Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Якса Наталія Володимирівна. Професійна підготовка майбутніх учителів до взаємодії суб'єктів освітнього процесу в умовах полікультурності : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Якса Н.В. Професійна підготовка майбутніх учителів до взаємодії суб’єктів освітнього процесу в умовах полікультурності Кримського регіону. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – "Теорія і методика професійної освіти". – Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України. – Київ, 2009.

Дисертація містить методологічні, теоретичні, методичні засади професійної підготовки майбутніх учителів до взаємодії суб’єктів освітнього процесу в умовах полікультурності Кримського регіону. Охарактеризовано становлення і розвиток вітчизняної системи професійної підготовки майбутніх учителів до міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу. Виділено та проаналізовано етапи професійної підготовки у досліджуваній сфері; розглянуто сучасний стан, тенденції та особливості професійної підготовки майбутнього педагога у контексті ідеї полікультурності. Визначено критерії, показники та рівні міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу, відповідні рівні готовності майбутніх учителів до міжкультурної діяльності. Виявлено і проаналізовано умови полікультурності Кримського регіону.

Теоретично обґрунтовано концептуальну модель професійної підготовки майбутніх учителів до міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу на основі системного, особистісно-діяльнісного, акмеологічного, аксіологічного, партисипативного, культурологічного, компетентнісного підходів. Розроблено науково-методичне забезпечення процесу підготовки професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів полікультурного спрямування. Створено педагогічну технологію організації продуктивної міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу на основі проектної діяльності.

1. Науковий аналіз проблеми засвідчив, що в педагогічній науці та практиці вищої школи велика увага приділялася вивченню методологічних, теоретичних, методичних аспектів професійної підготовки майбутнього вчителя. Незважаючи на світовий досвід розвитку педагогічної освіти, саме професійна підготовка майбутнього вчителя до взаємодії суб’єктів освітнього процесу з урахуванням глобалізаційних та регіоналізаційних процесів не набула цілісного, системного висвітлення на початку ХХІ століття. Актуальність та перспективність цієї проблеми зумовлена такими чинниками: утвердженням у всіх сферах життєдіяльності людини і суспільства загальноцивілізаційних тенденцій зближення націй, народів, держав на основі створення спільного економічного, освітнього, культурного, інформаційного простору в умовах євроінтеграційних процесів і водночас збереження та посилення етнокультурного компоненту українського суспільства.

Професійна полікультурна підготовка вчителя детермінована взаємозвязком і взаємозумовленістю загального, особливого й одиничного. Як загальне – вона є складовою неперервної педагогічної освіти і передбачає врахування світових глобалізаційних тенденцій. Як особливе – виокремлює особливості полікультурних освітніх умов Кримського регіону; як одиничне – досліджує міжкультурну взаємодію суб’єктів освітнього простору ВНЗ.

Обґрунтовано методологічні засади професійної педагогічної підготовки сучасного вчителя, які спираються на системний, професіографічний, діяльнісний, особистісно орієнтований, суб’єктний, акмеологічний, аксіологічний, історико-логічний, культурологічний, цивілізаційний, технологічний, діалогічний, компетентнісний підходи, теорію партисипативності.

2. На основі теоретико-методологічного аналізу класифіковано ряд поняттєвих рівнів: дефініції дослідження проблеми професійної підготовки майбутніх учителів до міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу, що базуються на визначених сучасних підходах; дефініції культурологічного спрямування: "культура", "полікультурність", "культурне/полікультурне середовище", "діалог/полілог культур"; дефініції, що характеризують категорію "взаємодія": "міжкультурна взаємодія", "професійна/педагогічна взаємодія", "взаємодія суб’єктів освітнього процесу"; дефініції, що визначають сутність категорій "суб’єкт", "суб’єктність"; дефініції, що характеризують такі поняття як "освіта", "полікультурна освіта", "міжкультурна освіта", "освітнє середовище" та ін.

З урахуванням концептуальних критеріїв (об’єктивності, цілісності, однозначності, перспективності), обґрунтовано базове поняття "професійна підготовка майбутнього вчителя до міжкультурної взаємодії субєктів освітнього простору" як складна поліфункціональна відкрита педагогічна система, спрямована на формування особистості фахівця (його знань, умінь, навичок, особистісних якостей), здатного працювати в умовах взаємодії різних культур та підготовленого до професійної діяльності в межах полікультурного освітнього простору на засадах суб’єкт-суб’єктної взаємодії, діалогу культур та індивідуальної моральної відповідальності.

Категорію "взаємодія" розглянуто в системі філософських та психолого-педагогічних понять, що дозволило обґрунтувати її базові характеристики (одночасність існування суб’єктів, двобічність зв’язків взаємопереходу суб’єкта в об’єкт і навпаки, взаємозумовленість зміни стану сторін, внутрішню активність суб’єктів). Розроблено структуру взаємодії майбутнього вчителя, яку представлено у вигляді ряду сфер (спілкувальній, діяльнісній, сфери відносин, когнітивно-ціннісній).

Проаналізовано теоретичні концепції та підходи до професійно-педагогічної полікультурної підготовки майбутніх учителів з виділенням філософського (у теоретичному плані – обґрунтування сутності полікультурної міжособистісної взаємодії; у практичному – дослідження потреб, мети, мотивів, предмета, засобів, результату професійної діяльності); психологічного (вивчення професійної спрямованості і, зокрема, культурологічної, компетентнісної, продуктивної); власне педагогічного аспектів (підготовка вчителя здатного до інноваційного пошуку).

3. Роспективний аналіз уможливив виділення головних етапів становлення та розвитку вітчизняної системи професійної підготовки майбутніх педагогів до міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу: етап становлення інституту професійно-педагогічної підготовки вчителя у Російській імперії (1803-1917 рр.); етап розвитку професійно-педагогічної підготовки вчителя в умовах соціальної політизації (радянський період); етап модернізації полікультурної професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів (кінець ХХ – початок ХХІ століття).

Проблема взаємодії суб’єктів освітнього процесу у вітчизняній, зарубіжній соціально-філософській та психолого-педагогічній літературі проаналізована у контексті сучасних наукових теорій, які характеризують різні аспекти міжособистісної взаємодії. Наголошено на провідній ролі соціальних установок, що спираються на біхевіористську і когнітивну парадигми; на положення сучасної персонології; концептуальні ідеї представників "гуманістичної психології", теорії цінностей та ціннісних орієнтацій, мультикультурної освіти, різні моделі комунікації, культурологічні концепції, ідеї продуктивності освітньої діяльності та педагогічної підтримки.

Професійна підготовка у вітчизняній педагогічній літературі розглядалася за такими напрямами: сутність і компонентний склад підготовки; її організаційні форми і види; основні підходи до проблеми. Проведене дослідження освіти як соціокультурного та полікультурного феномена дозволило виявити сутність полікультурної освіти майбутнього вчителя та її тенденції у вітчизняній та зарубіжній педагогічній теорії і практиці.

В українському суспільстві актуалізуються проблеми полікультурної освіти, формування в молоді уявлень про різноманітність культур у світі, позитивного ставлення до національно-культурних та етноконфесійних традицій народів. За рубежем спостерігається зростання ролі університетської освіти та її культурологічного аспекту, виникає нагальна потреба у формуванні полікультурної особистості на засадах співробітництва різних етнічних полі- та монокультурних груп; у розвитку в студентів національної самосвідомості, високого рівня духовності, моральності, навичок міжкультурної взаємодії; створюються умови для збереження національної мови і культури малих народів, для накопичення досвіду полікультурної педагогічної освіти.

4. На основі узагальнення результатів вивчення природно-географічних, соціально-економічних, демографічних особливостей Кримського регіону проаналізовано його соціокультурне та полікультурне середовище, що характеризується складністю, культурною різноманітністю. Виявлено тенденції зростання поліетнічного складу населення регіону: окремі прояви міжнаціональних конфліктів, збільшення міграційних потоків і відповідно – міжкультурних контактів та міжнародної співпраці, зміна етнічного складу шкільних класів, студентських груп. Виявлені тенденції актуалізують проблему міжкультурної взаємодії й потребують переосмислення ролі, місця і стратегії розвитку освіти в умовах "глобальної регіоналізації"; оновлення педагогічного кадрового потенціалу регіону, підготовленого до забезпечення наступності поколінь, збереження, збагачення світової та національної культури; до виховання і навчання дітей та молоді рідній мові, готовності до співробітництва в усіх сферах життєдіяльності.

Такий науковий підхід дозволяє виявити умови полікультурності Кримського регіону, а саме необхідність: створення цілісного полікультурного освітнього простору; посилення етнокультурного компоненту у цілях, змісті загальної середньої та вищої освіти; суб’єктивізація і діалогізація освітнього процесу на засадах толерантності.

5. Узагальнення результатів наукового пошуку дозволило обґрунтувати концептуальні положення полікультурної освіти, розробити концептуальні положення полікультурної педагогічної освіти суб’єктів освітнього простору в контексті сучасних наукових підходів: головна мета вищої освіти (підготовка конкурентоспроможного педагога, здатного до життєдіяльності в полікультурному просторі), наукова основа освітньої діяльності (структурно-системні, особистісно орієнтовані, професійно орієнтовані, історико-культурологічні підходи), провідні складові педагогічної освіти (знання, вміння, навички), інноваційні технології (продуктивні, проективні, інформаційні), характер відносин (суб’єкт-суб’єктні стосунки), кінцевий результат (сформований рівень готовності та міжкультурної компетентності).

Обґрунтовані теоретико-методологічні засади уможливили розробку концептуальної моделі професійної підготовки майбутніх педагогів до міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу. Дана модель реалізується в трьох площинах: 1)структурна (мета; суб’єкти; предмет їх спільної діяльності; засоби комунікацій); 2) процесуальна: ціле-мотиваційний (розвиток внутрішньої і зовнішньої мотивації; наповнення мети підготовки полікультурним змістом; розвиток здібностей кожного суб’єкта); змістовий (зміст полікультурного спрямування різних видів діяльності); операційно-діяльнісний (гностичні, конструктивні, проектувальні, організаційні, комунікативні вміння; засоби, форми, методи організації міжкультурної взаємодії), оцінно-результативний (внутрішній або зовнішній продукт – самостійне оволодіння шляхами наукового пошуку, набуття полікультурного досвіду) компоненти; 3) аксіологічна (формування моральних якостей міжкультурної взаємодії, зокрема толерантності та емпатійності). Спрогнозовано результат професійно-педагогічної підготовки – сформована готовність майбутнього педагога до здійснення міжкультурної взаємодії та його компетентості у цій сфері. Виділено та обґрунтовано систему критеріїв, показників і рівнів міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу (стихійної взаємодії, ситуативного сприяння, усвідомленого партнерства, потрібнісного співробітництва) що відображають сфери цієї взаємодії, відповідну компетентність педагога за допомогою ключових компетенцій (предметно-інформаційна, практико-діяльнісна, регулятивно-рефлексивна, професійно-комунікативна).

6. Ефективність професійної підготовки майбутніх учителів досягалося шляхом внесення у педагогічний процес ВНЗ певних доповнень та змін у навчальні плани, програми і зміст психолого-педагогічних, соціально-педагогічних дисциплін, у різні види педагогічної практики та організацію самостійної роботи студентів. Особливого значення у забезпеченні дієвості системи професійної педагогічної освіти набуває створений комплекс науково-методичного забезпечення процесу професійної підготовки майбутніх фахівців, який являє собою двобічний процес, що ґрунтується на науковому (теоретичне підґрунтя навчального процесу у ВНЗ – цикли психолого-педагогічних дисциплін) та методичному (належний програмний та навчально-методичний супровід) підходах. Доведено, що науково-методичне забезпечення професійної підготовки сучасних фахівців має відповідати цілемотиваційному компоненту, бути змістовно насиченим (в інваріантній та варіативній площинах) та узгодженним з нормативно-ціннісним аспектом процесу становлення майбутнього фахівця. Інваріантний блок представлено в єдності культурологічного, соціально-педагогічного та психолого-педагогічного компонентів, проаналізовано їх особливості. Варіативній блок включає спецкурси, спецсемінари, факультативи, побудовані на основі модульного підходу. У процесі навчання впроваджено як традиційні, так й інноваційні форми, методи навчання студентів міжкультурній взаємодії (пізнання педагогічної дійсності, проектування, професійна комунікація, самовдосконалення). Під час різних видів педагогічної практики апробовано спеціальні засоби: метод аналізу взаємодії та метод проектів, що реалізовано через творчі педагогічні майстерні. Ефективність самостійної роботи забезпечено розробкою системи ускладнюючих творчих завдань від адаптивного до трансформувального рівня.

7. Зростанню рівня розвитку основ педагогічної майстерності сприяла теоретично обґрунтована й експериментально перевірена педагогічна технологія організації міжкультурної взаємодії майбутніх педагогів, побудована за модульним принципом. Вона охоплює такі етапи: підготовчий (створення умов для осмислення всіма суб'єктами педагогічного процесу особистісних, професійних і соціальних цінностей міжкультурної взаємодії); організаційний (розгляд питань кадрового складу і функціональних обов'язків суб'єктів освітнього процесу, розробка відповідного методичного забезпечення, встановлення співробітництва з представниками різних національних і культурних спільнот); реалізаційний (апробація розробленої технології у професійній підготовці з опорою на роботу груп, в яких використано різні способи міжкультурної взаємодії).

Специфіка запропонованої педагогічної технології полягає в тому, що: по-перше, вона дає можливість використати метод проекту і проектувальну діяльність; по-друге, у технології відображено тенденцію до взаємодії суб'єктів взаємодії за допомогою реалізації модулів практикоорієнтованої проектувальної діяльності шляхом відпрацьовування ситуацій продуктивної міжкультурної взаємодії і розширення спектра її тактик на основі ідей педагогіки співробітництва.

Результати експерименту засвідчили ефективність розробленої концептуальної моделі і запропонованої педагогічної технології. В експериментальних групах порівняно з контрольними групами зросли показники, що характеризують рівень усвідомленості майбутніми вчителями сутності міжкультурної взаємодії, її цілей, змісту, засобів; мотиваційна сфера набула полікультурного спрямування. Підвищився рівень сформованості знань та рівень професійної умілості майбутніх педагогів у сфері міжкультурної взаємодії, особливо вміння встановлювати доцільний міжкультурний діалог. Поліпшилися показники особистісно-ціннісної сфери студентів, рівня розвитку моральних якостей, зокрема толерантності та емпатії. Отже, в цілому суттєво зросли такі рівні: а) рівень готовності майбутніх учителів експериментальних груп (порівняно з контрольними) до взаємодії з учнями у полікультурному освітньому середовищі; б) рівень сформованості їх міжкультурної компетентності шляхом розвитку предметно-інформаційної, практико-діяльнісної, регулятивно-рефлексивної, професійно-комунікативної компетенцій.

У процесі дослідження обґрунтовано окремі закономірності у професійній підготовці майбутніх учителів до міжкультурної взаємодії (циклічності; гетерохронності; цілісності і згармонізованості; оптимальності і доцільності та ін.), що відображають її гуманістичне спрямування, потребу у реалізації принципу діалогічності, суб’єкт-суб’єктної взаємодії.

Проведене дослідження не вичерпує всіх проблем професійної підготовки майбутніх учителів до міжкультурної взаємодії. Подальшого дослідження потребують такі аспекти зазначеної проблеми: розробка Концепції полікультурної освіти і виховання; теоретичні та методологічні засади неперервної професійної освіти полікультурного спрямування; особливості взаємодії соціальних інститутів в умовах полікультурності; вивчення можливостей розширення полікультурного компонента освіти в різніх регіонах України; наукові засади інтеграції полікультурної освіти в освітню систему України; науково-методичне обгрунтування системи професійної підготовки майбутніх учителів за окремими профілями, напрямами, спеціальностями; дидактичні засади розробки комплексу навчально-методичного забезпечення, зокрема відповідних навчальних планів, програм, підручників та посібників, методичних рекомендацій; засоби та форми проведення педагогічного моніторингу; підготовка педагогів до розв’язання та корекції конфліктів у ситуації міжкультурної взаємодії.

Публікації автора:

Монографії

  1. Якса Н. В. Теоретичні засади професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів до взаємодії суб’єктів освітнього процесу в умовах полікультурності Кримського регіону : [монографія] / Н. В. Якса ; наук. ред. О. А. Дубасенюк. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. Івана Франка, 2006. – 432 с.

  2. Якса Н. В. Професійна підготовка майбутніх учителів: теорія і методика міжкультурної взаємодії в умовах Кримського регіону: Монографія / Н. В. Якса. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2008. – 568 с.

  3. Якса Н. В. Аналіз педагогічної моделі полікультурної освіти // Професійно-педагогічна освіта : сучасні концептуальні моделі та тенденції розвитку : [монографія] / [О. А. Дубасенюк, О. Є. Антонова, С. С. Вітвицька, Н. Г. Сидорчук, О. М. Спірін, Н. В. Якса та ін.] ; за заг. ред. проф. О. А. Дубасенюк : – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2006. – С. 235–255.

  4. Якса Н. В. Проблема полікультурності вищої освіти України в аспекті Болонського процесу // Модернізація освіти у контексті євроінтеграційних процесів: історико-педагогічний процес : [монографія] / [О. А. Дубасенюк, Н. Г. Сидорчук, Н. В. Якса, В. М. Єремєєва, Т. П. Москвіна, Л. О. Данильчук, М. Б. Агапова та інші] ; за заг. ред. Н. Г. Сидорчук. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2008. – С. 91–104.

  5. Дубасенюк О. А., Якса Н. В. Педагогічна технологія організації продуктивної міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу / О. А. Дубасенюк, Н. В. Якса // Розвиток педагогічної майстерності викладача в умовах неперервної освіти : монографія / За ред. М. М. Солдатенков, О. М. Семеног. – Глухів : РВВ ГДПУ, 2008. – С. 108–121.

Навчальні та методичні посібники

  1. Якса Н. В. Педагогічні теорії, системи й технології : курс лекцій. – Ч. 1. / Н. В. Якса. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2005. – 180 с.

  1. Якса Н. В. Педагогічні теорії, системи й технології : Курс лекцій. – 2-ге вид. ; доп., перероб. / Н. В. Якса. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2005. – 251 с.

  2. Якса Н. В. Понятийный аппарат воспитания / Н. В. Якса. – Саратов : Саратов. гос. ун-т. – 2005. – 34 с.

  3. Якса Н. В. Історія соціальної педагогіки : метод. посіб. / Н. В. Якса. – Житомир : Вид-во ЖДУ, 2006. – 156 с.

  4. Якса Н. В. Корекційна педагогіка : метод. посіб. / Н. В. Якса. – Житомир : Вид-во ЖДУ, 2006. – 188 с.

  5. Якса Н. В.Соціально-педагогічний тезаурус : словник / Автор-укл. Якса Н. В. – Житомир : Вид-во ЖДУ, 2006. – 154 с.

  6. Якса Н. В. Міжкультурна взаємодія суб’єктів освітнього процесу : навч. посіб. / Н. В. Якса. – Житомир : ЖДУ ім. Івана. Франка, 2007. – 321 с.

  7. Якса Н. В. Основи педагогічних знань : навч. посіб. / Н. В. Якса. – К. : Знання, 2007. – 354 с.

  8. Якса Н. В. Социально-педагогический словарь / Н. В. Якса. – Житомир : ЖДУ ім. Івана Франка, 2007. – 192 с.

  9. Якса Н. В. Тезаурус з проблеми міжкультурної взаємодії : словник / Автор-укл. Н. В. Якса – Житомир : Вид-во ЖДУ, 2006. – 164 с.

Статті у наукових журналах, збірниках наукових праць,

затверджених ВАК України

  1. Якса Н. В. Особливості організації виховного процесу в педагогічному вузі / Н. В. Якса // Вісник Житомирського державного педагогічного університету імені Івана Франка. – 2005. – Вип. 20. – С. 124–127.

  2. Якса Н. В. Проблема освітньої діяльності у контексті полікультурності Кримського регіону літературі / Н. В. Якса // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2005. – Вип. 24. – С. 144–147.

  3. Якса Н. В. Міжкультурний партисипативний підхід – основа підвищення ефективності підготовки майбутнього фахівця в умовах полікультурності освітнього простору / Н. В. Якса // Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та ВНЗ / Формування громадянського суспільства у контексті Європейської інтеграції : зб. наук. пр. – Рівне: РЕГІ ім. акад. С. Дем’янчука, 2005. – С. 386–392.

  4. Якса Н. В. Вчитель як суб’єкт полікультурного соціуму / Н. В. Якса // Педагогіка і психологія професійної освіти : наук.-метод. журнал. – 2006. – № 4. – С. 133–142.

  5. Якса Н. В. Підготовка майбутніх учителів до полікультурної взаємодії із суб’єктами освітнього простору / Н. В. Якса // Педагогічний процес : теорія і практика : Наукові записки. – 2006. – С. 198–207.

  6. Якса Н. В. Полікультурна освіта студентів у педагогічній науці і практиці США / Н. В. Якса // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. – Серія 17. Теорія і практика навчання та виховання : зб. наук. пр. – 2006. – Вип. 5. – С. 171–176.

  7. Якса Н. В. Проблема взаємодії суб’єктів освітнього процесу у зарубіжній психолого-педагогічній літературі / Н. В. Якса // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2006. – Вип. 28. – С. 28–31.

  8. Якса Н. В. Професійна педагогічна підтримка суб’єктів освітнього процесу в умовах полікультурного середовища / Н. В. Якса // Педагогіка і психологія професійної освіти : наук.-метод. журнал. – 2006. – № 3. – С. 16–24.

  9. Якса Н. В. Соціокультурні чинники підготовки вчителя до міжкультурної взаємодії / Н. В. Якса // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2006. – Вип. 29. – С. 69–72.

  10. Якса Н. В. Вплив глобалізаційних процесів на міжкультурну підготовку майбутніх учителів / Н. В. Якса // Нові технології навчання : зб. наук. пр. "Шляхи розвитку духовності та професіоналізму за умов глобалізації ринку освітніх послуг" / Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України ; Вінницький соціально-економічний інститут "Університету Україна". – Київ-Вінниця, 2007. – Спец. вип. № 48. – Ч. 1. – С. 211–216.

  11. Якса Н. В. Етнокультурні характеристики польської громади Криму в полікультурному освітньому просторі регіону / Н. В. Якса // Українська полоністика : наук. журнал. – 2007. – Вип. 3–4. – С. 123–129.

  12. Якса Н. В. Полікультурна освіта студентів у педагогічній науці і практиці країн Західної Європи та США / Н. В. Якса // Неперервна професійна освіта : теорія і практика : наук.-метод. журнал. – 2007. – Вип. 1–2. – С. 166–172.

  13. Якса Н. В. Полікультурні засади педагогічної освіти майбутнього вчителя / Н. В. Якса // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2007. – Вип. 31. – С. 72–75.

  14. Якса Н. В. Толерантність у системі ціннісно-цільових пріоритетів педагогічної освіти: полікультурний аспект / Н. В. Якса // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2007. – Вип. 34. – С. 102–105.

  15. Якса Н. В. Історико-педагогічний аналіз полікультурної професійно-педагогічної підготовки вчителя у Кримському регіоні / Н. В. Якса // Вісник Житомирсього державного університета імені Івана Франка. – 2008. – Вип. 37. – С. 86–89.

  16. Якса Н. В. Розробка змісту професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів з міжкультурної взаємодії / Н. В. Якса // Педагогічний процес : теорія і практика : зб. наук. пр. / гол. ред. С. О. Сисоєва ; Ін-т педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України. – К. : Вид-во "ЕКМО", 2008. – Вип. 1. – С. 235–245.

  17. Якса Н.В. Професійна підготовка майбутніх учителів до міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього простору / Н. В. Якса // Педагогічний процес: теорія і практика : зб. наук. пр. / гол. ред. С. О. Сисоєва ; Ін-т педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України. – К. : Вид-во "ЕКМО", 2008. – Вип. 2. – С. 242–252.

  18. Якса. Н. В. Взаємодія суб’єктів освітнього простору в педагогічній спадщині А.С. Макаренка / Н. В. Якса // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2008. – Вип. 39. – С. 91–96.

  19. Якса Н. В. Андрагогічні засади професійної підготовки майбутнього педагога до здійснення міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього процесу / Н. В. Якса // Українська полоністика : наук. журнал. – 2008. – Вип. 5. – С. 99–114.

  20. Якса Н. В. Технологія професійної підготовки майбутніх педагогів до міжкультурної взаємодії суб’єктів освітнього простору в умовах Кримського регіону / Н. В. Якса // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2008. – Вип. 40. – С. 106–109.

  21. Якса Н. В. Навчально-методичне забезпечення процесу підготовки майбутніх учителів до продуктивної взаємодії суб’єктів освітнього процесу // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців : методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. пр. – Київ – Вінниця, 2008. – Вип. 16. – С. 486–490.

  22. Якса Н. В. Практико-орієнтована проектна діяльність майбутніх учителів у системі їх підготовки до продуктивної міжкультурної взаємодії / Н. В. Якса // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2008. – № 2. – Львів : ІППООД. – С. 9–15.

  23. Якса Н.В. Дослідження цільових орієнтацій майбутніх учителів у контексті полікультурної підготовки / Н.В. Якса // Нові технології навчання : зб. наук. пр. "Розвиток духовності та професіоналізму в умовах глобалізації" : матер. 5 Міжнарод. наук.-метод. конф. – Вінницька філія інституту інноваційний технологій і змісту освіти МОН України, Вінницький соціально-економічний Інститут "Університету Україна". – Київ-Вінниця, 2008. – Спец. вип. № 55. – Ч. 2. – С. 254–257.

Статті у наукових журналах, збірниках наукових праць

  1. Якса Н. В. Проект как форма продуктивного взаимодействия в учебно-воспитательном процессе современной школы / Н. В. Якса // Альманах. Продуктивное образование. Педагогическая деятельность в продуктивном образовании : сб. науч. статей / под ред. Е. А. Александровой, В. А. Ширяевой. – М. : Экшн, 2005. – Вып. 3 – С. 107–114.

  2. Якса Н. В. Отработка позиционных моделей взаимодействия субъектов проектной деятельности / Н. В. Якса // Альманах. Продуктивное образование. Проектное обучение в профессиональном и допрофессиональном образовании : сб. науч. статей / под ред. Е. А. Александровой, В. А. Ширяевой. – Саратов, 2005. – Вып. 4 – С. 114–118.

  3. Якса Н. В. Педагогическая система организации продуктивного учебного взаимодействия // Педагогические технологии в вузе и школе. / Н. В. Якса // Сб. науч. тр. – Саратов : Научная книга, 2005. – Вып. 3. – С. 24–31.

  4. Якса Н. В. Психолого-педагогические основы поликультурного подхода к личности и деятельности учителя / Н. В. Якса // Альманах. Продуктивное образование. Индивидуальные образовательные траектории. – М., 2006. – Вып. 8. – С. 147–152.

  5. Якса Н. В. Проблеми формування полікультурної компетенції вчителя в системі післядипломної педагогічної освіти / Н. В. Якса // Актуальні проблеми професійно-педагогічної освіти та стратегії розвитку : зб. наук. пр. / за заг. ред. О. А. Дубасенюк, Л. В. Калініної, О. Є. Антонової. – Житомир : Вид-во ЖДУ, 2006. – С. 23–24.

  6. Якса Н. В. Полікультурна освіта майбутніх учителів у контексті євроінтеграційних процесів / Н. В. Якса // Актуальні проблеми розвитку обдарованості учнівської та студентської молоді : зб. наук. пр. / за заг. ред. О. Є. Антонової. – Житомир : Вид-во ЖДУ, 2006. – С. 253–258.

  7. Якса Н. В. Проблеми професійної міжкультурної компетентності / Н. В. Якса // Проблеми підвищення якості освіти у контексті Євроінтеграційних процесів : досвід, інновації, перспективи / за ред. О. А. Дубасенюк : зб. наук.-метод. пр. – Житомир : Вид-во ЖДУ, 2006. – С. 54–58.

  8. Якса Н.В. Диагностика эффективности продуктивного взаимодействия участников образовательного процесса: / Н. В. Якса // Альманах. Продуктивное образование : Мониторинг образовательной деятельности. – 2007. – Вып. 9. – С. 98–103.

  9. Якса Н. В. Проблеми регіоналізації у контексті ідеї полікультурності та їх вплив на розвиток освітньої сфери / Н. В. Якса // Житомирщина : минуле, сьогодення, поступ у майбутнє : наук. зб. / ред. П. Ю. Саух, О. М. Швидак, І. І. Ярмошик та ін. – Житомир : Вид. відділ ЖДУ, 2007. – Т. 2. – С. 37–42.

  10. Якса Н. В. Организация воспитательного процесса в педагогическом вузе / Н. В. Якса // Ученые записки Крымского республиканского института последипломного педагогического образования. – Симферополь, 2007. – № 7. – С. 47–49.

  11. Якса Н. В. Ідея відродження духовності як одна з сучасних стратегій виховання / Н. В. Якса // Формування професійної компетентності майбутнього вчителя засобами інноваційних освітніх технологій : зб. наук. пр. / за заг. ред. О. А. Дубасенюк, О. Є. Антонової. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – Вип. 2. – С. 133-135.

  1. Якса Н. В. Формирование навыков межкультурного взаимодействия в образовательном пространстве школы / Н. В. Якса // Вопросы теории и практики начального обучения : межвуз. сб. науч. тр. – Саратов : Научная книга. – 2007. – Вып. VII. – С. 26–33.

  2. Якса Н. В. Утілення культурно-просвітницьких ідей Ю.І. Крашевського у процес полікультурної освіти та виховання особистості / Н. В. Якса // Юзеф Крашевський як явище світової культури : наук. зб. статей / Упорядники : Ю. А. Багінський, Г. П. Мокрицький – Житомир : ПП "Рута", Вид-во "Волинь", 2007. – С. 41–49.

  3. Якса Н. В. Педагогічні здібності як основа оволодіння майбутніми вчителями професійною майстерністю / Н. В. Якса // Шляхи і методи забезпечення подальшого творчого зростання обдарованої молоді : наук.-метод. зб. / за заг ред. І. І. Якухно, Л. В. Корінної. – Житомир : ЖОІППО, 2008. – С. 90–95.

Статті та тези в збірках наукових конференцій

  1. Якса Н.В. Продуктивное взаимодействие как фактор совершенствования образовательного процесса студентов / Н. В. Якса // Инновационная деятельность как приобретенный фактор развития образования : материалы Всерос. науч.-практ. конф., 25 марта 2005 г. – Саратов : Саратов. гос. ун-т : Науч. книга, 2005. – С. 33–34.

  2. Якса Н. В. Формирование ценностных ориентаций школьников в процессе учебного взаимодействия / Н. В. Якса // Социально-педагогические проблемы ценностного самоопределения личности : материалы Всерос. науч.-практ. конф., 17–18 мая 2005 г. – Ульяновск, 2005. – С. 253–256.

  3. Якса Н. В. Межличностное проектное взаимодействие студентов в продуктивном обучении / Н. В. Якса // Актуальные проблемы учебной деятельности студентов в процессе профессионального образования. – Барнаул : материалы Всерос. научно-практ. конф. (20–21 апреля 2005). – 2005. – С. 326–331.

  4. Якса Н.В. Змістові характеристики принципу полікультурності освіти / Н. В. Якса // Проблеми соціалізації особистості у теорії та практиці сучасної науки : матеріали Всеукр. студентсько-аспірантської наук.-практ. конф. 28-29 вересня 2005 р. / за заг. ред. доц. С. М. Коляденко. – Житомир : ЖДУ, 2005. – 156. – С. 150–156.

  5. Якса Н. В. Поликультурный подход к проблеме продуктивного взаимодействия субъектов образовательного процесса / Н. В. Якса // Культурологический поход к образовательному процессу в школе и вузе : опыт, проблемы, перспективы : сб. матер. международ. наук.-практ. конф. 19-20 мая 2006 г. – Ульяновск, 2006. – С. 300–308.

  6. Якса Н. В. Продуктивный подход к взаимодействию субъектов образовательного процесса / Н. В. Якса // Современное образование : от традиции к инновациям // сб. науч. статей междунар. науч.-практ. конф., 16–17 января 2006 г. – Саратов, 2006. – С. 143–150.

  7. Якса Н. В. Поликультурное взаимодействие субъектов образовательного пространства. / Н. В. Якса // Социальная педагогика : Диалог теории и практики : материалы междунар. науч.– практ. конф., 3–4 апреля 2006 г. – Саратов, 2006. – С. 67–71.

  8. Якса Н. В. Роль культурологічного підходу у формуванні особистості майбутнього педагога / Н. В. Якса // Проблеми духовності сучасної молоді : реалії та перспективи : матеріали міжрегіон. наук.-практ. конф. молодих дослідників 8 листопада 2007 р. – Житомир : Вид-во ЖДУ, 2007. – С. 16–21.

  9. Якса Н. В. Поняття "самовизначення" у системі психолого-педагогічних понять / Н. В. Якса // Формування духовності молодої людини: методика, практика, досвід : матеріали наук.-метод. семінару, 18 грудня 2007 р. – Житомир : Вид-во ПП Сахневич, 2007. – С. 24–28.

  10. Якса Н. В. Формування компетентності міжкультурної взаємодії майбутнього педагога / Н. В. Якса // Модернізація вищої освіти у контексті євроінтеграційних процесів / Гол. ред. О. А. Дубасенюк : зб. наук. пр. учасників Всеукр. методолог. семінару з міжнарод. участю. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – С. 68–74.

  11. Якса Н. В. Міжкультурна інтеграція змісту професійної освіти майбутніх учителів засобами модульного навчання / Н. В. Якса // Професійна підготовка вчителів в умовах упровадження кредитно-модульної системи : матеріали Всеукр. наук.-метод. конф. 10-11 жовтня 2007 р. / редкол. : В. О. Огнев'юк, Л. Л. Хоружа, О. В. Караман та ін. – К. : КМПУ ім. Б. Д. Грінченка, 2007. – С. 132–134.

  12. Якса Н. В. Проблеми формування поликультурної компетентності вчителя в системі післядипломної підготовки / Н. В. Якса // Январские педагогические чтения : национальные общечеловеческие ценности образования в поликультурном обществе (история и современность). – Симферополь : Крымское уч.-пед. изд-во, 2007. – С. 142–145.

  13. Якса Н. В. Поликультурность Крымского региона как культурно-педагогическая и социальная проблема / Н. В. Якса // Социальная педагогика : проблеми социализации детства : материалы Междунар. науч.-практ. конф., 29–31 марта 2007 г. – Саратов, Изд. "Центр Наука", 2007. – С. 278–285.

  14. Якса Н. В. Розгляд поняття "толерантність" у контексті полікультурності / Н. В. Якса // Толерантність як соціогуманітарна проблема сучасності : матеріали засідання "круглого столу", 29 травня 2007 р. / за заг. ред. П. Ю. Сауха. – Житомир : Вид. центр ЖДУ, 2007. – С. 71–73.

  15. Якса Н. В. Актуальность изучения поликультурности как культурно-педагогической проблемы / Н. В. Якса // Современное образование : от традицій к инновациям : сб. науч. статей междунар. науч.-практ. конф., 15–16 января 2007 г. – Саратов. – С. 89–95.

  16. Якса Н. В. Теоретико-методологічні засади діалогу культур як підґрунтя сучасного освітнього процесу // Проблеми педагогічної освіти в полікультурному просторі України : матер. Всеукр. наук. конф. з міжнарод. участю 22–23 травня 2007 р. Житомир : Вид.-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – С. 153–158.

  17. Якса Н. В. Особливості професійно-педагогічної підтримки освітньої діяльності студентів в умовах вищого навчального закладу / Н. В. Якса // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи : матеріали IV міжнар. наук.-практ. конф. 24–26 жовтня 2007 р.– Хмельницький : Авіст, 2007. – С. 156–160.

  18. Якса Н. В. Проблеми розвитку єврейської освіти і підготовки необхідних учительських кадрів в Україні (XX – початок XXI ст.) / Н. В. Якса // Євреї на Житомирщині : історія та сучасність : матеріали Другої Всеукр. наук.-практ. конф., 15 квітня 2008 р. – Житомир, 2008. – С. 76–86.

  19. Якса Н. В. Формування полікультурних цінностей майбутніх педагогів як педагогічна проблема: експериментальне дослідження / Н. В. Якса // Ціннісні орієнтації навчальної діяльності учнів загальноосвітніх навчальних закладів у контексті : наук.-метод. зб. / за заг. ред. О. А. Дубасенюк, В. І. Слінчук. – Житомир: Житомир. держ. ун-т імені Івана Франка, 2008. – C.102–113 с.

  20. Якса Н. В. Підприємницька активність як чинник творчого розвитку особистості / Н. В. Якса // Роль педагогічної етики у професійній підготовці сучасного вчителя : матер. Всеукр. наук.-метод. конф. / Редкол. : В. О. Огнев'юк, Л. Л. Хоружа та ін. – К. : КМПУ ім. Грінченка, 2008. – С. 91–94.