Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Федоренко Олена Іванівна. Підготовка майбутніх працівників органів внутрішніх справ до соціальної та виховної роботи з підлітками : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Федоренко О.І. Підготовка майбутніх працівників органів внутрішніх справ до соціальної та виховної роботи з підлітками. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Луганський національний університет імені Тараса Шевченка. – Луганськ, 2008.

Визначено теоретичні, методологічні та правові засади підготовки майбутніх працівників органів внутрішніх справ до соціальної та виховної роботи з підлітками. Проаналізовано закордонний досвід підготовки поліцейських та особливості їх роботи щодо профілактики правопорушень підлітків. Розроблено критерії, показники та рівні готовності майбутніх працівників міліції до соціальної та виховної роботи з підлітками.

Проаналізовано проблему правопорушень підлітків; обґрунтовано і створено класифікацію категорій підлітків, що потребують соціальної та виховної роботи працівників правоохоронних органів. Обґрунтовано модель соціальної та виховної роботи працівників міліції з підлітками.

Розроблено й експериментально перевірено модель підготовки майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками; визначено зміст підготовки; етапи здійснення; методи, форми та умови її ефективної реалізації.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення та практичне вирішення проблеми удосконалення процесу підготовки майбутніх працівників органів внутрішніх справ до соціальної та виховної роботи з підлітками, спрямованої на попередження скоєння правопорушень підлітками.

2. Вивчення стану дослідженості проблеми професійної підготовки майбутніх працівників ОВС до професійної діяльності щодо здійснення соціальної та виховної роботи з підлітками у педагогічній теорії та практиці свідчить про значне посилення уваги до вивчення її психолого-педагогічних аспектів впродовж останніх десяти років.

Історіографічний аналіз проблеми правопорушень підлітків показав, що впродовж ХVIII-XIX ст. працівників органів правопорядку (поліції) до її розв’язання не залучали. У той час, як робота з підлітками (безпритульними, бездоглядним, злочинцями та ін.), які потрапляли в поле зору працівників правоохоронних органів, вимагала спеціальної підготовки цих фахівців. В Україні не існувало навчальних закладів, в яких би здійснювали загальну професійну підготовку міліціонерів, а, отже, і не було розвинутої системи закладів підготовки майбутніх працівників міліції до роботи з неповнолітніми, хоча в цьому існувала об’єктивна потреба. Протягом ХХ ст. поступово відбувалось становлення системи навчальних закладів різного рівня акредитації, які здійснюють підготовку майбутніх міліціонерів (курси, училища, школи міліції, юридичні інститути та ін.), змінюється якість підготовки до професійної діяльності. Після набуття Україною незалежності в 1991 році постає питання про надання працівникам органів внутрішніх справ повноцінної професійної освіти, змінюються пріоритети в підготовці працівників міліції – надання вищої освіти, а не середньої спеціальної; формується система вищих навчальних закладів МВС України з різними спеціалізаціями; в рамках одного вищого навчального закладу починають здійснювати підготовку спеціалістів для різних служб та підрозділів МВС.

Здійснення працівниками ОВС соціальної та виховної роботи з підлітками в Україні закріплено на законодавчому рівні низкою правових документів, як державного масштабу, так і безпосередньо для працівників правоохоронної сфери, які регламентують їх діяльність, визначають напрямки, завдання та професійні функції працівників органів внутрішніх справ у роботі з підлітками. Але аналіз практики підготовки майбутніх працівників міліції показав, що проблема підготовки майбутніх працівників міліції до соціальної та виховної роботи з підлітками щодо запобігання вчинення ними правопорушень дотепер не була предметом наукових досліджень і було відсутнє науково-педагогічне і методичне забезпечення цього процесу.

3. Вивчення стану проблеми правопорушень підлітків в Україні, проведення статистичних досліджень виявили тенденцію до зростання кількості правопорушень та зміни в їх якісному стані. Це свідчить про необхідність підвищення якості здійснення соціальної та виховної роботи працівників ОВС з підлітками щодо попередження вчинення ними правопорушень. Виявлені недоліки в практиці здійснення соціальної та виховної роботи працівників міліції з підлітками підкреслюють необхідність цілеспрямованої підготовки працівників органів внутрішніх справ до її здійснення та розробки моделі їх діяльності. Застосування моделі дозволить здійснювати соціальну та виховну роботу з підлітками в межах професійної компетенції працівників ОВС, враховуючи особливості роботи з усіма категоріями підлітків (благополучні підлітки; підлітки “групи ризику”; підлітки-правопорушники).

Розроблена модель соціальної та виховної роботи працівників ОВС з підлітками включає: мету; види і напрями соціальної та виховної роботи (соціальна профілактика – загальна і спеціальна, правове виховання, превентивне виховання); визначення суб’єкта і об’єкта соціальної та виховної роботи; методи і форми здійснення роботи з підлітками; результат - сформованість у підлітків рис та якостей особистості, правових та інших знань, умінь, цінностей, моделей поведінки, що сприятиме запобіганню вчинення ними правопорушень.

На основі аналізу педагогічної, методичної та літератури з соціальної роботи було визначено і конкретизовано види, напрями, зміст, методи і форми організації соціальної та виховної роботи, які можуть бути використані майбутніми працівниками ОВС у роботі з підлітками різних категорій в рамках їх професійної діяльності.

4. Підготовка майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками є педагогічним процесом, який спрямований на навчання, виховання, розвиток курсантів. Оскільки головним елементом педагогічного процесу є особистість майбутнього фахівця, то процес підготовки до роботи з підлітками має бути побудований таким чином, щоб сприяти ефективному засвоєнню ним знань (правових, соціально-педагогічних, психологічних та ін.), оволодінню уміннями і навичками здійснення соціальної та виховної роботи з підлітками, формуванню і розвитку професійно значущих рис і якостей особистості.

На основі аналізу й узагальнення педагогічних досліджень та накопиченого досвіду було розроблено модель підготовки майбутніх правоохоронців до соціальної та виховної роботи з підлітками, яка включає такі елементи змісту підготовки, як: знання про соціальну та виховну роботу; досвід здійснення способів діяльності, на основі засвоєння якого формуються уміння і навички здійснення соціальної та виховної роботи; досвід творчої діяльності; досвід емоційно-ціннісного ставлення до об’єктів соціальної та виховної роботи і до професійної діяльності в цілому.

Засвоєння зазначених вище елементів змісту досягається шляхом такої організації взаємодії викладача і курсантів, яка максимально сприяє залученню майбутніх працівників міліції до активної, самостійної та творчої пізнавальної діяльності з використанням таких активізуючих, ігрових, розвивальних методів і організаційних форм (розв’язання проблемних навчальних ситуацій професійного змісту; ділові ігри, що моделюють умови професійної діяльності; соціально-психологічний тренінг; стажування на посаді), які не тільки підвищують якість засвоєння знань та оволодіння уміннями, а й стимулюють пізнавальну мотивацію (інтерес, потреби); формують позитивне ставлення до професійної діяльності та розкривають її соціальну цінність; дозволяють формувати та розвивати професійно значущі в роботі з підлітками риси та якості особистості (комунікативні, організаційні та ін.) майбутнього фахівця.

Обґрунтування і побудова структури процесу підготовки майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками здійснювалась на основі системного підходу, і включає: мету і завдання підготовки, визначені на основі професійних функцій працівників ОВС та особливостей їх соціальної та виховної роботи з підлітками; побудову змісту підготовки курсантів до соціальної та виховної роботи з підлітками та виділення його основних елементів, які мають бути засвоєні майбутніми фахівцями-правоохоронцями; дидактичні принципи; обґрунтування вибору комплексу методів та форм організації навчально-виховного процесу, що дозволяють досягти поставленої мети підготовки; педагогічні умови, дотримання яких сприятиме більш ефективному засвоєнню курсантами змісту підготовки і формуванню якостей їх особистості; поетапну реалізацію підготовки (аудиторний і позааудиторний) та її результат – формування готовності майбутніх працівників ОВС до здійснення соціальної та виховної роботи з підлітками.

Отже, підготовка майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками являє собою цілеспрямований, організований, динамічний процес, інноваційний за своїм характером, адаптований до умов майбутньої професійної діяльності.

5. Готовність майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками - це цілісне, складне особистісне утворення, інтегративна якість особистості, що поєднує професійні знання, вміння, навички та якості особистості, які можуть бути сформовані за умови поєднання соціально-педагогічної, психологічної і правової підготовки в процесі спеціальної організації навчально-виховного процесу у вищому навчальному закладі МВС України. У процесі дослідження було виділено компоненти готовності майбутніх працівників органів внутрішніх справ до роботи з підлітками: мотиваційний компонент (сформованість інтересів, потреб, мотивації, як навчальної діяльності, так і майбутньої професійної); змістовий (засвоєння теоретичних, методичних знань про соціальну та виховну роботу з підлітками, знань про цінності, які визначають розуміння соціальної цінності професійної діяльності); діяльнісно-операційний (оволодіння уміннями: аналітичними, прогностичними, організаційними, соціально-педагогічними, соціально-правовими, які необхідні для реалізації розробленої моделі соціальної та виховної роботи працівників ОВС з підлітками); комунікативний (оволодіння знаннями про спілкування та комунікативними уміннями й навичками, необхідними у роботі з підлітками: уміння розмовляти (володіння технікою формулювання запитань, володіння технікою малої бесіди); уміння почути і зрозуміти (володіння технікою повторення, технікою перефразовування, технікою інтерпретації). Кожний із компонентів розглядається як критерій результативності розробленої моделі підготовки і використовується для оцінки готовності майбутніх фахівців до соціальної та виховної роботи з підлітками в цілому. Такими критеріями є: мотиваційний, змістовий, комунікативний, діяльнісно-операційний. Для кожного з критеріїв визначено сукупність показників, що дають можливість ідентифікувати готовність курсантів з високим, середнім та низьким рівнями.

Умовами ефективного формування готовності майбутніх правоохоронців до соціальної та виховної роботи з підлітками є, по-перше, поетапна реалізація процесу підготовки, яка включає аудиторну (під час проведення навчальних занять: лекційних, семінарських, практичних та ін.) і позааудиторну (під час проходження стажування на посаді) фази. По-друге, є розробка навчально-методичного забезпечення підготовки курсантів до соціальної та виховної роботи з підлітками.

6. Розроблене навчально-методичне забезпечення, що охоплює навчально-методичний і методичний посібники, методичні рекомендації, авторський спецкурс, спрямоване на підготовку майбутніх працівників органів внутрішніх справ до соціальної та виховної роботи з підлітками. Зокрема, розроблено спецкурс “Соціальна та виховна робота з підлітками”; видано підручник “Основи психології і педагогіки” та посібник “Основи педагогічної техніки” для курсантів та магістрів вищого навчального закладу МВС України; методичні рекомендації для працівників Міністерства внутрішніх справ щодо здійснення роботи з дітьми та підлітками; розроблено та впроваджено програму профілактично-виховної практики для курсантів 4 курсу в рамках проходження стажування на посаді з урахуванням специфіки майбутньої професійної діяльності.

7. Експериментально перевірено і доведено ефективність застосування розробленої моделі підготовки майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками. Проведення формувального експерименту охоплювало теоретичну і практичну підготовку курсантів з предметів соціально-педагогічного та професійного циклів; виробничу практику (стажування на посаді). Експериментальна робота конструювалась таким чином, щоб не виключаючи змісту традиційної навчальної програми, впровадити розроблену нами модель підготовки курсантів до соціальної та виховної роботи з підлітками, яка забезпечує ефективне засвоєння змісту майбутньої професійної діяльності; оволодіння курсантами уміннями і навичками здійснення соціальної та виховної роботи та творчому їх застосуванню у навчальній діяльності та під час стажування; формування позитивного ставлення, інтересу та мотивації навчальної та майбутньої професійної діяльності; розвивати та удосконалювати комунікативні риси та якості особистості, необхідні для здійснення соціальної та виховної роботи з підлітками. Унаслідок проведеного формувального експерименту відбулися статистично значущі зміни у рівнях готовності майбутніх працівників ОВС до виховної роботи з підлітками в експериментальних групах за всіма критеріями. Таким чином, проведений педагогічний експеримент підтвердив основні положення гіпотези дослідження, а саме: використання розробленої моделі підготовки майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками є ефективним, оскільки дозволяє сформувати готовність до цієї діяльності, тобто систему професійних знань (правових, соціально-педагогічних, психологічних), умінь, навичок та якостей особистості курсантів під час навчання у вищому навчальному закладі МВС України.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів підготовки майбутніх працівників ОВС до професійної діяльності. Подальшої розробки потребують такі аспекти досліджуваної проблеми: теоретико-методологічні засади психолого-педагогічної підготовки працівників ОВС; науково-методичне обґрунтування системи підготовки фахівців ОВС за окремими спеціальностями; здійснення підготовки майбутніх працівників міліції до роботи з сім’єю; включення до числа баз проходження практики курсантами середніх навчальних закладів, а також широке впровадження розробленої моделі підготовки майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками в систему підготовки майбутніх правоохоронців у вищих навчальних закладах МВС України.

Публікації автора:

Монографії

  1. Федоренко О. І. Система підготовки майбутніх правоохоронців до соціальної та виховної роботи з підлітками : монографія / О. І. Федоренко. – Х. : Нове слово, 2007. – 330 с.

Підручники, навчальні посібники

  1. Бандурка О. М., Тюріна В. О., Федоренко О. І. Основи психології та педагогіки. Підручник. – Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2003. – 336 с. (авт. 6 д. а.)

  2. Механізми взаємодії органів державної влади та неурядових організацій у протидії жорстокому поводженню з дітьми. Навчально-методичний посібник / За ред. Левченко К. Б., Трубавіної І. М. – К.: Юрисконсульт, 2005. – 452 с. (авт.1 д. а.)

  3. Бандурка О.М., Тюріна В.О., Федоренко О. І. Основи педагогічної техніки: Навч. посіб. – Харків: ТИТУЛ, 2006. – 176 с. (авт. 2,9 д.а.)

Статті у фахових виданнях

  1. Федоренко О. І. Причини, особливості та наслідки підліткової наркоманії (соціально-педагогічний аспект) / О. І. Федоренко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки ; зб. наук. пр. / Запоріз. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти, Запоріз. гуманіт. ун-т «ЗІДМУ». – К. ; Запоріжжя, 2001. – Вип. 20. – С. 326–330.

  2. Федоренко О. І. Психологічні і вікові особливості злочинності неповнолітніх / О. І. Федоренко // Зб. наук. пр. Бердян. держ. пед. ун-ту. –Бердянськ, 2002. – № 4 : Педагогічні науки. – С. 172–183.

  3. Федоренко О. І. Психологічні і соціальні передумови і фактори, що впливають на виникнення девіації молоді / О. І. Федоренко // Зб. наук. пр. Полтав. держ. пед. ін-ту. Сер. Педагогічні науки. – Полтава, 2002. — Вип. 2 (23). — С. 9–17.

  4. Федоренко О. І. Індивідуальна профілактика правопорушень молоді / О. І. Федоренко // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики : зб. наук. пр. / Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – К., 2003. – Вип. 8. – С. 172–180.

  5. Федоренко О. І. Становлення вчення про відхилення в поведінці та їх профілактику / О. І. Федоренко // Наук. зап. кафедри педагогіки / Харк. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. – Х., 2002. – Вип. 9. – С. 345–357.

  6. Федоренко О. І. Профілактично-виховна робота: сутність, цілі та методи / О. І. Федоренко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України, Запоріз. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. – К. ; Запоріжжя, 2003. – Вип. 26. – С. 197–204.

  7. Федоренко О. І. Сутність, методи та прийоми профілактично-виховної роботи / О. І. Федоренко // Педагогічні науки : зб. наук. пр. / Сум. держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка. – Суми, 2003. –С. 85–94.

  8. Федоренко О. І. Соціально-педагогічна характеристика сучасного стану та тенденцій вчинення правопорушень підлітками / О. І. Федоренко // Зб. наук. пр. Полтав. держ. пед. ун-ту ім. В. Г. Короленка. Сер. Педагогічні науки. – Полтава, 2003. – Вип. 5 (32). – С. 63–70.

  9. Федоренко О. І. Основні психолого-педагогічні підходи до профілактики девіантної поведінки підлітків / О. І. Федоренко // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – О.: Одес. юрид. ін-т НУВС, 2003. – № 2. – С. 182–188.

  10. Федоренко О. І. Методи та прийоми профілактично-виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Зб. наук. пр. / Нац. акад. держ. прикордон. служби України. – Хмельницький, 2004. – № 32, ч. 2. – С. 182–187.

  11. Федоренко О. І. Методи соціальної роботи з підлітками в діяльності органів внутрішніх справ / О. І. Федоренко // Педагогічні особливості формування професійних якостей студентів : зб. наук. пр. / Луган. держ. ін-т культури і мистец., Харк. обл. метод. каб. учб. закл. культури і мистец. – Х., 2004. – С. 215–229. – (Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка).

  12. Федоренко О. І. Дидактична модель підготовки майбутніх працівників органів внутрішніх справ до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Педагогічні основи навчально-виховного процесу у вищих закладах освіти України : зб. наук. пр. / Луган. держ. ін-т культури і мистец., Харк. обл. метод. каб. учб. закл. культури і мистец. – Х., 2004. – С. 212–224. – (Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка).

  13. Федоренко О. І. Психолого-педагогічна характеристика підлітка-правопорушника / О. І. Федоренко // Професійна та моральна культура в педагогічній системі : зб. наук. пр. / Луган. держ. ін-т культури і мистец., Харк. обл. метод. каб. учб. закл. культури і мистец. – Х., 2004. – С. 153–163. – (Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка).

  14. Федоренко О. І. Види соціальної та виховної роботи органів внутрішніх справ з підлітками / О. І Федоренко // Соціальна робота в Україні: теорія і практика. – 2005. – № 3 (11). – С. 68–80.

  15. Федоренко О. І. До проблеми методів навчання у професійній підготовці студентів / О. І. Федоренко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Педагогічні науки. – 2005. – Вип. 64. – С. 100–106.

  16. Федоренко О. І. Аналіз тенденцій, теорій, принципів та критеріїв формування змісту підготовки до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України, Запоріз. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. – К. ; Запоріжжя, 2005. – Вип. 36. – С. 302–309.

  17. Федоренко О. І. Теоретичні та практичні аспекти правового виховання підлітків співробітниками ОВС / О. І. Федоренко // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. / Ін-т пробл. виховання АПН України. – К., 2005. – Вип. 8, кн. 2. – С. 239–243.

  18. Федоренко О. І. Етапи процесу навчання і їх реалізація в навчальних ситуаціях при підготовці майбутніх правоохоронців до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / Запоріз. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти, Запоріз. гуманіт. ун-т «ЗІДМУ»/ – Запоріжжя, 2006. – Вип. 37. – С. 461–470.

  19. Федоренко О. І. Формування комунікативної компетентності майбутніх працівників органів внутрішніх справ засобами тренінгу / О. І. Федоренко // Наук. вісн. Чернів. ун-ту : зб. наук. пр. – Чернівці, 2006. – Вип. 308 : Педагогіка та психологія. – С. 158–168.

  20. Федоренко О. І. Освітня система підготовки фахівців правоохоронної сфери США до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / Запоріз. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти, Запоріз. гуманіт. ун-т «ЗІДМУ». – Запоріжжя, 2006. – Вип. 39. – С. 394–401.

  1. Федоренко О. І. Роль ділових ігор у підготовці майбутніх працівників ОВС до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / Запоріз. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти, Запоріз. гуманііт. ун-т «ЗІДМУ». – Запоріжжя, 2006. – Вип. 40. – С. 428–435.

  2. Федоренко О. І. Тренінг як засіб формування комунікативної компетентності майбутніх працівників органів внутрішніх справ / О. І. Федоренко // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер. Педагогіка і психологія : зб. ст. / Крим. гуманіт. ун-т. – Ялта, 2006. – Вип. 12, ч. 2. – С. 71–78.

  3. Федоренко О. І. Обґрунтування змісту підготовки майбутніх правоохоронців до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. – Чернівці, 2007. – Вип. 331 : Педагогіка та психологія. – С. 133–143.

  4. Федоренко О. І. Система підготовки майбутніх працівників міліції до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко //Професійно-педагогічна підготовка — вимоги сьогодення : зб. наук. пр. / Луган. держ. ін-т культури і мистец., Харк. обл. метод. каб. учб. закл. культури і мистец. – Х., 2007. – С. 160–171. – (Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка).

  5. Федоренко О. І. Методи проблемного навчання у підготовці майбутніх правоохоронців до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Педагогічні умови формування професійної спрямованості майбутніх фахівців : зб. наук. пр. / Луган. держ. ін-т культури і мистец., Харк. обл. метод. каб. учб. закл. культури і мистец. – Х., 2007. – С. 179–190. – (Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка).

  6. Федоренко О. І. Виробнича практика як засіб формування у майбутніх працівників ОВС умінь здійснювати соціальну та виховну роботу з підлітками різних категорій / О. І. Федоренко // Питання професійної підготовки фахівців у сучасних педагогічних дослідженнях : зб. наук. пр. / Луган. держ. ін-т культури і мистец., Харк. обл. метод. каб. учб. закл. культури і мистец. – Х., 2007. – С. 230–241. – (Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка).

Навчально-методичні праці

  1. Основи психології і педагогіки для курсантів юридичного факультету : навч.-метод. матеріали / Нац. ун-т внутр. справ ; уклад. Федоренко О. І. – Київ: Науковий світ, 2003. – 23 с.

  2. Вікова психологія для курсантів факультету № 6 “Кримінальна міліція” : навч.-метод. матеріали / Нац. ун-т внутр. справ ; уклад. Федоренко О. І. – Київ: Науковий світ, 2003. – 20 с.

  3. Педагогічна психологія для курсантів соціально-психологічного факультету : навч.-метод. матеріали / Нац. ун-т внутр. справ ; уклад. Федоренко О. І. – Київ: Науковий світ, 2003. – 30 с.

  4. Збірник навчально-методичних матеріалів з дисципліни “Основи психології та педагогіки” для всіх форм навчання / Нац. ун-т внутр. справ ; уклад. Федоренко О. І. – Харків: НУВС, 2004. – 92 с.

  5. Навчально-методичні матеріали з дисципліни “Соціальна та виховна робота з підлітками” / Харк. нац. ун-т внутр. справ ; уклад. Федоренко О. І. – Харків: СПДФО Ізрайлев Є. М, 2006. – 12 с.

Матеріали конференцій

  1. Федоренко О. І. Теоретичні підходи до організації та здійснення виховної роботи у воєнізованих закладах / О. І. Федоренко // Актуальні проблеми будівництва та розвитку внутрішніх військ МВС України : матеріали доп. та повідомл. наук.-практ. конф. / Військ. ін-т внутр. військ МВС України. – Х., 2003. – С. 204–207.

  2. Федоренко О. І. Сутність, методи та прийоми виховної роботи / О. І. Федоренко // Виховна, соціальна та психологічна робота в Національному університеті внутрішніх справ: стан та перспективи : матеріали наук.-практ. конф., 31 трав. 2003 р. / Нац. ун-т внутр. справ. – Х., 2003. – С. 41–45.

  3. Федоренко О. І. Професійна підготовка працівників ОВС до профілактично-виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Вісн. Луган. акад. внутр. справ імені 10-річчя незалежності України. – Луганськ, 2004. – Ч. 5 : Ідея правової держави: історія і сучасність : матеріали міжнар. наук. конф., 22-23 квіт. 2003 р. – С. 49–54.

  4. Федоренко О. І. Конструювання процесу підготовки майбутніх працівників органів внутрішніх справ до соціальної та виховної роботи з підлітками // Професіоналізм педагога (Проективна педагогіка: питання теорії та практики) : матеріали всеукр. наук.-практ. конф., 21-23 верес. 2004 р. / Крим. держ. гуманіт. ін-т. – Ялта, 2004. – Ч. 1. – С. 211–214.

  5. Федоренко О. І. Теоретичні засади соціальної та виховної роботи з дітьми та підлітками органів внутрішніх справ / О. І. Федоренко // Наук. вісн. Ужгород. нац. ун-ту. Сер. Педагогіка. Соціальна робота. – Ужгород, 2005. – Вип. 9 : Соціально-правовий захист дітей, позбавлених батьківської опіки : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 верес. 2005 р., м. Ужгород. – С. 111–114.

  6. Федоренко О. І. Ділова гра як засіб підготовки майбутніх працівників ОВС до виховної та соціальної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Наукова молодь: досягнення та перспективи : матеріали I Міжнар. наук.-практ. конф. / Луган. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – Луганськ, 2006. – Т. 1 : Психолого-педагогічні науки. Філологічні науки. – С. 144–148.

  7. Федоренко О. І. Роль педагогічної техніки правоохоронця у дотриманні прав дітей та підлітків / О. І. Федоренко // Права людини в діяльності органів внутрішніх справ України : матеріали наук.-практ. конф., 11-13 трав., 2006 р., м. Євпаторія / Громад. Рада МВС України з питань забезпечення прав людини та ін. – К., 2006. – С. 177–182.

  8. Федоренко О. І. Психологічні особливості злочинності неповнолітніх / Тюріна В. О., Федоренко О. І. // Актуальные проблемы криминологии и криминальной психологии : сб. науч. ст. [по материалам междунар. науч.-практ. конф. “Актуальные проблемы криминологии и криминальной психологии”] / Одес. нац. юрид. акад. [и др.]. – Одесса, 2007. – С. 318–326.

  9. Федоренко О. І. Навчальні проблемні ситуації у підготовці майбутніх працівників міліції до соціальної та виховної роботи з підлітками / О. І. Федоренко // Професіоналізм педагога у контексті Європейського вибору України : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 20–22 верес. 2007 р., м. Ялта : [зб. ст.]. / Крим. гуманіт. ун-т. — Ялта, 2007. – Ч. 1. – С. 251–254.

Статті в інших виданнях

  1. Федоренко О. І. Комунікативна компетентність працівників ОВС при роботі з підлітками / О. І. Федоренко // Комунікативна компетентність працівників і їх зв’язки з громадськістю : зб. наук. пр. / Львів. ін-т внутр. справ. – Л., 2003. – С. 93–95.

  2. Федоренко О. І. Соціально-психологічні детермінанти правопорушень підлітків / О. І. Федоренко // Проблеми загальної та педагогічної психології : зб. наук. пр. Ін-ту психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – К., 2003. – Т. 5, ч. 6. – С. 291–295.