Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


825. Соколова Алла Олександрівна. Регулювання соціально-економічних умов праці в системі управління її результативністю в аграрних підприємствах: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Соколова А.О. Регулювання соціально-економічних умов праці в системі управління її результативністю в аграрних підприємствах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний аграрний університет, Київ, 2004.

Досліджено теоретико-методологічні аспекти регулювання соціально-економічних умов праці в системі управління її результативністю в сільськогосподарських підприємствах Волинської області. Доведено необхідність системного підходу до процесу управління результативністю праці та розкрито сутність поняття “умови праці” як категорії ринкової економіки. Проаналізовано сучасний стан умов праці та виявлено міру впливу їх на результативність праці й ефективність виробництва.

Обґрунтований організаційно-економічний механізм регулювання умов праці в умовах становлення нових аспектів соціально-трудових відносин у сфері праці. Розроблені пропозиції щодо поліпшення умов праці та підвищення матеріальної заінтересованості працівників сільськогосподарських підприємств, зайнятих в несприятливих умовах.

У дисертації наведено науково-теоретичні узагальнення, розроблено й обґрунтовано систему організаційно-економічних важелів впливу на процес формування сприятливих і нешкідливих умов праці як важливого чинника системи управління її результативністю в період аграрної реформи економіки України, результатом застосування яких буде поліпшення здоров’я й працездатності працівників, підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. Виконане дослідження дозволяє сформулювати ряд висновків та пропозицій:

  1. Системний аналіз результативності праці як складного суспільного явища, системоутворюючими елементами якого є велика сукупність чинників, дозволяє по-новому в теоретичному аспекті розглянути сутність умов праці як категорії ринкової економіки, що повинна враховувати не лише сукупність виробничих факторів природно-біологічного, техніко-організаційного та соціально-психологічного характеру, але й систему існуючих соціально-трудових відносин у державі.

  2. Проведений аналіз методичних підходів до вивчення умов праці в сільському господарстві доводить, що санітарно-гігієнічні, психофізіологічні, естетичні й соціально-психологічні елементи, що формують умови праці, діють одночасно і в нерозривній єдності. З огляду на організаційні й технологічні особливості сільського господарства встановлено, що нині найбільш науково обґрунтованими та пристосованими до виробництва є комплексна оцінка умов праці та розрахунок інтегрального коефіцієнта рівня умов праці в результаті проведеної атестації робочих місць.

  3. У процесі дослідження та розроблення теоретико-методологічних і методичних засад формування організаційно-економічного механізму регулювання соціально-економічних умов праці встановлено, що лише досконала нормативно-правова, інформаційна та фінансово-економічна база регулювання соціально-економічних відносин стосовно умов праці дасть змогу створити таку економічну атмосферу, за якої і працівник, і роботодавець, і держава були б зацікавлені в поліпшенні умов праці та удосконаленні системи управління результативністю праці в аграрних підприємствах.

  4. Визначені динамічні тенденції та аналіз сучасного стану санітарно-гігієнічних, психофізіологічних й інших елементів умов праці сільськогосподарських працівників Волинської області підтверджують, що умови праці не є оптимальними і не відповідають встановленим нормам. З року в рік простежується негативна тенденція збільшення питомої ваги працюючих у шкідливих та несприятливих умовах: найбільш швидкими темпами зростає чисельність працюючих під впливом забрудненості повітря, вібрації на робочому місці, важкості й напруженості праці. Це підтверджується як статистичними даними, так і результатами проведеного соціологічного опитування.

  5. Встановлено, що ефективність господарської діяльності значною мірою залежить від факторів виробничого і невиробничого середовища, в якому здійснюється ця діяльність. Проведений кореляційно-регресійний аналіз річної продуктивності праці та рівня рентабельності, підтверджує, що вищий рівень економічної ефективності забезпечується продуктивною працею в нешкідливих і сприятливих умовах, які відповідають встановленим нормам.

  6. У результаті проведених досліджень виявлено збільшення випадків виробничого травматизму, особливо із смертельними наслідками, у зв’язку з порушеннями правил техніки безпеки під час роботи на сільськогосподарській техніці й використанні транспортних засобів, низькою організацією режимів праці та відпочинку, зниженням трудової та виконавчої дисципліни. Кількість травм на виробництві, їх частота, втрата робочих днів, коефіцієнт важкості нещасних випадків, показники професійної й загальної захворюваності в сільськогосподарських підприємствах Волинської області свідчать про незадовільний стан безпеки й охорони праці в галузі.

  7. Для корінного поліпшення умов та охорони праці в сільськогосподарському виробництві у процесі реформування ринкової економіки необхідно: в колективному договорі чітко визначити права, обов’язки та відповідальність власників і працівників у сфері працеохоронної діяльності й суворо дотримуватись їх; надавати пільгові кредити підприємствам для цілеспрямованого використання на оновлення основних виробничих фондів і поліпшення умов праці; зобов’язати власників аграрних підприємств провести атестацію робочих місць за умовами праці; посилити штрафні санкції щодо власників, які порушили чинні норми і правила безпеки та гігієни праці тощо.

  8. У країнах з розвинутою ринковою економікою нагромаджено позитивний досвід вирішення питань поліпшення умов і охорони праці. Для України на сучасному етапі досить важливим є використання досвіду цих країн, який дасть змогу спрямувати свідомість керівників аграрних підприємств на розуміння і реалізацію ринкових вимог. В умовах трансформаційних перетворень в агропромисловому комплексі, коли елементи ринкового механізму діють ще не досить ефективно, регулювання соціально-економічних відносин у сфері умов та охорони праці повинно здійснюватися з урахуванням основних принципів соціального партнерства, але при збереженні окремих важелів державного впливу.

  9. Атестація робочих місць за умовами праці як дуже важливий і необхідний захід, дозволяє встановити фактори та причини виникнення несприятливих умов праці, правильно й всебічно визначити ці умови, оцінити, підтвердити їх відповідність вимогам встановлених норм і нормативів та обґрунтувати надання пільг і компенсацій за роботу в шкідливих умовах, що передбачені законодавством. За матеріалами атестації робочих місць, проведеної в ПСП ім. Шевченка Горохівського району, встановлено, що даний захід є обґрунтованою й економічно доцільною складовою системи управління результативністю праці.

10. Графічний метод аналізу беззбитковості виробництва дає змогу поєднати планові показники виробництва і працеохоронні витрати. Визначення обсягів витрат для поліпшення умов праці повинно супроводжуватися розрахунком критичної точки беззбитковості виробництва сільськогосподарської продукції, оскільки прибуток аграрних підприємств залежить як від обсягів виробництва та ціни реалізації одиниці продукції, так і від суми постійних і змінних витрат, у т. ч. пов’язаних з охороною праці, необхідних для одержання певного виду продукції.

11. Дослідження економіко-математичної моделі оптимізації продуктивності праці дало змогу визначити оптимальну суму необхідних витрат для забезпечення нормальних умов праці за умови зростання результативності праці та підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва. Система пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах повинна лише доповнювати комплекс заходів щодо поліпшення стану умов та охорони праці в аграрних підприємствах області і використовуватись лише в тих випадках, коли неможливо знешкодити джерела виробничої небезпеки та поліпшити умови праці.

Публікації автора:

  1. Соколова А.О. Умови праці як важливий соціально-економічний стимул сільськогосподарського виробництва //Аграрна наука – селу /За ред. О.В. Гончарука.– Кам’янець-Подільський, 1998. – Вип. 6. – С.160-161.

  2. Соколова А.О. Про необхідність невідкладного вдосконалення охорони праці в сільському господарстві // Вісник ДААУ. – 1999. – №1-2. – С.188-192.

  3. Поліщук М.П., Соколова А.О. Умови і охорона праці в приватизованих аграрних підприємствах // Проблеми формування ринкової економіки: Спец. вип. “Реструктуризація аграрних підприємств і земельна реформа: стан, проблеми, перспективи”. – К.: КНЕУ, 2000. – С.194-197. (Особистий внесок автора: проаналізовано стан умов й охорони праці в реформованих аграрних підприємствах Волинської області).

  4. Соколова А.О. Організаційно-економічні важелі вдосконалення умов і охорони праці: зарубіжний досвід і перспективи для України // Вісник ДААУ. – 2000. – №2. – С.251-257.

  5. Соколова А.О. Безпека праці і її вплив на фінансово-економічну діяльність сільськогосподарських підприємств // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія у двох томах. Т. 2./ За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.:ІАЕ, 2001. – С.218-219.

  6. Соколова А.О. Забезпечення сприятливих і безпечних умов праці в приватизованих сільськогосподарських підприємствах // Проблеми реформування власності колективних сільськогосподарських підприємств: Матеріали наук.-практ. конф., 23-25 березня 2000р. – Житомир: ДАУ, 2001. – С.172-173.

  7. Поліщук М.П., Соколова А.О. Умови і охорона праці в аграрних формуваннях: проблеми, досвід, перспективи // Аграрна освіта і наука на початку третього тисячоліття: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. у двох томах. Т. 2. – Львів: Львівський держ. аграр. ун-т, 2001. – С. 125-129. (Особистий внесок автора: розроблено і обґрунтовано організаційно-економічний механізм регулювання умов та охорони праці в аграрних формуваннях).

  8. Соколова А.О. Умови праці в сільському господарстві та їх вплив на ефективність виробництва // Економіка АПК. – 2002. – №1. – С.121-123.

  9. Соколова А.О. Соціально-психологічні умови праці в сільськогосподарських підприємствах на Волині // Економіка АПК. – 2002. – №4. – С.111-113.

  10. Соколова А.О. Основні напрямки поліпшення стану умов і охорони праці в приватизованих аграрних формуваннях // Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип.52. – С.118-121.

  11. Соколова А.О. Формування та регулювання нових соціально-економічних відносин у сфері умов та охорони праці в сільському господарстві // Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографія у чотирьох частинах. Ч.2 /За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2002. – С.672-676.

  12. Зелінська А.М., Соколова А.О. Організаційно-економічний механізм регулювання умов праці працівників рослинництва на радіоактивно забруднених територіях // Проблеми сільськогосподарської радіології: 17 років після аварії на Чорнобильській АЕС: Матеріали наук.-практ. конф. – Житомир: ДАУ, 2003. – С.189-192. (Особистий внесок автора: здійснено аналіз умов праці працівників рослинництва на радіаційно забруднених територіях Волинської області).