Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Воробей Віталія Олександрівна. Профілактика прееклампсії та анемії при багатоплідній вагітності : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Воробей В.А. Профілактика прееклампсії та анемії при багатоплідній вагітності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України, Київ, 2008.

Наукова робота присвячена зниженню частоти розвитку прееклампсії та анемії у жінок з багатопліддям на підставі вивчення результатів клініко-ехографічних, допплерометричних, ендокринологічних особливостей функціонального стану фетоплацентарного комплексу, вегетативної нервової системи і центральної гемодинамики, кількісних та якісних показників еритропоезу, а також розробки та впровадження у клінічну практику комплексу лікувально-профілактичних заходів.

Вивчені особливості формування фетоплацентарного комплексу, перебігу вагітності, пологів та стану новонароджених, частоту та ступень тяжкості прееклампсії та анемії при багатоплідній вагітності. Встановлено взаємозв’язок між клінічним перебігом вагітності, станом фетоплацентарного комплексу, вегетативної нервової системи, центральної гемодинаміки, кількісними та якісними показниками еритроцитів протягом гестаційного процесу в жінок з багатоплідною вагітністю. Це дозволило розширити існуючі дані про патогенез розвитку прееклампсії та анемії у жінок групи високого ризику, а також науково обґрунтувати необхідність лікувально-профілактичних заходів щодо розвитку цих ускладнень гестаційного періоду.

Розроблено основні методи контролю за плином гестаційного процесу в жінок з багатоплідною вагітністю на основі динамічного дослідження основних клінічних, функціональних, лабораторних та ендокринологічних методів дослідження. Впроваджено практичні рекомендації щодо зниження частоти розвитку прееклампсії та анемії вагітних у жінок при багатоплідній вагітності на основі розробки та удосконалення лікувально-профілактичних заходів.

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення актуального наукового завдання – зниження частоти розвитку прееклампсії та анемії у жінок з багатопліддям, на підставі вивчення результатів клініко-ехографічних, допплерометричних, ендокринологічних особливостей функціонального стану фетоплацентарного комплексу, вегетативної нервової системи і центральної гемодинамики, кількісних та якісних показників еритропоезу, а також розробки та впровадження у клінічну практику комплексу лікувально-профілактичних заходів.

1. Клінічний перебіг вагітності у жінок з багатопліддям характеризується високою частотою розвитку анемії (76,0%), прееклампсії – 52,0% та плацентарної дисфункції (52,0%). В структурі гестаційної анемії переважає II ступень (47,4%) та III ступень (28,9%) тяжкості, а в структурі прееклампсії - середнього та тяжкого ступеня (34,6% та 42,3%). Основним фактором ризику розвитку прееклампсії та гестаційної анемії у вагітних є наявність багатопліддя.

2. Клінічний перебіг пологів у жінок з багатопліддям характеризується досить високою частотою передчасного розриву плодових оболонок (30,0%), аномалій пологової діяльності (16.0%), дистресу плода (38,0%), передчасного відшарування плаценти (4,0%). Це призводить до зростання частоти кесарських розтинів (32,0%).

3. Стан новонароджених у жінок з багатопліддям характеризується значним збільшенням сумарної частоти асфіксії новонароджених різноманітного ступеня тяжкості (32,0%), ЗРП плода (20,0%). Це впливає на частоту ранньої неонатальної захворюваності із переваженням постгіпоксичної енцефалопатії (24,0%); реалізації внутрішньоутробного інфікування (12,0%); геморагічного синдрому (8,0%) і гіпербілірубінемії (12,0%). Сумарні перинатальні втрати у групі жінок з вагітністю двійнями склали 80,0.

4. Особливості формування і функціонального стану ФПК у жінок з багатопліддям характеризуються значним рівнем порушень функціонального стану плода: зміни серцевого ритму (30,0%); дихальної (22,0%) і рухової активності плода (24,0%), а також його тонусу (18,0%); - плаценти 40,0%; на фоні виражених гемодинамічних і ендокринологічних порушень.

5. У вагітних з багатопліддям стан ВНС характеризується розвитком стресової ситуації з підвищеною стомлюваністю, порушенням сну і тривожністю. Регуляція серцевого ритму відбувається в умовах автономного контуру з наступною вираженою напругою регуляторних механізмів, що виявляються централізацією керування серцевою діяльністю і різким підвищенням активності симпатичної і парасимпатичної нервової системи. Під час вагітності ці зміни носять прогресуючий характер.

6. Зміни еритропоезу у жінок з багатопліддям характеризуються підвищеним гемолізом, серед основних причин якого важливу роль грає якісна неповноцінність еритроцитів, що циркулюють у крові, і їхнє прискорене старіння, на що вказує збільшення кількості трансформованих і предгемолітичних форм клітин при одночасному зниженні змісту нормальних дискоцитів, а також наявність дефектів у мембранах еритроцитів як за формою, так і по ступені виразності.

7. Використання запропонованої нами лікувально-профілактичної методики дозволяє знизити частоту плацентарної дисфункції та преекламсії в 2 рази, гестаційної анемії в 1,6 рази, тяжкої асфіксії в 3 рази, ЗРП в 2 рази, передчасних пологів у 2 рази, передчасного розриву плодових оболонок у 3 рази, передчасного відшарування плаценти у 6 раз, дистресу плода у 2,2 рази, що дозволило в цій групі вагітних знизити частоту абдомінального розродження у 1,7 рази при відсутності перинатальних втрат.

Публікації автора:

  1. Воробей В.А. Вплив багатоплідної вагітності на розвиток прееклампсії та гестаційної анемії //Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П.Л.Шупика. – 2004 – Вип. 13 – Кн. 6. – С. 58-61.

  2. Романенко Т.Г., Воробей В.А. Особенности преэклампсии и гестационной анемии при многоплодной беременности //Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Зб. наук. праць. – Вип. 12 – Київ-Луганськ, 2005 – С. 102-106.

(Дисертант проводив набір клінічного матеріалу, статистичну обробку, аналітичну інтерпретацію та узагальнення результатів, підготовку до друку).

  1. Воробей В.А. Особенности патогенеза гестационной анемии при многоплодной беременности //Репродуктивное здоровье. – 2006. – №4 (29). – С. 88-89.

  2. Воробей В.А. Многоплодная беременность как фактор риска развития анемии и преэклампсии //Репродуктивное здоровье. – 2004 – №2 (18). – С. 164.