Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізична електроніка


Снігурський Олександр Валентинович. Процеси парних зіткнень повільних електронів, іонів та збуджених атомів з атомами та молекулами: Дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.04 / НАН України; Інститут фізики. - Ужгород, 2002. - 294арк. - Бібліогр.: арк. 272-294.



Анотація до роботи:

Снігурський О.В. Процеси парних зіткнень повільних електронів, іонів та збуджених атомів з атомами та молекулами. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.04 – фізична електроніка.– Інститут фізики НАН України, Київ, 2003.

Захищається 56 робіт.

Дисертацію присвячено дослідженню процесів парних взаємодій повільних електронів, іонів та збуджених атомів у метастабільних станах з атомами та молекулами у газовій фазі. Основна ідея даної роботи – вивчення просторових та енергетичних закономірностей розсіювання шляхом вимірювання диференціальних характеристик вказаних процесів. У роботі реалізовано новий підхід до дослідження парних взаємодій атомних частинок, який дозволяє вивчати основні закономірності перебігу парних зіткнень шляхом аналізу безпосередніх продуктів взаємодії – атомів та молекул у збуджених оптично заборонених (метастабільних) станах та іонних станах. Одержано комплекс нових даних про ймовірності утворення метастабільних атомів при електронному та іонному ударі, метастабільних молекул при взаємодії з електронами контрольованої енергії. Вперше для широкого кола молекул експериментально підтверджено прояв ізотопного ефекту у енергіях появи продуктів їх іонізації та дисоціативної іонізації. Встановлено абсолютні величини зсуву порогових енергій виходу іонів, що відрізняються ізотопним складом. Одержано нові дані з пружного розсіювання метастабільних атомів атомами у основному стані, які дозволили зробити важливі висновки про механізми перебігу процесу розсіювання та оцінити вид потенціалу взаємодії вказаних частинок. Розроблено нові методи отримання пучків атомів та молекул з підвищеною (у порівнянні до теплової) монокінетичністю. Запропоновано новий метод визначення вмісту молекулярних компонент атомних пучків.

1. У дисертаційній роботі виконано значний цикл досліджень процесів збудження метастабільних станів при електрон-атомних (молекулярних) та іон-атомних зіткненнях, пружного розсіяння метастабільних атомів нейтральними незбудженими атомами, однократної та дисоціативної іонізації широкого класу молекул – від атмосферних до складних вуглеводень (дейтерій)- і галоген-містких.

2. За допомогою методу спектроскопії метастабільних станів виконано цикл досліджень диференціальних (за кутами зносу метастабільних атомів) перерізів електронного збудження атомів He, Ne та Ar у метастабільні стани та їх енергетичних залежностей у області енергій електронів поза першим потенціалом іонізації.

3. На підставі теоретичного розрахунку енергій автоіонізаційних станів нейтральних атомів гелію, неону, аргону та автовідривних станів їх негативних іонів у локальному наближенні теорії функціоналу густини класифіковано структуру у енергетичних залежностях диференціальних перерізів збудження. Вперше встановлено, що виникнення особливостей диференціальних перерізів поблизу включення автоіонізаційних та автовідривних станів є пов’язаним як з розпадом відповідних збуджених станів нейтрального атома мішені та його негативного іону, так і інтерференцією динамічних та кінематичних каналів розсіювання повільних електронів атомами. Дано однозначну класифікацію належності спостережуваної структури енергетичних залежностей диференціальних перерізів відповідним автоіонізаційним та автовідривним станам.

4. Вперше виконано цикл досліджень диференціальних (за кутами зносу) перерізів збудження метастабільних станів атомів He(23,1S), Ne(33Pо2,0) та Ar(43Pо2,0) при взаємодії з повільними іонами Mg+ у області кутів зносу, близьких до нульового. З застосуванням методики аналізу кінематики іон-атомного розсіювання розраховано диференціальні перерізи збудження вказаних метастабільних станів іонним ударом у системі центра мас. Встановлено, що заселення метастабільних рівнів атомів мішені пов’язане з перетином термів квазімолекули при розльоті частинок та внеском ефекту фазової інтерференції квазімолекулярних станів. Інтерпретація результатів досліджень з залученням даних з перерізів збудження у системі центра мас дозволила встановити, що основним механізмом заселення довгоживучих метастабільних станів при розсіюванні у область малих кутів зносу є утворення та розпад проміжних станів квазімолекули.

5. Досліджено диференціальні (за кутами зносу) перерізи збудження метастабільних молекул O23Su+) електронним ударом в області енергій електронів до першого потенціалу іонізації та їх енергетичні залежності. Надійно ідентифіковано особливості резонансної структури в енергетичних залежностях диференціальних перерізів збудження, більшість з яких ототожнено з внесками короткоживучих станів молекулярного негативного іону. Використання кінематичного підходу дозволило однозначно встановити, що структура диференціальних перерізів збудження метастабільних молекул є пов’язаною з кінематикою розсіювання і внесками граничних кутів зносу молекул під дією імпульсу збуджуючого електрону.

6. Досліджено диференціальні перерізи пружного розсіювання метастабільних атомів гелію, аргону, криптону і ксенону атомами натрію та магнію в основному стані в області малих і проміжних лабораторних кутів розсіювання при енергіях зіткнення від 10 до 100 меВ (в системі центра мас). Вперше ідентифіковано структуру в диференціальних перерізах пружного розсіювання метастабільних атомів He(21,3S), Ar(43Pо2,0), Kr(53Pо2,0), Хе(63Pо2,0) атомами Na(2S) та Mg(1S) в діапазоні малих (0–20о) кутів розсіювання.

7. З залученням методу фазового аналізу процесу пружного розсіювання атомних частинок при теплових енергіях зіткнення у наближенні локального оптичного потенціалу ідентифіковано структуру в диференціальних перерізах пружного розсіювання метастабільних атомів He(21,3S) атомами Na(32S). Встановлено, що низькочастотна структура диференціальних перерізів пружного розсіювання обумовлена інтерференцією амплітуд від різних частин потенціалу взаємодії, а також явищем орбітування. Показано, що ця структура диференціального перерізу пов’язана, в основному, з особливостями розсіювання метастабільних атомів гелію в синглетному стані.

8. Мас-спектрометричною методикою досліджено диференціальні перерізи утворення іонізованих фрагментів процесу дисоціативної іонізації молекул атмосферних газів та парціальні перерізи іонізації і дисоціативної іонізації молекул фреонів та складних водень- і дейтерій-містких молекул (H2–D2, H2O–D2O, C6H6–C6HD5 6D6), С5H5N–С5D5N, C3H7NO–C3D7NO) електронним ударом. Встановлено важливу роль процесів автоіонізації вихідної молекули в утворенні іонних продуктів. Аналіз спектрів кінетичних енергій іонних фрагментів дозволив підтвердити висновок, що, окрім механізму прямої дисоціації молекулярного іона, суттєвим є механізм предисоціації його відповідних електронних станів.

9. Встановлено абсолютні величини порогових енергій появи як родоначальних, так і дочірніх іонів-фрагментів внаслідок реакцій однократної та дисоціативної іонізації молекул води, бензолу, піридину та диметилформаміду і їх дейтерованих аналогів. Знайдено абсолютні величини зсуву енергій появи іонних фрагментів молекул, що різняться ізотопним складом (атомні константи). Для ряду іонів встановлено абсолютні величини перерізів їх утворення, які знаходяться у хорошому узгодженні з літературними даними. Виявлено, що ефективності виходу ряду іонів-фрагментів перевищують ефективність прямої іонізації вихідних молекул фреонів на декілька порядків, а наявність водневого зв’язку підвищує енергію дисоціації.

10. Дослідження взаємодії пучків ряду лужних та лужноземельних атомів з поверхнею сонячних елементів космічного базування дозволило встановити ряд закономірностей поведінки їх електрофізичних властивостей в різних умовах стану поверхні та власної атмосфери космічного апарату. Вперше сформульовано практичні рекомендації щодо необхідності врахування параметрів власної атмосфери космічного апарату при оцінці його живучості та витривалості в умовах реального космічного простору.

Публікації автора:

  1. Метастабільні атоми і молекули / Завілопуло А.М., Ремета Є.Ю., Снігурський О.В., Шпеник О.Б.– Львів: Євросвіт, 2001.– 440 с.

  2. Excitation of Metastable Levels of Noble-Gas Atoms in Crossed Electron and Gas Dynamical Atomic Beams / Shpenik O.B., Zavilopulo A.N., Snegursky A.V., Fabrikant I.I. // J. Phys.B.– 1984.– V.17.– P. 887–904.

  3. Особенности возбуждения метастабильных состояний атомов инертных газов электронным ударом / Фабрикант И.И., Шпеник О.Б., Снегурский А.В., Завилопуло А.Н. // Опт. спектр.– 1984.– Т. 56, № 4.– С. 743–746.

  4. Завилопуло А.Н., Снегурский А.В., Шпеник О.Б. Полные сечения возбуждения метастабильных уровней атомов инертных газов электронным ударом // ЖПС.– 1985.– Т. 42, № 2.– С. 192–196.

  5. Снегурский А.В., Завилопуло А.Н. Особенности электронного возбуждения метастабильных уровней молекулы азота // Опт. спектр.– 1986.– Т.60, №3.– С. 478–484.

  6. Влияние параметров столкновения на наблюдаемые сечения возбуждения метастабильных атомов гелия электронами / Фабрикант И.И., Шпеник О.Б., Завилопуло А.Н., Снегурский А.В. // Опт. спектр.– 1986.– Т.61, №6.– С. 1356–1359.

  7. Обнаружение долгоживущих комплексов при атом-молекулярных взаимодействиях / Завилопуло А.Н., Снегурский А.В., Жуков А.И., Шпеник О.Б., Романовский Ю.А. // Письма в ЖТФ.– 1987.– Т. 13, № 2.– С. 86–90.

  8. Electron-Impact Formation of Metastable Atoms / Fabrikant I.I., Shpenik O.B., Snegursky A.V., Zavilopulo A.N. // Physics Reports.– 1988.– V.159, No 1/2.– P. 1–97.

  9. Новые данные по диссоциативной ионизации СО2 электронным ударом / Жуков А.И., Завилопуло А.Н., Снегурский А.В., Шпеник О.Б.// Письма в ЖТФ.– 1989.– Т.15, №2.– С. 22–26.

  10. Снегурский А.В., Завилопуло А.Н. Электронное возбуждение метастабильного с3Pu-уровня молекулы водорода // ЖПС.– 1989.– Т. 50, № 5.– С. 858–861.

  11. Dissociative Ionisation of O2 and CO2 by Electron Impact: Energy and Angular Distributions of Fragments / Zhukov A.I., Zavilopulo A.N., Snegursky A.V., Shpenik O.B. // J. Phys. B.– 1990.– V. 23.– P. 2373S–2381S.

  12. Завилопуло А.Н., Жуков А.И., Снегурский А.В. Исследование электрофизических свойств солнечных элементов в присутствии атомов металлов // Письма в ЖТФ.– 1991.– Т. 17, № 12.– С. 83–87.

  13. Источник пучков метастабильных частиц с электронным возбуждением / Завилопуло А.Н., Шпеник О.Б., Жуков А.И., Снегурский А.В. // ЖТФ.– 1993.– Т. 63, № 1.– С. 175–180.

  14. Снігурський О.В., Жуков О.І., Завілопуло А.М. Диференціальні перерізи пружного розсіяння метастабільних атомів He(23,1S), Ar, Kr та Xe(n3P2,0) атомами Mg(1S0) // УФЖ.– 1994.– Т. 39, № 3.– С. 300–303.

  15. On the Role of Autoionizing and Autodetaching States in the Excitation of Metastable Levels in the Autoionizing Energy Region: Helium / Snegursky A.V., Remeta E.Yu., Zavilopulo A.N., Shpenik O.B. // J. Phys. B.– 1994.– V. 27.– P. 1589–1597.

  16. Zavilopulo A.N., Snegursky A.V., Romanovsky Yu.A. Adsorbed Metal Film Influence on the Electro-Physical Properties of Solar Elements // Opt.-Electr. Review.– 1995.– No 3/4.– P. 88–90.

  17. Remeta E.Yu., Snegursky A.V., Zavilopulo A.N. On the Role of Autoionizing and Autodetaching States in the Excitation of Metastable Levels in the Autoionizing Energy Region: Neon // J. Phys. B.– 1995.– V. 28.– P. 4659–4666.

  18. Пороговые энергии появления ионов-фрагментов диссоциативной ионизации молекулы бензола электронным ударом / Завилопуло А.Н., Снегурский А.В., Контрош Е.Э., Цапфел И.О. // Письма в ЖТФ.– 1996.– Т. 22, № 1.– С. 3–6.

  19. Ремета Е.Ю., Снегурский А.В., Завилопуло А.Н. Спектроскопия метастабильных состояний атомов неона и аргона в автоионизационной области энергии // Опт. спектр. 1996.– Т. 81, № 1.– С. 17–24.

  20. Snegursky A.V., Zavilopulo A.N. A Mass-Spectrometric Apparatus for Isotope Separation Purposes // Nucl. Instr. Meth. Phys. Res. B.– 1997.– V. 126.– P. 301–304.

  21. Пружне розсіяння метастабільних атомів Не(23,1S) атомами Na(32S) / Ремета Є.Ю., Келемен В.І., Завілопуло А.М., Снігурський О.В. // УФЖ.– 1999.– Т. 44, № 9.– С. 1077–1081.

  22. Снегурский А.В. Электронное возбуждение метастабильных состояний молекулы кислорода // Опт. спектр.– 1999.– Т. 86, № 4.– С. 594–597.

  23. Snegursky A.V., Zavilopulo A.N. Electron-Impact Ionization of D2O Molecule: Single-Ionization Partial Cross Section // Наук. вісник Ужгород. унів. Серія: Фізика.– 2000.– № 6 .– С. 207 – 210.

  24. Упругое рассеяние метастабильных атомов Не(23,1S) атомами Na(32S) при энергии 68 мэВ / Ремета Е.Ю., Келемен В.И., Завилопуло А.Н., Снегурский А.В. // ЖЭТФ.– 2000.– Т. 177, № 2.– С. 286–293.

  25. Snegursky A.V. Threshold Peculiarities of Electron-Impact Dissociative Ionization of Polyatomic Molecules: Pyridine // Наук. вісник Ужгород. унів. Серія: Фізика.– 2000.– № 8 .– P. 94–97.

  26. Isotope Effects in the Electron Impact Ionization of H2,/D2, H2O/D2O and C6H6/C6D6 Near Threshold / Hanel G., Gstir B., Fiegele T., Hagelberg F., Becker K., Scheier P., Snegursky A.V., Mrk T.D. // J. Chem.Phys.– 2002.– V. 166, No 6.– P. 2456–2463.

  27. Завилопуло А.Н., Снегурский А.В. Пороговая ионизация молекул электронным ударом // Письма в ЖТФ.– 2002.– Т. 28, № 21.– С. 68–74.

  28. А.с. №1491318 СССР, МКИ4 Н05Н 3/00. Способ получения пучка нейтральных частиц/ Завилопуло А.Н., Перминов В.Д., Снегурский А.В. (СССР). –№4171974; Заявлено 04.01.87. Зареєстровано в Державному Реєстрі винаходів СРСР 01.03.89.

  29. А.с. № 1684830 СССР, МКИ5 Н 01 J 49/26. Способ определения содержания молекулярного компонента в атомном пучке /Жуков А.И., Завилопуло А.Н., Снегурский А.В., Шпеник О.Б. (СССР).– № 4486895; Заявлено 26.09.88. Зареєстровано в Державному Реєстрі винаходів СРСР 15.06.91. Опубліковано 15.10.91. Бюлетень № 38.

  30. А.с. №1821817 СССР, МКИ5 G21K 1/00. Способ монокинетизации пучка нейтральных атомов или молекул /Завилопуло А.Н., Жуков А.И., Снегурский А.В. (СССР).– №4884601; Заявлено 11.10.90. Зареєстр. в Державному Реєстрі винаходів СРСР 12.10.92. Опубліковано 15.06.93. Бюлетень № 22.

  31. Metastable TOF-Analysis of Rarefied Gas Flows / Perminov V.D., Shpenik O.B., Snegursky A.V., Zavilopulo // Proceedings of the 15th International Symposium on Rarefied Gas Dynamics, Grado (Italy).– 1986.– P. 696–704.

  32. Образование метастабильных атомов Не(23,1S) при медленных столкновениях ионов Mg+ с Не / Контрош Е.Э., Снегурский А.В., Завилопуло А.Н., Жуков А.И., Шпеник О.Б. // В сб.: Физика электронных и ионных столкновений. №11. Ленинград: ФТИ, 1989. – С. 177–182.

  33. Ремета Е.Ю., Снегурский А.В., Завилопуло А.Н. Роль автоионизационных и автоотрывных состояний в электронном возбуждении метастабильных уровней атома гелия в области энергий от 57 эВ до 65 эВ // Тезисы докладов Семинара по атомной спектроскопии, М.– 1990.– С.108.

  34. Pulsed Source of Neutral and Metastable Supersonic Beams / Zavilopulo A.N., Snegursky A.V., Zhukov A.I., Shpenik O.B. // In: "Rarefied Gas Dynamics" (ed. A.E. Beylich) VCH, New York-Basel-Cambridge, 1991.– P. 1531–1537.

  35. Особенности диссоциативной ионизации молекулы кислорода / Жуков А.И., Завилопуло А.Н., Снегурский А.В., Шпеник О.Б. // В сб.: Физика электронных и ионных столкновений. №12. С-Петербург: Изд. ФТИ, 1991. – С. 132–140.

  36. Изменение электрофизических свойств солнечных элементов при воздействии адсорбированных атомов / Лившиц А.И., Романовский Ю.А., Завилопуло А.Н., Жуков А.И., Снегурский А.В. / К: 1991.– 26 с. (Препр./ АН Украины, Институт ядерных исследований, 91-8).

  37. Mass-Spectrometric Apparatus for Dissociative Ionization Experiments / Snegursky A.V., Zhukov A.I., Zavilopulo A.N., Shpenik O.B. // Book of Abstracts of the IV European Conference on Atomic and Molecular Physics, V.II.– Riga.– 1992.– P. 424.

  38. Studies of Electron-Impact Dissociative Ionization Reaction in СHF2Cl and CF2Cl2 Molecular Beams / Zhukov A.I., Zavilopulo A.N., Snegursky A.V., Lipatkin V.M. // Book of Abstracts of the 15th International Symposium on Molecular Beams, Berlin (Germany).– 1993.– P. D.24.1–3.

  39. Dissociative Ionization of CO2 by Electron Impact: Ionization Functions and Threshold Energies / Zhukov A.I., Zavilopulo A.N., Snegursky A.V., Lipatkin V.M. // Contributions of Symposium on Atomic, Cluster and Surface Physics, Hintermoos/ Maria Alm (Austria).– 1994.– P. 106–109.

  40. Zhukov A.I., Snegursky A.V., Zavilopulo A.N. High Velocity Resolution Source of Metastable Nozzle Beams // Book of Abstracts of 19th International Symposium on Rarefied Gas Dynamics, Oxford (England).– 1994.

  41. Snegursky A.V., Zavilopulo A.N., Zhukov A.I. Crossed-Beam Studies of Electron-Impact Dissociative Ionization of the H2O and D2O Molecules // Book of Abstracts of the 16th International Symposium on Molecular Beams, Ma'ale Hachamisha (Israel).– 1995.– P. P25B–26B.

  42. Snegursky A.V., Remeta E.Yu., Zavilopulo A.N. Metastable Spectroscopy Studies of Autoionizing and Autodetaching States in Argon // Book of Abstracts of the 5th European Conference on Atomic and Molecular Physics, Part II, Edinburgh (UK).– 1995.– P. 529.

  43. Snegursky A.V. The Dynamics of Fragmentation of Polyatomic Molecules in Crossed Electron and Molecular Beams // Book of Abstracts of the 17th International Symposium on Molecular Beams, Paris.– 1997.– P. 405–408.

  44. Snegursky A.V., Zavilopulo A.N., Zapfel I.O. Dynamics and Kinematics of Ionized Species Formation: An Effect of Deuterated Target // Book of Abstracts of the 20th International Conference on Physics of Electronic and Atomic Collisions, Vienna (Austria).– 1997.– P. MO138.

  1. Snegursky A.V. Ecological Mass-Spectrometry: A Versatile Tool for Environmental Monitoring // Abstracts of the 2nd International Conference of Carpathian Euroregion (CERECO'97),– Miskolc (Hungary).– 1997.– P. 14.

  2. Snegursky A.V. Mass-Spectrometry of Dissociative Ionization Products: An Environmental Application // Book of Abstracts of the 21st International Symposium on Rarefied Gas Dynamics, Marseille (France).– 1998.– P. 168–169.

  3. Phase Analysis of Elastic Scattering Mechanisms for Metastable He(21,3S) Atoms by Na(2S) Atoms at 80 and 92 meV Energies / Remeta E.Yu., Kelemen V.I., Snegursky A.V., Zavilopulo A.N. // Contributed Papers of the 19th Summer School and International Symposium on Physics of Ionized Gases (SPIG), Zlatibor (Yugoslavia).– 1998.– P. 155–158.

  4. Elastic Scattering of He(21S) Metastable Atoms by Na(32S) Atoms at 68 meV Energies / Remeta E.Yu., Kelemen V.I., Zavilopulo A.N., Snegursky A.V. // Abstracts of Contributed Papers of XXI International Conference on the Physics of Electronic and Atomic Collisions (ICPEAC). Vol. II, Sendai (Japan).– 1999.– P. 595.

  5. Snegursky A.V., Zavilopulo A.N., Syhydenko N.M. Elastic Scattering of Supersonic Metastable Ar, Kr and Xe (n3P2,0) Beams by the Ground-State Na(32S) Atomic Beam at Low Collision Energies // Book of Abstracts of XVIII International Symposium on Molecular Beams. Ameland (The Netherlands).– 1999.– P. 185–186.

  6. Snegursky A.V. Threshold Peculiarities of Electron Impact Dissociative Ionization in Polyatomic Molecules // Abstracts of the Europhysics Conference on Elementary Processes in Atomic Systems (CEPAS'2000), Uzhgorod (Ukraine). – 2000.– P. 60.

  7. Ionization Energies of Singly Charged Ions of H2, D2, H2O, D2O and Multiply Charged Ions of Ne, Ar and Xe / Hanel G., Gstir B., Fiegele T., Rmmele M., Stano M., Matejik S., Gober M., Farizon B., Farizon M., Snegursky A., Becker K., Stamatovi A., Scheier P., Mrk T. // Abstracts of Invited and Contributed Papers of the 28th European Physical Society Conference on Controlled Fusion and Plasma Physics, Madeira Technopolo (Portugal).– 2001.– P. 356.

  8. Snegursky A.V., Zavilopulo A.N. Metastable and Mass-Spectrometry of Electron-Molecule Interactions // Book of Abstracts of the 1st International Symposium on Low Energy Electron-Molecule Interactions, Going / Kitzbhel, Tirol (Austria).– 2001.– P. 14.

  9. Завилопуло А.Н., Снегурский А.В. Ионизация молекул воды (Н2О и D2O) электронным ударом в околопороговой области энергий // 5 Международная конференция "Вакуумные технологии и оборудование" (ICVTE-5), Сборник докладов.– Харьков, 2002.– С. 16–19.

  10. Gackowska J., Snegursky A.V., Zubek M. Dissociative Excitation of Carbon Disulfide by Electron Impact// Book of Abstracts of the 2nd Conf. Elementary Processes in Atomic Systems (CEPAS'2002), Gdask (Poland).– 2002.– P. 63.

  11. Mass-Spectrometric Studies of C3D7NO Molecule Ionization by Electron Impact/ Snegursky A.V., Zavilopulo A.N., Chipev F.F., Shpenik O.B. // Book of Abstracts of the 2nd Conf. Elementary Processes in Atomic Systems (CEPAS'2002), Gdask (Poland).– 2002.– P. 120.

  12. Experimental Apparatus for Studying the VI Group Atoms Ionization by Electron Impact / Zavilopulo A.N., Shpenik O.B., Chipev F.F., Snegursky A.V. // Book of Abstracts of the 2nd Conf. Elementary Processes in Atomic Systems (CEPAS'2002), Gdask (Poland).– 2002.– P. 132.