Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


80. Глущенко Ярослава Іванівна. Податкове планування в системі управління підприємством: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Глущенко Я.І. Податкове планування в системі управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємством. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім.М.Туган-Барановського, Донецьк, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей процесу податкового планування в системі управління підприємством й удосконаленню його інформаційного, методичного та організаційного забезпечення. У роботі сформульовано економічні передумови податкового планування підприємств; запропоновано авторське визначення понять: «податкова ситуація», «інформаційне забезпечення податкового планування підприємств», «інформаційні потреби податкового планування»; визначено принципи податкового планування; розроблено концепцію податкового планування підприємств на підставі реалізації системно-ситуаційного підходу; запропоновано, залежно від термінів впливу розділити фактори формування податкових зобов’язань та податкового навантаження підприємств на довго-, середньо- та короткострокові; запропоновано комплекс пропозицій щодо організації податкового планування підприємств; розроблено проекти регламентів процесу податкового планування підприємств; побудовано схему інформаційних зв’язків податкового планування в системі управління підприємством; розроблено рекомендації стосовно складання планів із податкових платежів та здійснення контролю і аналізу їх виконання; запропоновано методичні підходи до оцінки ефективності податкового планування;.

У дисертації вирішено важливе науково-практичне завдання щодо дослідження податкового планування в системі управління підприємством та вдосконалення його організаційного, інформаційного та методичного забезпечення. За результатами виконаної роботи можна зробити такі висновки:

1. Економічними передумовами податкового планування підприємств є об’єктивний характер існування податків і системи оподаткування, орієнтація підприємств на збільшення прибутку, іманентно присутня людській діяльності планомірність, об’єктивна необхідність пристосовування до мінливості зовнішнього середовища, умови ринкової конкуренції.

2. Реалізація ситуаційного підходу дозволяє визначити та дослідити податкове планування підприємства як систему збору й обробки даних про ситуації, які виникають на підприємстві під впливом податкової системи, та надання необхідної інформації для прийняття управлінських рішень, адекватних до умов оподаткування і положень обліково-економічної політики підприємства. Суб’єктами процесу податкового планування є власники капіталу, менеджери вищої та середньої ланок управління, а об’єктами – податкові зобов’язання та податкове навантаження підприємства.

3. Уточнено поняття: «податкова ситуація» (тимчасовий зріз стану підприємства щодо його податкових зобов’язань і податкового навантаження); «інформаційне забезпечення податкового планування підприємств» (сукупність єдиної системи уніфікованих документів і масивів інформації, які використовуються у процесі податкового планування підприємств); «інформаційна потреба податкового планування» (обсяг інформації, потрібний керівникам різних рівнів управління про податкові ситуації для прийняття управлінських рішень).

4. Науково обґрунтовано принципи податкового планування підприємств, як базові положення, що існують об’єктивно і слугують для досягнення поставленої мети: системність, багатоваріантність, безперервність, гнучкість, оптимальність і збалансованість.

5. Аналіз діючого законодавства дозволив розділити фактори щодо формування податкових зобов’язань та податкового навантаження підприємств залежно від терміну впливу: на довго-, середньо- та короткострокові. Встановлено, що до факторів довгострокового впливу належать – вид діяльності, місце реєстрації та організаційно-правова форма бізнесу, до факторів середньо- та короткострокового – умови угод, залежно від терміну, на який вони уклались. Проведені дослідження показали, що визначені фактори зумовлюють перелік обов’язкових платежів, які сплачує підприємство у процесі фінансово-господарської діяльності.

6. З огляду на те, що об’єктивна інформація про ефективність системи управління підприємством формується в межах відділу внутрішнього аудиту, запропоновано ввести до складу цієї служби фахівця з податкового планування. Це дозволить захистити інтереси власників капіталу, забезпечивши їх об’єктивною інформацією про доцільність вкладення коштів у бізнес за діючих умов оподаткування. У роботі визначено функціональні обов’язки фахівця з податкового планування, розроблено його посадові інструкції та положення про групи податкового планування.

7. У роботі розроблено схему інформаційних зв’язків функціонального центру податкового планування з іншими підрозділами підприємства, в якій визначено відповідальних осіб, терміни надання даних, час обробки і представлення вихідної інформації суб’єктам управління підприємством, впровадження якої сприятиме поліпшенню якості, оперативності і дієвості вироблених та прийнятих управлінських рішень.

8. Автором розроблено рекомендації до складання перспективних і поточних планів із податкових платежів, де виділено наступні етапи: визначення переліку податків і зборів залежно від факторів впливу на податкові зобов’язання і податкове навантаження в довго-, середньо- та короткостроковій перспективі, розрахунок податкових зобов’язань і податкового навантаження виходячи з норм податкового законодавства та показників стратегічних і оперативних планів фінансово-господарської діяльності підприємства. Обґрунтовано, що плани із податкових платежів є сукупністю параметрів для побудови ефективної системи податкового обліку і внутрішньогосподарського бухгалтерського контролю за правильністю обчислення та своєчасністю виконання податкових зобов’язань підприємства.

9. З метою отримання інформації про хід виконання планів із податкових платежів рекомендовано здійснювати контроль та аналіз їх результатів, в ході яких визначаються відхилення фактичних податкових зобов’язань та податкового навантаження підприємства від запланованих. Для аналізу впливу чинників на зміну податкового навантаження використано метод ланцюгових підстановок. Доведено, що здійснення контролю та аналізу виконання планів з податкових платежів дозволяє не тільки отримати інформацію для оцінки досягнення поставленої рішенням мети, але і є обов'язковою умовою виникнення нового циклу управління податковими платежами та податковим навантаженням підприємства.

10. Для оцінки ефективності процесу податкового планування запропоновано використовувати показник економії витрат на оплату праці персоналу, який відповідає за розробку та прийняття управлінських рішень за умов використання інформації податкового планування та критерій випередження темпів зростання прибутку до оподаткування над темпами зростання суми податків і зборів, які сплачуються. Впровадження на підприємствах розроблених рекомендацій з податкового планування дозволило знизити витрати часу на розробку та прийняття управлінських рішень.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

1. Сухарева Л.О., Глущенко Я.І Організація податкового планування корпоративних структур // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Частина II. Збірник наукових праць. Випуск 4 (28). – Рівне, 2004. – С.239-247. Особистий внесок: розроблена організаційна модель податкового планування – 0,37 друк. арк.

2. Сухарева Л.О., Глущенко Я.І. Концептуальні засади податкового планування підприємств // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Вип.16. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. Т. 2. – С.433-439. Особистий внесок: розроблено концепцію податкового планування підприємства за умов реалізації системно-ситуаційного підходу, подано дефініцію податкового планування підприємств – 0,23 друк. арк.

3. Глущенко Я. І. Податкове навантаження і методика його розрахунку // Торгівля і ринок України: Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Вип.15. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. Т. 3. – С.27-33.

4. Глущенко Я.И., Єфименко Л.С. Моделирование предельного уровня налоговой нагрузки предприятий // Моделі управління у ринковій економіці: Збірник наукових праць. Донецький нац.ун-т. Вип.6. – Донецьк: ДонНУ, 2003.– С.140-145. Особистий внесок: розроблена модель оцінки економічної доцільності вкладання капіталу у бізнес-проект при прогнозному рівні податкового навантаження – 0,15 друк. арк.

5. Глущенко Я.И., Сайгина Т.Б. Налоговое планирование в системе управления предприятиями // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Вип. 65. – Донецьк, ДонНТУ, 2003. – C.45-49. Особистий внесок: визначено принципи податкового планування підприємств – 0,19 друк. арк.

6.Глущенко Я.И. Информационное обеспечение механизма налогового планирования предприятия // Моделирование налоговой политики предприятий. Новое в экономической кибернетике. Сб. научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2003. – С.63-71.

7. Глущенко Я.И. Способы снижения налоговой нагрузки // Финансы, учет, банки. Сб. научных трудов. Вып. 7. – Донецк: ДонНУ, Издательство «УкрНТЭК», 2002. – С.101-106.

8. Глущенко Я.И. Необходимость и сущность налогового планирования на уровне субъектов хозяйствования // Модели управления в рыночной экономике: Сб.научн.тр. Донецкий национальный университет. Вып.4. – Донецк: ДонНУ, 2000. – С.253-256.

9. Сухарева Л.А., Глущенко Я.И.Предпосылки формирования механизма налогового планирования на отечественных предприятиях // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сборник научных трудов НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2004.

– C.243-252. Особистий внесок: визначено та обґрунтовано економічні передумови податкового планування вітчизняних підприємств – 0,21 друк. арк.

Публікації за результатами участі в конференціях

10. Глущенко Я.І Методичні аспекти аналізу податкового навантаження підприємства // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: тези доповідей і виступів Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С.32-33.

11. Глущенко Я.И. Оценка влияния дифференциальных особенностей предприятия на организацию налогового планирования // Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития: Материалы VI-ой межрегиональной научно-практической конференции. – Донецк: ДонГУЭТ, 2004. – С.354-360.

12. Глущенко Я.И. Организация налогового планирования предприятий // Актуальные проблемы финансового менеджмента на предприятиях: Материалы международной научно-практической конференции молодых ученых. – Донецк: Донецкий национальный технический университет, 2003. – С.189-193.

13. Сухарева Л.А., Глущенко Я.И. Налогообложение: процессы налогового планирования предприятий, как вариант модели адаптационного поведения налогоплательщиков // Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития: Материалы III-й межрегиональной научно-практической конференции. – Донецк: ДонГУЭТ, 2003.– С.388-392. Особистий внесок: обґрунтовано небезпеку ототожнення «податкового планування» і «мінімізації податкових платежів» – 0,21 друк. арк.

14. Глущенко Я.І. Проблемні питання діючої системи оподаткування України // Нова економіка і вища освіта: матеріали міжнародного семінару, Том I. – Донецьк, 2003.– С.86-89.

Опубліковано в інших виданнях:

15. Сухарева Л.О., Глущенко Я.І Системний підхід до організації інформаційного забезпечення податкового планування підприємства // Економіка і регіон. Науковий вісник Полтавського національного технічного університету – Полтава, 2004. – С.99-103. Особистий внесок: визначено поняття «організація податкового планування», розроблено модель податкового планування, як цілісної системи, та інформаційну піраміду податкового планування – 0,16 друк. арк.

16. Глущенко Я.І Основні напрямки формування інформаційного забезпечення податкового планування підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 194. Том V. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.1236-1242.