Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Гузь Ірина Анатоліївна. Роль порушень ліпідного обміну та ендотеліальної дисфункції у розвитку фіброміоми матки на фоні ожиріння. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Гузь І.А. Роль порушень ліпідного обміну та ендотеліальної дисфункції у розвитку фіброміоми матки на фоні ожиріння. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.

Дисертація присвячена актуальній в науковому й практичному відношенні темі – поліпшенню результатів лікування хворих на фіброміому матки на фоні ожиріння, на підставі визначення стану ендотелію й обміну ліпідів. Встановлено, що у хворих на фіброміому матки на фоні ожиріння відбуваються патологічні зміни, які призводять до порушення рівноваги в гемокоагуляційному гемостазі та до ендотеліальної дисфункції, яка є однією з причин розвитку гіпоксії, про що свідчить наявність чіткої кореляційної залежності між підвищенням вмісту ендотеліну-1 у плазмі крові, зниженням рівня циклічного 3’-5’ – гуанозинмонофосфату в сироватці крові що зростає при збільшенні ступеня ожиріння.

У результаті проведених досліджень удосконалений алгоритм обстеження хворих на фіброміому матки, який спрямований на ранню діагностику порушення функції ендотелію. Показано, що для нормалізації ендотеліальної дисфункції і ліпідного обміну доцільно включати до комплексу лікувальних заходів прогестагени (“Дуфастон”), озонотерапію.

Запропоновані в роботі методи діагностики та лікування хворих на фіброміому матки на фоні ожиріння із застосуванням прогестагенів, озонотерапії демонструють нове вирішення наукової задачі, яка полягала в зясуванні особливостей ендотеліальних факторів, параметрами гемостазу, обміну ліпідів.

  1. Клінічними проявами фіброміоми матки на тлі ожиріння є збільшення розмірів матки, наявність больового синдрому (у 53,7% хворих) і метрорагії (у 49,0% хворих) незалежно від ступеня ожиріння, вказівка в анамнезі на пізні менархе (у 52,8% хворих).

  2. У хворих з фіброміомою матки на тлі ожиріння змінюються показники згортаючої та протизгортаючої системи крові (зниження рівня загального білка 63,66±1,78г/л, фібріногену 2,56±0,07г/л що супроводжується порушенням білкового, пігментного видів обміну.

  3. У жінок з фіброміомою матки на фоні ожиріння відзначається значне порушення обміну ліпідів. Переважає гіперліпідемія ІІ а й ІІ б ступеня за рахунок підвищення рівня загального холестерину та ліпопротеїдів низької і дуже низької щільності та триглицеридів, збільшенням концентрації білірубіну сироватки крові за рахунок обох його фракцій, підвищення активності АсАТ (0,91±0,05 ммоль).

  4. При наявності фіброміоми матки на тлі ожиріння в організмі жінок виявляється виражена ендотеліальна дисфункція, яка є однією з причин розвитку гіпоксії, про що свідчить наявність чіткої кореляційної залежності між підвищенням вмісту ендотеліну-1 у плазмі крові, зниженням рівня циклічного 3’-5’ – гуанозинмонофосфату в сироватці крові яка зростає при збільшенні ступеня ожиріння.

  5. Порушення обміну ліпідів сприяє прогресуванню ендотеліальної дисфункції, що проявляється в поглибленні дисбалансу між ендотеліальними вазоконстрикторами та вазодилататорами.

  6. Використання озонотерапії для лікування фіброміоми матки при ожирінні є науково обґрунтованим методом, що впливає на патогенетичні аспекти локальної ендотеліальної дисфункції та сприяє нормалізації згортаючої та протизгортаючої функції з 5 доби (збільшення протромбінового індексу 92,38±0,77%, зниження рівня фібриногену 3,27±0,11 г/л, загальний білок знаходився в межах норми 72,38±1,63 г/л).

  7. Лікування озонованими розчинами методом внутрішньоматкового зрошення і препаратами прогестагенів (“Дуфастон”) при фіброміомі матки нормалізує показники функціонального стану ендотелію, параметри гемостазу і обміну ліпідів.

  8. Клінічна ефективність озонотерапії при фіброміомі матки на фоні ожиріння складає 72,2% (зменшенню больового синдрому на 32,0%, встановленню менструального циклу на 21,4%, зменшенню розмірів міоматозних вузлів на 8,8%). Використання цієї методики сприяє зупинці кровотечі, нормалізації біохімічних показників і не супроводжується побічними реакціями й ускладненнями.

Публікації автора:

  1. Гузь И.А. Использование озонотерапии в комплексном лечении женщин с фибромиомой матки // Медицина сегодня и завтра. – 2003.- №4. С. 132-136

  2. Гузь И.А. Эндотелиальная дисфункция в патогенезе фибромиомы матки // Клиническая медицина. – 2004. - №6.- С.53-55

  3. Паращук Ю.С., Гузь И.А. Результаты применения озонотерапии при лечении женщин с фибромиомой матки // Ліки – людині: Сучасні аспекти фармакотерапії»Матеріали наук.-практ. конф.. – Харків. 2004. – С. 131 – 132.

  4. Паращук Ю.С., Гузь І.А. Роль порушень ліпідного обміну та ендотеліальної дисфункції у розвитку фіброміоми матки при ожирінні // Актуальні питання теоретичної та практичної медицини: Зб. матеріалів Всеукраїнської наук.-практ. конф.. – Суми. - 2002. – С. 57. Автором проведені дослідження рівня ЕТ-1, циклічного 3’-5’ – гуанозинмонофосфату і здійснений математичний аналіз отриманих результатів.

  5. Паращук Ю.С., Гузь І.А. Вплив препарату «Дуфастон» на стан обміну ліпідів у жінок, хворих на фіброміому при ожирінні // Лекарства – человеку: Сб. науч. работ. – Харків. 2002. Т.ХVІІ. № 3 – С.298 – 302. Автором самостійно виконано клінічне випробування лікарських препаратів, обстеження хворих, аналіз результатів.

  1. Паращук Ю.С., Гузь И.А. Клиническая эффективность озонотерапии у женщин с фибромиомой матки и ожирением на фоне болевого синдрома и метроррагии // Сучасні методи лікування та реабілітації травм та їх наслідків. Невідкладна допомога при захворюваннях і травмах: Тези доп. І конф. Харк. обл. клін. лікарні. – Харків. 2002. – С. 52. Автором самостійно проведені клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і удосконалення отриманих результатів, оформлення роботи.

  2. Гузь И.А. Использование озонотерапии для лечения больных с фибромиомой матки и ожирением // Роль сучасних методів діагностики в лікуванні та реабілітації хворих: Матеріали ІІ конф. Харк. обл. клін. лікарні – Харків. 2003. – С.25.

  3. Гузь И.А. Результаты применения препарата “Дуфастон” при лечении женщин с фибромиомой матки // Від фундаментальних досліджень – до прогресу в медицині: Матеріали наук.-практ. конф. з міжнародною участю, присвяченої 200-річчю з дня заснування Харківського державного медичного університету. – Харків. 2005. – С.177.

  4. Гузь И.А. Результаты применения препарата “Дуфастон” при лечении женщин с фибромиомой матки // Проблеми регіональної медицини: Тези доп. ІV конф. Харківської обласної клінічної лікарні. – Харків. 2005. – С.28-29.