Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Жосан Олександр Едуардович. Підготовка вчителів до апробації шкільної навчальної літератури в системі післядипломної освіти : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

ЖосанО.Е. Підготовка вчителів до апробації шкільної навчальної літератури в системі післядипломної освіти – рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук. Спеціальність: 13.00.04 Теорія і методика професійної освіти. Університет менеджменту освіти АПН України, м. Київ, 2008 рік.

У дослідженні здійснено історико-логічний аналіз поглядів на проблему якості шкільної навчальної літератури, системний аналіз стану теорії та практики підготовки вчителів до проведення апробації шкільної навчальної літератури; теоретично обґрунтовано необхідність спеціальної підготовки вчителів до цього виду діяльності. Розроблено, науково обґрунтовано та експериментально перевірено модель підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури. Створено навчально-методичне забезпечення відповідної підготовки вчителів у системі післядипломної освіти.

Результати дослідження можуть бути використані у системі роботи закладів післядипломної педагогічної освіти: обласних інститутів, районних (міських) методичних кабінетів (центрів) та безпосередньо у процесі організаційно-методичного супроводу апробації шкільної навчальної літератури у загальноосвітньому навчальному закладі.

Ключові слова: якість освiти, підручникотворення, експертиза якості шкільної навчальної літератури, апробація шкільної навчальної літератури, підготовка вчителів до апробації шкільної навчальної літератури.

На основі отриманих результатів дослідження, мета якого полягала у науковому обґрунтуванні й експериментальній перевірці змісту, форм, методів та умов підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури, зроблено такі загальні висновки.

1. У результаті системного аналізу наукових досліджень, науково-методичної літератури та сучасної освітньої практики: встановлено пряму залежність між запровадженням нового змісту освіти через державні стандарти та необхідністю створення якісних програм і підручників; набули подальшого розвитку теоретичні положення проблеми якості шкільної навчальної літератури; виявлено сутність апробації шкільної навчальної літератури та роль і місце вчителя загальноосвітнього навчального закладу в цьому процесі; уточнено та збагачено зміст дефініції “підготовка вчителів до апробації шкільної навчальної літератури”; визначено сутність готовності вчителів до апробації шкільної навчальної літератури як якісно-стійкого стану, що виявляється у високому рівні професійної компетентності спеціаліста, яка базується на сукупності спеціальних знань і вмінь та вмотивованому бажанні здійснювати цю діяльність; з’ясовано, що сучасний стан готовності вчителів до апробації навчальної літератури є недостатнім.

2. Визначення сутності підготовки та готовності вчителів до апробації шкільної навчальної літератури дозволило розробити: структуру готовності, яка має такі компоненти: мотиваційний (наявність сформованих мотивів та бажання брати участь в апробації), змістово-процесуальний (рівень професійної компетентності вчителя, система фахових та спеціальних знань і вмінь) та рефлексивний (уміння здійснювати самооцінювання та самоконтроль; наявність адекватної самооцінки рівня готовності вчителя); критерії оцінювання (теоретична підготовка: нормативно-правове забезпечення та теоретико-методичні засади проблем якості навчальної літератури; володіння методами і формами апробації навчальної літератури); рівні сформованості компонентів готовності (високий, достатній, середній, низький).

3. Шляхом здійснення теоретико-пошукової роботи розроблено та науково обґрунтовано модель підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури, що являє собою комплекс взаємопов’язаних елементів педагогічного процесу, які забезпечують формування у вчителів системи якостей, знань та вмінь, необхідних для успішного здійснення апробації шкільної навчальної літератури.

Вивчення результатів наукових досліджень та практичної діяльності педагогів дало змогу визначити, що для успішної підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури є необхідною реалізація умов: педагогічних (цілепокладання, відбір матеріалу, відбір адекватних методів, форм і засобів навчання); методичних (способи постановки мети й мотивації діяльності; способи формування змісту та методики його реалізації; рефлексія і корекція).

4. Під час формувального експерименту перевірено результативність розробленої моделі підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури. Аналіз його підсумків дозволяє зробити висновки про достатній і високий рівень готовності до цього виду діяльності вчителів, які пройшли відповідну підготовку. З’ясовано, що питома вага вчителів з високим рівнем збільшилася на 30,6%, з достатнім – на 47,6%; а з середнім і низьким рівнем зменшилася (відповідно: –6,6% та –71,6%). Крім того, вчителі експериментальної групи суттєво випереджають учителів контрольної групи за усіма показниками: низького рівня у них немає, а в контрольній групі є (32,7%); на середньому – їх менше, ніж у контрольній групі на 33%, а на достатньому й високому рівнях їх більше (відповідно на 33,2% та 32,7%).

5. Для впровадження моделі підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури створено програмно-методичне забезпечення навчального процесу: розроблено Комплексну програму підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури в системі післядипломної педагогічної освіти на рівні обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та на рівні районної (міської) методичної служби; дидактичні й методичні матеріали для викладачів і методистів, що беруть участь у навчальному процесі; методичні рекомендації щодо організації самостійної роботи слухачів під час підготовки до апробації шкільної навчальної літератури; розроблено та затверджено в установленому порядку Положення про опорний загальноосвітній навчальний заклад з апробації шкільної навчальної літератури.

Результати дослідження дозволяють зробити висновок про вчасність виконання роботи, її актуальність, а також про ефективність обраних методик. Впровадження в процес підвищення кваліфікації педагогічних працівників системи післядипломної освіти зазначеної вище моделі спеціальної підготовки вчителів значно піднесло рівень відповідної готовності вчителів і сприяло удосконаленню процесу проведення апробації навчальної літератури та поліпшенню якості її експертної оцінки. Таким чином, можна констатувати, що гіпотезу дослідження було підтверджено, а протиріччя, які потребували розв'язання, були логічно вичерпані в конструктивному контексті опису його ходу і результатів.

Модель підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури або її окремі елементи, педагогічні та методичні умови підготовки можуть бути використані у системі роботи закладів післядипломної педагогічної освіти: обласних інститутів, районних (міських) методичних кабінетів (центрів) та безпосередньо у процесі організаційно-методичного забезпечення апробації шкільної навчальної літератури у загальноосвітньому навчальному закладі.

Проведене дослідження не вичерпує усіх можливих аспектів вивчення означеної проблеми та відкриває перспективи для організації досліджень за напрямками: дидактичні умови апробації шкільної навчальної літератури; опорний загальноосвітній навчальний заклад у системі апробації шкільної навчальної літератури; методичний супровід підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури у загальноосвітньому навчальному закладі.

Публікації автора:

1. Жосан О.Е. Концептуальні засади науково-методичного забезпечення апробації навчальних програм та підручників для профільного навчання / О.Е. Жосан // Вісник післядипломної освіти : [зб.наук.праць / ред. кол.: В.В. Олійник (гол. ред.) та ін.]. – К. : Міленіум, 2006. – Вип. 4. – С. 59–69.

2. Жосан О.Е. Шляхи і форми підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури / О.Е. Жосан // Педагогічна освіта: теорія і практика. Педагогіка. Психологія : [зб.наук.праць / ред. кол.: І.Д. Бех, В.О. Огнев’юк, О.Л. Кононко та ін.]. – К. : Університет, 2007. – № 8. – С. 43–52.

3. Жосан О.Е. Удосконалення технології проведення апробації шкільних підручників / О.Е. Жосан // Вісник післядипломної освіти : [зб.наук.праць / ред. кол.: В.В. Олійник (гол. ред.) та ін.]. – К. : ЛОГОС, 2007. – Вип. 5. – С. 50–64.

4. Жосан О.Е. Стан готовності вчителя до апробації навчальної літератури / О.Е. Жосан // Вісник післядипломної освіти : [зб.наук.праць / ред. кол.: В.В. Олійник (гол. ред.) та ін.]. – К. : Геопринт, 2007. – Вип. 7. – С. 51–65.

5. Жосан О.Е. Підготовка вчителів до апробації шкільної навчальної літератури в умовах закладу післядипломної освіти / О.Е. Жосан // Наукові записки. Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград : РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2008. – Вип. 75. – С. 37–41.

6. Жосан О.Е. Педагогічні та методичні умови підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури / О.Е. Жосан // Наукові записки. Серія: Пед. науки. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2008. – Вип. 76. – С. 182–193.

7. Жосан О.Е. “Етика: духовні засади”: про апробацію програми в школі / О.Е. Жосан // Благовіст. – 2006. – № 4. – С. 8–10.

8. Жосан О.Е. Деякі аспекти розробки концепції апробації навчальних програм та підручників для профільного навчання / О.Е. Жосан // Педагогічний вісник. – 2007. – № 1. – С. 21–24.

9. Жосан О.Е. Шляхи і форми підготовки вчителів до апробації шкільної навчальної літератури / О.Е. Жосан // Педагогічний вісник. – 2007. – № 4. – С. 59–64.

10. Жосан О.Е. Удосконалення технології проведення апробації шкільних підручників / О.Е. Жосан // Розвиток післядипломної педагогічної освіти України в умовах інтеграції : матер. щорічн. звітн. Всеукр. наук.-практич. конф., присвяч. 15-річчю АПН України, 11-12 квіт. 2007 р. – Донецьк : Донецький обл. ІППО, 2007. – С. 233–241.

11. Жосан О.Е. Дослідження готовності вчителів до апробації навчальної літератури / О.Е. Жосан // Педагогічна думка. – 2008. – № 1–2. – С. 23–31.