Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Картель Валентина Миколаївна. Профілактика і лікування гестозів вагітних з використанням санаторно-курортних факторів : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Картель В.М. Профілактика і лікування гестозів вагітних з використанням санаторно-курортних факторів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія - Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2007.

На підставі дослідження показників центральної гемодинаміки, встановлено роль і значення гемодинамічних зсувів у патогенезі ПЕ. Показані значні порушення у психоемоційній сфері і зниження якості життя вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня. На цій основі розроблена патогенетично обгрунтована диференційована програма санаторно-курортного лікування вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня, яка передбачає загальні заходи (лікувально-охоронний режим, кліматотерапію, ЛФК, дієтичне харчування, психотерапію, психологічну підготовку до материнства, фітотерапію, аромотерапію, музикотерапію, лікувальний масаж комірцевої зони) і комплекс преформованих фізичних факторів з урахуванням основних механізмів їх дії, дози, інтенсивності, зони впливу і типу центральної гемодинаміки. З урахуванням особливостей особистості і психоемоційного стану вагітної застосовувались методи аутотренінгу, психологічної підтримки і психокорекції. Впровадження у практику диференційованої програми санаторно-курортного лікування вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня дозволило знизити частоту розвитку ускладнень вагітності, пологів та порушень стану плода.

У дисертації подано нове рішення наукової задачі, суть якої полягає у розробці патогенетично обгрунтованої програми диференційованого санаторно-курортного лікування вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня, яке спрямоване на зниження частоти ускладнень вагітності і антенатальну охорону плода під час цієї патології.

  1. Дослідження центральної гемодинаміки показало, що вже на стадії прегестозу суттєво збільшуються ЧСС (на 6,0%), ДТ (на 25,0%), СГТ (на 18,0%), ЗПСО (на 21,0%), а показники роботи серця знижуються – УО (на 29,0%), УІ (на 32,0%), ОШВ (на 33,0%) і П (на 28,0%) у порівнянні з відповідними параметрами під час неускладненої вагітності. У той же час ХОК і СІ зменшуються тільки на 10,0% і 14,0% відповідно, що свідчить про менш економну роботу серця (ВЕ була вищою на 7%).

  2. У вагітних з ПЕ легкого ступеня порушення судинної ланки гемодинаміки прогресують (СГТ збільшується на 39,0%, ЗПСО – на 80,0% у порівнянні з показниками під час неускладненої вагітності) на фоні подальшого погіршення показників кардіодинаміки (УО і ХОК знижуються на 39,0% і 37,0% відповідно) і скорочувальної здатності міокарда (ОШВ зменшується на 43,0%), що свідчить про виражене порушення адаптаційно-регуляторних механізмів серцево-судинної системи.

  3. Встановлено, що у разі розвитку прегестозу і ПЕ легкого ступеня збільшується питома вага жінок з ГоКТК (відповідно 30,6% і 43%). У вагітних з ГоКТК, у разі розвитку прегестозу і ПЕ легкого ступеня на фоні низьких показників кардіодинаміки і недостатнього ХОК прогресуюче наростають параметри судинної ланки (ЗПСО, АТ), тоді як у вагітних з ГрКТК на фоні високих показників насосної функції серця існують нижчі, ніж під час неускладненій вагітності параметри судинного тонусу.

  4. У вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня виявлені порушення психоемоційного стану і певні особливості особистості: знижений показник гармонійного ставлення до стану свого здоров'я (3,8±0,12 у разі прегестозу і 2,4±0,18 у разі ПЕ легкого ступеня). У вагітних з ПЕ легкого ступеня виявлені високі показники егоцентричних (1,0±0,08), ейфорійних (5,2±0,14) і ергопатичних (4,2±0,45) реакцій, а також високі індекси іпохондрії (55,4± 1,5), депресивності (57,2± 2,3), ригідності поведінки (67,8±4,3) та тривожності (18,4±0,17).

  5. Встановлено, що у вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня знижується якість життя. Показник загального здоров'я знижується до (67,56±4,13) у разі прегестозу і до (53,41±5,32) у разі ПЕ легкого ступеня. У вагітних з ПЕ легкого ступеня достовірно знижуються майже всі показники у порівнянні з відповідними під час неускладненої вагітності: рольового функціонування (на 32,0%), загального здоров'я (на 38,0%), „життєвості”(на 36,0%), соціального функціонування (на 41,0%), емоційності (на 23,0%), та психічного здоров'я (на 30,0%).

  6. Розроблена патогенетично обгрунтована диференційована програма санаторно-курортного лікування вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня, яка включає загальні заходи (лікувально-охоронний режим, кліматотерапію, ЛФК, дієтичне харчування, фітотерапію, аромотерапію, музикотерапію, лікувальний масаж комірцевої зони) і комплекс преформованих фізичних факторів залежно від типу центральної гемодинаміки. З урахуванням особливостей особистості і психоемоційного стану вагітної застосовані методи аутотренінгу, психологічної підтримки і психокорекції.

  7. Застосування програми санаторно-курортного лікування вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня сприяє суттєвому покращенню показників центральної гемодинаміки, нормалізації матково-плацентарно-плодової гемодинаміки, БПП, психоемоційного стану вагітних, підвищує якість життя у порівнянні із загальноприйнятими методами лікування.

  8. Впровадження розробленої програми санаторно-курортного лікування дозволяє знизити частоту ускладнень вагітності і пологів: прогресування ПЕ у 3 рази, загрози передчасних пологів у 2,6 рази, анемії у 2,5 рази, дисфункції плаценти у 2 рази, кесаревих розтинів у 2 рази, аномалій пологової діяльності у 1,7 разів, а також запобігти перинатальних втрат.

  9. Висока ефективність розробленої програми диференційованого санаторно-курортного лікування вагітних з прегестозом і ПЕ легкого ступеня дає підставу рекомендувати її до широкого впровадження у практику з метою як лікування, так і профілактики ускладнень вагітності, пологів і перинатальної патології.

Публікації автора:

  1. Картель В.М. Особливості центральної гемодинаміки як чинник ризику розвитку гестозу у вагітних // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія.–2005.- №2(42).– С.12-13.

  2. Картель В.М., Думік І.І. Ефективність санаторно-курортного лікування в корекції порушень центральної і периферичної гемодинаміки у вагітних з прееклампсією // Зб. наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ, 2005.- С.204-206.

  3. Косоверов Е.О., Кенц В.В., Картель В.Н. Основные направления и перспективы развития санаторно-курортного лечения беременных женщин с акушерской и экстрагенитальной патологией // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія – 2007.-№1(49). – С.36-39. (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка і інтерпретація результатів).

  4. Картель В.М. Ефективність застосування бальнеотерапії в корекції порушень гемодинаміки у вагітних з гестозом // Лікувальні грязі: екологічні аспекти, раціональна експлуатація та нові технології їх використання: ІІІ Наук.-практ. конференція з міжнародною участю. Бердянськ, 29 травня 2002р.- Бердянськ, 2002.-С.158-159.

  5. Картель В.М. Перспектива роботи відділення реабілітації і оздоровлення вагітних жінок санаторію „Лермонтовський” в поліпшенні репродуктивного здоров'я жінок Одеської області // Курортні природні ресурси та фізичні чинники в медичній реабілітації: ІІ Національний конгрес фізіотерапевтів та курортологів. Слов'янськ, 12-13 листопада 2002р.-Слов'янськ, 2002.–С.337-338.

  6. Зелинский А.А., Жила К.Д., Картель В.Н. Об эффективности санаторно-курортного оздоровления беременных группы высокого риска акушерской и перинатальной патологии в условиях санатория „Лермонтовский”// Лікувальні фізичні чинники та здоров'я людини: ІІ з'їзд Всеукраїнської Асоціації фізіотерапевтів та курортологів. Одеса, 28-29 травня 2003р. – Одеса, 2003. – С.307-309.

  7. Картель В.М. Стан центральної гемодинаміки у жінок з нормальним і ускладненим перебігом вагітності, які проходили оздоровлення в санаторії „Лермонтовський” // Санаторно-курортне лікування в акушерстві і гінекології: досягнення, проблеми, перспективи: Наук.-практ. конференція з міжнародною участю. Київ, 28 лютого-2 березня 2005р.–Київ, 2005.-С.76-79.

  8. Бушанский В.И., Зелинский А.А., Картель В.Н Использование углекислых ванн и ионофореза Mg2+ при плацентарной дисфункции // Water and climate for health in the modern society: The International Scientific congress of the World Federation of Hydrotherapy and Climatotherapy (FEMTEC). Andorra, November 8-12, 2006. – Andorra, 2006. – С. 39-41. (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка і інтерпретація результатів).

  9. Бушанский В.И., Зелинский А.А., Картель В.Н. Состояние центральной и периферической гемодинамики у беременных с преэклампсией при воздействии санаторно-курортными факторами // Water and climate for health in the modern society: The International Scientific Сongress of the World Federation of Hydrotherapy and Climatotherapy (FEMTEC). Andorra, November 8-12, 2006. - Andorra, 2006. – С. 41-43. (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка і інтерпретація результатів).

  1. Картель В.Н. Внутриутробное состояние плода у беременных с преэклампсией легкой степени в результате санаторно-курортного лечения // Вчені майбутнього: Наук.-практ. конференція молодих вчених з міжнародною участю, 15-16 жовтня 2007р.–Одеса, 2007. – С.157-158.

  2. Картель В.Н., Зелинский А.А. Влияние санаторно-курортного лечения на качество жизни беременных с преэклампсией легкой степени // The 60-th Session of General Assembly of the World Federation of Hydrotherapy and Climatotherapy (FEMTEC): The International Scientific Congress. Italy, October 6-13 2007.- Italy, 2007 – С. 79-80. (Дисертантом виконаний набір матеріалу, обробка і інтерпретація результатів).