Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Смілянець Олена Геннадіївна. Підготовка майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв'язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. — Вінниця, 2006. — 400арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 217-247.



Анотація до роботи:

Смілянець О.Г. Підготовка майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. - Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2006.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню змісту, формам та методів підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій у процесі навчання у вищому економічному навчальному закладі ІІІ-ІV рівня акредитації. У дисертації виявлено особливості використання інформаційних технологій у навчальному процесі вищої школи та обґрунтовано значення творчих фахових задач для професійної підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю.

Розроблено та обґрунтовано класифікацію та зміст творчих фахових задач для підготовки студентів фінансово-економічного профілю засобами інформаційних технологій у процесі вивчення курсів “Інформатика та комп’ютерна техніка” і “Комп’ютерний практикум”; методику та критерії ефективності підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій.

  1. Науковий аналіз проблеми підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій дав змогу виявити особливості використання інформаційних технологій у навчальному процесі вищої школи та обґрунтувати значення творчих фахових задач для професійної підготовки фахівців у вищому економічному навчальному закладі. Показано, що в сучасних умовах модернізації економічної освіти особливість впровадження інформаційних технологій у навчальний процес підготовки фахівців фінансово-економічного профілю полягає у різноманітності фахових прикладних програм для професіональної діяльності спеціалістів даного профілю; необхідності: творчого розвитку майбутніх економістів; забезпечення максимальної відповідності змісту навчання умовам практичної діяльності фахівців у фінансово-економічній сфері; вирішення суперечності між стрімким впровадженням сучасних інформаційних технологій в економіку України та недостатнім впровадженням інформаційних технологій у навчальний процес вищих економічних навчальних закладів.

  2. Доведено, що ефективність впровадження інформаційних технологій підвищується, якщо інформатизація навчального процесу охоплює не окремі дисципліни або форми проведення занять, а сприяє створенню креативного освітнього середовища, яке надає кожному користувачу можливість максимально реалізувати та розвивати свої творчі якості. Одним з елементів такого креативного середовища є творчі фахові задачі. Зроблено висновок, що творча фахова задача це така організація функціонування змісту професійної підготовки майбутніх фахівців, за допомогою якої прямо чи опосередковано задається мета, зміст та умови професійної діяльності, моделюється творча фахова ситуація, розв’язання якої сприяє активному оволодінню студентами професійних знань, умінь й навичок та розвитку їхніх творчих якостей. Сформульовано вимоги до творчих фахових задач для підготовки фахівців фінансово-економічного профілю засобами інформаційних технологій: відповідність навчальним програмам й майбутньому фаху студентів; спрямованість на формування та розвиток професійних і творчих якостей; реалізація міжпредметних зв’язків; комплексність; необхідність використання в процесі розв’язування задач професійної лексики, фінансово-економічних термінів, реальних числових даних; відображення реальної фінансово-економічної ситуації; розв’язання із застосуванням комп’ютерної техніки; наявність невідомого для студентів алгоритму розв’язування, що сприяє розвитку пізнавального інтересу та мотивації до навчання; дотримання при розв’язуванні задач етапів протікання творчого процесу. Обґрунтовано принципи творчого розвитку студентів в процесі використання творчих фахових задач: творчого розвитку та саморозвитку; самоорганізації; інформативності; індивідуалізації; співробітництва; оптимальності; комплексності.

  3. Удосконалено класифікацію творчих фахових задач для їх використання у підготовці майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю. Класифікацію здійснено за такими ознаками: рівень інформативної невизначеності; вид представлення умови задачі та алгоритму розв’язування задачі; рівень складності задачі; спрямованість процедур вирішення задачі на розкриття невизначеності; тип розв’язування фахової творчої задачі; кількість задіяних у розв’язуванні студентів; можливість щодо розвитку окремих творчих якостей студентів; призначення розв’язку задачі.

  4. Розроблено та обґрунтовано принципи відбору змісту творчих фахових задач для підготовки студентів фінансово-економічного профілю (науковості, системності, фахової спрямованості, творчого розвитку, диференціації, методичної доцільності, оптимальної складності, рівня креативності, комплексності, гуманізації); зміст творчих фахових задач для підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю з дисциплін “Інформатика та комп’ютерна техніка” та “Комп’ютерний практикум”. Доведена доцільність групування задач у блоки за темами, котрі вивчаються згідно з навчальними програмами цих дисциплін та за трьома рівнями складності: низький, середній, високий.

  5. Розроблено та обґрунтовано методику підготовки студентів до розв'язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій, що включає такі етапи: визначення цілей та мети підготовки; відбір змісту, форм і методів для кожного заняття; реалізація педагогічного задуму у процесі педагогічної взаємодії; корекція та удосконалення змісту, форм та методів на основі аналізу результатів впровадження методики. Обґрунтовано доцільні форми (тематичні практикуми; дискусії; індивідуальні заняття; навчання в творчих групах, сформованих на основі диференційованого підходу; лабораторні дослідження; групові проекти) та методи (стимулювання та заохочення до розв’язку творчих фахових задач; створення умов для діалогу; вибір доцільних програмних засобів; ігри типу “брейнстормінг” з жорсткою регламентацією часу; ситуаційні задачі; пошук необхідної інформації; аналіз фінансово-економічної ситуації; синтез творчої фахової задачі) підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування творчих фахових задач.

  6. Визначено та обґрунтовано критерії ефективності підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій, а саме: мотивації; творчого розвитку; сформованості професійно-значущих якостей; результативності розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій; сформованості інформаційної культури студентів. Ефективність підготовки майбутніх економістів до розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій визначалаться рівнем сформованості визначених критеріїв. Результати педагогічного експерименту засвідчили, що всі показники підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій в експериментальних групах вищі, ніж у контрольних.

  7. Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення щодо підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій було покладено в основу розробки навчально-методичного посібника та методичних рекомендіцій для викладачів вищих економічних навчальних закладів. Реалізація основних положень дослідження спрямовується на подальший розвиток теоретичних і методологічних основ підвищення ефективності професійної підготовки студентів економічних вищих навчальних закладів в умовах гуманізації та гуманітаризації освіти.

До подальших напрямів дослідження проблеми вважаємо за доцільне віднести: психолого-педагогічні засади організації самостійної роботи студентів з розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій; створення науково-методичного забезпечення творчого розвитку майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю в процесі вивчення спеціальних дисциплін; дидактичні засади створення електронних навчальних засобів для творчого розвитку майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю.

Публікації автора:

Навчальні і навчально-методичні посібники:

  1. Сисоєва С.О., Смілянець О.Г. Педагогічна творчість: розв’язування задач засобами інформаційних технологій: Навчально-методичний посібник. – Вінниця: ЦПННМВ, 2006. – 180 с. – 10,46 дрк.арк. (авторські – 5,2 дрк.арк.)

  2. Економічна інформатика. Ч ІІ: Табличний процесор Excel: Навчальний посібник / О.Г. Смілянець, В.Т. Сусіденко, І.М. Савалюк та ін. – Вінниця: ВАТ “Віноблдрукарня”, 2002.– 381с. – 17,3 дрк.арк. (авторські – 12 дрк.арк.)

  3. Смілянець О.Г. Конспект лекцій з курсу “Інформатика та комп’ютерна техніка” по темі “Табличний процесор Microsoft Excel”: Навчально-методичне видання для самостійного вивчення дисципліни. – Вінниця: Тірас, 2005.– 170 с. – 9,77 дрк.арк.

Методичні рекомендації:

  1. Смілянець О.Г., Сусіденко В.Т., Степова С.В. Методичні рекомендації для проведення лабораторного практикуму та самостійної роботи з курсу “Інформатика та комп’ютерна техніка” для студентів фінансово-економічних спеціальностей заочної форми навчання. – Вінниця: ВАТ “Віноблдрукарня”, 2004. – 54 с. – 2,45 дрк.арк. (авторські – 2,2 дрк.арк.)

  2. Смілянець О.Г., Сусіденко В.Т., Степова С.В. Ситуаційні задачі з курсу “Комп’ютерний практикум” для студентів фінансово-економічних спеціальностей заочної форми навчання. – Вінниця: ВАТ “Віноблдрукарня”, 2004. – 59 с. – 2,68 дрк.арк. (авторські – 2,5 дрк.арк.)

Статті у наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

  1. Смілянець О.Г. Проблеми та задачі навчання інформатики та комп’ютерної техніки в економічному вищому навчальному закладі // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Збірник наукових праць. – Вип. ІІ, ч. друга, К.-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2002. – С. 423-426. – 0,2 дрк.арк.

  2. Смілянець О.Г. Шляхи та особливості професійної підготовки викладача інформатики та інформаційних технологій в економічному ВНЗ // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. – К.: НПУ, 2001, Вип. 6. – С. 181-186. – 0,35 дрк.арк.

  3. Смілянець О.Г. Актуальність і шляхи розвитку творчого мислення у студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 185: Педагогіка та психологія. – Чернівці: Рута, 2003. – С. 141-148. – 0,4 дрк.арк.

  4. Смілянець О.Г. Творчий розвиток студентів економічних спеціальностей у процесі вивчення інформатики // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Педагогіка. Психологія. - 2004. – Вип. ІІ. – С. 131-137. – 0,3 дрк.арк.

  5. Смілянець О.Г. Психолого-педагогічні передумови використання нових інформаційних технологій для організації творчої діяльності студентів економічних спеціальностей // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Збірник наукових праць. – К. –Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004, Вип. 5. – С. 651-658. – 0,35 дрк.арк.

  1. Смілянець О.Г. Впровадження інформаційних технологій у професійну підготовку студентів фінансово-економічного профілю в рамках євроінтеграції вищої освіти України // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького ДПУ. – 2005. – Спеціальний випуск “Педагогіка вищої освіти України і Болонський процес”. – С. 354-361. – 0,15 дрк.арк.

  2. Смілянець О.Г. Дидактичні засади підготовки майбутніх фахівців до розв’язання творчих фахових задач // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Педагогіка. психологія. – 2004. – Вип. ІІІ-ІV. – С. 76-81. – 0,3 дрк.арк.

  3. Смілянець О.Г. Історико-педагогічний аналіз використання інформаційних технологій у підготовці фахівців фінансово-економічного профілю // Педагогічний процес: теорія і практика: К.: ПП “ЕКМО”, 2005, Вип. ІІ, С. 93-102. – 0,66 дрк.арк.

  4. Смілянець О.Г. Класифікація творчих фахових задач для професійної підготовки майбутніх економістів // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Педагогіка. психологія. - 2005. – Вип. ІІІ-ІV. – С. 41-53. – 0,3 дрк.арк.

Статті у збірниках наукових праць

  1. Смілянець О.Г. Методи та засоби розвитку творчих здібностей студентів економічних спеціальностей // Наука і освіта – 2002: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції Дніпропетровськ – Житомир – Донецьк, 05-07 березня 2002 р.– Том 15 Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 45-46. – 0,1 дрк.арк.

  2. Смілянець О.Г., Мельник Н.А. Деякі педагогічні методи розвитку творчих здібностей студентів економічних спеціальностей з курсу “Комп’ютерний практикум” // Соціально-педагогічні проблеми сучасної середньої та вищої освіти в Україні: Збірник наукових праць. – Житомир, 2002. – С. 54-55. – 0,1 дрк.арк.

  3. Смілянець О.Г., Степова С.В. Інформаційні технології у підготовці студентів економічних спеціальностей // Информационные технологии в ХХІ веке: Сборник докладов и тезисов 1-го Молодежного научно-практичного форума. – Днепропетровск: УГХТУ, 2003. – С. 182.– 0,1 дрк.арк.

  4. Смілянець О.Г. Переваги використання комп’ютерної техніки при підготовці студентів економічних спеціальностей // Проблеми наскрізної комп’ютерної підготовки у вищий школі: Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції. – Миколаїв, 2003. – С. 114-117. – 0,23 дрк.арк.

  5. Смілянець О.Г. Методичні умови підготовки студентів економічних спеціальностей до розв’язання творчих фахових задач на заняттях з інформатики // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Зб. наук. праць. Вип. V: В 3-х томах. Т.3: Теорія та методика навчання інформатики. – Кривий ріг: Видавничий відділ НметАУ, 2005. – С. 240-244. – 0,26 дрк.арк.

  6. Смілянець О.Г. Педагогічні засади використання нових інформаційних технологій для організації творчої діяльності студентів економічних спеціальностей // Впровадження нових інформаційних технологій навчання: Тези доповідей науково-методичної конференції, 15-16 квітня 2004р. – Харків: Національний аерокосмічний університет, 2004. – С. 189-196. – 0,32 дрк.арк.

  7. Смілянець О.Г. Використання творчих фахових задач для творчого розвитку студентів фінансово-економічного профілю // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: Збірник наукових праць ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Хмельницький. 12 травня 2005 р. – Ч.2. – Чернівці: Букрек, 2005. – С. 604-606. – 0,14 дрк.арк.

  8. Смілянець О.Г. Використання творчих задач у підготовці фахівців фінансово-економічного профілю // Матеріали Міжн. наук.-практ. конф. “Розвиток наукових досліджень’2005”. / Ч.9: Педагогіка / 4.Проблема підготовки фахівців. – Полтава, 2005. – С. 99-100. – 0,1 дрк.арк.

  9. Смілянець О.Г. Підготовка творчої особистості – головна задача навчальних закладів для виходу на міжнародний освітній простір // Актуальні проблеми входження вищих навчальних закладів України до єдиного Європейського простору: Тези доповідей Міжнародної науково-методичної конференції. Київ, 22-23 листопада 2005 р.– К.: КНТЕУ, 2005. – С. 102-104. – 0,18 дрк.арк.

  10. Смілянець О.Г. Критерії ефективності використання інформаційних технологій для підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю до розв’язування фахових задач // Materialy II Miedzynarodowej naukowe-praktycznej konferencji “Wyksztalcenie i nauka bez granic - 2005”. Tom32. Prdagogiczne nauki. – Przemysl: Sp. Z o o. “ Nauka i studia”. – 2005.– S.43-45. – 0,2 дрк.арк.