених на них оперативно-службових завдань відповідно до законодавчих та інших нормативних правових актів, положень військової науки. Вона включає: удосконалення знань і практичних навичок персоналом всіх категорій ДПСУ для успішного виконання поставлених завдань під час підготовки та проведення оперативно-службових дій; злагодження роботи підрозділів і органів управління; формування у персоналу високої морально-психологічної стійкості та працездатності; розвиток методичних навичок офіцерів, прапорщиків, сержантів в організації і проведенні заходів щодо навчання та виховання особового складу; організацію і проведення заходів підготовки підрозділів, органів управління всіх ланок; розвиток співробітництва та взаємодії з міністерствами і відомствами ЗС України, прикордонними органами інших держав із метою підготовки сил і засобів для спільного виконання завдань.

У професійній підготовці мають місце групи суперечностей між: реальним станом загальноосвітньої підготовки юнаків і вимогами щодо якісної підготовки прикордонників в умовах службової діяльності; зростаючими державними вимогами щодо надійності захисту кордонів і недостатнім рівнем оновлення навчальних планів та програм професійної підготовки прикордонників; зростанням обсягу знань з професійної підготовки і недостатнім рівнем педагогічної майстерності офіцерів; психолого-фізіологічними вимогами до виконання обов'язків прикордонника і системою відбору юнаків для служби в ДПСУ; потребою у високій функціональній підготовленості прикордонників і реальними психофізіологічними можливостями військовослужбовців.

Найбільш типові труднощі подано двома групами: труднощі, які пов'язані з особливостями об'єкту навчально-виховної роботи, вивчення і врахування великого розмаїття індивідуальних та групових соціально-психологічних, професійних й інших особливостей підлеглих, труднощі, які пов'язані зі складністю завдань професійної підготовки і не завжди достатніми знаннями та досвідом офіцерського складу.

3. Для оцінки професійної готовності прикордонників вдосконалено особистісний, професійний, діяльнісний критерії. Особистісний критерій відображається в таких показниках: здатність до навчання; наявність моральних цінностей; здатність керувати собою. Професійний критерій виявляється в таких показниках: усвідомлення особистих професійних і життєвих цілей; прагнення до професійного розвитку (саморозвитку); творчий підхід до професійної діяльності. Діяльнісний критерій визначається у таких показниках: розуміння особливостей управлінської діяльності; комунікативна компетентність; уміння налагодити колективну діяльність. Відповідно до критеріїв та показників було визначено три рівні професійної готовності прикордонників, а саме: високий, середній, низький.

4. З метою поліпшення професійної підготовки персоналу ДПСУ та з урахуванням зміни концепції охорони Державного кордону України розроблено педагогічну технологію вдосконалення професійної підготовки прикордонників для таких категорій: командири відділень інспекторів прикордонної служби, персонал підрозділів прикордонного контролю, персонал підрозділів забезпечення. Вона реалізується такими шляхами: удосконалення навчальних планів та програм з професійної підготовки прикордонників, підвищення педагогічної майстерності офіцерів-прикордонників, удосконалення методики проведення занять з різними категоріями прикордонників. Засвоєння знань, опанування вмінь та навичок прикордонниками здійснюється завдяки використанню алгоритму дій, а саме: сприйняття матеріалу, розуміння, запам'ятовування, закріплення, застосування на практиці, формування вмінь і навичок, контроль та оцінка засвоєних знань.

Унаслідок проведеного формуючого експерименту відбулися статистично значущі зміни: рівень професійної готовності персоналу в експериментальній групі підвищився з 1,67 до 2,45, а в контрольній – з 1,71 до 1,92 бала. Тобто вдалося значно покращити основні показники, які характеризують професійну готовність. Проведене дослідження підтвердило правомірність висунутої гіпотези і довело ефективність педагогічної технології вдосконалення професійної підготовки прикордонників. Упровадження педагогічної технології дало можливість суттєво підвищити стан професійної підготовки в Західному регіональному управлінні ДПСУ. З ростом рівня професійної готовності прикордонників збільшилась кількість випадків припинення контрабанди зброї, боєприпасів, вибухових речовин, наркотиків через державний кордон. Кількість затримок порушників кордону збільшилася. І, як наслідок, за результатами підбиття підсумків підготовки персоналу ДПСУ у першому півріччі 2005 року Західне регіональне управління зайняло перше місце.

5. У дослідженні розроблено методичні рекомендації посадовим особам ДПСУ щодо вдосконалення професійної підготовки прикордонників. Застосування методичних рекомендацій створило реальні можливості для удосконалення практичних навичок військовослужбовців у різних видах прикордонних нарядів, під час пошуку та затримки порушників кордону.

Напрямами подальших досліджень можуть бути: професійна підготовка офіцерського складу в органах і підрозділах ДПСУ; інформаційно-педагогічне забезпечення професійної підготовки офіцерських кадрів; педагогічне керівництво професійною підготовкою курсантів у вищій військовій школі.

Публікації автора:

  1. Кучеренко А.А., Грязнов І.О. Визначення особливостей військово-професійної підготовки військовослужбовців частин та підрозділів ДПС України // Збірник наукових праць № 25. Частина II. – Хмельницький: Вид-во НАДПСУ, 2003. – С. 213-218.

  2. Кучеренко А.А. Сучасні вимоги до військово-професійної підготовленості офіцерів-прикордонників // Збірник наукових праць № 26. Частина II. – Хмельницький: Вид-во НАДПСУ, 2004. – С. 138-139.

  3. Кучеренко А.А., Зелений В.І. Розвиток умінь і навичок педагогічної культури у молодих офіцерів. Науково-педагогічний журнал "Рідна школа" № 5 (892). – Київ: "Преса України", 2004. – С. 50-52.

  4. Кучеренко А.А. Особливості військово-професійного навчання прикордонників при проведенні формуючого експерименту // Збірник наукових праць № 28. Частина II. – Хмельницький: Вид-во НАДПСУ, 2004. – С. 72 -73.

  5. Кучеренко А.А., Блажкун Ю.В., Штефанич Г.Г. Особливості проведення педагогічних досліджень у соціальних групах військових колективів // Збірник наукових праць № 29. Частина II. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ДПСУ, 2004. – С. 120-125.

  6. Кучеренко А.А. Особливості професійної підготовки в окремому корпусі прикордонної стражі російської імперії // Збірник наукових праць № 30. Частина II. – Хмельницький: Вид-во НАДПСУ, 2004. – С. 130-133.

  7. Кучеренко А.А. Удосконалення навчальних планів та програм професійної підготовки прикордонників у регіональному управлінні ДПСУ
    // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2004. – Вип. 33. – С. 394-399.

  8. Кучеренко А.А. Педагогічна технологія удосконалення професійної підготовки прикордонників в умовах службової діяльності // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2005. – № 2. – С. 54-59.

  9. Кучеренко А.А. Урахування психологічних властивостей особистості в професійній підготовці прикордонників // Матеріали III Всеукраїнського науково-методичного постійно діючого семінару "Створення системи забезпечення психологічної та психофізіологічної надійності персоналу. Організація та проведення психопрофілактичної роботи в органах внутрішніх справ України" – К.: КЮІ МВС України, 2005. – С. 158-163.