Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Ващенко Наталя Валеріївна. Податкові механізми підвищення ефективності торговельного підприємства : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Ващенко Н.В. Податкові механізми підвищення ефективності торговельного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – Економіка торгівлі та послуг. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню податкових механізмів підвищення ефективності торговельних підприємств в умовах становлення ринкової економіки та розробці методичних рекомендацій щодо підвищення ефективності податкової політики торговельних підприємств.

У роботі уточнено визначення понять “податок” та “система оподаткування”; розширено принципи побудови податкової системи; визначено основні особливісті торговельної діяльності як об’єкта оподаткування; проаналізовано рівень і структуру податкових платежів до бюджету підприємствами торгівлі; проаналізовано практику застосування спрощеної системи оподаткування, дана оцінка її стану; оцінено ефективність податкової політики торговельних підприємств; розроблено і обгрунтовано методичні підходи до удосконалення системи оподаткування торговельних підприємств на підставі диференціації ставки податку з прибутку; розроблено методичні рекомендації щодо формування системи податкового менеджменту на торговельних підприємствах; розроблено рекомендації щодо підвищення ефективності податкового контролю як чинника удосконалення податкового менеджменту в торгівлі.

У дисертаційній роботі вирішено важливе науково-практичне завдання щодо розробки податкових механізмів підвищення ефективності торговельної діяльності підприємств. Дослідження механізмів податкового регулювання діяльності торговельних підприємств дозволило зробити такі узагальнення та висновки:

1. Встановлено, що існуючі теоретичні базові основи визначень «податок» і «податкова система» потребують конкретизації й уточнення. При цьому визначення поняття «податок» повинно включати економічну основу, цілеспрямування і форму дії платежу. У визначення поняття «податкова система» необхідно включити найважливіший принцип структурної побудови системи - об'єднання прямих і непрямих податкових платежів, а також головне завдання елементів цієї системи (регулювання взаємовідносин підприємств із бюджетом).

2. Подальшого розвитку одержала система принципів побудови системи оподаткування. Чіткий розподіл податків, що зараховуються в місцеві і державний бюджети, розширення прав у сфері оподаткування органами місцевого самоврядування доповнюють систему фінансових принципів принципом фіскального федералізму. Податки, що впливають на соціальний стан населення, забезпечення його життєдіяльності, породжують новий етичний принцип - неоподатковуваність прожиткового мінімуму (граничного рівня оподаткування).

3. У роботі визначено, що торговельні підприємства відіграють важливу роль у формуванні бюджетів різноманітних рівнів. Податкові механізми впливу на торговельні підприємства повинні базуватися на відмінних рисах торговельної діяльності, серед яких формування прибутків підприємства, кількість малих підприємств які домінують, необхідність у постійному і значному розмірі оборотних коштів. Аналіз основних показників торговельної діяльності свідчить про постійне скорочення прибутку підприємств і зростання кількості збиткових підприємств, незважаючи на значне збільшення роздрібного товарообороту, що негативно позначається на формуванні бази оподаткування.

4. Аналіз стану податкових платежів торговельних підприємств показує, що частка торгівлі складає 24% поточної бази оподаткування. Але при цьому податкова заборгованість у 2002 році зросла на 33% порівняно із 2001 р. В структурі податкових платежів непрямі податки займають понад 40% податкових платежів, що негативно впливає на рівень споживання населення, і як наслідок, на рівень прибутковості торговельних підприємств.

5. За допомогою кореляційного аналізу встановлено відсутність зв'язку між показниками діяльності торговельних підприємств і податкових зобов'язань, що свідчить про неефективність податкових механізмів. На основі розрахунку системи показників, удосконаленої інтегральним коефіцієнтом зміни ефективності оподаткування торговельних підприємств установлено, що протягом 2000 - 2002 рр. відбулося зниження ефективності оподаткування підприємств торговельної галузі. Позитивні тенденції спостерігаються по групах платників податків, що використовують спрощену систему оподаткування, як-от: єдиний податок, що свідчить про ефективність його застосування.

6. Незважаючи на позитивні сторони застосування альтернативних систем оподаткування, встановлено ряд проблем, а саме: для зацікавленості місцевих органів влади в застосуванні єдиного податку значна частина відрахувань повинна залишатися в регіонах; тенденція щодо реорганізації великих та середніх підприємств у декілька малих з метою використання фіксованого податку; необумовленість видів оподаткування (єдиний податок, фіксований податок, торговий патент) умовами функціонування підприємств; єдиний податок не замінює всі податкові платежі.

7. Для підвищення ефективності податкової політики торговельних підприємств обґрунтовано необхідність створення системи податкового менеджменту як інтегрованої складової загального менеджменту підприємства. Розроблено алгоритм формування системи податкового менеджменту на підприємствах торгівлі.

8. Для удосконалювання системи оподаткування торговельних підприємств у дисертації вперше запропоновано методичний підхід до встановлення диференційованої ставки податку з прибутку. В умовах постійного зниження фінансового результату торговельних підприємств, великої частки тіньових прибутків, мінімального впливу стимулюючої функції оподаткування, незацікавленості в розширенні бази оподаткування підводиться об'єктивна необхідність у подоланні такої ситуації за допомогою диференціації ставки податку з прибутку підприємств. Використання цього механізму залежить від прагнень самого підприємства до розширення бази оподаткування, постійного приросту прибутку, а також її капіталізації. Обгрунтовано, що критерієм диференціації повинен стати коефіцієнт ефективності інвестування, інтерпретований як множення частки власних коштів, вкладених у розвиток і удосконалення підприємства з чистого прибутку і темпів зростання прибутку за рік. Застосування даної методики дає можливість знизити податкові зобов'язання при розширенні бази оподаткування.

9. Розроблено метод виявлення можливих порушень податкового законодавства на основі «рейтингу довіри» до платника податків. З метою підвищення ефективності податкового контролю пропонується складати графік податкових перевірок з урахуванням “рейтингу довіри”. Застосування методики дозволить усунути тягар податкових перевірок на підприємствах, які порушують податкову дисципліну, що є вигідним для законослухняних платників податків.

Публікації автора:

Статті у провідних фахових виданнях:

  1. Ващенко Н.В. Необхідність податкового реформування в Україні. // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. - Вип. 10. – Т.3. – С. 154-158.

  2. Ващенко Н.В.Налоги как объект управления экономики предпринимательских структур. // Вестник Национального технического университета. – Харьков: НТУ «ХПІ», 2001. – Вип. 24. – ч.4. – С.192-195.

  3. Ващенко Н.В. Оподатковування в розвинених країнах Заходу. // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. - Вип.12. – Т.4. – С.21-27.

  4. Ващенко Н.В. Спрощені види оподаткування – критичний огляд. //Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 13. – Т.3. – С.39-45.

  5. Ващенко Н.В. Деякі аспекти державної підтримки та регулювання підприємництва в Україні. // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип.14. – Т.2. – С.111 – 115.

  6. Ващенко Н.В. Методика выявления возможных нарушений налогового законодательства. // Финансы, учет, банки. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2002. – Вып.8. – Ч.2. – С.318-324.

  7. Ващенко Н.В. Організаційно - методичне забезпечення моделі активного стягування податків. // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. – Вип. 6. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С.92-96.

Опубліковані за матеріалами конференцій:

  1. Ващенко Н.В. Еволюція податкових систем // Збірник наукових статей Міжнародної науково - практичної конференції «Фінансові важелі економічного зростання України на сучасному етапі». Вип.1. – Чернівці: ПП Кондратьєв, 2000. – Ч.2. – С.154-157.

  2. Ващенко Н.В. Проблеми діючого податкового законодавства України //Матеріали Міжнародної конференції “Глобалізація економіки: чи загроза людству?” – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – Т.2. – С. 190-193.

  3. Ващенко Н.В. Напрямки використання та удосконалення податкових пільг у підприємницьких структурах. // Матеріали Міжнародного семінару “Нова економіка і вища освіта”. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. - Т.1. – С.59-63.

  4. Ващенко Н.В. Організація податкового планування на підприємствах торгівлі // Матеріали Міжнародної науково - практичної конференції “Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення”. – Т.2 – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С. 10-14.

  5. Ващенко Н.В. Оцінка ефективності оподаткування підприємств роздрібної торгівлі // Матеріали 3 Межрегіональної науково - практичній конференції: «Оподаткування у промисловому регіоні: теорія, практика та перспективи розвитку». – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2003. – С.283-286.