Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Цитологія, клітинна біологія, гістологія


Артеменко Ольга Анатоліївна. Проліферативна активність клітин кореневої меристеми гороху (Pisum sativum L.) за умов кліностатування : дис... канд. біол. наук: 03.00.11 / НАН України; Інститут ботаніки ім. М.Г.Холодного. — К., 2007. — 122арк. — Бібліогр.: арк. 107-122.



Анотація до роботи:

Артеменко О.А. Проліферативна активність клітин кореневої меристеми гороху (Pisum sativum L.) за умов кліностатування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.11 – цитологія, клітинна біологія. – Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню особливостей проліферації та експресії одного з основних регуляторів клітинного циклу – -цикліну в клітинах кореневої меристеми проростків гороху (Pisum sativum L.) під впливом кліностатування. Вплив повільного горизонтального кліностатування (2об/хв.) вивчали на двох моделях: апікальній меристемі кореня двох-чотирьох добових проростків гороху (ростові зони сформовані) – стаціонарна меристема (для дослідження інтенсивності поділу клітин, величини мітотичної активності), та меристемі зародкового кореня (в процесі індукції проростання) протягом пресинтетичної фази циклу та початку мітозів (для дослідження впливу кліностатування на початок мітотичної активності, а також на тривалість періоду підготовки клітин до мітозу: вихід зі стану спокою, проходження по G1- і S-фазах, початок і хід мітотичної активності). Вперше показано зміни мітотичної активності в процесі індукції проростання насінин гороху при дії цього чинника. Встановлено декілька особливостей впливу кліностатування на процес індукції проліферації клітин, які свідчать про вплив кліностатування на вихід клітин меристеми зі стану спокою (G0/G1). У рослин, підданих кліностатуванню, прокльовування та вступ до мітозу відбуваються із затримкою на 3 год порівняно з контролем. У дводобових проростках зазнає модифікації і період підготовки клітин до поділу. Вперше досліджено вплив повільного горизонтального кліностатування на експресію циклінів. Експресія генів - циклінів, яка визначалась за появою їх продуктів протягом першого клітинного циклу, в контролі і за умов кліностатування неоднакова і змінюється від повного виключення до активного збільшення.

  1. Встановлено вплив горизонтального кліностатування на проліферативну активність та події клітинного циклу в процесі індукції проростання насінин та в стаціонарній меристемі коренів 2-4-х добових проростків гороху.

  2. В процесі індукції проростання за умов кліностатування виявлено затримку переходу клітин до фази синтезу ДНК і затримку початку мітозів в першому клітинному циклі. Це відбувається за рахунок подовження пресинтетичної фази, про що свідчить накопичення клітин з 2С ДНК. Показано зниження рівня деконденсації хроматину у порівнянні з контролем на початку першого клітинного циклу в процесі індукції проростання насінин.

  3. Експресія генів - циклінів, яка визначалась за появою їх продуктів протягом першого клітинного циклу, в контролі і за умов кліностатування неоднакова і змінюється від повного виключення до активного збільшення.

  4. Накопичення транскриптів гену 1-цикліну за умов повільного горизонтального кліностатування відбувається подібно до контролю в G1 фазі, і продовжується під час переходу G1/S.

  5. Присутність транскриптів гену 3-цикліну в клітинах кореневої меристеми гороху при кліностатуванні свідчить про подовження G1 – G1/S фаз, в той час як в контролі відсутність транскриптів свідчить про перехід клітин повністю до S фази.

  6. Зниження мітотичного індексу в стаціонарній меристемі клітин коренів гороху спостерігається протягом трьох діб повільного горизонтального кліностатування. Динаміка мітотичної активності та співвідношення клітин у фазах мітозу подібні до таких в контролі.

  7. Отримані дані дозволяють пояснити та узгодити між собою суперечливі літературні дані щодо впливу мікрогравітації та кліностатування на проліферацію рослин і рекомендувати чітке визначення віку досліджуваних об’єктів.

Публікації автора:

  1. Артеменко О.А. Сучасні уявлення про регуляцію клітинного циклу у рослин. УБЖ, Київ, т. 58, №4, 2001, с. 415-421.

  2. Артеменко О.А. Мітотична активність клітин кореневої меристеми паростків гороху в умовах кліностатування // Вісник Львівського Університету, вип..28, 2002,с.80-83.

  3. Артеменко О.А., Троян В.М., Азарскова М.В. Вплив кліностатування на конформаційний стан хроматину та кінетику першого клітинного циклу при проростанні насіння гороху // УБЖ, Київ, №1, 2005, с.122-130.

  4. O.A.Artemenko. Expression of 1- and 3-cyclins in root meristem cells of Pisum sativum L. by clinorotation. // Journal of Gravitational Physiology. Vol. 12, N 1, 2005, p. 201-202.

  5. Артеменко О.А. Експресія генів 1- та 3-циклінів в кореневій меристемі Pisum sativum L. за умов кліностатування // Цитологія та генетика, т. 40, №2, 2006, с.36-41.

  6. Артеменко О.А. Влияние клиностатирования на митотическую активность клеток корневой меристемы проростков гороха. Сборник тезисов VII молодежной конференции ботаников в Санкт-Петербурге, 15-19 мая 2000, с. 95-96.

  7. Артеменко О.А Параметри першого клітинного циклу при зміні сили тяжіння. Збірка тез ХІ з’їзду Українського ботанічного товариства, Харкові, 25-27 вересня, 2001, с. 12-13.

  8. Артеменко О.А. Вплив кліностатування на структурний стан хроматину та проліферацію клітин кореневої меристеми гороху // Сборник тезисов 2-й Украинской конференции по перспективным космическим исследованиям, Кацивели, Крым, 21- 26 сентября, 2002, с. 173.

  9. Артеменко О.А, Троян В.М. Влияние микрогравитации на конформационное состояние хроматина и кинетику первого клеточного цикла при прорастании семян гороха (Pisum sativum L) // Сборник тезисов 3 Украинской конференции по перспективным космическим исследованиям, Кацивели, Крым, 14-22 сентября, 2003, с. 78.

  10. Артеменко О.А. Вплив зміненої гравітації на проліферативну систему дводобових проростків гороху. // Сборник тезисов 6-й Украинской конференции по космическим исследованиям, Евпатория, Крым, 3-10 сентября, 2006, с. 185.