Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Іваха Тетяна Сергіївна. Підготовка студентів до організації позакласної роботи з хімії: дисертація канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут вищої освіти АПН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Іваха Т.С. "Підготовка студентів до організації позакласної роботи з хімії". - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогіч- них наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. - Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова.

У дисертації розкриваються теоретичні та методичні аспекти проблеми готовності студентів вищих педагогічних навчальних закладів до організації позакласної роботи з хімії. Визначено її сутність, критерії оцінювання та рівні сформованості готовності вчителів хімії до поза-класної роботи. Розроблено модель підготовки майбутніх учителів до зазначеної діяльності, яка складається з технологічного, теоретичного, практичного та контролюючого блоків, спрямованих на забезпечення теоре- тичної та практичної підготовки студентів до організації позакласної роботи учнів з хімії у процесі вивчення психолого-педагогічних, методич-них, фахових дисциплін, курсу “Позакласна робота з хімії” та удосконален- ня знань та вмінь майбутніх учителів під час педагогічної практики. Обгрунтовано та експериментально перевірено дидактичні можливості підготовки випускників педагогічних університетів до організації діяльнос- ті учнів з хімії в позаурочний час шляхом введення до варіативної частини підготовки майбутніх учителів курсу "Позакласна робота з хімії". Про-ведення формуючого експерименту підтвердило ефективність розробленої моделі підготовки студентів до організації пізнавальної позакласної діяльності школярів з навчального предмета.

Результати дослідно-експериментального навчання впроваджені у підготовку майбутніх учителів хімії у вищих педагогічних навчаль- них закладах України, методичні рекомендації, розроблені за матеріала- ми дослідження, використовуються у курсовій перепідготовці вчителів хімії та цілком готові до масового впровадження у педагогічних універ-ситетах, що здійснюють підготовку вчителів хімії, та в інститутах післядипломної педагогічної освіти.

1. Перебудова середньої та вищої освіти в Україні потребує удосконалення підготовки майбутніх учителів хімії до організації ними позакласної роботи школярів, роль якої суттєво зросла в умовах гума-нізації навчально-виховного процесу школи.

2. Успішному проведенню пізнавальної діяльності учнів з предмета у позакласний час передує формування у студентів вищих навчальних педагогічних закладів готовності до цього виду учительської діяльності.

Готовність студентів до організації позакласної роботи з хімії є інтегрованою особистісною характеристикою, що зумовлюється пози-тивною мотивацією до проведення пізнавальної роботи з учнями у по-закласний час, яка підкріплена знаннями з методики організації поза-класної діяльності школярів та практичними уміннями її здійснювати. Структурно ця особистісна характеристика складається з мотиваційного, змістового та процесуального компонентів.

3. Доведено, що критеріями визначення рівнів сформованості у майбутніх учителів готовності до організації зазначеної діяльності школярів можуть бути ставлення студентів до позакласної роботи з хімії, знання студентів з питань позакласної роботи, уміння студентів органі-зовувати позакласну роботу з хімії у школі. Зазначені критерії дозволяють виявляти сформованість готовності майбутніх учителів до організації позакласної діяльності учнів на елементарному, репродуктивному, продуктив-ному та творчому рівнях.

4. Стан практичної підготовки студентів до досліджуваної діяль- ності за результатами констатуючого експерименту показав, що лише мотиваційний компонент готовності у майбутніх учителів до органі- зації позакласної роботи з хімії досяг репродуктивного рівня сфор-мованості, а змістовий та процесуальний перебувають на елементар- ному рівні, що не відповідає належній підготовці студентів до орга- нізації пізнавальної діяльності учнів у позакласний час.

5. Реалізація ефективної підготовки майбутніх учителів до проведення ними позакласної роботи з хімії відбувається згідно розробленої моделі у процесі засвоєння знань психолого-педагогічних, методичних, фахових дисциплін та методики навчання хімії з наступним їх узагальненням та поглибленням у курсі „Позакласна робота з хімії”, а також удоскона-лення у процесі педагогічних практик, що забезпечує поетапне формуван-ня у майбутніх учителів готовності до організації позакласної роботи школярів.

6. Експериментальна перевірка підтвердила, що підготовка майбутніх учителів до організації позакласної роботи з хімії за розробленою та теоретично обгрунтованою в дисертації моделлю формування у сту-дентів готовності до зазначеної діяльності збагачує їх знання з питань наукової організації позакласної роботи школярів, сприяє виробленню в них практичних умінь її здійснювати, посилює інтерес до позаклас- ного спілкування з учнями.

За період формуючого експерименту зменшився відсоток студен- тів, сформованість готовності яких знаходилась на елементарному рівні, і, відповідно, збільшився їх відсоток з творчим рівнем сформованості досліджува-ного феномена. Зокрема, кількість студентів з творчим рівнем готовності до організації позакласної роботи з хімії за час проведення формуючого експерименту зросла на 19,5%, продуктивним - на 30,2%, тоді як кількість студентів з репродуктивним рівнем готовності зменшилась на 13,2%, а з елементарним - на 36,6%.

7. Зміни, що відбулись під впливом формуючого експерименту, вказують на ефективність розробленої моделі підготовки майбутніх учите-лів хімії до організації пізнавальної позакласної діяльності учнів з предмета та методики формування у студентів готовності до її здійснен-ня, на доцільність викладання на природничих факультетах педагогічних університетів, що здійснюють підготовку вчителів хімії, курсу "Позаклас-на робота з хімії", а також на перспективність використання основних результатів дисертаційного дослідження в інститутах післядипломної педагогічної освіти.

8. Розроблені методичні рекомендації для студентів з питань організації у школі позакласної роботи учнів з хімії, створене та апробоване навчально-методичне забезпечення сприяють успішному форму-ванню у студентів готовності до організації позакласної роботи з хі- мії і підвищують якість професійно-педагогічної підготовки вчителя у вищих навчальних педагогічних закладах.

Дослідження не вичерпує всіх питань підготовки майбутніх учите- лів до проведення позакласної роботи з хімії у школі, серед яких важливими, на наш погляд, є питання оптимального поєднання орга-нізаційних форм підготовки студентів до організації позакласної ро- боти у школі та удосконалення її методичного забезпечення, ціле-спрямованого формування готовності учителів до здійснення пізнаваль- ної позакласної діяльності школярів в системі післядипломної педаго-гічної освіти.

Публікації автора:

1. Іваха Т.С. Дидактичні можливості позакласної роботи у навчанні школярів хімії /Збірник наукових праць НПУ імені М.П.Драгоманова "Наука і сучасність" - К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 1998, Ч. 3. - С. 48 - 53.

2. Іваха Т.С. Вдосконалення підготовки майбутніх учителів до проведення позакласної роботи з хімії в школі /Збірник наукових праць, присвячений 25-річчю природничо-географічного факультету НПУ імені М.П. Драгоманова. - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 1999. - С. 208 - 210.

3. Іваха Т.С. Піднесення ролі позакласної роботи як умова удоско-налення навчання та виховання школярів /Матеріали Всеукраїнської конфе- ренції "Актуальні проблеми вивчення природничо-математичних дисцип-лін у загальноосвітніх навчальних закладах України", - К.: Київський університет імені Т.Г. Шевченка, 1999. - С. 97.

4. Іваха Т.С. Дослідження проблеми формування у студентів готовності до позакласної роботи з хімії /Збірник наукових праць НПУ імені М.П. Драгоманова, - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2000. - С. 111 - 114.

5. Іваха Т.С. Позакласна робота з хімії (програма спецкурсу). - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2000. - 13 с.

6. Іваха Т.С. Хімічні гуртки у школі (тематика та зміст занять). - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2001. - 40 с.

7. Іваха Т.С. Шляхи підвищення ефективності підготовки студентів до учительської професії /Збірник наукових праць Полтавського педаго-гічного університету імені В.Г. Короленка, Полтава, 2001. - С. 124 - 126.

8. Іваха Т.С. Гурткові заняття з хімії у 8-му класі //Біологія і хімія в школі. - 2001. - №. 2. - С. 28 - 30.

9. Іваха Т.С. Гурткові заняття з хімії у 8-му класі //Біологія і хімії в школі. - 2001. - № 3. - С. 31 - 34.

10.Іваха Т.С. Формування у студентів педагогічних університетів

професійних умінь здійснювати позакласну роботу з учнями /Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного універси-тету імені М.П. Драгоманова, (Укл. П.В.Дмитренко, О.Л.Макаренко). - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2001. - Випуск 40. - С. 227 - 229.

11.Іваха Т.С. Спецкурс "Позакласна робота з хімії" як інтегруючий чинник у підготовці студентів до професійної діяльності /"Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики": Збірник наукових праць /Ред. кол. Гузій Н.В. (відп. ред.) та інші. - К.: НПУ імені М.П. Драго-манова, 2001. - Вип.5. - С. 206 - 211.

12.Іваха Т.С. Особистісно-орієнтована підготовка студентів до органі-зації позакласної роботи з хімії /Сучасна хімія і вища школа: Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції /КОЛ. АВТ. - Полтава: 2002. - С. 137 - 140.

13.Іваха Т.С. Повніше використовувати навчально-виховний по-тенціал позакласної роботи з хімії /Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Шляхи розвитку шкільної хімічної освіти", - Л.: Львівський національний університет імені Івана Франка, - 2002. - С. 16 - 17.

14.Іваха Т.С. Формування у студентів готовності до організації поза-класної роботи як актуальна проблема середньої та вищої школи //Вища освіта України. - № 2 (8). – 2003. – С. 99 – 102.