Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Грузд Марина Володимирівна. Розвиток механізму управління інвестиційними процесами на промислових підприємствах : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський національний економічний ун-т. — Х., 2006. — 209арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 172-185.



Анотація до роботи:

Грузд М. В. Розвиток механізму управління інвестиційними процесами на промислових підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Харківський національний економічний університет, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню та методичному забезпеченню розвитку механізму управління інвестиційними процесами на промислових підприємствах. Для цього визначено сутність, склад та характеристики механізму управління інвестиційними на процесами промислових підприємствах, розроблено нові методичні підходи та практичні рекомендації щодо удосконалення управління інвестиційним процесом; узагальнено існуючі підходи до визначення поняття „інвестиційний процес” та уточнено послідовність його етапів; надано концептуальні підходи до управління інвестиційним процесом. Запропоновано модель синхронного планування інвестиційно-фінансової програми промислового підприємства; проведено аналіз факторів формування економічної ефективності інвестиційного процесу. Здійснено комплексний аналіз інвестиційної привабливості 20 промислових підприємств Харківського регіону; розроблено підхід до оцінки впливу скорочення та сполучення інвестиційних фаз на рівень прибутку від реалізації інвестиційного процесу; подано методичний підхід до планування зон безпеки інвестиційного процесу.

Одержані в процесі дослідження результати в сукупності вирішують важливе науково-практичне завдання – розроблення методичних підходів і практичних рекомендацій щодо розвитку механізму управління інвестиційними процесами промислових підприємств.

У ході проведення досліджень були отримані такі результати.

  1. Перехід управління інвестиційним процесом на якісно новий рівень передбачає розробку та формування комплексного механізму управління інвестиційним процесом промислового підприємства з метою максимального використання переваг інвестування. Механізм управління інвестиційними процесами підприємства має такі характеристики: за природою інтересів і характером завдань він є організаційно-економічним; за рівнем функціонування – реалізується на рівні підприємства; за способом здійснення цілей є механізмом змішаного управління, який об’єднує в собі самоуправління та управління ринковими структурами, також на нього впливають державні органи; за способом реалізації є інструментом управління інвестиційним процесом у динаміці; до складу механізму управління інвестиційними процесами підприємства входять внутрішня складова управління та зовнішня складова регулювання. У відповідності до розглянутих характеристик механізм управління інвестиційними процесами підприємства є сукупністю органічно взаємопов'язаних та взаємодіючих елементів, узгоджене та взаємопов’язане функціонування яких підпорядковано здійсненню і підвищенню ефективності інвестиційної діяльності, яка спрямована на вирішення завдань, визначених зовні заданими потребами даної системи.

  2. Інвестиційний процес – сфера економічної діяльності, що включає визначення мети і завдань інвестування, розроблення інвестиційної стратегії щодо інвестиційного середовища, розробку і реалізацію інвестиційної програми та оцінку її ефективності. Інвестиційний процес вимагає управління та здійснюється через функції, спираючись на визначені закони і принципи. Управління інвестиційним процесом – це частина системи управління, яка поєднує елементи (стан інвестиційного процесу, фактори, що визначають інвестиційну політику, загальноекономічний розвиток регіону та організацію управління процесом інвестування), що взаємопов’язані один з одним та утворюють визначену цілісність, упорядкованість та єдність.

  3. Синхронне планування інвестиційної та фінансової діяльності дає змогу сформувати оптимальну інвестиційно-фінансову програму, врахувати специфіку джерел фінансування і напрямів здійснення капіталовкладень, що сприяє уникненню помилок при прогнозних розрахунках і одержанню ефективного кінцевого результату. Оптимальна інвестиційно-фінансова програма забезпечує не лише урівноваженість попиту і пропозиції капіталу, а й максимальну вигідність використання вкладених коштів, що створює можливості для застосування логістичних підходів до управління інвестиційним процесом. Використання моделі на практиці дає змогу поєднати вигідність від реалізації інвестиційних процесів з оптимізацією умов їхнього фінансування, що забезпечує найбільшу ефективність капіталовкладень.

  4. Для підвищення обґрунтованості управління ефективністю інвестиційних процесів промислових підприємств у дисертаційній роботі запропоновано розкладати відхилення економічної ефективності інвестиційного процесу на фактори, за рахунок яких відбулась зміна рівня результативності процесу інвестування. Як фактори виокремлено постійні та змінні витрати, а також доходи, отримані за рахунок інтенсивних та екстенсивних факторів, управління якими дозволить сформувати рівень ефективності відповідний інтересам учасників інвестиційного процесу.

  5. На основі проробки різних підходів до планування ефективності управління інвестиційним процесом розроблено інструментарій, який дозволяє кількісно оцінити характер впливу окремих факторів на ступінь розширення чи звуження зони безпеки інвестиційного проекту і на основі аналізу окремих його складових забезпечити у відповідності із встановленими критеріями не тільки уникнення ситуації зниження рівня ефективності інвестиції, але й більш обґрунтовано виявити проекти, зона безпеки яких не чутлива до зміни факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.

  6. Актуальним для сьогодення є проблеми вибору для інвестування промислових підприємств, що мають найкращі перспективи розвитку і зможуть забезпечити високу ефективність вкладеного капіталу. Для розв’язання цієї проблеми в дисертаційній роботі розроблено методику комплексної оцінки інвестиційної привабливості промислових підприємств на основі побудови інтегрального показника, який розраховано за допомогою матричної моделі, що дає можливість врахувати кількісні та якісні критерії оцінки фінансового стану підприємств.

  1. З урахуванням загальних положень теорії управління та організації виробництва розроблено підхід до оцінки взаємозв’язку між часом скорочення інвестиційних фаз при сполученому їх виконанні та рівнем прибутку від реалізації інвестицій. Використання розробленого підходу дозволяє визначити вплив скорочення складових інвестиційного циклу на величину прибутку від реалізації проекту з урахуванням встановлених фінансово-технічних обмежень при постійній та змінній величині інвестиційних платежів.

Публікації автора:

  1. Грузд М.В., Мантулин С.В. Факторы инвестиционной привлекательности предприятий Украины и условия их формирования // Вісник Харківського державного економічного університету. – Харків: Видавництво ХДЕУ, 2000. – №4(16). – С. 86 – 88.

  2. Иваниенко В.В., Грузд М.В. Приоритеты инвестиционной политики хозяйственной системы Украины в условиях трасформационной экономики // Вісник Харківського державного політехнічного університету. Зб. наук. пр. Вип. 107. – Харків: ХДПУ, 2000. – С. 86 – 90.

  3. Грузд М.В. Вагомі фактори зростання ефективності використання інвестицій у промислові підприємства України // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 98. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 80 – 84.

  4. Грузд М. В. Теоретичні основи вибору інвестиційної стратегії підприємства // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі. – Харків: ХДАТОХ, 2002. – С. 425 – 430.

  5. Грузд М.В., Карлюкова Н.М. Стратегія управління інноваційною діяльністю в умовах реформації економіки // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”. Логістика. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2002. – № 446. – С. 147 – 152.

  6. Грузд М.В. Шляхи стимулювання стратегічного інвестування в Україні// Економіка розвитку. – 2003. – №2 (26). – С. 20 – 23.

  7. Грузд М.В. Матрична модель оцінки інвестиційної привабливості промислових підприємств // Матеріали 6 – ї Міжнар. конф. студентів і молодих вчених „Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі” в 2-х частинах. – Ч. 1. – Донецьк: РВА ДонНТУ, 2005. – С. 78 – 79.

  8. Грузд М.В. Моделювання інвестиційних процесів в умовах економіки перехідного періоду // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні: Зб. наук. пр. Вип. 2. Ч. 1. – Львів, 2002. – С. 305 – 308.

  9. Грузд М.В. Активізація інвестиційного процесу в період економічної нестабільності // Зб. матер. Першої Всеукр. наук.-практ. конф. „Україна наукова’ 2001”. Т. 10. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 52 – 53.

  10. Грузд М.В. Державне регулювання інвестиційного процесу промислового підприємства // Зб. матер. Міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень”. Т. 20. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 29 – 30.

  11. Іванієнко В.В., Грузд М.В. Інвестиційний контролінг як важлива складова механізму управління інвестиційними процесами підприємства // Зб. матер. V Міжнар. наук.-практ. конф. „Наука і освіта’2002”. Т. 10. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 33 – 35.

  12. Грузд М.В. Екологічний аспект управління інвестиційним процесом // Зб. матер. Всеукр. наук. конф. студентів, магістрів та аспірантів. Т.1. – К: ІАЕ УААН, 2003. – С. 211 – 213.

  13. Грузд М.В. Модель стратегічного планування інвестиційної програми діяльності підприємства // Зб. праць VI Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Ч. 1. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 70 – 73.

  14. Грузд М.В. Складові механізму управління інвестиційними процесами на підприємстві // Зб. матер. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень ‘2003”. Т. 22. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 20 – 21.

  15. Грузд М.В. Комплексна оцінка інвестиційних проектів підприємств // Зб. матер. ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. „Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 78 – 79.

  16. Грузд М.В. Синхронне планування інвестиційної програми розвитку підприємства // Зб. матер. Всеукр. наук.-практ. конф. „Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках”. 3 - 4 лютого 2006 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 71 – 73.

  17. Грузд М.В. Пути создания благоприятного инвестиционного климата на региональном уровне // Вчені записки ХІУ: Серія „Наука і практика управління”. Вип. 3(7). – Харків: ХІУ, 2001. – С. 166 – 167.