Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Давискіба Оксана Вікторівна. Підготовка майбутнього вчителя інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень” : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Давискіба О.В. Підготовка майбутнього вчителя інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Луганський національний університет імені Тараса Шевченка. – Луганськ, 2009.

Дисертація присвячена проблемі підготовки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель –комп’ютер – учень”. У роботі розкрито сутність підготовки майбутніх учителів інформатики, понять „навчального діалогу”, „навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”; визначено педагогічні ситуації; уточнено сутність поняття готовності. Розроблено теоретичну модель підготовки як цілісність взаємодіючих структурних компонентів (зокрема, мотиваційна установка, теоретична й практична підготовка). Розроблено та експериментально перевірено методику підготовки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель –комп’ютер – учень”, упроваджено в практику вищих навчальних закладів навчально-методичне забезпечення методики підготовки (програмно-методичний комплекс, експертну систему „Діалог”, електронну бібліотеку еталонних елементів навчального діалогу).

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове розв’язання наукової проблеми підготовки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”, що виявляється в обґрунтуванні й експериментальній перевірці методики підготовки, яка сприяє підвищенню ефективності досліджуваного процесу.

2. На основі аналізу наукових психолого-педагогічних досліджень показано, що в процесі професійної підготовки майбутніх учителів інформатики приділяється недостатньо уваги питанням педагогічної взаємодії засобами інформаційних технологій з урахуванням особливостей професійної педагогічної діяльності вчителя інформатики в системі „вчитель – комп’ютер – учень”, що не дозволяє здійснювати підготовку майбутнього вчителя інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень” як способу реалізації педагогічної взаємодії в процесі навчання з використанням інформаційних технологій на належному рівні. Тому назріла необхідність ефективного доповнення традиційної системи професійної підготовки майбутніх учителів інформати-ки: готувати їх до організації навчального діалогу як при традиційних формах навчання, так і в системі „вчитель – комп’ютер – учень”, що в умовах сучасної інформатизації суспільства є актуальною для педагогіки проблемою й вимагає спеціальної розробки.

3. На підставі аналізу наукової літератури показано, що в якості скла-дової процесу навчання засобами інформаційних технологій виступає активна взаємодія вчителя з учнями за допомогою сучасних інформаційних технологій навчання, результатом якої є позитивна реакція учня, що сприяє забезпеченню розвитку знань та практичних умінь і навичок учня; визначено сутність понять „навчальний діалог”, „навчальний діалог у системі „вчитель – комп’ютер – учень”. Навчальний діалог розглядається як взаємодія між учителем та учнем в умовах навчальної ситуації, у процесі якої відбувається інформаційний обмін та регулювання міжособистісних взаємин. Навчальний діалог у системі „вчитель – комп’ютер – учень” визначаємо як специфічну форму педагогічної взаємодії, що опосередкована засобами інформаційних технологій навчання. Особливостями організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень” є реалізація такої взаємодії засобами інформаційних технологій, яка передбачає педагогічно спрямовані впливи на учня за допомогою спеціальної інформації, коментарів, що здійснюються вчителем або автоматизованою навчальною системою з метою підвищення якості освітнього процесу та забезпечення позитивного емоційного стану учня.

4. Теоретично обґрунтовано й розроблено теоретичну модель підготовки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень” як цілісність взаємодіючих структурних компонентів (мета підготовки, мотиваційна установка, теоретична підготовка, практична підготовка, результат підготовки), що є підґрунтям побудови процесу підготовки майбутнього вчителя інформатики до організації навчального діалогу засобами інформаційних технологій навчання на практиці.

5. На основі запропонованої моделі та структури її реалізації засобами інформаційних технологій розроблено методику підготовки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”, що передбачає цілеспрямоване поетапне формування готовності до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”: інформаційно-пізнавальний етап (набуття майбутніми вчителями інформатики теоретичних знань з організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”; усвідомлення необхідності й значущості організації навчального діалогу в процесі навчання засобами інформаційних технологій); дієво-практичний етап (оволодіння майбутніми вчителями інформатики загальними прийомами та навичками практичної організації навчального діалогу засобами інформаційних технологій); творчо-пошуковий етап (закріплення й удосконалення вмінь організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень” шляхом самостійної творчої діяльності майбутнього вчителя інформатики з розв’язання нестандартних ситуацій, притаманних процесу навчання засобами інформаційних технологій).

Розроблено комплексну методику й проведено дослідження з оцінювання нервово-емоційного стану вчителя та учня в процесі навчального діалогу на основі доопрацювання методів комп’ютерної електроенцефалографії, комп’ютерного поліграфного обстеження й методу голосового комп’ютерного поліграфного обстеження стосовно завдання оцінки нервово-емоційного стану вчителя інформатики та учня в режимі навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”. Визначено залежність змін нервово-емоційного стану вчителя інформатики та учня від характеру навчального діалогу; установлено, що інформування вчителя про нервово-емоційний стан учня в процесі навчального діалогу дає суттєве, статистично значуще зниження рівня стресу (більше ніж удвічі).

6. У дослідженні визначено критерії та рівні готовності майбутнього вчителя інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель –комп’ютер – учень”; розроблено кількісний показник оцінювання рівня готовності, що дає кількісну оцінку готовності незалежно від обраної шкали оцінювання на основі якісного показника рівня готовності, який являє собою досягнутий рівень готовності й визначається на основі функціонала максимуму апостеріорної ймовірності.

7. Розроблено навчально-методичне забезпечення методики підготов-ки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”, що включає програмно-методичний комплекс „Підготовка вчителів інформатики до організації навчального діалогу” у вигляді локальної версії та дистанційного курсу з використанням спеціалізованого навчального середовища Moodle; прикладний програмний засіб експертна система „Діалог” на основі нечислової статистики, векторів Бернуллі та аксіоматичного підходу Дж. Кемені; електронну бібліотеку еталонних елементів навчального діалогу на основі експертних оцінок елементів навчального діалогу вчителя інформатики.

8. Експериментальне дослідження підтвердило ефективність розробленої методики підготовки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”. Порівняння одержаних у педагогічному експерименті результатів (їх кількісний та якісний аналіз) та статистично значуще збільшення розробленого показника ефективності підготовки з використанням розробленої методики, який ураховує зміни, що характеризують якість підготовки майбутнього вчителя інформатики (рівні готовності, їхні апостеріорні ймовірності, час навчання, нормативний час) дозволяє зробити висновок про доцільність розробленої й апробованої на практиці методики підготовки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „вчитель – комп’ютер – учень”.

Дисертаційне дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми, що розглядається. До перспективних напрямків досліджень відносимо: формування готовності майбутнього вчителя інформатики до проектування та реалізації здоров’язберігаючих технологій в системі „учень – комп’ютер”; підготовка вчителів у системі післядипломної педагогічної освіти до організації навчального діалогу засобами інформаційних технологій з урахуванням індивідуальних особливостей учнів.

Публікації автора:

1. Давыскиба О. В. Исследование диалога учитель – ученик / А. С. Меняйленко, О. В. Давыскиба // Вісн. Луган. держ. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2000. – № 2 (22). – С. 182 – 186.

2. Давискіба О. В. Психолого-педагогічний аспект організації навчального діалогу в системі „педагог – комп’ютер – студент” / О. В. Давискіба // Директор шк., ліцею, гімназії. – 2005. – № 4. – С. 58 – 61.

3. Давискіба О. В. Проблема підготовки майбутніх учителів інформатики до організації навчального діалогу в інформаційних технологіях навчання / О. В. Давискіба // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2005. – № 11 (91). – С. 48 – 54.

4. Давискіба О. В. Теоретичні засади педагогічної взаємодії в інформаційних технологіях навчання при підготовці майбутніх вчителів інформатики / О. В. Давискіба // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2006. – № 21 (116). – С. 92 – 99.

5. Давискіба О. В. Підготовка майбутнього вчителя інформатики до організації навчального діалогу в системі „педагог – комп’ютер – учитель”: стан проблеми / О. В. Давискіба // Проблеми інженерно-педагогічної освіти : зб. наук. пр. – Х. : Укр. інженерно-педагогічна академія (УІПА), 2006. – Вип. 13. – С. 48 – 56.

6. Давискіба О. В. Розробка програмно-методичного комплексу з підготовки вчителів інформатики до організації навчального діалогу в системі „педагог – комп’ютер – учитель” / О. В. Давискіба // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2007. – №21 (137). – С. 94 – 102.

7. Давискіба О. В. Розробка методів та дослідження функціонального стану вчителів інформатики та учнів у режимі навчального діалогу / О. С. Меняйленко, О. В. Давискіба // Духовність особистості: методологія, теорія і практика : зб. наук. пр. / гол. ред. Г. П. Шевченко. – Луганськ :
Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2008. – Вип. 4 (23). – С. 169 – 186.

8. Давискіба О. В. Дослідження функціонального стану учнів як об’єктів управління методами багаторівневого голосового поліграфного обстеження / О. С. Меняйленко, Г. В. Монастирна, Л. М. Кутепова, О. В. Давискіба // Праці Луганського відділення Міжнародної Академії інформатизації : наук. журн. – 2008. – № 1(16) – С. 81 – 85.

9. Давискіба О. В. Методи функціональної діагностики в умовах інформаційних технологій навчання / О. С. Меняйленко, Г. В. Монастирна, Л. М. Кутепова, О. В. Давискіба // Інформаційно-телекомунікаційні технології в сучасній освіті: досвід, проблеми, перспективи : зб. наук. пр. – Л. : ЛДУ БЖД, 2006. – С. 363 – 368.

10. Давыскиба О. В. Разработка и исследование алгоритмов организации диалога в компьютерных обучающих системах / О. В. Давыскиба // Наука на рубеже столетий : материалы науч. конф. – Луганск : Изд-во ЛГПУ, 2000. – С. 85 – 88.

11. Давискіба О. В. Організація управління діалогом при комп’ютерному навчанні / О. В. Давискіба // Організаційні та діагностичні методи активізації творчої діяльності у вищих навчальних закладах освіти : матеріали Всеукр. наук.-метод. конф. 25 – 26 жовт. 2002 р. / відпов. ред. Михайловський А. Г. – Алчевськ, 2002. – С. 105 – 108.

12. Давискіба О. В. Особливості побудови організації діалогу у систе-мі „комп’ютер – учень” / О. В. Давискіба // Информационные технологии в учебном процессе : 4-й науч.-метод. семинар (25 – 28 июня 2003 г.) : сб. тр. / под ред. Жалдака М. И., Захарченка И. Г., Макаровой И. О., Малоряна В. Л. – Одесса, 2003. – С. 59 – 61.

13. Давискіба О. В. Діалог „учитель – комп’ютер – учень” як засіб індивідуалізації процесу навчання у автоматизованих навчаючих системах / О. В. Давискіба // Наука і освіта 2004 : матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конф. (10 – 25 лютого 2004 р.). – Т. 42. Сучасні методи викладання. – Д. : Наука і освіта, 2004. – С. 38 – 40.

14. Давискіба О. В. Поняття педагогічної взаємодії при підготовці майбутнього вчителя до організації навчального діалогу в інформаційних технологіях навчання / О. В. Давискіба // Динаміка наукових досліджень – '2005 : матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. (20 – 30 червня 2005 р.). – Т. 33. Проблеми підготовки фахівців. – Д. : Наука і освіта, 2005. – С. 46 – 48.

15. Давискіба О. В. Аналіз методів експертних оцінок в педагогічних дослідженнях / О. В. Давискіба // Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (21 – 23 листоп. 2005 р.). – Луганськ, 2005. – С. 48 – 51.

16. Давискіба О. В. Експертні оцінки вербальних та графічних об’єктів як складових навчального діалогу в автоматизованих системах навчання / О. В. Давискіба // Системний аналіз та інформаційні технології : матеріали VIII Міжнар. наук.-теор. конф. (13 – 16 верес. 2006 р.). – К. : НТУУ „КПІ”, 2006. – С. 166 – 168.

17. Давискіба О. В. Інформаційні технології як засіб організації навчального діалогу при підготовці майбутніх вчителів інформатики / О. В. Давискіба // Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (14 – 16 листоп. 2006 р.). – Т. 1. – Луганськ, 2006. – С. 113 – 115.

18. Давискіба О. В. Розробка критерію оцінювання рівня готовності вчителів до організації навчального діалогу / О. В. Давискіба // Інтелектуальні системи прийняття рішень та прикладні аспекти інформаційних технологій : матеріали наук.-практ. конф. (14 – 18 травня 2007 р.). – Т. 2. – Херсон : ПП Вишемирський В.С., 2007. – С. 140 – 141.

19. Давискіба О. В. Педагогічні умови підготовки майбутніх вчителів інформатики в системі „педагог – комп’ютер – учитель” / О. В. Давискіба // Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі : матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (14 – 16 листоп. 2007 р.). – Т. 1. – Луганськ, 2007. – С. 93 – 99.

20. Давискіба О. В. Оцінка ефективності підготовки майбутніх вчителів інформатики до організації навчального діалогу з використанням інформаційних технологій / О. В. Давискіба // Сучасний український університет: теорія і практика впровадження інноваційних технологій : матеріали VII Міжнар. наук.-метод. конф. (22 – 24 квітня 2008 р.). – Ч. 2. – Суми : Вид-во СумДУ, 2008. – С. 121 – 122.

21. Давискіба О. В. Модель експертних оцінок елементів навчального діалогу на основі методів нечислової статистики / О. С. Меняйленко, О. В. Давискіба // Математичне та імітаційне моделювання систем. МОДС ’2008 : матеріали ІІ наук.-практ. конф. з міжнар. участю (23 – 27 черв. 2008 р.). – К., 2008. – С. 255 – 259.

22. Давискіба О. В. Розробка та дослідження алгоритмів організації діалогу в умовах дистанційного навчання / О. В. Давискіба // Дистанційне навчання – основа нової освітньої парадигми : тези Міжнар. наук.-метод. конф. (8 – 9 жовт. 2002 р.). – Д. : ДНУ, 2002. – С. 32 – 33.