Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Уманський Олексій Миколайович. Розробка і обґрунтування елементів технології вирощування сої в рисовій сівозміні (для умов Краснознам'янської зрошувальної системи) : Дис... канд. наук: 06.01.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Уманський О.М. Розробка і обґрунтування елементів технології вирощування сої в рисовій сівозміні (для умов Краснознам’янської зрошувальної системи). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. – Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2007

В дисертаційній роботі наведено результати досліджень проведених в дослідному господарстві Інституту рису УААН, де вивчались основні елементи технології вирощування сої в рисових чеках. Встановлено, що найбільш перспективними для вирощування в чеках є такі сорти як ранньостиглий Юг 30 та середньоранній Юг 40 та середньостиглий сорт Деймос. Найбільший рівень урожайності всіх сортів отримано при ширині міжрядь 30 см та нормі добрив N60Р90. Найкращий режим зрошення - проведення одного поливу нормою 1200 мі/га у фазу цвітіння сої. При застосуванні гербіцидів достатньо внести під передпосівну культивацію дуал голд 960 ЕС, к.е (1,6 л/га), цей варіант має переваги, як з економічної точки зору, так і з екологічної.

У дисертації подане теоретичне обґрунтування і практичне вирішення деяких важливих питань вирощування сої в умовах рисових чеків, яке полягає у визначенні закономірностей формування продуктивності рослин культури для різних сортів, в залежності від доз мінеральних добрив, кількості поливів, ширини міжрядь, гербіцидів. Отримані результати досліджень і виробнича перевірка дають підстави зробити наступні висновки:

1. Вперше встановлено можливість вирощування сої в умовах рисових зрошувальних систем, що дозволяє отримувати урожаї зерна на рівні 22,8 -33,9 ц/га та в з значній мірі вирішувати проблему попередників для рису і забезпечити підвищення загальної продуктивності рисової сівозміни.

2. Найбільш перспективними сортами для вирощування в рисових чеках є: серед групи скоростиглих сортів – Чернівецька 1298, Фаетон та Юг-30, які, в середньому за три роки, сформували врожай зерна відповідно 23,6; 23,4 та 22,6 ц/га; серед групи середньоранніх сортів сої Юг-40 та Аполон, які за роки досліджень сформували врожай зерна у 27,0 та 26,2 ц/га відповідно; серед групи середньостиглих сортів – Деймос, врожай якого, в середньому за три роки, склав 29,3 ц/га.

3. Найвищими показниками продуктивності досліджувані сорти сої характеризувались при висіванні їх з шириною міжрядь 30 см на фоні мінерального живлення - N60P90. При цьому сорт Юг 30 забезпечував отримання 22,8 ц/га, Юг-40 –30,6 ц/га. Найбільшою врожайністю характеризувався сорт Деймос який формував за зазначених умов 33,9ц/га зерна сої.

4. Встановлено, що застосування мінеральних добрив при вирощуванні сої позитивно впливає на поживний режим ґрунту в рисових чеках приводячи до зростання показників вмісту азоту і фосфору в шарі ґрунту 0-60 см на удобрених ділянках на кінець вегетації порівняно з контролем без добрив.

5. Доведено позитивний вплив мінерального живлення на синтез сухої речовини рослинами сої. Так, у фазу наливу бобів, при внесенні мінеральних добрив у дозах N30P45 та N60P90 рослинами було синтезовано відповідно 46,28 та 49,87 ц/га сухої речовини, тоді як на контролі цей показник складав лише 41 ц/га.

6. За результатами досліджень режимів зрошення сої в умовах рисових зрошувальних систем встановлено, що найбільш оптимальним способом поливу є одноразовий полив напуском у фазу цвітіння культури. Це забезпечує отримання найвищих врожаїв та отримання виходу понад 16 ц білка та олії з одного гектара.

7. Вивчення ефективності різних систем захисту сої від бур’янів встановило, що найбільш ефективним при вирощуванні сої в рисових чеках для контролю бур’янів є застосування гербіциду Дуал Голд 960 ЕС (1,6 л/га) під передпосівну культивацію та Базагран (2 л/га) в період вегетації, що дозволило отримати 24,8 ц/га зерна сої.

8. Отримані результати кореляційного та регресійного аналізу дозволяють стверджувати, що основними факторами впливу на рівень урожаю сої є добрива (r=0,92). Коефіцієнт множинної кореляції (r=0,89) вказує на сильний зв’язок між продуктивністю сої та основними факторами впливу. Ширина міжряддя мало впливає на продуктивність культури (r=0,30).

9. Серед сортів сої різних груп стиглості найкращі економічні показники мав середньоранній сорт Юг-40- чистий прибуток при вирощуванні якого становив 1859 грн/га, рівень рентабельності 112,6%. Дещо нижчі показники економічної ефективності мав середньостиглий сорт Деймос – його прибуток і рентабельність становили відповідно 1752 грн/га і 109,4%.

10. При визначенні сумісній дії доз мінеральних добрив і ширини міжрядь на урожайність сортів сої різних груп стиглості було встановлено, що для скоростиглого сорту Юг-30 найкращі показники чистого прибутку і рівня рентабельності були отримані при внесенні мінеральних добрив дозою N60P90 і посіву з шириною міжрядь 30 см – відповідно 1241 грн/га і 72%. Для середньораннього Юг-40 і середньостиглого Деймос економічну доцільність має варіант внесення мінеральних добрив дозою N30P45 і посів з міжряддям 30 см. При цьому рівень рентабельності становив 134,4 і 177,3% відповідно.

11. Доцільною кількістю поливів сої в рисових чеках, згідно економічних розрахунків, потрібно вважати проведення одного поливу. Проведення одного поливу у фазу цвітіння культури дозволяє отримати 1775 грн/га чистого прибутку і 115,3% рівня рентабельності.

12. Розрахунок економічної ефективності різних систем захисту сої від бур’янів показав, що найкращім є застосування гербіциду Дуал Голд 960 ЕС (1,6 л/га) під передпосівну культивацію. В цьому варіанті було отримано 1617 грн/га чистого прибутку і 110,5% рівня рентабельності.

Публікації автора:

Статті

1. Уманський О.М. Вирощування сої в рисовій сівозміні // Таврійський науковий вісник. Зб. н. п. – Херсон, 2004. – Вип. 34. – С. 170-173.

2. Уманський О.М. Підбір сортів та вивчення основних елементів технології вирощування сої в рисових чеках // Таврійський науковий вісник. Зб. н. п. – Херсон, 2005. – Вип. 40. – С. 98-1022.

3. Сніговий В.С., Уманський О.М. Особливості поливного режиму і застосування гербіцидів при вирощуванні сої в рисових сівозмінах // Таврійський науковий вісник. Зб. н. п. – Херсон, 2007. – Вип. 44. – С. 52-56. (Особистий внесок здобувача 70%. Отримано експериментальні дані, проведено узагальнення матеріалу, сформульовано висновки).

Матеріали наукових конференцій

4. Уманський О.М. Вплив мінеральних добрив на ріст і розвиток сої в рисових сівозмінах // Актуальні проблеми землеробства степової зони в сучасних умовах. Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених. – Зрошуване землеробство. – Вип. 44. – Херсон, 2005. – С. 77-81.

5. Уманський О.М. Технологія вирощування сої в рисовій сівозміні // Нормирование водопользования в орошаемом земледелии. Сборник материалов международной научно-методической конференции. – Херсон, 2005.- С.13.