Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Маргітич Катерина Євгенівна. Підготовка вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних загальноосвітніх навчальних закладах Закарпаття : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Маргітич К. Є. Підготовка вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних загальноосвітніх навчальних закладах Закарпаття. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти / Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова. – Київ, 2009.

Дисертація містить результати дослідження теоретико-методичних засад підготовки вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних ЗНЗ Закарпаття.

Визначено загальну структуру і зміст готовності вчителя до формування національної свідомості молодших школярів. Розроблено методику визначення рівнів готовності вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів.

Науково обґрунтовано, що у вищих навчальних закладах на ефективність підготовки вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів ЗНЗ Закарпаття впливають організація системи навчання та національного виховання, основними чинниками якої є вивчення української мови як сполучної ланки суспільства та важливого чинника духовності і консолідації нації; ознайомлення з культурними набутками, які сприяли прогресивному розвитку нації в усіх сферах її функціонування; створення студентам сприятливих умов для трансформації теоретичних знань і практичних умінь з формування національної свідомості молодших школярів у реальний навчально-виховний процес угорськомовних ЗНЗ Закарпаття.

Педагогічний експеримент підтвердив ефективність запропонованих критеріїв і показників діагностики досліджуваного виду готовності та структурно-функціональної моделі підготовки вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних ЗНЗ Закарпаття.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми підготовки вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних загальноосвітніх навчальних закладах Закарпаття, яке полягає у розкритті педагогічних чинників та педагогічних умов цього процесу, визначенні критеріїв та рівнів сформованості готовності вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів, виявленні та розкритті шляхів підвищення його ефективності через вдосконалення процесу навчання та виховання за розробленою у досліджені моделлю.

Встановлено, що процес цілеспрямованого формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних ЗНЗ є системним педагогічним впливом на свідомість і підсвідомість суб’єктів виховання, оскільки поява зародків національної свідомості пов’язана з утвердженням спочатку на психологічному рівні, а згодом і з усвідомленням індивідом свого “Я” як невід’ємної складової української спільноти (“ми”).

Процес підготовки майбутніх учителів початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів вимагає урахування певних функцій, які ми визначили як: соціокультурна, ціннісно-орієнтаційна, проективно-конструктивна, пізнавальна, комунікативно-організаційна, рефлексивна та оцінно-корекційна.

Обґрунтовані специфічні принципи підготовки вчителя до формування національної свідомості учнів початкової школи, які розвивають загальнопедагогічні принципи, а саме: гуманізації, природовідповідності та культуровідповідності, органічного поєднання загальнолюдського, національного та етнолокального, гармонізації суспільного і родинного впливів, мультикультурності, наскрізності та поетапності, комплексності, варіабельності змісту та педтехнологій. Розроблена в дослідженні структурно-функціональна модель підготовки вчителя до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних ЗНЗ розкрила взаємозв’язки мотиваційного, цільового, змістового, діяльнісно-процесуального, результативно-рефлексивного компонентів у цілісній структурі підготовки вчителя до формування національної свідомості молодших школярів угорськомовних ЗНЗ, дозволила обґрунтувати критерії та показники сформованості готовності до формування національної свідомості молодших школярів.

Комплексність запропонованої експериментальної моделі підготовки вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів забезпечує формування у студентів вміння мислити українською мовою, сприяє переосмисленню ментальності, вивченню культури українського народу, розвиває соціальну, мовну, економічну, полікультурну, інформаційну, освітню компетенції.

У процесі формувального експерименту доведено, що для одержання позитивних результатів підготовки студентів до формування національної свідомості молодших школярів за розробленою моделлю необхідно:

– в організації навчально-виховного процесу враховувати регіональні особливості життя угорськомовної общини, її ментальність, соціальну спрямованість, характерологічні риси;

– використовувати розвивальні методики навчання мови;

– поетапно запроваджувати інноваційні технології вивчення мови із реалізацією діалогізації змісту навчання та формуванням навичок рефлексії, самооцінки, самоусвідомлення своїх навчальних можливостей і побудови плану самовдосконалення;

– ознайомлювати студентів з організацією позакласної та позашкільної роботи, яка передбачає формування національної свідомості угорськомовних молодших школярів.

У формувальному експерименті значно вищі результати підготовки майбутніх учителів початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів були досягнуті в експериментальних групах. Ми це пояснюємо комплексним впливом таких чинників: спрямованості підготовки на вирішення конкретних завдань навчання досліджуваної вікової групи школярів, вивчення державної мови, читання та обговорення української літератури, вивчення історії України, Закарпаття в тому числі, ознайомлення з українською культурою, народними звичаями, традиціями, врахування регіональних, етнічних особливостей соціуму; краєзнавчої роботи та організації історико-краєзнавчої роботи.

Позитивними виявились результати залучення студентів до конкретних видів діяльності, що передбачають:

– самостійний вибір змісту діяльності та стимулюють врахування специфічних історичних, морально-етичних норм етносу, соціально-культурний досвід регіону, особливості культури інших етнічних спільнот і, зокрема, українського етносу, а також до розв’язання ситуацій–дилем, які впливають на формування особистості учня, сприяють розвитку його почуттів і створення моделей поведінки;

– застосування методів психолого-педагогічної діагностики з метою формування адекватної самооцінки і адекватного рівня домагань учнів, мотивації досягнень, рефлексивної активності;

– системного комплексного впливу на свідомість, волю і почуття вихованців через позакласну та позашкільну роботу.

Узагальнення результатів експериментальної роботи дозволяє визначити систему умов ефективності і підготовки майбутнього вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів в угорсько мовних ЗНЗ Закарпаття, яка включає загальнокультурні, психолого-педагогічні, організаційно-методичні, та матеріально-технічні умови.

Результати формувального експерименту довели, що обґрунтована у досліджені структурно-функціональна модель підготовки вчителя початкової школи забезпечує у статистично значущих межах підвищення рівня готовності студентів до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних загальноосвітніх навчальних закладах Закарпаття.

Проведене дослідження не вичерпує всіх проблем підготовки вчителя до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних загальноосвітніх навчальних закладах Закарпаття. Перспективними вбачаємо подальші дослідження взаємодії загальноосвітніх навчальних закладів, вищих навчальних закладів та органів управління освіти у справі формування національної свідомості представників національно-етнічних груп.

Публікації автора:

1. Маргітич К. Дидактичні ігри у навчально-виховному процесі // Проблеми післядипломної освіти. – Ужгород : Карпати, 2001. – С. 46-48.

2. Маргітич К. Нестандартний урок // Імідж сучасного педагога. – 2002. – № 3(22). – С. 39-41.

3. Маргітич К. Психолого-педагогічні аспекти вивчення української мови в угорськомовних школах Закарпаття // Імідж сучасного педагога. – 2003. – № 4(33). – С. 42-43.

4. Маргітич К. Система роботи з розвитку зв’язного мовлення в старших класах угорськомовних шкіл Закарпаття. // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. – К., 2004. – Вип. 1(11). – С. 276-282.

5. Хижна О. П., Маргітич К. Є. Міжкультурна комунікація як важливий чинник професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи (на прикладі Закарпаття // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія № 5. Педагогічні науки: реалії та перспективи. – Випуск 10: збірник наукових праць / За ред. П. В. Дмитренка, Л. Л. Макаренко. – К.: Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2008. – 235 с.

6. Маргітич К. Формування національної самосвідомості угорськомовної молоді Закарпаття // Українська мова вчора, сьогодні, завтра в Україні і світі. – К., 2005. – Т. 9. – С. 415-418.

7. Маргітич К. Особливості сучасного звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти в угорськомовних школах Закарпаття // Молодь, освіта, наука, культура і національна свідомість. – К. : Європейський університет 2005. – С. 105-109.

8. Маргітич К. Дидактичні ігри на уроках української мови в угорськомовних школах. – Ужгород : Карпати, 2006. – 20 с.

9. Маргітич К. Урок української мови в початкових класах угорськомовних шкіл. – Ужгород : Карпати, 2006. – 46 с.

10. Маргітич К. Методичні рекомендації по розвитку зв’язного мовлення для шкіл з угорською мовою навчання. – Ужгород, 2006. – 34 c.

11. Маргітич К. Урок української мови в початкових класах угорськомовних шкіл. – Ужгород : Карпати, 2005. – 48 c.

12. Маргітич К. Є., Химинець О. В. Формування національної свідомості угорськомовної молоді Закарпаття. – Ужгород, 2006. – 86 с.

13. Маргітич К. Є. Особливості підготовки вчителя початкової школи до формування національної свідомості молодших школярів в угорськомовних ЗНЗ Закарпаття. Науковий часопис. Серія № 5. Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Педагогічні науки: реалії та перспективи. – Випуск 11 . Збірник наукових праць / За ред. П. В. Дмитренка, В. Д. Сиротюка. – К. : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2008. – 349 с.

14. Українська мова для 2-го класу. Підручник для угорськомовних шкіл Закарпаття. – Ужгород, 2008р. – 146 с.