Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Генсерук Галина Романівна. Підготовка майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Тернопільський національний педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. - Т., 2005.



Анотація до роботи:

Генсерук Г.Р. Підготовка майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка. – Тернопіль, 2005.

У дисертації досліджено проблему підготовки студентів вищих навчальних закладів фізичного виховання і спорту України до застосування інформаційних технологій у майбутній професійній діяльності. Розроблена, обґрунтована та експериментально апробована система підготовки майбутніх учителів фізичної культури до використання інформаційних технологій у професійній діяльності містить мету, завдання, функції, принципи, форми, етапи, педагогічні умови та зміст організації навчально-виховного процесу. Обґрунтовано критерії і показники для визначення рівнів сформованості професійної готовності студентів як результату їх професійно-педагогічної підготовки.

Експериментально доведено, що інформаційне середовище в процесі підготовки майбутніх учителів фізичної культури сприяє ефективному формуванню компонентів готовності до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності.

Результати проведеного дослідження дозволили зробити такі висновки:

      1. В сучасних умовах розвитку освітньої сфери зростає інтерес вчених до інформаційних технологій, їх засобів та можливостей застосування в галузі фізичного виховання і спорту. Застосування інформаційних технологій в даній галузі оптимізує навчальний процес, діяльність вчителя й учнів, сприяє якісному засвоєнню ними навчального матеріалу. Інформаційні технології вимагають від фахівців даної галузі підвищення їх загальної комунікативної та інформаційної культури, знань та вмінь застосовувати ці технології у професійній діяльності. Проте, оцінюючи стан цієї проблеми, відзначимо, що наявні науково-педагогічні дослідження і, розроблені на їх основі, методичні матеріали не забезпечують належної підготовки майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності.

      1. Випускники вищих навчальних закладів фізичного виховання та спорту України мають низьку мотивацію до діяльності, яка передбачає застосування інформаційних технологій. Тільки 27% студентів вміє працювати з комп’ютером, 72% не знає жодної комп’ютерної програми, яку можна застосовувати на уроках фізичної культури, 54% опитаних належно не підготовлені до застосування інформаційних технологій у майбутній педагогічній діяльності, навчальні плани та програми їх підготовки не забезпечують формування належних знань та умінь в означеному напрямі.

      2. Розроблена нами система, яка включає мету, завдання, зміст, функції, етапи, педагогічні умови, принципи та форми організації навчально-виховного процесу, може забезпечити ефективну підготовку майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності. Вагомим компонентом системи є сформоване інформаційне середовище в процесі викладання курсів „Методика фізичного виховання школярів”, „Фізіологічні основи фізичного виховання” та „Педагогічні технології навчання”. Всі складові розробленої системи спрямовані на оволодіння майбутніми фахівцями мотиваційним, змістовим та діяльнісним компонентами готовності.

      3. Уточнено сутність поняття „готовність” як складноструктурованого та цілісного утворення. Готовність майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій є складовою загальної готовності до професійної діяльності, яка включає мотиваційний, змістовий та діяльнісний компоненти. Мотиваційний компонент полягає в: усвідомленні вимог, пов’язаних із діяльністю в умовах інформаційних технологій, та налаштованості на таку діяльність; готовності до подолання труднощів в організації навчального процесу з застосуванням інформаційних технологій; здатності до самореалізації та самовдосконалення. Змістовий компонент забезпечує оволодіння знаннями з інформаційних технологій та методики їх застосування у професійній діяльності; знання особливостей практичного застосування аналітичних технологій у процесі фізичного виховання школярів із застосуванням інформаційних технологій. Діяльнісний компонент передбачає формування в студентів вмінь застосовувати інформаційні технології в майбутній професійній діяльності; реалізувати аналітичні технології в процесі фізичного виховання школярів (обґрунтовування ефективності методів і засобів навчання, умов діяльності, параметрів навантаження; здійснення контролю за фізичним станом школярів) із застосуванням інформаційних технологій; грамотно і своєчасно аналізувати позитивні та негативні результати своєї діяльності, запобігати помилкам при застосуванні інформаційних технологій.

      4. Визначено три рівні готовності майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності (низький, середній та достатній) та їх показники. Студентів із низьким рівнем готовності характеризує байдуже ставлення до проблеми, епізодичний інтерес до застосування інформаційних технологій у педагогічній роботі; в них не достатньо теоретичних знань, не сформовані вміння, необхідні для діяльності, яка передбачає застосування інформаційних технологій. Майбутнім учителям із середнім рівнем готовності властива нестійка позитивна мотивація діяльності, яка передбачає застосування інформаційних технологій. Вони мають базові знання з інформаційних технологій, але через недосконалість умінь виконують лише типові завдання, намагаються досягти вищого професіоналізму в галузі інформаційних технологій, усвідомлюють недоліки своєї підготовки. Студенти з достатнім рівнем готовності якісно оволоділи цим видом діяльності, вміють ефективно застосовувати набуті знання та сформовані вміння в нестандартних педагогічних ситуаціях, їм властива стійка позитивна мотивація та інтерес до діяльності з застосуванням інформаційних технологій.

      1. Комп’ютерна програма „Параметри тренувальних навантажень для самостійних занять фізичними вправами” є надійним помічником вчителя при наданні консультацій учням, які виявляють бажання самостійно покращити рівень свого фізичного стану в домашніх умовах або в тренажерних залах. Програма складається із 4-ох взаємопов’язаних блоків: „Введення персональних даних учня”, „Рівень фізичного стану”, „Самоконтроль під час самостійних занять фізичними вправами”, „Довідка”. Ця програма полегшує роботу вчителя (щодо математичних обчислень), а також дає можливість педагогу за короткий час протестувати і проконсультувати велику кількість дітей, сприяє реалізації диференційованого підходу до учнів на уроках фізичної культури та, що особливо цінно, в позаурочний час.

      2. Вивчення спецкурсу «Інформаційні технології у фізичному вихованні школярів» забезпечило зростання рівня мотиваційного і змістового компонентів готовності студентів до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності. Рівень сформованості діяльнісного компонента готовності був суттєво нижчим. Значне поліпшення діяльнісного компонента готовності спостерігалось завдяки формуванню інформаційного середовища у процесі підготовки студентів ЕГ-2 до застосування інформаційних технологій в майбутній професійній діяльності. Рівень готовності майбутніх учителів фізичної культури суттєво позначився на успішності учнів, яких навчали студенти дослідних груп. Так, середній бал успішності учнів, яких навчали студенти першої експериментальної групи, практично не змінився, водночас середній бал успішності учнів, яких навчали студенти другої експериментальної групи, підвищився на 1,08 бала.

      3. Педагогічними умовами ефективної підготовки майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності є: усвідомлення майбутніми вчителями інформаційних технологій як важливого засобу успішної професійної діяльності, а не мети діяльності, формування інформаційного середовища, поетапність і структурна чіткість процесу навчання із врахуванням його специфіки (спортивна діяльність студентів, часті виїзди на змагання, значні фізичні навантаження), систематичне включення студентів в активну педагогічну діяльність із застосуванням інформаційних технологій; забезпечення спрямованості студентів на творчу самореалізацію, чому сприяє оцінка її результатів з урахуванням індивідуальних особливостей студентів.

      4. Реалізація розробленої системи підготовки майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності забезпечила формування у переважної більшості студентів другої експериментальної групи (92,3%) середнього та достатнього рівнів готовності до їх застосування. Показники готовності майбутніх педагогів другої експериментальної групи за рівнями такі: 7,7% – низький, 38,5% – середній, 53,8% – достатній. Показники готовності студентів першої експериментальної групи наступні: 25,5% – низький рівень, 46,8 – середній рівень, 27,7% – достатній рівень готовності

      Проведене дослідження не претендує на вичерпний аналіз усіх аспектів проблеми підготовки майбутніх учителів фізичної культури до застосування інформаційних технологій у професійній діяльності. Подальшого вивчення потребують форми самостійної роботи із застосуванням інформаційних технологій та дистанційне навчання майбутніх спортивних педагогів.

Публікації автора:

  1. Генсерук Г.Р. Досвід викладачів вищих навчальних закладів фізичного виховання і спорту щодо використання інформаційно-аналітичних технологій в підготовці майбутніх фахівців // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2003. – №2. – С. 54-57.

  2. Генсерук Г.Р. Спецкурс “Інформаційно-аналітичні технології в процесі фізичного виховання школярів” як складова системи підготовки студентів вищих навчальних закладів фізичного виховання та спорту до педагогічної діяльності // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2004. – №4. – С. 112-115.

  3. Генсерук Г.Р. Професійно орієнтовані навчальні дисципліни як чинник забезпечення інформаційного середовища навчання студентів вищих навчальних закладів фізичного виховання та спорту // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць / Ред. кол. Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2005. – Вип.34 . – С. 385-389.

  4. Генсерук Г.Р. Система підготовки майбутніх учителів фізичної культури до використання інформаційних технологій у професійній діяльності // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць / Ред. кол. Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2005. – Вип.35 . – С.355-360 .

  5. Генсерук Г.Р. Комп’ютеризація освіти та підготовка майбутніх учителів // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. Вип.5: У 3-х т. – Львів: НВФ „Українські технології”, 2003. – Т. 2. – С.126-130.

  6. Генсерук Г.Р. Підготовка майбутніх учителів фізичної культури до використання інформаційно-аналітичних технологій в майбутній педагогічній діяльності // Концепція розвитку галузі фізичного виховання і спорту в Україні: Збірник наукових праць. Ч.1 – Рівне: Редакційно-видавничий центр Міжнародного університету „РЕГІ” імені академіка Степана Дем’янчука, 2003. – С. 266-270.

  7. Генсерук Г.Р. Підготовка майбутнього вчителя фізичної культури до використання інформаційних технологій у фізичному вихованні школярів в процесі викладання медико-біологічних дисциплін // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. Вип.8: У 4-х т. – Львів: НВФ „Українські технології”, 2004. – Т. 4. – С.80-84.

  8. Генсерук Г.Р. Інформаційні технології у фізичному вихованні школярів: Програма навчальної дисципліни. – Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, 2005. – 24с.

  9. Генсерук Г.Р. Формування інформаційного середовища в процесі підготовки майбутніх вчителів фізичної культури //Комп’ютерно-інформаційні і комунікаційні технології у навчальному процесі середньої та вищої школи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 15-17 травня 2003 року. – Косів, 2003. – С. 62-63.

  10. Генсерук Г.Р Методична підготовка майбутніх вчителів фізичної культури до використання інформаційних технологій у професійній діяльності //Освіта як фактор забезпечення стабільності сучасного суспільства: Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції. 26 березня 2004 року, – Тернопіль, 2004. – С. 58-60.

  11. Генсерук Г.Р. Використання мережі Інтернет в процесі фізичного виховання школярів //Інформаційні технології в освіті, науці і техніці: Матеріали IV Всеукраїнської конференції молодих науковців ІТОНТ – 2004: 28-30 квітня 2004р. – Черкаси: ЧНУ, 2004. – Ч.2.– С. 12-13.