Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Афанасьєв Андрій Олександрович. Педагогічні основи військово-патріотичного виховання військовослужбовців строкової служби Збройних Сил України : Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. — К., 2005. — 266арк. — Бібліогр.: арк. 201-255.



Анотація до роботи:

Афанасьєв А.О. Педагогічні основи військово-патріотичного виховання військовослужбовців строкової служби Збройних Сил України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2005.

У дослідженні обґрунтовуються теоретико-методичні основи військово-патріотичного виховання військовослужбовців строкової служби Збройних Сил України, з’ясовуються його історичні витоки і сучасний стан, основні проблеми й тенденції. Визначається сучасний зміст педагогічних понять “патріотизм”, “патріотичне виховання”, “військово-патріотичне виховання”.

Обґрунтовується система військово-патріотичного виховання та її основні компоненти – цільовий, емоційно-мотиваційний, змістовний, процесуальний, контрольно-регулюючий, результативний і суб’єкт-суб’єктний. Визначені педагогічні умови її ефективного функціонування.

Удосконалені концептуальні засади, закони, закономірності, принципи, методи й форми військово-патріотичного виховання військовослужбовців строкової служби, здійснена експериментальна перевірка обґрунтованих теоретичних положень.

1. Аналіз наукової літератури з проблем ПВ і ВПВ в історії українського суспільства та його Збройних Сил показує, що патріотизм і висока моральність є рисами, які споконвічно були властиві українському народу та його попередникам і воїнам, і також відігравали виключно важливу роль на всіх етапах державотворчого процесу та становлення ЗС України.

На основі аналізу практики ВПВ у ЗС України виявлена її невідповідність сучасним вимогам щодо формування у військовослужбовців високого рівня патріотичної вихованості, слабкий вплив на розвиток провідних професійних та особистісних рис захисника Батьківщини.

2. Сучасний стан ПВ і ВПВ в українському суспільстві та ЗС України є таким, який не сприяє ефективній організації та проведенню виховного процесу у військових частинах і підрозділах. Головною причиною такого кризового стану є відсутність чітко визначених концептуальних основ ВПВ у ЗС України та його відповідного нормативно-правового забезпечення.

Основними причинами слабкого ВПВ військовослужбовців строкової служби є його недостатнє теоретико-методологічне й методичне обґрунтування, відсутність системи оптимального планування та практики проведення спеціальних занять з військовими вихователями з провідних проблем ВПВ, неготовність командирів (начальників) та їх заступників з гуманітарних питань до ефективної організації та проведення ВПВ, слабка реалізація виховних функцій військово-соціального середовища та життєдіяльності особового складу тощо.

3. Концептуальні засади ВПВ з військовослужбовцями строкової служби ґрунтуються на українській етнопедагогіці, національних морально-етичних цінностях і настановах, кращих традиціях і звичаях нашого народу, бойових традиціях українського війська. ВПВ є складовою частиною ПВ воїнів та тісно пов’язано з ним у змістовному, організаційному та процесуальному відношеннях. Ці напрями виховання взаємодоповнюють один одного.

ВПВ є активним процесом системного, комплексного та всебічного впливу вихователів, державних і громадських організацій на свідомість, підсвідомість і поведінку особистості військовослужбовця й на психологію військового колективу в процесі їх життєдіяльності з метою формування у воїна високих морально-політичних, громадянських, військово-професійних, соціально-психологічних, психічних і фізичних якостей, необхідних для успішного виконання у будь-яких умовах конституційного обов’язку щодо захисту народу України. Найбільш суттєвими критеріями їх сформованості є висока патріотична свідомість, патріотична поведінка, готовність воїна до ефективної військово-професійної діяльності та сумлінного виконання військового обов’язку.

4. Доведено, що система ВПВ військовослужбовців строкової служби є сукупністю тісно взаємопов’язаних і взаємодіючих між собою компонентів – цільового, емоційно-мотиваційного, змістовного, процесуального, контрольно-регулюючого, результативного та суб’єкт-суб’єктного, які сприяють ефективній його організації та проведенню у військових підрозділах і частинах. Їх чітке визначення дозволяє військовим педагогам адекватно уявляти основні ланки й етапи процесу ВПВ, більш оптимально організовувати патріотичне виховання підлеглих.

5. Основними педагогічними умовами забезпечення ефективності системи ВПВ військовослужбовців строкової служби є: цілеспрямоване удосконалення організаційно-методичного забезпечення процесу ВПВ, розроблення, видання та використання у ньому сучасних науково-методичних матеріалів для військових вихователів; вдосконалення планування ВПВ військовослужбовців строкової служби на всіх рівнях шляхом виокремлення у планах виховної роботи відповідного розділу; оптимізація підготовки військових вихователів до оптимальної організації та ефективного здійснення процесу ВПВ, зокрема, введення у виховну практику спеціальних занять з його основ і проведення відповідних занять із військової педагогіки та психології у системі командирської (професійної) підготовки; комплексне використання в процесі ВПВ сучасних методів, методик і технологій впливу на інтелектуальну, емоційно-вольову та мотиваційну сфери психіки особистості військовослужбовця та психологію військового колективу, забезпечення безперервності виховного впливу й поєднання його різноманітних форм і засобів як у навчальний, так і у вільний час; активне використання у процесі ВПВ методів опосередкованого виховного впливу – виховних можливостей військового соціального середовища; корегування змісту ВПВ із заходами національного, громадянського та патріотичного виховання українського народу, державними святами, народним календарем, військовими урочистостями та ювілеями, заняттями з бойової та гуманітарної підготовки та іншими завданнями, які вирішують військові частини (підрозділи); належне методичне забезпечення процесу самовдосконалення учасників виховного процесу тощо.

6. У процесі експериментальної перевірки результатів дослідження доведено доцільність використання розробленої нами комплексної методики визначення рівнів патріотичної вихованості воїнів за традиційним трирівневим підходом у сполученні з методом визначення рівнів сформованості в них професійних та особистісних якостей за допомогою шестибальної шкали.

Висунута гіпотеза дослідження щодо ефективності запропонованої нами системи ВПВ, що використовувалася в експериментальних групах, у порівнянні з традиційною системою у контрольних групах, доведена шляхом здійснення порівняльного аналізу даних, отриманих під час першого та другого вимірювань. Аналіз даних експерименту показав, що в експериментальних групах відбулися суттєві позитивні зміни в усіх показниках, зокрема, у ставленні воїнів до військово-професійної діяльності та рівні сформованості їх професійних й особистісних якостей. Водночас, у контрольних групах такі зміни з’явилися в двох вибірках з трьох лише у ставленні воїнів до громадської діяльності. Достовірність отриманих експериментальних результатів підтверджена такими статистичними процедурами: t-тестом Стьюдента, як одного із найбільш поширених методів статистичного аналізу порівняння середніх значень різних вибірок; тестом Лівена на гомогенність (рівність) дисперсій; коефіцієнтом кореляції Пірсона, який був використаний для проведення кореляційного аналізу даних, зокрема, щодо динаміки змін рівнів патріотичної вихованості ВСС, рівнів їх ставлення до військово-професійної та громадської діяльності, з одного боку, і рівнів сформованості у воїнів особистісних якостей, – з іншого.

7. Нами пропонуються такі основні напрями реалізації основних положень дисертації у системі військового виховання: вітчизняній педагогічній науці доцільно звернути особливу увагу на наукове забезпечення виховного процесу та процесу ВПВ, зокрема; Міністерству освіти і науки України спільно з Міністерством оборони України доцільно розробити на основі гуманістичної парадигми підручники (посібники) та методичні рекомендації з проблем ПВ громадян України і ВПВ особового складу; ввести окремий розділ у плани гуманітарної підготовки всіх категорій особового складу, присвячений вивченню ним основ ВПВ; у навчальних центрах ЗС України у програмах підготовки молодших командирів доцільно передбачити їх психолого-педагогічну підготовку, зокрема з основ ВПВ особового складу; у планах командирської та методичної підготовки офіцерів поглибити їх методичну підготовку з організації та проведення ВПВ воїнів тощо.

8. Основні напрями подальших досліджень з проблем ВПВ такі: обґрунтування теоретико-методологічних і методичних засад ВПВ військовослужбовців контрактної служби, визначення його сучасної системи; розроблення методики визначення рівнів патріотичної вихованості військовослужбовців контрактної служби; видання монографій, підручників, посібників і методичних рекомендацій, які б становили теоретичну та методичну основу діяльності військових педагогів щодо ВПВ, а також дослідження, спрямовані на вдосконалення змісту, методів і форм ВПВ різних категорій особового складу.

Публікації автора:

Статті у провідних наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

  1. Афанасьєв А.О. Військово-патріотичне виховання військовослужбовців Збройних Сил України: сучасний стан і проблеми // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Зб. наук. пр. – К.: Київський національний лінгвістичний університет, 2004. – Вип. 26. – С.9-16.

  2. Афанасьєв А.О. Військово-патріотичне виховання військовослужбовців: експериментальне дослідження // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К., 2004. – Вип. 1(13). – С.46-59.

  3. Афанасьєв А.О. Військово-патріотичне виховання як предмет педагогічного дослідження // Зб. наук. пр. ВГІ НАОУ. – 2003. – №31. – С.3-9.

  4. Афанасьев А.О. Історичні витоки військово-патріотичного виховання в українському суспільстві // Зб. наук. пр. ВГІ НАОУ. – 2003. – №32. – С.3-9.

  5. Афанасьєв А.О. Концептуальні основи військово-патріотичного виховання молоді // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – / Редкол. І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ–Вінниця: ДОВ “Вінниця”, 2004. – Вип. 4 – С.163-169.

  6. Афанасьєв А.О. Система військово-патріотичного виховання військовослужбовців строкової служби // Військова освіта: Зб. наук. пр. – 2004. – Вип. 2 (14). – С.68-74.

Статті у наукових збірниках та журналах

  1. Афанасьєв А.О. Військово-патріотичне виховання особового складу Збройних сил України: актуальність, сутність, мета, принципи // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Серія: Військово-спеціальні науки. – 2003. – Вип. 6. – С.103-106.

Статті та тези доповідей у збірниках матеріалів конференцій

  1. Афанасьев А.О. Роль військово-патріотичного виховання у становленні військової інтелігенції України // Система військової освіти як школа виховання української військової інтелігенції: Мат. Всеукр. науково-практ. конференції. – В 2 ч. – К.: КВІУЗ, 2001. – Ч.1.– С.69-73.

  2. Афанасьєв А.О. Підготовка офіцерів до військово-патріотичного виховання воїнів // Проблеми вищої педагогічної освіти у світлі рішень І Всеукр. з’їзду працівників освіти і виступу Президента України Л.Д. Кучми: Мат. Всеукр. науково-практ. конф. – В 2 ч. – К.: НПУ ім. М.Драгоманова, 2002. – Ч.1. – С.55-58.

  3. Афанасьєв А.О. Військово-патріотичне виховання особового складу Збройних Сил України як фактор національної безпеки // Освіта як фактор національної безпеки: Мат. Всеукр. науково-практ. конф. 20 грудня 2002 року. – К.: Академія муніципального управління, 2003. – С.164-171.

  4. Афанасьев А.О. Історичні та світові традиції патріотичного виховання військовослужбовців // Патріотичне і гуманістичне виховання військової інтелігенції: сутність, взаємозв’язок, стан, проблеми: Мат. Всеукр. науково-практ. конф. – К.: ВЦ “Просвіта”, 2003.– С.76-80.

  5. Афанасьєв А.О. Сутність і взаємозв’язок патріотичного і гуманістичного виховання воїнів // Патріотичне і гуманістичне виховання військової інтелігенції: сутність, взаємозв’язок, стан, проблеми: Мат. Всеукр. науково-практ. конф. – К.: ВЦ “Просвіта”, 2003. – С.71-75.