Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Ізотов Анатолій Михайлович. Розробка агробіологічних основ адаптування технології вирощування озимої пшениці в Криму : Дис... д-ра наук: 06.01.09 - 2006.



Анотація до роботи:

Ізотов А.М. Розробка агробіологічних основ адаптування технології вирощування озимої пшениці в Криму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. – Південний філіал „Кримський агротехнологічний університет” Національного аграрного університету, Сімферополь, 2006.

Дисертація присвячена питанням розробки агробіологічних основ адаптування параметрів елементів технології вирощування озимої пшениці в Криму до конкретних, фактичних погодних, економічних та господарських умов. Для степової та передгірської зон Криму встановлені кращі попередники озимої пшениці, найбільш дешевий спосіб обробітку ґрунту, адаптивно-оптимальні строки сівби та норми висіву, рівні азотного живлення до сівби та у ранній весняний період з урахуванням забезпеченості ґрунту нітратним азотом. Виявлені умови вирощування пшениці без застосування гербіцидів, вивчена дія гідротермічних умов та агрономічних чинників на формування якості зерна при некореневому підживленні та сенікації посівів. Розроблені математико-статистичні моделі комплексної дії гідротермічних умов та елементів технології на формування врожаю озимої пшениці. На їх основі створено комп’ютерні експертно-консультаційні системи адаптування параметрів елементів технології вирощування озимої пшениці до реальних умов. Вони дозволяють раціонально витрачати ресурси, отримувати високі і стабільні врожаї зерна високої якості.

1. За роки соціально-економічної кризи проблема якості продовольчого зерна в країні значно загострилась, виробництво пшениць-поліпшувателей катастрофічно скоротилося, що негативним чином позначається на якості хлібобулочних виробів і експортному потенціалі країни. Ситуація, що створилася, обумовлює гостру необхідність виправлення існуючого положення і, в першу чергу, рішення наукових аспектів цієї проблеми.

2. Природні умови Кримського півострова характеризуються значною різноманітністю ґрунтово-кліматичних умов окремих його територій, обумовлюючих різні умови росту озимої пшениці, що диктує необхідність їх детального обліку, розробки і побудови, відповідно до них, адаптивних технологій її вирощування в кожній конкретній зоні.

3. Основним фактором, що визначає ефективність застосування тієї або іншої технології вирощування озимої пшениці у всіх природних зонах в Криму, є умови зволоження періоду її вегетації (особливо в передпосівний період), які необхідно враховувати в першу чергу при адаптуванні параметрів агротехнічних прийомів.

4. Засміченість полів в Криму за останні роки значно збільшилася і стала дуже серйозним фактором, що впливає на процеси формування і продуктивність агроценозів озимої пшениці, який необхідно враховувати при розробці технологій.

5. Маса бур’янів, що виростають на одиниці площі поля, більше впливає на врожайність озимої пшениці і якість її зерна, ніж їх кількість. Саме цей показник в конкретних, фактичних умовах слід враховувати при застосуванні заходів боротьби з ними і проведенні інших агрозаходів.

6. При виборі попередника під озиму пшеницю, окрім його впливу на рівень і якість урожаю, в сучасних умовах потрібно, в першу чергу, враховувати його економічні показники. В степових районах Криму цю культуру слід розміщувати по парах (чорних і зайнятих) і багаторічних травах, в передгірних – по парах зайнятих і багаторічних травах. В роки з сприятливою для зерна пшениці кон'юнктурою ринку її можна сіяти по попереднику кукурудза на силос. По решті попередників (паровій озимині, соняшнику і т.п.) із зернових культур в економічних умовах, що склалися в даний час, найбільш доцільно розміщувати озимий ячмінь, який є найурожайнішою і економічно вигідною культурою.

7. При виборі способу основної підготовки ґрунту під озиму пшеницю і його параметрів в різних умовах Криму слід керуватися показниками засміченості, вологості і вартості робіт. За відсутності особливих обставин, перевагу слід віддавати поверхневому обробітку ґрунту.

8. Оптимальний строк сівби озимої пшениці в Криму не є обов’язково певним календарним періодом. У кожному конкретному випадку він повинен визначатися (адаптуватися) з урахуванням таких показників як кількість випавших в передпосівний період опадів, наявність вологи в орному шарі ґрунту, середньодобова температура повітря, ступінь і характер засміченості поля. При цьому зміни строків сівби залежно від умов, що склалися, не повинні виходити з тимчасового інтервалу, обмеженого датами 25 вересня ... 25 жовтня, тривалість оптимального терміну не перевищувати 7...9 днів.

9. Оптимальна норма висіву озимої пшениці не є величиною постійною. Вона повинна в обов'язковому порядку визначатися (адаптуватися) строками сівби. Параметри агротехнічного комплексу «строк сівби норма висіву» визначаються метеорологічними умовами конкретного осіннього періоду. Найраціональнішим способом визначення параметрів адаптивно-оптимальних строків сівби і норм висіву є розроблена нами комп'ютерна експертна система. При відхиленні строків сівби від адаптивно-оптимального норма висіву насіння повинна збільшуватися на 2,5...3,0 % за кожний день при сівбі раніше і на 2,0...2,5% - при сівбі пізніше. Нашими багаторічними дослідами встановлено, що сівба нормою висіву, що не змінюється, не адаптованою, пізніше за оптимальний строк в межах вказаного вище інтервалу приводить до зниження врожайності в середньому на 0,2...0,4 т/га, а сів раніше оптимального строку – на 0,4...0,6 т/га. Перехід від календарно-фіксованого до адаптивно-оптимального строку сівби і при відповідній йому нормі висіву дозволить не тільки підвищити врожайність, але і стабілізувати валові збори зерна озимої пшениці по роках.

10. Застосовувати рекомендовану раніше систему добрив озимої пшениці, не адаптовану ні до зональних, ні до погодних, ні до економічних умов конкретного періоду її вирощування в умовах ринкової економіки нераціонально, оскільки вона не гарантує отримання конкурентоздатної продукції. Так звана «середня» доза внесення азоту, встановлена за допомогою усереднювання даних польових експериментів за ряд років, оптимальна тільки в три роки з десяти. В несприятливий за умов вегетації рік частина добрив залишається невикористаною рослинами через нестачу вологи. В сприятливий рік ця середня доза не дає можливості повністю використовувати наявні умови зволоження для формування можливо високого урожаю. В тому і іншому випадку, у результаті, буде одержаний економічний збиток.

11. Система добрив високоякісної сильної озимої пшениці відрізняється від системи добрива рядової пшениці тим, що вона повинна передбачати внесення економічно доцільної кількості азоту, достатнього для формування високих по величині і якості (не нижче за третій товарний клас) урожаїв зерна.

12. Строки і дози внесення азотних добрив під озиму пшеницю в Криму повинні адаптуватися до конкретних умов вегетації і визначатися вмістом нітратного азоту в ґрунті в цей час. Оптимальним рівнем забезпеченості рослин в осінній період є наявність 70...80 кг/га азоту (N-NO3 ґрунту + N добрив) в 40-см шарі ґрунту. В ранньовесняний період оптимальний рівень забезпеченості рослин азотом – 140 кг/га в 80-см шарі ґрунту.

При недостатній забезпеченості ґрунту азотом його сумарний вміст в діагностичних горизонтах ґрунту в передпосівний і ранньовесняний періоди необхідно доводити до оптимальних значень довнесенням азотних добрив. З урахуванням необхідності повернення банківських кредитів більш переважно весняне внесення азотних добрив. Розрахунок оптимальної дози внесення азотних добрив доцільно проводити з використанням розробленої нами комп'ютерної програми, що враховує, окрім кількості азоту в ґрунті, такі показники як запаси вологи, кількість рослин пшениці на одиниці площі, їх фазу розвитку та ін.

13. Рішення про проведення некореневого азотного підживлення посівів озимої пшениці з метою підвищення якості зерна повинно прийматися на основі обліку вмісту азоту в рослинах, величини їх вегетативної маси, рівня азотного живлення і фактичних погодних умов періоду вегетації. Питання про доцільність його проведення повинне вирішуватись не стільки з агротехнічної, скільки з економічної точки зору у зв'язку з тим, що воно ефективне тільки тоді, коли підвищує якість зерна хоча б на один товарний клас. Проведення некореневого підживлення економічно доцільно на полях з рівнем врожайності не нижче 3,0 т/га.

Некореневе підживлення в економічних умовах, що склалися в даний час, слід розглядати як вимушений прийом унаслідок ризику отримання очікуваного ефекту, низького коефіцієнта використання азоту добрив (20...50% його залишається в соломі) і неминучих додаткових витрат на його проведення.

Для прогнозування ефективності і визначення доцільності некореневого азотного підживлення необхідно використовувати розроблену нами модель з комп'ютерною підтримкою прийняття рішення.

14. На формування найважливішого показника якості зерна озимої пшениці (білковості), істотно впливають не тільки агротехнічні, але і метеорологічні умови (в першу чергу температура і вологість повітря) періоду тістоподібного стану її зерна, які визначають повноту реутилізації азоту з вегетативних органів.

Збільшити ступінь реутилізації азоту, а звідси, підвищити якість зерна можна за допомогою спеціального прийому – сенікації, яку слід проводити в цей час розчинами сульфату амонію або сечовини в дозах 5...10 кг/га д.р. Сенікацію доцільно проводити на посівах пшениці, вирощених на підвищених азотних фонах при їх врожайності не менше 3,0 т/га. При прийнятті рішення про доцільність застосування сенікації в конкретних агротехнічних і метеорологічних умовах, що фактично складаються, доцільно використовувати розроблену нами прогностичну модель.

15. Застосування адаптування агрономічних прийомів, елементів технології вирощування озимої пшениці та їх параметрів до умов її вегетації, що конкретно складаються, дозволяє за рахунок більш раціонального використання засобів, зменшення несприятливих дій на рослини, зменшення виплат за узяті кредити підвищити прибуток з кожного гектара її посіву і рівень рентабельності зернового виробництва.

16. Тільки застосування адаптивних технологій вирощування озимої пшениці може розв'язати проблему отримання конкурентноздатного по величині і якості, стабільно високого по роках урожаю цієї культури в Криму.

Публікації автора:

Монографії, довідники, брошури, навчальні посібники

  1. Николаев Е.В., Изотов А.М. Пшеница в Крыму. – Симферополь: СОНАТ, 2001. – 288 с.

  2. Николаев Е.В., Изотов А.М., Грицай А.Д. Выращивание высокока- чественнного зерна озимой пшеницы в Крыму: Справочное пособие. – Симферополь: Вперед, 2002. – 93 с.

  3. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Грицай А.Д., Рюмшин А.В. Твердая пшеница в Крыму. – Симферополь: Фактор, 2004.–136 с.

  4. Николаев Е.В., Изотов А.М. Технология выращивания высокока-чественной озимой пшеницы на юге Украины: Лекция. – К.: УСХА, 1982. – 33 с.

  5. Рекомендации по выращиванию высококачественной озимой пшеницы в Крымской области / Николаев Е.В., Буряк А.И., Изотов А.М., Саплев А.В. – Симферополь: КОУСХ, 1983. – 13 с.

  6. Николаев Е.В., Саплев А.В., Изотов А.М. Технология выращивания сильной озимой пшеницы в Крыму: Лекция. – К.: УСХА, 1984 – 18 с.

  7. Прогрессивные технологии выращивания полевых культур / Николаев Е.В., Осенний Н.Г., Изотов А.М. и др. – Симферополь: Крымоблполиграфиздат, 1987. – 38 с.

  8. Краткие методические рекомендации по прогрессивным технологиям производства основных сельскохозяйственных культур в хозяйствах Крымской области / Николаев Е.В., Гапиенко А.А., Осенний Н.Г., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. – Симферополь: Тип. Крымоблагропрома, 1988. – 81 с.

  9. Рекомендации по уборке зерновых колосовых культур урожая 2003 года / Дроботов С.А., Пелагенко С.П., Николаев Е.В., Изотов А.М. и др. – Симферополь: КГАУКЦ, 2003. – 19 с.

  10. Рекомендации по проведению сева озимых культур в 2004 году в хозяйствах Крыма / Пелагенко С.П., Полюшкин Н.П., Хмелевский С.Ф., Николаев Е.В., Осенний Н.Г., Изотов А.М. и др. – Симферополь: КГАУКЦ, 2004. – 23 с.

  11. Рекомендации по уборке урожая 2004 года / Пелагенко С.П., Полюшкин Н.П., Хмелевский С.Ф., Николаев Е.В., Гордиенко В.П., Изотов А.М. и др. – Симферополь: КГАУКЦ, 2004. – 19 с.

  12. Николаев Е.В., Изотов А.М., Глушко Г.И., Тарасенко Б.А. Прогрессивные технологии выращивания полевых культур // Научно обоснованная система земледелия Республики Крым. – Симферополь: Таврия, 1994. – С.217-251.

  13. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Письменный В.Д. Технологии возделывания полевых культур // Научное обоснование основных направлений развития агропромышленного комплекса Крыма в условиях рыночного производства / Под ред. Е.В. Николаева. - Симферополь: Таврия, 2004. – С.212-239.

  14. Ніколаєв Є.В., Ізотов А.М., Тарасенко Б.О. Технології отримання конкурентоспроможної продукції рослинництва (Озимі зернові культури)// Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства в Степу України і АР Крим. – К.: ТОВ „Алефа”, 2005. – Т.1. – С.511-525.

Статті в наукових виданнях і авторські свідоцтва

  1. Николаев Е.В., Изотов А.М. Функциональная деятельность корней, урожайность и качество зерна озимой пшеницы при опрыскивании растений растворами минеральных удобрений // Биологические науки. – 1982. - № 9. – С.82-85.

  2. Изотов А.М. Программирование урожаев озимой пшеницы с учетом сроков посева и уровней азотного питания // Доклады ВАСХНИЛ. – 1984. - № 8. – С.44-45.

  3. Изотов А.М. Урожайность и качество зерна озимой пшеницы в зависимости от норм высева при различных сроках посева // Совершенствование технологии выращивания зерновых культур: Сб. науч. тр. КСХИ. – К.: УСХА, 1984. – С.45-48.

  4. Воробьев Н.Е., Николаев Е.В., Изотов А.М., Шабанова Е.М. Агроэкологический комплекс мер борьбы с сорняками // Земледелие. – 1985. - № 1. – С.10-12.

  5. Воробьев Н.Е., Николаев Е.В., Изотов А.М., Шабанова Е.М. Агроэкологические методы подавления сорняков в посевах озимой пшеницы // Степное земледелие. – К.: Урожай, 1985. – Вып. 19. – С.24-28.

  6. Изотов А.М. Зависимость продуктивности озимой пшеницы от тепловлагообеспеченности, густоты посева и условий азотного питания // Доклады ВАСХНИЛ. – 1986. - № 9. – С.45-46.

  7. Николаев Е.В., Силыбаева Б.М., Изотов А.М. Эффективность комплекса агроприемов в борьбе с сорняками в посевах озимой пшеницы // Вісник сільськогосподарської науки. – 1987.- № 11. – С.25-29.

  8. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. О необходимости адаптирования норм внесения азотных удобрений, вносимых под озимую пшеницу // Интенсивные технологии возделывания полевых культур: Сб. науч. тр. Харьковского с.-х. института. – Харьков, 1988. – С.4-10.

  9. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Определение оптимального срока сева озимой пшеницы // Формирование высокопродуктивных посевов полевых культур: Сб. науч. тр. Харьковского с.-х. института. – Харьков, 1990. – С.10-15.

  10. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Моргунов Ю.Н. Густота стояния растений и продуктивность озимопшеничного агрофитоценоза // Проблемы ресурсосбережения и охраны окружающей среды в полеводстве Крыма: Сб. науч. тр. Крымского с.-х. института. – Симферополь, 1996. – С.24-28.

  11. Изотов А.М., Захарченко И.М. Сроки посева озимой пшеницы в условиях применения влагозарядковых или всходовызывающих поливов // Проблемы ресурсосбережения и охраны окружающей среды в полеводстве Крыма: Сб. науч. тр. Крымского с.-х. института. – Симферополь, 1996. – С.31-34.

  12. Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Адаптирование параметров основных агротехнических приемов выращивания озимой пшеницы к погодным условиям // Вопросы развития Крыма. – Симферополь: Таврия, 1997. – Вып. 8. – С.62-63.

  13. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Метод расчета норм азотных удобрений под озимую пшеницу // Вестник ХГАУ: Сб. науч. тр. Харьковского государственного аграрного университета. – Харьков, 1997. – С.49-54.

  14. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Захарченко И.М. Качество зерна озимой пшеницы при погодном адаптировании срока сева // Вопросы стабилизации и повышения эффективности АПК Крыма в исследованиях молодых ученых: Науч. тр. Крымского с.-х. института. – Симферополь, 1997. – С.9-12.

  15. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Грицай А.Д. Оптимальные параметры агрокомплекса (срок севанорма высева) технологии выращивания твердой озимой пшеницы // Вопросы стабилизации и повышения эффективности АПК Крыма в исследованиях молодых ученых: Науч. тр. Крымского с.-х. института. – Симферополь, 1997. – С.25-28.

  16. Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Практические итоги изучения агрофитоценотического подавления сорной растительности в посевах озимой пшеницы // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 1997. – С.46-55.

  17. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Грицай А.Д. Качество зерна твердой озимой пшеницы в зависимости от агротехники возделывания // Вісник аграрної науки. – 1999. - № 4. – С.27-30.

  18. Изотов А.М. Связь урожайности озимой пшеницы с количественными показателями, применяемыми для характеристики погодных условий // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 1999. – Вып. 62. – С.66-75.

  19. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Грицай А.Д. Качество зерна твердой озимой пшеницы в зависимости от режима и нормы азотных удобрений // Вісник ХДАУ. – Харків, 1999. – С.25-31.

  20. Изотов А.М. Агроэкологическое подавление сорных растений в посевах озимой пшеницы // Промышленные технологии производства и применения средств биологического земледелия. Мониторинг энтомофагов: Сб. науч. тр. Международного симпозиума ВПС МОББ. – Одесса, 1999. – С.157-158.

  21. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Система погодного адаптирования основных элементов технологии выращивания озимой пшеницы // Вісник аграрної науки. – 1999. - № 12. – С.26-29.

  22. Тарасенко Б.А., Изотов А.М., Грицай А.Д. Почвенная диагностика нитратов для расчета нормы ранневесенней азотной подкормки озимой пшеницы // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 2000. – Вып. 66. – С.7-12.

  23. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Моргунов Ю.Н. Влияние срока сева, нормы высева и обработки гербицидом на формирование густоты стояния растений орошаемой озимой пшеницы // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 2000. – Вып. 66. – С.12-16.

  24. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Адаптивная технология выращивания сильной озимой пшеницы // Инновационный потенциал Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь: Таврия-Плюс, 2001. – С.17-19.

  25. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Адаптивная технология выращивания твердой озимой пшеницы в Крыму // Инновационный потенциал Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь: Таврия-Плюс, 2001. – С.19-21.

  26. Ізотов А.М., Тарасенко Б.О., Моргунов Ю.М. Вплив терміну сівби, норми висіву на якість зерна озимої пшениці при ресурсозберігаючому режимі зрошення // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць Одеського державного сільськогосподарського інституту. – Одеса, 2001. – Вип. 4. – С.47-52.

  27. Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Подавление сорных растений в посевах озимой пшеницы без применения гербицидов // Створення стійких сільськогосподарських систем на базі біологізації землеробства: Матеріали міжнародної наради (1-4 жовтня 2002 р., Інженерно-технологічний інститут “Біотехніка”, Одеса, Україна). – Одеса, 2002. – С.116-120.

  1. Изотов А.М. Основы адаптирования технологии выращивания озимой пшеницы в Крыму // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 2002. – Вып. 73. – С.27-33.

  2. Изотов А.М., Рюмшин А.В. Эффективность применения сеникации на посевах твердой озимой пшеницы в условиях степного Крыма // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 2002. – Вып. 73. – С.84-87.

  3. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Рогозенко А.В. Качество зерна сильной озимой пшеницы в зависимости от дозы некорневой подкормки в условиях Присивашья Крыма // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 2002. – Вып. 73. – С.121-125.

  4. Изотов А.М. Засоренность посевов озимой пшеницы в зависимости от гидротермических условий вегетации // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 2002. – Вып. 78. – С.3-7.

  5. Изотов А.М., Рюмшин А.В. Продуктивность сортов твердой озимой пшеницы в Крыму // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 2002. – Вып. 78. – С.26-29.

  6. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Еськов С.В. Влияние предшественника и уровня азотного питания на урожайность твердой и мягкой озимой пшеницы // Научные труды Крымского государственного аграрного университета. – Симферополь, 2002. – Вып. 78. – С.39-43.

  7. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б,А., Моргунов Ю.Н. Влияние срока сева, нормы высева и обработки гербицидом на урожайность озимой пшеницы при ресурсосберегающем режиме орошения // Вісник ХНАУ: Зб. наук. праць Харківського національного аграрного університету. – Харків, 2002. – Вип. 6. – С.11-17.

  8. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Еськов С.В. Структура урожая озимых мягкой и твердой пшениц по основным предшественникам и удобрении азотом // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Симферополь, 2003. – Вып. 80. – С.21-26.

  9. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Рогозенко А.В. Сравнительная оценка адаптивности некоторых сортов озимой пшеницы к условиям произрастания в Присивашье Крыма // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Симферополь, 2003. – Вып. 80. – С.80-85.

  10. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Рогозенко А.В. Эффективность химической защиты посевов озимой пшеницы от сорняков и болезней при различной обеспеченности их азотом // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Симферополь, 2004. – Вып. 83. – С.38-41.

  11. Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Моделирование действия срока сева и гидротермических условий осени на продуктивность посевов озимой пшеницы // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Симферополь, 2004. – Вып. 86. – С.25-32.

  12. Изотов А.М. Накопление клейковины в зерне озимой пшеницы в зависимости от содержания азота в растениях и обеспеченности посевов азотом // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Симферополь, 2004. – Вып. 86. – С.67-72.

  13. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Рогозенко А.В. Урожайность озимой пшеницы в Присивашье Крыма в зависимости от обработки посевов фунгицидом при возрастающих нормах азота // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Симферополь, 2005. – Вып. 89. – С.25-34.

  14. Николаев Е.В., Изотов А.М., Рюмшин А.В. Перспективы выращивания твердой озимой пшеницы в центральной степной части Крыма // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Симферополь, 2005. – Вып. 89. – С.42-45.

  15. Изотов А.М. Зависимость накопления клейковины в зерне озимой пшеницы от биомассы растений, содержания в них азота и некорневой азотной подкормки // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Симферополь, 2005. – Вып. 90. – С.23-28.

  16. А.с. 1347883 СССР. Способ возделывания озимой пшеницы в районах распространения сорняка двойчатки лучистой / Н.Е. Воробьев, Е.В. Николаев, А.М. Изотов, В.Н. Мирянов Е.М. Шабанова (СССР). - № 3632496; Заявлено 05.08.1983; Опубл. 01.07.1987, Бюл. № 40. - 5 с.

  17. А.с. 1561857 СССР. Способ возделывания озимой пшеницы / Е.В. Николаев, А.М. Изотов, Б.А. Тарасенко. (СССР). - № 4321957; Заявлено 28.09.1987; Опубл. 08.01.1990, Бюл. № 17. - 8 с.

Тези доповідей та матеріали наукових конференцій

  1. Изотов А.М. Программирование урожаев озимой пшеницы различных сроков посева в Крымской области с учетом уровня азотного питания // Актуальные проблемы программирования урожаев сельскохозяйственных культур: Тезисы докладов научной конференции. – М.: ВАСХНИЛ, 1983. – С.98-99.

  2. Изотов А.М. Сеникация посевов озимой пшеницы – эффективный способ повышения качества зерна // Актуальные проблемы повышения эффективности использования орошаемых земель: Тезисы докладов научной конференции. – М.: ВАСХНИЛ, 1985. – С.157-158.

  3. Изотов А.М., Тарасенко Б.А., Малык С.И. Выращивание высококачественного зерна озимой пшеницы – фактор повышения эффективности полеводства Крыма // Научно обоснованная система ведения сельского хозяйства в Крыму: Тезисы докладов областной научно-практической конференции (1990). –Симферополь, 1990. – Ч.2. – С.34-35.

  4. Николаев Е.В., Изотов А.М. Синтезирующая деятельность корней озимой пшеницы в зависимости от сроков посева, обеспеченности азотом и условий вегетации // Физиолого-генетические механизмы регуляции азотного питания растений: Тезисы докладов научной конференции ИФРГ АН УССР, 14-19 октября 1991 г. – Киев, 1991. – С.114-115.

  5. Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Использование эффектов срока посева и нормы высева озимой пшеницы для фитоценотического подавления сорняков // Сельскохозяйственное производство и экология Крыма: Тезисы докладов второй Республиканской научно-практической конференции, 8 апреля 1992 г. – Симферополь, 1992. – С.7-8.

  6. Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Адаптация агроприемов – метод совершенствования технологии выращивания озимой пшеницы // Вклад ученых-аграрников в увеличении производства продукции сельского хозяйства в период перехода к рынку: Материалы республиканской научно-практической конференции (октябрь 1995 г). – Симферополь, 1995. – С.9-10.

  7. Тарасенко Б.А., Изотов А.М. Об оптимальной густоте стояния растений озимой пшеницы // Вклад ученых-аграрников в увеличении производства продукции сельского хозяйства в период перехода к рынку: Материалы республиканской научно-практической конференции (октябрь 1995 г). – Симферополь, 1995. – С.15-16.

Інформаційні листки

  1. Воробьев Н.Е., Николаев Е.В., Изотов А.М., Крайнюк С.М. Новые методы борьбы с сорняками в посевах озимой пшеницы. – Информационный листок №85-0010. – Симферополь: Крымский ЦНТИ, 1985. – 4 с.

  2. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Определение оптимального срока посева озимой пшеницы в зависимости от погодных условий осени. – Информационный листок №0025-91. – Симферополь: Крымский МТЦНТИ, 1991. – 4 с.

  3. Николаев Е.В., Изотов А.М., Тарасенко Б.А. Метод расчета нормы ранневесенней азотной подкормки сильной озимой пшеницы – Информационный листок №25-94. – Симферополь: Крымский РЦНТИ, 1994. – 2 с.