Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Пришляк Оксана Юріївна. Професійна підготовка соціальних педагогів у вищих навчальних закладах Німеччини : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Пришляк О.Ю. Професійна підготовка соціальних педагогів у вищих навчальних закладах Німеччини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти”. – Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Тернопіль, 2008.

У дисертації досліджено теоретико-методичні засади професійної підготовки соціальних педагогів у вищих навчальних закладах Німеччини. У процесі дослідження охарактеризовано стан вивченості проблеми, виявлено основні етапи становлення соціально-педагогічної освіти; визначено основні сфери і зміст професійної соціально-педагогічної діяльності на сучасному етапі. Проаналізовано зміст і форми організації професійної підготовки соціальних педагогів різних освітньо-кваліфікаційних рівнів у вищих навчальних закладах різних типів (вищих фахових школах, університетах, фахових академіях) у різних землях Німеччини; розкрито технології професійної підготовки; виявлено особливості допрофесійної і післядипломної освіти. Здійснено порівняльно-педагогічний аналіз професійної підготовки соціальних педагогів у вищих навчальних закладах Німеччини та України; сформульовано рекомендації щодо можливостей використання прогресивних ідей зарубіжного досвіду у реформуванні системи професійної підготовки соціальних педагогів в Україні.

На підставі детального аналізу системи соціально-педагогічної освіти у Німеччині, а також здійснення порівняльного аналізу моделей професійної підготовки соціальних педагогів у Німеччині і в Україні нами сформульовано такі висновки:

1. Здійснений аналіз стану дослідженості системи професійної підготовки соціальних педагогів у Німеччині свідчить про значне зростання уваги до вивчення її основних складових і процесу функціонування як з боку німецьких дослідників, так і науковців з інших країн.

У результаті історико-педагогічного аналізу встановлено, що в Німеччині у першій половині ХХ ст. було створено систему соціальних служб, організовано соціально-педагогічне обслуговування населення та налагоджено професійну підготовку соціальних педагогів і соціальних працівників. Виявлено й охарактеризовано особливості та основні етапи (початковий – 1885-1917 рр.; формувальний – 1918-1932 рр.; реорганізаційний – 1933-1945 рр.; відновлювальний – 1946-1971 рр.; модернізаційний – 1972 р.-по теперішній час) становлення професійної соціально-педагогічної освіти. З’ясовано, що процес становлення і розвитку соціально-педагогічної освіти відзначався значними відмінностями у різних землях Німеччини.

2. Осмислення концептуальних засад організації і функціонування соціально-педагогічної освіти та аналіз результатів дослідження дає підстави стверджувати, що у Німеччині сформувалася система неперервної професійної підготовки соціальних педагогів, яка включає в себе такі структурні компоненти: допрофесійну підготовку, різнорівневе професійне навчання (освітньо-кваліфікаційні рівні – бакалавр, магістр, доктор) і післядипломну освіту.

Аналіз змісту різнорівневої професійної соціально-педагогічної освіти дав змогу виокремити в ньому інваріантний і варіативний компоненти. Інваріантний компонент навчальних планів реалізується у процесі вивчення загальноосвітніх і базових професійних дисциплін. Варіативний забезпечує можливість здійснювати спеціалізовану підготовку та задовольняти індивідуальні навчальні потреби та інтереси студентів. Власне завдяки вивченню дисциплін за вибором досягається гнучкий характер навчальних планів підготовки відповідних фахівців. Загальний зміст підготовки соціальних педагогів характеризується міждисциплінарним характером освіти, оптимальним поєднанням теоретичного і практичного компонентів, упровадженням інноваційних технологій, цілеспрямованим розвитком дослідницьких умінь студентів.

Важливою складовою цілісного процесу професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів є практична підготовка, яка характеризується варіативністю моделей проходження практики, наявністю спеціальних нормативно-методичних документів для практичного навчання, функціонуванням інституту супервізії.

3. Результати аналізу навчально-методичної документації вищих навчальних закладів Німеччини свідчать про тенденцію до скорочення лекційного часу у загальному обсязі навчального навантаження студента. Перевага надається навчанню у малих групах та індивідуальним заняттям. Домінантними формами організації навчання соціальних педагогів є інтегровані семінари, практичні заняття, самостійна робота, робота у команді, робота з випадком, практикуми, робота над проектом. Інноваційною формою організації навчання є інтегрований семінар, що забезпечує розвиток рефлексивних здібностей, інтеграцію теоретичних знань і практичних умінь студентів, їх корекцію. Інтенсивно використовуються віртуальні форми навчання: відеолекторії, відеоконференції, робота в електронних бібліотеках, в мережі Інтернет, а також поєднання стаціонарної і дистанційної форм навчання, професійної діяльності з навчанням тощо. Організація навчального процесу здійснюється з урахуванням індивідуальних навчальних програм студентів.

У німецькій моделі навчання центральне місце посідає студент як первинний реципієнт. Увесь навчальний процес зорієнтований на формування професійних компетенцій; використання інноваційних технологій та інтерактивних методів навчання; встановлення партнерської взаємодії між закладами освіти й соціальними установами як базами практичного навчання і потенційними роботодавцями; запровадження інтердисциплінарних спеціалізацій.

Невід`ємною складовою підготовки соціальних педагогів у Німеччині є післядипломна освіта, яка характеризується поліваріантним підходом до функціонування різних курсів, програм, що відрізняються за рівнями, тривалістю, напрямами, формами реалізації.

4. Результати порівняльного аналізу змісту професійної підготовки соціальних педагогів у вищих навчальних закладах Німеччини й України свідчать про наявність як спільних підходів до організації навчального процесу (неперервний багаторівневий характер професійної підготовки, базові дисципліни, форми і методи навчання), так і значних відмінностей (принципи побудови навчального процесу, структура навчальних планів, співвідношення теоретичного і практичного компонентів, обсяг навчального навантаження студентів, організація самостійної роботи студентів, використання технологій особистісно професійного формування майбутнього фахівця, можливості вибору спеціалізацій та курсів за бажанням).

5. Аналіз німецького досвіду підготовки соціальних педагогів, а також його зіставлення з особливостями функціонування вітчизняної системи соціально-педагогічної освіти стали підґрунтям для висновку про те, що детального вивчення з перспективою творчої реалізації в Україні заслуговують: варіативність навчальних програм, побудова їх на основі принципу індивідуалізації навчального процесу; спрямованість змісту та форм професійної освіти на зв’язок теорії з практикою соціально-педагогічної роботи та інноваційними тенденціями, що притаманні сфері соціально-педагогічної діяльності; удосконалення кредитно-трансферної системи; подальший розвиток партнерських взаємин вищих навчальних закладів із соціальними/соціально-педагогічними установами; цілеспрямована підготовка супервізорів практики; розширення діапазону спеціалізацій, забезпечення рефлективності навчання; здійснення професійної підготовки соціальних педагогів в Україні відповідно до світових стандартів.

До подальших напрямів досліджень вважаємо за доцільне віднести: теоретико-методологічне і дидактичне обґрунтування особливостей професійної підготовки соціальних педагогів міждисциплінарних спеціалізацій; інноваційних підходів до організації індивідуальної, самостійної і науково-пошукової роботи студентів; організаційно-методичні засади упровадження просвітницьких програм для волонтерів.

Публікації автора:

І. Статті у наукових фахових виданнях:

1. Пришляк О.Ю. Становлення системи неперервної професійної підготовки соціальних педагогів у ФРН // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. – 2004. – Вип. 7. – С. 327-331.

2. Пришляк О. Підготовка майбутніх соціальних педагогів до роботи в молодіжному середовищі: досвід ФРН // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. – 2005. – Вип. 8. – С.151-153.

3. Пришляк О. Соціальна підтримка громадян в особливих життєвих ситуаціях: досвід ФРН // Науковий вісник Чернівецького ун-ту. Збірник наукових праць. Педагогіка та психологія. –– Чернівці: Рута, 2005. – Вип. 225. – С.98-104.

4. Пришляк О.Ю. Соціальна і соціально-педагогічна робота з дітьми, які опинилися в кризовій життєвій ситуації // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. – 2005. – Вип. 9. – С.81-84.

5. Пришляк О.Ю. Становлення і розвиток соціально-педагогічної діяльності в Німеччині як історико-педагогічна проблема // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. – 2006. – Вип. 10. – С.99-102.

6. Пришляк О. Змістовий компонент професійної підготовки соціальних педагогів у Німеччині // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2007. – № 1. – С. 39-44.

7. Пришляк О. Професійна підготовка майбутніх соціальних педагогів до роботи у полікультурному просторі // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2007. – №2. – С. 140-144.

8. Пришляк О.Ю. Допрофесійна підготовка майбутніх соціальних педагогів у Німеччині // Науковий вісник Чернівецького ун-ту. Збірник наукових праць. Педагогіка та психологія. –– Чернівці: Рута, 2007. – Вип. 330. – С. 139-145.

9. Пришляк О.Ю. Практична підготовка соціальних педагогів: вітчизняний і зарубіжний досвід // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. – Херсон: ХДУ, 2007. – Вип. 44. – С. 348-352.

10. Пришляк О. Функціонування докторантури із соціальної педагогіки у вищих навчальних закладах Німеччини // Наука і сучасність. Збірник наукових праць Національного педагогічного ун-ту ім. М.П.Драгоманова. – К.: НПУ ім.М.П.Драгоманова, 2007. – Т.60. – С. 127-134.

11. Пришляк О. Євроінтеграційні процеси як провідна тенденція розвитку соціальної і соціально-педагогічної освіти у ХХI столітті // Наукові записки Ніжинського державного ун-ту ім. М.Гоголя. Серія: Психолого-педагогічні науки. – 2007. – № 1. – С. 40-45.

12. Пришляк О.Ю. Соціальна політика і соціальна педагогіка у Німеччині // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. Серія: Педагогічні науки. – 2007. – Вип. 47. – С. 177-181.

13. Пришляк О.Ю. Сфери професійної діяльності соціальних педагогів у Німеччині // Вісник Запорізького національного університету: Збірник наукових статей. Педагогічні науки. – 2007. – №1. – С. 141-147.

14. Пришляк О. Професійна підготовка соціальних педагогів у фахових академіях Німеччини // Теоретичні та методичні засади розвитку педагогічної освіти: педагогічна майстерність, творчість, технології: Зб. наук. праць / За заг. ред. Н.Г.Ничкало. – Харків: НТУ „Х П І”, 2007. – С. 587- 592.

Статті у збірниках матеріалів міжнародних і всеукраїнських наукових і науково-практичних конференцій:

15. Пришляк О. Сфери професійної діяльності соціального педагога у сучасному суспільстві: на прикладі Німеччини // Формування професійної культури вчителя в контексті інтеграції України в Європейський освітній простір: Мат-ли регіонального наук.-практ. семінару (22-23 травня 2007 р.) / За ред. проф. Терещука Г.В. – Тернопіль: ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2007. – С. 132-134.

16. Пришляк О.Ю. Вдосконалення професійної підготовки соціальних педагогів в Україні у контексті використання прогресивних ідей зарубіжного досвіду // Сучасні проблеми лінгвістичних досліджень і методика викладання іноземних мов професійного спілкування у вищій школі: Мат-ли Міжнар. наук.-практ. конф. (31 травня 2007 р.). – Львів: ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. – Ч.2. – С. 254-258.

17. Пришляк О.Ю. Особливості підготовки докторів з соціальної педагогіки в університетах Німеччини // Від конфлікту до порозуміння: теорія і практика громадянського суспільства: Мат-ли Міжнар. наук.-практ. конф. (1 – 2червня 2007 р.). – Львів: ЦНТІ, 2007. – С. 164-166.