Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Бодненко Дмитро Миколайович. Підготовка викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Бодненко Д.М. „Підготовка викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання”.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Державний вищий навчальний заклад “Університет менеджменту освіти” АПН України, Київ, 2008.

Дисертаційна робота є теоретико-експериментальним дослідженням проблеми підготовки викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання.

В дисертаційному дослідженні на основі досвіду використання дистанційного навчання в світі окреслено перспективи його розвитку в Україні.

У дисертації уперше розроблено організаційно-методичну модель підготовки викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання, яка передбачає комплексну підготовку викладачів за п’ятьма функціональними напрямками (організаційний, навчально-методичний, інформаційно-комунікаційний, нормативно-правовий та психолого-педагогічний); удосконалено систему підготовки викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання за рахунок чіткої структуризації напрямів та змісту підготовки.

У дисертації досліджено проблему підготовки викладачів вищих навчальних закладів до здійснення дистанційного навчання, визначено та теоретично потрактовано пріоритетні напрями, розроблено та експериментально показано ефективність організаційно-методичної моделі підготовки викладачів дистанційного навчання у ВНЗ.

За отриманими під час дослідження результатами окреслимо основні теоретичні та практичні здобутки автора в контексті проблеми дисертаційного дослідження:

1. Аналіз літературних джерел, присвячених проблемам розвитку дидактики і практики дистанційного навчання, свідчить про активне використання дистанційної форми навчання у вищих навчальних закладах усього світу, попри певні соціально-економічні та психологічні перешкоди, особливо в країнах, що розвиваються. Новітні інформаційно-комунікаційні технології є підґрунтям для становлення і розвитку системи дистанційного навчання. На підставі аналізу головних тенденцій розвитку дистанційного навчання у вітчизняних та зарубіжних системах освіти та впровадження його складових у вищих навчальних закладах зроблено систематизацію характеристик, які висвітлюють технології дистанційного навчання з використанням засобів навчання, організаційних форм навчання, засобів взаємодії учасників навчального процесу, а також окреслено принципи й організаційні моделі, що використовуються в дистанційному навчанні.

В Україні зафіксовано стійку тенденцію до інтенсифікації запровадження дистанційного навчання в освітній процес ВНЗ. Дидактику дистанційного навчання в Україні можна уявити собі як сукупність ідей, поглядів, уявлень, авторських шляхів, що спрямовані на тлумачення навчального процесу в системі дистанційного навчання. Кожний навчальний заклад обирає свій шлях до реалізації ДН, однак спостерігається певна низка чинників, що практично уніфікують моделі запровадження технологій дистанційного навчання в діяльність ВНЗ України. Дистанційне навчання має значний потенціал для нашої країни, при цьому існують додаткові переваги, коли навчальні заклади та регіони об’єднують свої зусилля в сфері освітньої діяльності. Позитивним фактором є використання міжнародної співпраці, особливо коли існує близькість і спорідненість регіонів і менталітету населення.

2. Підготовка викладача до здійснення дистанційного навчання один із вирішальних факторів, що впливає на успішне запровадження технологій ДН у вищий навчальний заклад. Аналіз джерел свідчить, що в науковій літературі представлено численну кількість відомостей, які стосуються проблеми підготовки тьютора (викладача) дистанційного навчання, проте теоретична база відзначається несистематизованістю. Теоретичний аналіз друкованих видань, електронних ресурсів мережі Інтернет, досвід організації ДН у ВНЗ країни дає підстави стверджувати, що існують епізодичні, загальноописові праці, спрямовані на вирішення технічних питань, окреслення принципів організації навчального процесу, формування курсу в різних освітніх системах. Однак практично відсутні роботи присвячені питанням комплексної підготовки викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання, немає чіткої моделі підготовки викладачів-тьюторів, яка б охоплювала психолого-педагогічну підготовку в поєднанні з інформаційно-комунікаційною підготовкою та здобуттям методичних компетенцій.

3. Унаслідок наукового пошуку у дисертації запропоновано організаційно-методичну модель підготовки викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання. Модель передбачає діагностику, атестацію, рефлексію та комплексну підготовку викладачів за п’ятьма функціональними напрямами: організаційний, навчально-методичний, інформаційно-комунікаційний, нормативно-правовий та психолого-педагогічний.

Для забезпечення системної, цілеспрямованої, комплексної та ефективної підготовки викладача ВНЗ до здійснення дистанційного навчання необхідно поєднати:

- організаційний напрям підготовленості викладача – формує вміння здійснювати організацію своєї діяльності в галузі дистанційного навчання;

- навчально-методичний напрям підготовленості – сприяє підготовці до створення дистанційного курсу з обраної дисципліни та здійснення навчального процесу з використання технологій дистанційного навчання;

- інформаційно-комунікаційний напрям – формує вміння використовувати технології ДН при викладанні дисципліни студентам денної, заочної та екстернатної форм навчання (вміння створювати інформаційні ресурси в електронному віртуальному середовищі, спілкуватись за допомогою мережі Інтернет);

- нормативно-правовий напрям – формує знання та вміння використовувати у своїй діяльності нормативно-регулюючі документи системи дистанційного навчання всіх рівнів затвердження;

- психолого-педагогічний напрям – сприяє формуванню психолого-педагогічних умінь викладачів вищої школи, зумовлених специфікою дистанційного навчання.

4. Результати дослідження підтверджують доцільність визначених в моделі напрямів підготовки (організаційний, навчально-методичний, інформаційно-комунікаційний, нормативно-правовий та психолого-педагогічний) та ефективність проведення зазначеної підготовки за обраними напрямами.

У роботі запропоновано критерії, згідно з якими формуються знання, уміння і навички підготовки викладача за кожним напрямом, та обґрунтовано доцільність використання запропонованої моделі підготовки викладачів вищих навчальних закладів до здійснення дистанційного навчання. Порівняння результатів вхідного та підсумкового контролю компетенцій дають підстави зробити висновок, що за рахунок застосування організаційно-методичної моделі підготовки викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання відбулися наступні зміни: рівень сформованості високих компетентостей зріс від 0 % (0 осіб) до 12 % (64 слухачів), рівень низьких компетентностей зменшився від 98 % (511 осіб) до 6 % (31 слухача).

Аналіз статистичних даних засвідчує, що запропонована нами модель підготовки викладачів вищих навчальних закладів до здійснення дистанційного навчання є ефективною і достатньою мірою охоплює аспекти, необхідні для підготовки викладача як тьютора в системі ДН.

5. У межах дослідно-експериментальної роботи впровадження дистанційного навчання у вищому навчальному закладу було розроблено нормативно-методичну базу, методичні рекомендації, методичні посібники з теми дослідження, які було використано в едукаційному процесі експериментальних навчальних закладів. На основі досвіду провідних вищих навчальних закладів України та аналізу емпіричних надбань відомих фахівців країни в галузі дистанційного навчання було сформовано узагальнену структуру дистанційного курсу та окреслено педагогічні вимоги до нього. Створено навчально-методичний посібник для викладачів та практичний посібник для слухачів дистанційних курсів у специфічному середовищі дистанційного навчання „Освітньо-науковий портал”, нормативно-інструктивні рекомендації для вищого навчального закладу з питань упровадження дистанційного навчання та інформатизації університету.

Таким чином, було підтверджено гіпотезу дослідження про те що, завдяки розробленій комплексній організаційно-методичній моделі підготовки викладачів вищого навчального закладу до здійснення дистанційного навчання, яка ґрунтується на системному, цілеспрямованому, організаційному, навчально-методичному, інформаційно-комунікаційному, нормативно-правовому та психолого-педагогічному забезпеченні підготовки майбутніх викладачів-тьюторів можна досягти: підвищення якості та успішності впровадження дистанційного навчання в освітній сфері; розширення можливостей для реалізації безперервної освіти шляхом впровадження новітніх психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій навчання; підвищення гнучкості, варіативності, конкурентоспроможності підготовки високопрофесійних фахівців із вищою освітою.

Зреалізований науковий пошук не вичерпує всіх питань окресленої проблеми та передбачає в перспективі більш детальне вивчення шляхів, методів, засобів й особливостей підготовки викладачів ВНЗ до специфічної діяльності в галузі дистанційного навчання, зокрема, у технічних ВНЗ, інститутах післядипломної освіти та закладах, що беруть актину участь у міжнародних проектах.

Публікації автора:

Підручники, навчальні та методичні посібники

  1. Бодненко Д.М. Організація дистанційного навчання за допомогою освітньо-наукового порталу. [Навчальний посібник для слухачів дистанційних курсів] / Д.М. Бодненко, Н.В. Шакун, Ю.В. Триус. – Черкаси : Редакційно-видавничий відділ ЧНУ. – 2007.–30 с. (35%; автором висвітлено специфіку роботи слухача ДН зі змістом курсу, інші розробки належать співавторам).

  2. Бодненко Д.М. Нормативно-правова база з питань впровадження дистанційного навчання та інформатизації університету. [Нормативно-інструктивні рекомендації для вищих навчальних закладів] / Д.М. Бодненко, Н.В. Шакун, Ю.В. Триус. – Черкаси : Редакційно-видавничий відділ ЧНУ. – 2007. – 46 с. (39%; автором сформовано вимоги до дистанційних курсів, функції права і обов’язки заступнка декана з інформатизації, інші розробки належать співавторам).

  3. Бодненко Д.М. Організація дистанційного навчання за допомогою освітньо-наукового порталу. Навчально-методичний посібник для викладачів дистанційних курсів / Д.М. Бодненко, Н.В. Шакун, Ю.В. Триус. – Черкаси : Редакційно-видавничий відділ ЧНУ. – 2007. – 62 с. (34%; автором сформовано вимоги до навчальних інформаційних ресурсів та їх структура, окреслено технологію створення інформа-ційних ресурсів для дистанційного навчання, інші розробки належать співавторам).

  4. Педагогічні основи дистанційного навчання : навчальна програма / [Розробники: Д. М. Бодненко, І. Т. Лещенко]. – Черкаси : Вид. від. Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, 2006. – 20 с. (50%; автором сформовано структуру на змістову частину програми, інші розробки належать співавтору).

Наукові статті у провідних фахових виданнях

  1. Бодненко Д.М. Принципи дистанційного навчання / Д.М. Бодненко // Вісник Черкаського університету: Серія “Педагогічні науки”– Черкаси : Вид-во ЧНУ, 2004. – Вип. 55. – С. 27–33.

  2. Бодненко Д.М. Психолого-педагогічні особливості спілкування в середовищі дистанційного навчання / Д.М. Бодненко // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 16. Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: збірник наукових праць / Ред. кол. О. Г. Мороз, Н. В. Гузій (відповідальні редактори.) та інші.– К. : НПУ, 2005. – Вип. 3 (13). – С. 123–126.

  3. Бодненко Д.М. Тьютор і тьюторинг в системі дистанційного навчання / Д.М. Бодненко // Вісник Черкаського університету : Серія “Педагогічні науки”. – Черкаси : Вид-во ЧНУ, 2005. – Вип. 72. – С. 152 – 156.

  4. Триус Ю.В., Пустовіт В.А., Бєсєдков В.В., Бодненко Д.М. Система дистанційного навчання освітньо-наукового порталу університету// Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова серія № 2. Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К. : НПУ імені М.П. Драгоманова. – № 3 (10). – 2005. – С. 250-266. (25%; автором окреслено систему управління дистанційним навчанням та специфіку роботи модуля „Дистанційне навчання”, інші розробки належать співавторам).

  5. Бодненко Д.М. Організаційно-педагогічні проблеми дистанційного навчання / Д.М. Бодненко // Теоретичні питання культури, освіти та виховання : Збірник наукових праць. Випуск 30 / За заг. Редакцією академіка АПН України Євтуха М.Б., укладач – О.В. Михайличенко. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2006. – С. 103–106.

  6. Бодненко Д.М. Підготовка викладачів до впровадження дистанційних технологій навчання / Д.М. Бодненко // Інформаційно-телекомунікаційні технології в сучасній освіті: досвід, проблеми, перспективи. Збірник наукових праць. – Львів: ЛДУ БЖД, 2006. – С. 519–522.

  7. Бодненко Д.М. Окремі питання створення нормативно-правової бази для впровадження дистанційного навчання у ВНЗ / Д.М. Бодненко // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Збірник наукових праць. Випуск 33 / За заг. Редакцією академіка АПН України Євтуха М.Б., укладач – О.В. Михайличенко. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2007. – С. 54–57.

Статті в інших виданнях, матеріали конференцій, тези доповідей

  1. Бодненко Д.М. Елементи дистанційного навчання у підготовці вчителя до діяльності вихователя / Д.М. Бодненко // Формування загальнолюдських цінностей засобами едукаційного процесу в закладах освіти. Матеріали Всеукраїнських педагогічних читань, присвячених 105-річю з дня народження відомого українського педагога Михайла Павловича Гусака : м. Черкаси, 22 грудня 2006 р. / Ред. кол.: Л.І. Прокопенко (гол. ред.) та ін. – Черкаси : Вид. від. ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2006. – С. 50–51.

  2. Бодненко Д.М. Моделі організації дистанційного навчання / Д.М. Бодненко // Підготовка педагогічних кадрів у вищих навчальних закладах у контексті процесів глобалізації: Матеріали всеукраїнської наук.-метод. конф. : м. Умань, 17–18 листопада 2005 р. / Ред. кол. : Н.С. Побірченко (гол.ред.) та ін. – К. : Міленіум, 2005. – С. 20–25.

  3. Бодненко Д.М. Поняття тьютор та тьюторинг у системі дистанційного навчання / Д.М. Бодненко // Розвиток особистості в полі культурному освітньому просторі. Збірка матеріалів Міжнародного конгресу – IV Слов’янські педагогічні читання 30 червня – 1 липня 2005 р.. – Черкаси: Ви-во ЧНУ ім.. Б. Хмельницького, 2005. – С. 211– 212.

  4. Бодненко Д.М., Використання освітньо-наукового порталу університету в дистанційному навчанні / Д.М. Бодненко, Ю.В. Триус, Н.В.Шакун // Інформаційні технології в освіті науці і техніці / Матеріали V Всеукраїнської конференції молодих науковців ІТОНТ-2006 : Черкаси, 3-5 травня 2006 р. – Черкаси: ЧНУ, 2006. –С.86. (33%; автором окреслено специфіку використання освітнього порталу в навчальному процесі, інші розробки належать співавторам).