Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Грицай Інна Миколаївна. Перебіг вагітності, стан плода та циркуляторно - метаболічні порушення печінки у хворих на цукровий діабет 1 типу. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Грицай І.М. Перебіг вагітності, стан плода та циркуляторно – метаболічні порушення печінки у хворих на цукровий діабет 1 типу – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю14.01.01. – акушерство і гінекологія. – ДУ “Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України”, Київ, 2008.

Роботу присвячено вивченню в динаміці вагітності функціонального стану та реґіонарної гемодинаміки печінки у вагітних, хворих на цукровий діабет (ЦД) 1 типу, розробці додаткових критеріїв для прогнозу ускладнень вагітності та перинатальної патології та впровадженню нового патогенетично обґрунтованого способу лікування, спрямованого на корекцію виявлених циркуляторно-метаболічних порушень печінки. У комплексному інструментально-лабораторному дослідженні встановлено, що у більш ніж половини вагітних жінок з ЦД типу 1 мають місце циркуляторно-функціональні порушення печінки. Вони проявляються істотними фазними змінами реґіонарної печінковоартеріальної та портальної гемодинаміки, підвищенням концентрації фібронектину, порушенням білоксинтетичної, ферментної, ліпідної функцій печінки. Доведено, що циркуляторно-функціональні порушення печінки відіграють роль у розвитку плацентарної недостатності, ускладнень вагітності та перинатальної патології за ЦД. Визначено новий напрямок поліпшення наслідків вагітності у цього контингенту хворих, що полягає в корекції порушень печінкової гемодинаміки та нормалізації метаболічних функцій печінки.

Запропоновано новий патогенетично обґрунтований спосіб лікування для вагітних з ЦД 1 типу за наявності циркуляторно-метаболічних порушень печінки, спрямований на корекцію виявлених порушень, паказана його ефективність щодо запобігання розвитку ускладнень вагітності та порушень стану плода.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі – зниження частоти ускладнень вагітності та перинатальної патології при цукровому діабеті типу 1 на підставі результатів вивчення циркуляторно-метаболічних порушень печінки, розробки методів їх запобігання та корекції.

1. У вагітних, хворих на цукровий діабет типу 1, відбуваються значні порушення функціонального стану печінки, які проявляються суттєвим підвищенням концентрації у плазмі крові фібронектину, змінами білоксинтетичної (зниження кількості загального білка, альбумінів, зростання фібриногену та протромбіну), ліпідної (зростання тригліцеридів, холестерину та ліпопротеїнів низької густини), ферментативної (зростання активності фруктозо-1, 6-фосфатальдолази, альдолази) та пігментної (збільшення концентрації білірубіну) функцій.

2. Найбільш інформативними та клінічно значущими показниками, які свідчать про метаболічні порушення печінки, є плазмовий фібронектин, тригліцериди, ліпопротеїни низької густини, альдолаза, загальний білок, альбумін. Вихід рівня будь-якого з цих показників у ІІІ триместрі вагітності за встановлені порогові значення вказує на метаболічні порушення печінки, які є предикторами розвитку ускладнень вагітності (прееклампсія, багатоводдя) та порушення стану плода (дистрес) під час цукрового діабету типу 1.

3. Цукровий діабет негативно позначається на стані печінкової гемодинаміки у вагітних, про що свідчить суттєве зростання об’ємного кровотоку у портальній вені, зростання діаметру судин, пульсаційного та резистентного індексів, лінійних швидкостей кровотоку в портальній вені та артерії печінки, починаючи з ІІ триместру вагітності.

4. Порушення печінкової гемодинаміки у хворих на цукровий діабет під час вагітності мають стадійний характер: початкові прояви характеризуються підвищенням об’ємного кровотоку портальної вени, максимальної та мінімальної швидкостей кровотоку печінкової артерії, пізні необоротні зміни – значним зниженням цих показників. Початкові порушення печінкової гемодинаміки свідчать про підвищений ризик виникнення ускладнень вагітності та порушень стану плода, пізні асоціюються з розвитком тяжкої перинатальної патології.

5. У хворих на цукровий діабет значною мірою порушується гормональна функція фетоплацентарного комплексу, про що свідчить неадекватне терміну вагітності підвищення концентрації плацентарного лактогену, особливо за наявності циркуляторно-метаболічних порушень печінки. Концентрація некон’югованого естріолу в крові хворих на цукровий діабет і діабетичним ураженням печінки не відображає об’єктивно стан плода і не може враховуватись під час вирішення питань акушерської тактики.

6. Перебіг вагітності у хворих на цукровий діабет з суттєвими циркуляторно-метаболічними порушеннями печінки частіше ускладнюється раннім гестозом (43,7 % проти 25,0 % у хворих з нормальним станом печінки), багатоводдям (91,9 проти 44,6 %), загрозою передчасних пологів (37,1 проти 19,6 %), прееклампсією (81,7 проти 51,8 %), хронічним дистресом плода (85,5 проти 51,8 %). Значні циркуляторно-метаболічні порушення печінки у хворих на цукровий діабет негативно впливають на стан новонароджених, про що свідчать вища частота тяжкої асфіксії (43,3 % проти 19,3 %), гіпоглікемії (65,0 проти 40,3 %), порушень ранньої неонатальної адаптації (85,0 проти 61,4 %), а також показник перинатальної смертності (48,4 проти 17,5 ).

7. Істотні порушення стану печінки патогенетично обґрунтовують включення до комплексу лікувально-профілактичних заходів для вагітних з цукровим діабетом 1 типу нового ліпосомального гепатопротекторного засобу ліолів. Курс лікування препаратом ліолів покращує показники функціонального стану печінки (рівень фібронектину знизився на 32,5 %, лужної фосфатази – на 40,6%, активність альдолази на 50 %, фруктозо-1,6-фосфатальдолази – на 33,3 %) і позитивно впливає на перебіг вагітності (зниження частоти прееклампсії з 53,6 % до 35 % , багатоводдя з 75 до 60 %, хронічного дистресу плода з 71,4 до 50 %) та стан новонароджених (частота тяжкої асфіксії зменшилася з 18,5 до 10 %, ранньої неонатальної гіпоглікемії з 55,6 до 40 %, синдрому дихальних розладів з 33,3 до 20 %).

Публікації автора:

1. Діабетична гепатопатія (огляд літератури)//Сучасна гастроентерологія. – 2004. – №1 (15). – С. 95-98. Співавт. В.І. Медведь. (Аналіз даних сучасної літератури, підготовка до друку).

2. Допплерографическое исследование кровотока печени и селезёнки в динамике беременности при сахарном диабете // Здоровье женщины. – 2005. – №1 (21). – С. 41-43. Співавт. Н.А.Архипова, С.О.Бабко. (Збір первинного матеріалу, аналіз даних, підготовка до друку).

3. Щодо клінічного значення порушень регіонарної гемодинаміки печінки та селезінки у вагітних, хворих на цукровий діабет // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. - №2. – С. 69-71. Співавт. Н.А.Архипова, О.В. Ісламова. (Статистична обробка даних, аналіз даних, формулювання висновків, підготовка до друку).

4. Фібронектин: біологічна роль у нормі та патології (огляд літератури) // Перинатологія та педіатрія. – 2005. – №3-4 (24). – С. 204-209. Співавт. Н.А. Архипова, В.І. Медведь, В.П. Чернишов. (Збір первинного матеріалу, аналіз даних, підготовка до друку).

5. Особливості функціонального стану печінки у вагітних, хворих на цукровий діабет // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. - №1 (25). – С. 114-116. Співавт. Н.А.Архипова, В.К.Тищенко, Є.М. Горіла. (Збір первинного матеріалу, статистична обробка, аналіз даних, формулювання висновків).

6. Фібронектин як маркер діабетичної гепатопатії у вагітних, хворих на цукровий діабет // Медико-соціальні проблеми сім’ї. – 2006. – Т.11. – №3. – С.22-24. Співавт. Н.А. Архипова, Б.В. Донськой. (Статистична обробка, аналіз даних, формулювання висновків, підготовка до друку).

7. Клініко-патогенетичне значення діабетичної гепатопатії у розвитку перинатальної патології // Журнал АМН України. – 2007. – Т. 13. – № 1. – С. 124-132. Співавт. В.І. Медведь. (Аналіз даних, підготовка до друку).

8. Клініко-біохімічна ефективність корекції порушень функціонального стану печінки у вагітних, хворих на цукровий діабет 1 типу // Репродуктивное здоровье женщины. – №5 (34). – 2007. – С. 100-103.

9. Доплерометричні показники печінкового та селезінкового кровотоку як предиктори перинатальної патології у вагітних з цукровим діабетом // Збірник наукових праць Асоціації акуш-гінек. України. – Київ. – 2005. – С. 100-103. Співавт. Н.А. Архипова. (Аналіз даних, формулювання висновків).

10. Особливості регіонарної гемодинаміки печінки у вагітних, хворих на цукровий діабет // Збірник наукових праць Асоціації акуш.-гінек. України. – Київ. – 2003. – С. 376-379. Співавт. Н.А. Архипова, С.О. Бабко, О.В. Ісламова. (Збір матеріалу, підготовка до друку).

11. Спосіб профілактики порушень стану плода у вагітних, хворих на цукровий діабет 1 типу. Патент на корисну модель № 24246. Бюл. № 9. 25.06.07. Співавт. В.І. Медведь. (Аналіз даних, статистична обробка, підготовка до друку).

12. Клінічне значення порушень печінкових функцій у розвитку ускладнень вагітності та патології плода при цукровому діабеті // Ендокринологія. – 2007. – Т.12. – Додаток. Матеріали VІІ з’їзду ендокринологів України. – С. 55. Співавт. Н.А. Архипова. (Аналіз даних, статистична обробка, підготовка до друку).

13. Регіонарна гемодинаміка печінки у вагітних, хворих на цукровий діабет // V Українська конференція молодих вчених (тези доповідей) – Київ. – 2004. – С. 39-40.

14. Стан ферментативної функції печінки у вагітних, хворих на цукровий діабет // VII Українська конференція молодих вчених (тези доповідей) – Київ. – 2006. – С. 44-45.