Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Суслін Едуард В'ячеславович. Педагогічні умови професійної підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників до виконання службових обов'язків у багатомовному середовищі : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. — Хмельницький, 2006. — 220арк. — Бібліогр.: арк. 173-191.



Анотація до роботи:

Суслін Е. В. Педагогічні умови професійної підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти” – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Хмельницький, 2006.

Визначено стан розробки проблеми професійної підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі, виявлено особливості зазначеного процесу.

Обґрунтовано й експериментально перевірено ефективність методики вдосконалення професійної підготовки курсантів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі, яку реалізовано за таких педагогічних умов: полікультурне виховання у продуктивній професійній діяльності офіцера-прикордонника; використання лінгвістичної основи системи вправ у формуванні комунікативної компетенції майбутніх офіцерів-прикордонників; упровадження вербальної активізації співтрансформації навчальних дій курсантів-прикордонників.

На основі узагальнення результатів дослідження проблеми професійної підготовки фахівців для Державної прикордонної служби України в умовах загальноєвропейської політичної, економічної та освітньої інтеграції, аналізу місця і ролі полікультурної та комунікативної компетенцій у процесі виконання службових обов’язків офіцерами-прикордонниками, а також вивчення вітчизняних та оригінальних зарубіжних джерел, реферативної та документальної інформації з питань сучасної підготовки спеціалістів, сформульовано такі висновки:

1. Встановлено, що проблеми підвищення психофізичної, мотиваційної та психологічної готовності курсантів до майбутньої службової діяльності, формування професійних якостей та спеціальних умінь у майбутніх офіцерів, розвитку пізнавальних процесів курсантів у процесі професійної підготовки, вдосконалення змісту військово-професійної підготовки офіцерів є актуальними для досліджень у теорії й методиці професійної освіти.

Доведено, що професійна підготовка майбутнього офіцера-прикордонника до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі передбачає формування комунікативної компетентності фахівця (у складі комунікативної та полікультурної компетенцій), необхідної для продуктивної професійної діяльності. Професійну комунікативну компетентність офіцера-прикордонника схарактеризовано як рівень професійної підготовки, який необхідний для адекватного виконання професійних обов’язків у рамках особистісних здібностей і соціального статусу.

2. Професійну підготовку майбутніх офіцерів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі визначено як процес формування комунікативної та полікультурної компетенцій курсантів-прикордонників в умовах навчально-виховного процесу ВВНЗ для вирішення завдань оперативно-службової діяльності.

Встановлено, що зміст комунікативної компетенції офіцера-прикордонника зумовлений мовною, мовленнєвою та соціокультурною компетенціями. Складовими полікультурної компетенції офіцера-прикордонника є розуміння чужої і усвідомлення власної культури для взаєморозуміння в полікультурному контексті; здатність індивіда до відповідної комунікативної поведінки в іншому культурному середовищі. Визначені складові передбачають наявність особистісних якостей, які спрямовують самореалізацію фахівця й регулюють комунікативну поведінку суб’єкта в іншому культурному середовищі.

Виявлено такі особливості професійної підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників з урахуванням специфіки службових обов’язків у багатомовному середовищі: професійна спрямованість навчальних курсів; поєднання теоретичної і практичної підготовки; удосконалення організаційних форм навчання; участь курсантів у науково-дослідній роботі; урахування принципів полікультурності у формуванні змісту навчальних планів; організація навчання курсантів мов суміжних з Україною держав; практична полікультурна взаємодія майбутніх офіцерів-прикордонників під час стажування на кордоні.

3. Визначено та теоретично обґрунтовано, що ефективність процесу професійної підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі досягається завдяки реалізації сукупності таких педагогічних умов: полікультурне виховання у продуктивній професійній діяльності офіцера-прикордонника; використання лінгвістичної основи системи вправ у формуванні комунікативної компетенції майбутніх офіцерів-прикордонників; упровадження вербальної активізації співтрансформації навчальних дій курсантів-прикордонників. Визначені педагогічні умови діють у навчальному процесі в комплексі та взаємодії і впливають на формування полікультурної та комунікативної компетенцій курсантів.

4. Розроблено методику вдосконалення професійної підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі, яка передбачає використання матеріалів соціокультурного змісту; зіставлення, поєднання етнолінгвістичних та соціокультурних знань зі змістом суміжних дисциплін; екстраполяцію теоретичної інформації на життєвий досвід майбутніх офіцерів-прикордонників; застосування проблемно-пошукових методів навчання; орієнтацію на діалог; самостійне наукове дослідження соціокультурних феноменів.

Методика визначає форми, методи, засоби, прийоми і заходи аудиторного та позааудиторного навчання у професійному контексті офіцерів-прикордонників.

5. Перевірку ефективності сукупності педагогічних умов проведено протягом формувального педагогічного експерименту. Його організація включала розробку методики та матеріалів для проведення експериментальної роботи; впровадження в експериментальній групі сукупності педагогічних умов; здійснення контрольних замірів. Реалізація сукупності педагогічних умов здійснювалась під час застосування розробленої методики вдосконалення професійної підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі.

За результатами формувального експерименту виявлено, що згідно з визначеними рівнями комунікативної компетенції 57,69 % курсантів експериментальної групи досягли варіативно-ситуативного, 34,62 % – стереотипно-ситуативного, 7,69 % – орієнтовно-підготовчого рівня (у контрольній групі, відповідно, – 26,92 %, 61,54 %, 11,54 %). Курсанти експериментальної групи продемонстрували полікультурну компетенцію таким чином: 65,38 % – на рівні інтеграції, 30,77 % – на рівні пасивного неприйняття, 3,85 % – на рівні нетерпимості (у контрольній групі, відповідно, – 34,62 %, 53,84 %, 11,54 %).

Встановлено рівні комунікативної компетентності офіцерів-прикордонників після дворічної служби на кордоні як показники їх готовності до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі в результаті вдосконалення професійної підготовки: високий рівень – у 53,84 % представників експериментальної групи, середній рівень – у 38,47 %, низький рівень у 7,69 % (у контрольній групі, відповідно, – 30,78 %, 53,84 %, 15,38 %).

Проведене дослідження підтвердило правомірність гіпотези і довело ефективність сукупності педагогічних умов професійної підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі у процесі реалізації розробленої методики.

Напрямами подальших наукових досліджень можуть бути: інформаційно-педагогічне забезпечення професійної підготовки курсантів-прикордонників до виконання службових обов’язків у полікультурному середовищі; формування професійної компетентності офіцерів-прикордонників в умовах службової діяльності.

Публікації автора:

Навчально-методичні посібники

1. Суслін Е. В., Палагнюк М. Г. Лінгвокраїнознавство Румунії: Навчальний посібник. – Хмельницький: Вид-во НАПВУ, 2003. – 152 с.

Статті у провідних фахових виданнях

2. Суслін Е. В. Деякі аспекти використання методу вербальної активізації у процесі формування вербально-комунікативних умінь курсантів-прикордонників // Наукові записки. Серія “Психологія і педагогіка”. – Острог, 2004. – Вип. 5. – С. 352-357.

3. Суслін Е. В. Модель оволодіння другою іноземною мовою: загальна характеристика // Збірник наукових праць № 31. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2004. – С. 168-170.

4. Суслін Е. В. Обґрунтування методу вербальної активізації як засобу удосконалення навчання другої іноземної мови // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ – Запоріжжя. – 2004. – Вип. 31. – С. 332-335.

5. Суслін Е. В. Особливості професійно-практичної підготовки офіцерів-прикордонників: вербально-комунікативний аспект // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ – Запоріжжя. – 2004. – Вип. 30. – С. 405-409.

6. Томків І. О., Суслін Е. В. Актуальні проблеми мовної підготовки курсантів-прикордонників // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2004. – Випуск LVI (56). – С. 180-185.

7. Томків І. О., Суслін Е. В. До проблеми оволодіння другою іноземною мовою у вищому навчальному закладі // Збірник наукових праць № 26. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ДПСУ, 2004. – С. 185-186.

8. Суслін Е. В. Обґрунтування педагогічних умов професійної підготовки курсантів-прикордонників до виконання службових обов’язків у багатомовному середовищі та їх експериментальна перевірка // Збірник наукових праць № 35. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2005. – С. 48-50.

9. Суслін Е. В. До проблеми формування готовності до професійного спілкування другою іноземною мовою (румунською) курсантів-прикордонників: результати дослідження // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 285. Педагогіка та психологія. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 199-205.

Статті у збірниках матеріалів конференцій

10. Суслін Е. В. Формування культури професійного спілкування іноземною мовою курсантів-прикордонників // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Київ – Хмельницький – Івано-Франківськ: Плай, 2003. – С. 32-36.

11. Суслін Е. В. Вербально-комунікативні уміння: етапи формування // Збірник наукових праць № 29. Частина ІІ. (Спеціальний випуск). // Матеріали міжвузівської методичної конференції “Педагогічні технології підготовки спеціалістів у сучасних умовах розвитку вищої освіти” – Хмельницький: Видавництво Національної академії ДПСУ, 2004. – С. 115-116.

12. Суслін Е. В. Шляхи вивчення другої іноземної мови у вищому військовому навчальному закладі // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта ‘2004”. Том 41. Методичні основи виховного процесу. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 71 – 72.

13. Суслін Е. В. Психолого-педагогічні умови формування вербально-комунікативного спілкування курсантів-прикордонників у процесі вивчення другої іноземної мови // Навчання іноземних мов через спілкування – шлях до діалогу культур: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 108-109.

14. Суслін Е. В. Готовність до іншомовного спілкування як запорука професіоналізму // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – С. 142-143.

15. Суслін Е. В. Висновки експериментального дослідження умов формування готовності до професійного іншомовного спілкування // Матеріали ІХ Міжнародної науково-практичної конференції “Наука та освіта – 2006”. Том 3. Педагогічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 86-87.