Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


189. Куторжевська Любов Іванівна. Підготовка майбутнього вчителя до роботи вихователем у загальноосвітніх навчальних закладах для дітей-сиріт: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки АПН України. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Куторжевська Л.І. Підготовка майбутнього вчителя до роботи вихователем у загальноосвітніх навчальних закладах для дітей-сиріт.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. — Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі підготовки майбутнього вчителя до роботи вихователем в сирітському інтернаті шляхом впровадження спеціальної методики. У дисертації обґрунтовуються зміст і структура курсу лекцій, що містять теоретико-методичні засади підготовки вихователя (особливості навчально-виховного процесу; морального, трудового, фізичного, сімейного, естетичного виховання, усвідомлення значущості співдружності вчителів та вихователів, важливості позаурочної роботи), а також зміст практичних умінь та навичок (комунікативно-орієнтовані, особистісно діяльнісні уміння; допомога вихованцеві в адаптації; формування системи виховуючих стосунків). Виявлення недостатній рівень підготовки майбутнього вчителя до роботи вихователем в сирітському інтернаті. Розкрита її мета та шляхи формування. Розроблено і апробовано спецкурс з метою підвищення рівня підготовки студента до роботи вихователем в школі інтернаті. Подається кількісно-якісне обґрунтування доцільності його впровадження в навчальну програму з курсу соціальної педагогіки.

  1. Здійснений аналіз проблеми виховання дітей-сиріт у суспільстві та підготовки вихователя для знедолених дітей свідчить, що підготовка майбутніх вихователів інтернатів є соціально-педагогічною проблемою на всіх етапах розвитку суспільства.

  2. Система піклування про дітей-сиріт, як і будь-яке суспільне явище, знаходиться під впливом загальних соціально-економічних процесів: спад виробництва, безробіття, виникнення і поширення злочинних угрупувань молоді, криміналізація багатьох сфер життя, інфляція людських ідеалів і взірців. У сучасних умовах зміст життя вихованця інтернатного закладу вимагає запровадження системи виховання, що забезпечує корекцію розвитку особистості, профілактику і подолання відхилень у моральній поведінці дітей.

  3. Результати виховання і підготовки знедолених дітей до життя в соціумі значною мірою залежать від діяльності вихователя центральної особи навчально-виховного процесу закладу інтернатного типу.

  4. Сучасний рівень професійно-педагогічної підготовки майбутніх педагогів потребує пошуку нових, більш ефективних форм і методів навчання та виховання студентів у вищому педагогічному закладі освіти, удосконалення програмного матеріалу, розробки педагогічних технологій та інноваційних методик.

  5. Виходячи із обробки й усвідомлення отриманих результатів констатуючого експерименту, а також змістових і процесуальних компонентів, були визначені критерії готовності майбутніх педагогів до виховної діяльності у сирітському інтернаті: інформаційний, операційний і критерій особистої причетності.

  6. У ході дослідження розроблена методика підготовки студентів до виховної роботи в школі-інтернаті для дітей-сиріт, яка полягає у розробці курсу "Вихователь сирітського інтернату" і передбачає закріплення і поєднання набутих комунікативно орієнтованих та організаційно-діяльнісних умінь.

  7. Підтвердилася робоча гіпотеза про те, що ефективність підготовки майбутнього педагога до виховної роботи з дітьми-сиротами можна значно підвищити, якщо організувати нову структуру професійної підготовки студентів, у процесі якої здійснюється цілеспрямований педагогічний вплив через взаємозв'язок мотиваційного, змістовного і процесуального компонентів навчальної діяльності. Цей вплив досягається, якщо:

  8. Студенти розуміють особливості навчально-виховного процесу школи-інтернату для дітей сиріт та дітей, позбавлених опіки батьків;

  9. Майбутні вихователі усвідомлюють свою значущість у організації повноцінного життя дітей-сиріт та підготовці їх до життя у соціумі;

  10. Система форм і методів навчання підпорядкована формуванню організаційно-діяльнісних та комунікативно орієнтованих у навчально-виховному процесі.

  11. Апробована методика дає можливість підготувати студентів до подальшої педагогічної діяльності в школі-інтернаті для дітей-сиріт, оскільки дозволяє систематизувати, глибоко усвідомити, детально відпрацювати, а згодом використовувати у власній професійній діяльності знання, уміння і навички виховної діяльності з дітьми-сиротами.

  12. Результати формуючого експерименту дають підстави зробити висновок про те, що дана методика підготовки майбутнього педагога до виховної діяльності в школі-інтернаті для дітей-сиріт є ефективною і повинна бути використана у навчально-виховному процесі педагогічних закладів освіти.

Проведене дослідження дало змогу сформулювати деякі пропозиції щодо удосконалення підготовки майбутніх педагогів до виховної діяльності в школі-інтернаті для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки:

— включити до навчальних планів підготовки майбутніх учителів різних курсів спеціалізацію "Вихователь сирітського інтернату для дітей-сиріт";

— здійснювати аналіз ефективності виховної роботи з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківської опіки, за допомогою інформаційного, операційного та критерію особистісної причетності;

— ввести курс "Вихователь школи-інтернату для дітей-сиріт" у систему післядипломної освіти педагогів, які проходять перепідготовку з питань виховної роботи.

Досліджувана проблема багатоаспектна і не може бути вичерпана даною працею. Багато питань чекають на своє подальше вивчення і вирішення.

Публікації автора:

  1. Куторжевська Л. І. Вихователь сирітського інтернату. З досвіду роботи Полтавської школи-інтернату для дітей-сиріт: Навчально-методичний посібник. – Полтава: АСМІ, 2000. – 120 с.

  2. Куторжевська Л.І. Вихователь школи-інтернату для дітей-сиріт. Програма спецкурсу. – Полтава: АСМІ, 2000. – 24 с.

  3. Куторжевська Л. І. “Майстерність вихователя – це спеціальність, котрій слід вчитися” (А.С. Макаренко) // Проблеми освіти. Науково-методичний збірник. Випуск 19. – К., 1999. – С.252-257.

  4. Куторжевська Л. І. Підготовка вихователя сирітського інтернату – основа справжнього професіоналізму у виховній роботі з дітьми-сиротами // Постметодика, №6 (32), 2000. – С. 35 – 36.

  5. Куторжевська Л.І. Особливості навчально-виховного процесу в школі-інтернаті для дітей-сиріт // Нові технології навчання. Науково методичний збірник. Випуск 25. – К., 2000. – С.205-209.

  6. Куторжевська Л.І. Творче використання педагогічного досвіду А. Макаренка в умовах школи-інтернату // Педагогіка і психологія, 1998. – №1. — С. 155-158.

  7. Куторжевська Л.І. Професійна діяльність вихователя сирітського інтернату // Збірник наукових праць. Серія «Педагогічні науки». – Полтава, 2001. — № 6-7.

  8. Куторжевська Л.І. Концепція підготовки вихователя сирітського інтернату// Імідж сучасного педагога, 2002. № 1. С. 26-27.

  9. Куторжевська Л.І. Методичні рекомендації педагогам щодо роботи з дітьми-сиротами //Збірник наукових праць ПДПУ. Випуск 3(7). Серія “Педагогічні науки” – Полтава, 1999. – С. 197-201.

  10. Куторжевська Л. І. Майстерність педагогів – на вищий рівень // Імідж сучасного педагога, 1999. – №3. – С. 11-16.

  11. Куторжевська Л.І. Майстерність вихователя сирітського інтернату у розв’язанні педагогічних ситуацій // Збірник наукових праць ПДПУ ім. В.Г.Короленка. Вип. 6. Серія “Педагогічні науки”. – Полтава, 2000.

  12. Куторжевська Л.І. Формування в майбутніх педагогів умінь здійснювати контактну взаємодію засобами мовлення // Єдність педагогіки і психології у цілісному навчально-виховному процесі. – Полтава, 1995. – С.214-216.

  13. Куторжевська Л.І. Проблема викладання риторики в школі нового типу // Організація навчально-виховного процесу в середніх загальноосвітніх закладах нового типу. – Полтава, 1996.

  14. Куторжевська Л.І. Розвиток професійно-педагогічних особливостей мовлення студентів // Українська мова і сучасна мовна ситуація в Україні. – Полтава, 1998. – С.87-90.

  15. Куторжевська Л.І. Творчо впроваджувати педагогічну спадщину А.С. Макаренка // А.С. Макаренко – видатний педагог ХХ століття. Матеріали міжнародної наукової конференції. – Полтава, 1999. – С.118-120.

  16. Куторжевська Л.І. Роль нетрадиційних форм виховання в духовному оздоровленні вихованців Полтавської школи-інтернату для дітей-сиріт і дітей, батьки яких позбавлені батьківських прав // Валеологічна освіта як шлях до формування здоров’я сучасної людини. Матеріали всеукраїнської наукової конференції – Полтава, 1999. – С. 112-115.

  17. Куторжевська Л.І. Реалізація ідей А.С. Макаренка про професійно-мовленнєву підготовку майбутніх учителів в процесі педагогічної практики // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Полтава, 1999. – С. 141-143.

  18. Куторжевська Л.І. Сирітство та безбатченківство в прозі Панаса Мирного і в наші дні // Панас Мирний і літературний процес. Збірник наукових статей. – Полтава, 2000. – С. 137-140.

  19. Куторжевська Л.І. Підготовка студента ВНЗ до професійної діяльності в сирітському інтернаті// Загальноосвітні школи-інтернати в сучасній Україні. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Виховні системи загальноосвітніх шкіл-інтернатів: нові підходи і технології". Миколаїв: МДПУ, 2002.С.97-107.

  20. Куторжевська Л.І. Система опіки знедолених дітей в умовах розбудови державності України //Витоки. Альманах Всеукраїнської асоціації А.С. Макаренка. Вип. І. Полтава: АСМІ, 2003.С. 83-86.

  21. Куторжевская Л.И. Внедрение идей А.С. Макаренко о трудовом воспитании в школе-интернате // А.С. Макаренко и Полтавщина. Тезисы докладов и сообщений областной научно-практической конференции. – Полтава, 1986. – С. 92-93.

  22. Куторжевская Л.И. Производительный труд как фактор выбора профессии // Творческое наследие А. С. Макаренко в совершенствовании подготовки педагогических кадров. Тезисы докладов и выступлений. – Полтава, 1988. – С.297-298.

  23. Куторжевська Л.І. Формування комунікативних умінь у майбутніх педагогів. Культура педагогічного спілкування як фактор гуманізації сучасної освіти. – Суми, 1996. – С. 186-188.

  1. Куторжевська Л. І. Полтавська обласна школа-інтернат для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків. Буклет. – Полтава: АСМІ, – 2000. – 8 с.