Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


150. Воробйова Олена Іванівна. Розвиток інвестиційного процесу на підприємствах регіону: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2004. - 20 с.



Анотація до роботи:

Воробйова О.І. Розвиток інвестиційного процесу на підприємствах регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2004.

Дисертаційну роботу присвячено розвитку теоретичних положень і розробці практичних рекомендацій щодо активізації інвестиційного процесу на підприємствах регіону.

У роботі досліджено економічну сутність і види інвестицій, розкрито зміст і об'єктивну необхідність інвестиційного процесу для розвитку економіки підприємств; досліджено моделі та стадії інвестиційного процесу, визначено необхідність підвищення ролі держави в активізації інвестиційних процесів; обґрунтовано доцільність здійснення інвестиційного процесу на регіональному рівні виходячи з основної місії регіону в країні та визначено основні галузі і сфери економічної діяльності, які найбільшою мірою характеризують місію регіону. Здійснено аналіз сучасного стану процесу інвестування у господарському комплексі АР Крим, визначено особливості інвестиційного процесу на підприємствах регіону та чинники, які найбільшою мірою впливають на обсяги інвестицій; досліджено вплив ринкової трансформації на інвестиційну ситуацію в окремому регіоні України. Запропоновано методику визначення пріоритетних напрямів вкладення інвестиційних ресурсів; розроблено рекомендації щодо активізації залучення іноземного капіталу; розроблено пропозиції щодо реалізації інвестиційних проектів у різних галузях економіки регіону; визначено прогнози внутрішніх і зовнішніх інвестицій на підприємствах різних галузей економіки та регіону в цілому.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити висновки і рекомендації, що характеризують наукову новизну і мають теоретичне, методичне і практичне значення.

  1. Проведені теоретичні дослідження дали можливість визначити найбільш характерні ознаки інвестицій, на основі яких було уточнено сутність інвестицій як економічної категорії, що дало змогу виявити новітні підходи до їх ролі у відтворювальному процесі, стимулюванні зростання обсягів ВВП і одержанні доходів суб'єктами господарювання.

  2. Аналіз змісту інвестиційного процесу в суспільному відтворенні дав можливість виявити певну систему економічних характеристик, розкриття яких дозволило автору сформулювати його сутність, що забезпечило обґрунтування нових підходів до інвестування капіталу підприємств у регіоні.

  3. У роботі було визначено основні стадії інвестиційного процесу та запропоновано циклічний алгоритм їх здійснення. На основі цього алгоритму з'являється можливість будувати комп'ютерні моделі для управління інвестиційним процесом як на підприємствах, так і на рівні органів державного управління.

  4. Інвестиційний процес на регіональному рівні запропоновано здійснювати виходячи з основної місії регіону, що дає змогу розкрити економічний потенціал та інвестиційні можливості кожної окремої території країни, забезпечити більш цілеспрямовану господарську діяльність щодо залучення інвестиційних ресурсів як держави, так і приватних інвесторів.

  5. Здійснено оцінку сучасного стану інвестиційного процесу на підприємствах АР Крим, розкрито основні особливості вкладення інвестицій на підприємствах регіону, що практично на 50% були обумовлені політичною ситуацією і відставанням у процесах ринкових перетворень у АР Крим від тенденцій, характерних для всієї країни.

  6. Запропоновано методику, яка базується на застосуванні матрично-графічного методу систематизації факторів, що дає змогу чітко виділити рівні господарювання (регіон, галузь, вид економічної діяльності, підприємство) і залежно від цього проводити угрупування чинників відносно приналежності їх до рівня управління інвестиціями (регіональний рівень управління інвестиціями, управління на рівні галузей, управління окремими інвестиційними програмами і проектами). Це дає можливість точніше виявити чинники, які найбільше впливають на інвестиційний процес і його кінцевий результат.

  7. Визначено багатофакторну регресійну модель, що описує об'єктивно існуючий взаємозв'язок між обсягами інвестицій і групою факторів, які включають: суму амортизаційних відрахувань, розмір доходу від реалізації продукції (товарів, послуг), обсяг прибутку до оподатковування, обсяг власного капіталу, розмір необоротних активів. Використання розробленої багатофакторної регресійної моделі дає змогу прогнозувати потребу в інвестиціях підприємств переробної промисловості з урахуванням наявних умов господарювання.

  8. Проаналізовано й обґрунтовано необхідність посилення ролі в інвестиційному процесі регіону акціонерних товариств. У зв'язку з цим позначені деякі напрями, що підсилюють інвестиційну активність акціонерних товариств. Сюди відносяться: подальший розвиток фондового ринку, збільшення банківського інвестиційного кредитування, удосконалення законодавства про акціонерні товариства, утворення в більш широких масштабах промислово-фінансових груп, сформованих на основі міжгалузевих зв'язків, більш активна участь держави в їхній інвестиційній діяльності.

  9. Розроблено методику визначення пріоритетних напрямів вкладення інвестицій виходячи з основної місії регіону; рівня використання інвестицій за галузями і сферами діяльності; економічної, соціальної і державної значимості окремих сфер діяльності і галузей економіки. Основними перевагами даної методики є виділення найбільш важливих показників, що дають можливість ранжувати галузі і види економічної діяльності в регіоні для прийняття адекватних інвестиційних управлінських рішень. Обґрунтовано інтегральний показник для визначення пріоритетності вкладення інвестицій, що дає змогу врахувати вплив основної сукупності складових його параметрів. На основі інтегрального показника визначено пріоритетність вкладення інвестицій у сфери діяльності і галузі економіки АР Крим.

  10. Істотну роль у фінансуванні інвестиційного процесу в регіональному комплексі АР Крим відіграють іноземні інвестори, що постійно збільшують обсяги інвестицій. За останні 8 років іноземні інвестиції в економіку АР Крим збільшилися у 12,2 раза. Іноземні інвестори найбільше коштів вкладають у такі сфери діяльності: санаторно-курортну і туризм, харчову промисловість, транспорт, торгівлю, готелі та ресторани. Водночас вони мало інвестицій вкладають у сільське господарство та будівництво. Для активізації процесу вкладення коштів іноземними інвесторами необхідно розробляти і реалізовувати більш привабливі інвестиційні проекти, що дозволить збільшити обсяги зовнішніх інвестицій.

  11. Вивчення сучасного стану і тенденцій у фінансуванні інвестиційного процесу на підприємствах АР Крим дало змогу розрахувати прогноз внутрішніх і зовнішніх інвестицій за провідними галузями і сферами діяльності, а також у цілому в економіці регіону. Досягнення прогнозних показників інвестицій можливе за умов зростання доходів усіх верств населення, подальшого розвитку фондового ринку та активізації держави в реалізації інвестиційних проектів.

Публікації автора:

  1. Воробьева Е.И. Экономические основы инвестиционной деятельности в Украине // Культура народов Причерноморья. – 1999. – № 7. – С. 35-38.

  2. Воробьева Е.И. Инвестиционная политика предпринимательских структур в переходной экономике // Культура народов Причерноморья. – 2000. – № 13. – С. 27-30.

  3. Воробьева Е.И. Развитие предприятий малого бизнеса в Крыму // Экономика и управление. – 2000. – № 6. – С. 19-21.

  4. Воробьева Е.И. Инвестиционный процесс в экономике Крыма // Регіональні перспективи. – 2000. – № 6. – С. 15-19.

  5. Воробьева Е.И. Инвестиционная деятельность предприятий малого бизнеса Крыма // Научные тр. Крымск. гос. аграр. ун-та. Сер.: Экономические науки. – 2001. – № 67. – С. 152-157.

  6. Воробйова О.І. Інвестиційна привабливість районів Криму // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сер.: Економіка. – 2002. – № 60. – С. 24-27.

  7. Воробьева Е.И. Особенности инвестирования на предприятиях Автономной Республики Крым // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Вип. 157. – С. 44-53.

  8. Воробьева Е.И. Обоснование приоритетов вложения инвестиций в экономику АР Крым // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип. 183. – Том 3. – С. 776-787.

  9. Воробьева Е.И. Источники инвестиционных ресурсов в условиях переходной экономики // Материалы Всеукраинской межвузовской науч.-практ. конф. "Современные тенденции и приоритеты развития переходной экономики" (20 мая 2000 г.). – Симферополь: КАПКС, 2000. – С. 48-51.

  10. Воробьева Е.И. Значение стратегического инвестора в развитии инвестиционной деятельности предприятий Крыма // Материалы Всеукраинской науч.-практ. конф. "Украина в 2000 году: трансформация в рыночную экономику" (29 октября 2000 г.). – Симферополь: Таврида, 2000. – С. 88-90.

  11. Воробйова О.І. Концептуальні напрямки розвитку інвестиційної стратегії регіону // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. "Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону" (6-7 листопада 2001 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 122-124.

  1. Воробьева Е.И. Отраслевые особенности инвестиционной деятельности предприятий Крыма // Материалы науч.-практ. конф. "Пути ускорения финансово-экономического развития региона" (23 ноября 2002 г.). – Симферополь: КАПКС, 2002. – С. 52-53.

  2. Воробьева Е.И. Воздействие мирового финансового рынка на инвестиционный процесс в регионе // Материалы Всеукраинской межвузовской науч.-практ. конф. "Управление социально-экономическим развитием регионов Украины и АР Крым" (17 мая 2002 г.). – Симферополь: Таврида, 2002. – С. 103-104.

  3. Воробьева Е.И. Иностранный капитал в активизации инвестиционного процесса на предприятиях региона // Материалы Всеукраинской межвузовской науч.-практ. конф. "Управление региональным развитием" (6 декабря 2002 г.). – Симферополь: КАПКС, 2003. – С. 161-164.