Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Козарь Вікторія Яківна. Репродуктивне здоров'я жінок фертильного віку, мешканок сільськогосподарського регіону з природним йододефіцитом : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Козарь В.Я. Репродуктивне здоров’я жінок фертильного віку, мешканок сільськогосподарського регіону з природним йододефіцитом. - Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 - акушерство і гінекологія - Державна установа “Інститут педіатрії, акушерства і гінекології Академії медичних наук України“, Київ, 2007.

Робота присвячена актуальній темі зниження частоти порушень репродуктивного здоров’я у жінок ФВ, мешканок сільськогосподарського регіону з природним йододефіцитом, шляхом розробки комплексу організаційних, лікувальних та профілактичних заходів при порушенні репродуктивного здоров’я.

В роботі проведені клініко-епідеміологічні дослідження у жінок фертильного віку, мешканок сільськогосподарського регіону з природним йододефіцитом та встановлена частота захворювань щитоподібної залози і порушень репродуктивного здоров’я: хронічних запальних захворювань статевих органів, порушення менструального циклу, безплідності та невиношування вагітності.

Встановлені особливості мікробіоценозу урогенітальних органів, психоемоційного стану. З’ясована етіологічна роль соціально-економічних та екзогенних факторів, в тому числі і природного йододефіциту та сільськогосподарської праці, на виникнення порушень репродуктивного здоров’я.

Проаналізовано частоту та структуру порушень репродуктивного здоров’я за наявності факторів ризику.

Дослідження ланок патогенезу виникнення порушень репродуктивного здоров’я шляхом лабораторного аналізу дозволило розглядати цей процес як результат порушень гормонального гомеостазу, причинно зв’язаного з захворюваннями щитоподібної залози.

На основі аналізу клініко-параклінічних даних, з урахуванням прогнозу факторів ризику порушень репродуктивного здоров’я розроблені математичні моделі та алгоритми їх прогнозування, а також впроваджені патогенетично обґрунтовані схеми лікування, які дозволили знизити частоту ускладнень репродуктивного здоров’я в 2,7 разів.

В дисертації наведені теоретичні узагальнення і нові підходи до вирішення актуальної наукової задачі – зниження частоти порушень репродуктивного здоров’я у жінок фертильного віку з захворюванням щитоподібної залози, мешканок сільськогосподарського регіону України з природним дефіцитом йоду та розробці комплексу організаційних, лікувальних та профілактичних заходів при цій патології.

1. На підставі проведених клініко-епідеміологічних досліджень встановлено, що в популяції жінок фертильного віку, мешканок сільськогосподарського регіону України з природним дефіцитом йоду частота захворювання щитоподібної залози складає 42,0%. Найбільш часті захворювання щитоподібної залози у цих жінок: дифузний зоб І ступеня (74,8%), дифузний зоб ІІ-ІІІ ступеня (10,0%) та гіпотиреоз (13,3%).

2. У жінок фертильного віку з захворюванням щитоподібної залози спосте-рігаються порушення репродуктивного здоров’я переважно у вигляді: порушення менструального циклу (23,5%), хронічних запальних захворювань статевих органів (47,6%), невиношування вагітності (28,5%) та безплідності (19,3%).

3. Серед етіологічних факторів порушень репродуктивного здоров’я у жінок з захворюваннями щитоподібної залози провідне місце належить інфекції, видовий спектр якої складають асоціації мікроорганізмів, вірусів та простіших. Кількісний і якісний склад біотопів урогенітальних органів залежить від форми порушення репродуктивного здоров’я та його давності.

4. У жінок з захворюванням щитоподібної залози в патогенезі розвитку порушень репродуктивного здоров’я важлива роль належить змінам психоемоційної адаптації, яка проявляється підвищеним вмістом в крові стрес-лімітуючих гормонів: пролактину, серотоніну, мелатоніну та трийодтироніну.

5. Найбільш важливим чинником, що призводить до розвитку захворювань щитоподібної залози та порушення репродуктивного здоров’я у обстежених жінок є дефіцит йоду в організмі, який мав місце у 95,0% випадків. Існує прямий взаємозв’язок між ступенем дифузного зобу, порушенням репродуктивного здоров’я та насиченістю йодом організму жінок.

6. При порушеннях репродуктивного здоров’я у жінок з захворюванням щитоподібної залози спостерігаються зміни гормональної забезпеченості менструального циклу, які проявляються в дисбалансі циклічної секреції гонадотропних та статевих гормонів впродовж менструального циклу. При цьому за умов підвищеної функції щитоподібної залози в динаміці менструального циклу мають місце порушення ритму секреції гонадотропних гормонів та гіперестрогенія, за умов гіпофункції щитоподібної залози – низький рівень секреції гонадотропних та статевих гормонів на тлі гіперпролактинемії.

7. На основі аналізу клініко-параклінічних даних з урахуванням найбільш значущих факторів ризику розроблені математичні моделі та алгоритми прогнозування розвитку порушень репродуктивного здоров’я у жінок фертильного віку з захворюваннями щитоподібної залози, мешканок сільськогосподарського регіону України з природним дефіцитом йоду, які дозволяють у 95,0% випадків передбачити розвиток ускладнень.

8. Ефективність застосування розроблених організаційних заходів, діагнос-тичного алгоритму та комплексного лікування і профілактики, спрямованих на покращання репродуктивного здоров’я у жінок з захворюваннями щитоподібної залози, склала при хронічних запальних захворюваннях статевих органів у жінок фертильного віку 92,0%, при порушенні менструального циклу – 93,9%, при безплідності – 53,1% та при невиношуванні вагітності – 87,5%.

9. Впровадження оригінальних методів патогенетично обґрунтованого лікування захворювань щитоподібної залози та йодопрофілактика показали свою високу ефективність при корекції порушень репродуктивного здоров’я у жінок фертильного віку – 92,0%.

Публікації автора:

1. Репродуктивное здоровье женщины фертильного возраста и дефицит йода, как фактор риска его нарушений // Здоровье женщины.-№ 3(19).-2004.-С.105-171 (співавт.: Подольский В.В., Хоминская З.Б.). Збір літератури, наукова інтерпретація, формулювання висновків, підготовка до друку.

2. Стан мікробіоценозу урогенітальних органів та корекція його порушень у жінок фертильного віку, мешканок сільськогосподарського регіону України, ендемічного за дефіцитом йоду // Здоровье женщины.-№ 3 (23).-2005.-С. 73-78 (Співавт.: Подольський В.В., Гульчій М.М.). Підбір літератури, обстеження пацієнток, забір матеріалу досліджень, формування груп хворих, обробка і аналіз отриманих даних, формулювання висновків, підготовка до друку.

3. Клініко-епідеміологічна характеристика стану репродуктивного здоров’я жінок фертильного віку, мешканок сільськогосподарського регіону України, ендемічного за нестачею йоду // Вісник наукових досліджень.-№ 1.-2005.-С.31-35 (Співавт.: Подольський В.В.). Проведення досліджень, формування груп хворих, обробка і аналіз отриманих даних, формулювання висновків, підготовка до друку.

4. Анкета вивчення стану репродуктивного здоров’я жінок фертильного віку, мешканок села ендемічного регіону в залежності від стану щитоподібної залози: Свідоцтво України на винахід №%157552 // Авторське право та сумісні права .-2006.-Бюл. №7. (Співавт.: Подольський В.В., Хомінська З.Б.). Формування запитника, поділ на розділи, комп’ютерна верстка матеріалу, наукова інтерпретація, формулювання розділів, підготовка до друку, оформлення документів.

5. Гормональна забезпеченість менструального циклу у жінок репродуктив-ного віку, мешканок сільськогосподарського регіону України з природним дефіцитом йоду // Репродуктивное здоровье женщины.-№ 2 (26).-І част.-2006.-С. 106-111 (Співавт.: Подольський В.В., Хомінська З.Б., Близнюк З.В.). Збір матеріалу, наукова інтерпретація, формулювання висновків, підготовка до друку.

6. Особливості нейроендокринної адаптації жінок репродуктивного віку, мешканок сільськогосподарського регіону України // Репродуктивное здоровье женщины.--№ 2 (27).-ІІ част.-2006.-С. 109-112 (Співавт.: Подольський В.В., Хомінська З.Б.). Збір матеріалу, наукова інтерпретація, формулювання висновків, підготовка до друку.

7. Гормональна забезпеченість менструального циклу у жінок репродуктивного віку, мешканок сільськогосподарського регіону України з природним дефіцитом йоду // Репродуктивное здоровье женщины.-№ 4 (29).-2006.-С. 47-51 (Співавт.: Подольський В.В., Хомінська З.Б., Близнюк З.В.). Збір матеріалу, наукова інтерпретація, формулювання висновків, підготовка до друку.

8. Про необхідність проведення прогнозування порушень репродуктивного здоров’я жінок фертильного віку - мешканок сільськогосподарського регіону // Репродуктивное здоровье женщины.-№ 1 (30).-2007.-С. 180-182 (Співавт.: Подольський В.В., Дронова В.Л., Тетерін В.В., Геревич Г.Й., Теслюк Р.С., Гульчій М.М.). Наукова інтерпретація, формулювання висновків.

9. Психоемоційний стан жінок фертильного віку з порушенням репродуктивного здоров’я, які проживають в сільськогосподарському регіоні з природнім йододефіцитом // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравохранения. Труды Крымского государственного медицинского универсистета им. Георгиевского.-2007.-Т 143, ч.3.-С.189-193 (Співавт.: Подольський В.В.). Проведення досліджень, наукова інтерпретація, формулювання висновків, підготовка до друку.

10. Про необхідність проведення прогнозування порушень репродуктивного здоров'я жінок фертильного віку, які перенесли фізіологічні та патологічні пологи // Репродуктивное здоровье женщины.-2007.-№ 2 (31).-С. 139-141 (Співавт.: Подольський В.В., Дронова В.Л., Тетерін В.В., Геревич Г.Й., Теслюк Р.С., Гульчій М.М.). Збір матеріалу, наукова інтерпретація, формулювання висновків.

11. Алгоритм обстеження жінок фертильного віку, мешканок сільськогосподарського регіону з природнім йододефіцитом направлений на виявлення захворювань щитоподібної залози та порушення репродуктивного здоров’я // Сімейна медицина.-2007.-№ 4.-С. 41-44 (Співавт.: Подольський В.В.). Збір матеріалу, наукова інтерпретація, підготовка до друку.

12. Система організаційних заходів, направлених на покращення стану репродуктивного здоров’я жінок фертильного віку, мешканок сільськогосподарського регіону України з природним йододефіцитом // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.- Київ.- 2007.- С.547-552 (Співавт.: Подольський В.В.). Збір матеріалу,наукова інтерпретація, формулювання висновків, підготовка до друку