Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Грибок Олександр Павлович. Розвиток творчої пізнавальної самостійності курсантів вищих військових навчальних закладів у процесі вивчення загальновійськових дисциплін : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Грибок О. П. Розвиток творчої пізнавальної самостійності курсантів вищих військових навчальних закладів у процесі вивчення загальновійськових дисциплін. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького. – Хмельницький, 2008.

Дисертацію присвячено розробці моделі розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів ВВНЗ у процесі вивчення загальновійськових дисциплін та методики її реалізації. Визначено сутність та зміст творчої пізнавальної самостійності у процесі підготовки майбутніх офіцерів, а також особливості її розвитку у курсантів ВВНЗ. Розроблено та експериментально перевірено модель розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів ВВНЗ у процесі вивчення загальновійськових дисциплін таких як “Стрілецька зброя та вогнева підготовка”, “Стройова підготовка”, “Статути Збройних Сил України та їх практичне виконання”, “Радіаційний, хімічний і біологічний захист підрозділів”.

1. Теоретичний аналіз проблеми розвитку самостійності виявив, що вона перебуває в центрі уваги педагогічної науки та практики. Творчий підхід до проблем у військовій сфері диктується залежністю форм і способів ведення бойових дій від розвитку озброєння, ступеня моральної стійкості й підготовки особового складу. Поява кожного нового виду зброї примушує шукати ефективні прийоми його застосування в бою, нерідко видозмінюючи при цьому організаційну структуру військових формувань і способи бойової підготовки. Що стосується творчості офіцера в процесі ухвалення рішення, то воно всякий раз виражається в глибокому і критичному аналізі бойової обстановки, що склалася, в об’єктивній оцінці її основних чинників, у винахідливому використанні всіх наявних переваг на користь розгрому противника.

2. Творча пізнавальна самостійність курсанта ВВНЗ – це систематичні послідовні розумові та процесуальні дії майбутнього офіцера з метою утворення його нового якісного стану, з використанням впливів ззовні, самозмін, на основі раціонально докладених сил у межах певного часу, які пов’язані з розвитком здібностей до самопізнання, саморегуляції, самоконтролю, самоорганізації, з використанням засобів, завдяки яким реалізується активне ставлення курсанта до своєї діяльності. Творча пізнавальна самостійність орієнтована на розвиток творчих здібностей курсантів і включає такі взаємозалежні компоненти: мотиваційно-ціннісний; пізнавально-операційний; контрольно-оцінний.

Визначені соціальні, психологічні, педагогічні чинники, які впливають на розвиток творчої пізнавальної самостійності майбутніх офіцерів. Соціальні чинники: особливості довузівської підготовки курсантів; сформованість розумових здібностей майбутніх військових фахівців; адаптація першокурсників до системи навчання у вищій військовій школі. Психологічні чинники: природно-біологічні дані курсантів; особливості характеру особистості курсантів; особливості динаміки творчої мотивації майбутніх офіцерів. Педагогічні чинники: особливості вивчення загальновійськових навчальних дисципліни; педагогічні умови розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів (активна пізнавальна діяльність; опора на попередній досвід; розвиток мислення та мовної культури; інтерес до нового й потреба в його пізнанні); діагностика як необхідний засіб корегування змісту навчання.

Основними труднощами, які перешкоджають розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів в умовах ВВНЗ, є: недостатня зорієнтованість навчально-виховного процесу на розвиток творчої пізнавальної самостійності у курсантів; відсутність узгодженості дій викладачів, керівництва навчального закладу, органів виховання щодо розвитку творчої пізнавальної самостійності у курсантів; недостатня готовність науково-педагогічного складу до створення умов для вияву творчої пізнавальної самостійності курсантів під час вивчення загальновійськових дисциплін; відсутність науково обґрунтованої методики розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів у різних видах навчальної та службової діяльності; домінування авторитарного стилю керівництва діями курсантів на польових та практичних заняттях, що знижує рівень їхньої самостійності та привчає до шаблону, стримує самостійне прийняття рішень.

До основних умінь розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів в умовах ВВНЗ, віднесено такі: використовувати військово-педагогічні знання; структурувати навчальну інформацію; довести почату справу до кінця; бачити проблемні ситуації, знаходити їх успішне вирішення; виявляти розумну ініціативу; приймати самостійні управлінські рішення; аналізувати бойову обстановку; прогнозувати наслідки бойових дій; вирішувати суперечності в розвитку військової справи.

3. Розроблено модель розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів у процесі вивчення загальновійськових дисциплін, компонентами якої є: мета, зміст, етапи, основні вимоги до змісту, форм і методів формування творчої пізнавальної самостійності курсантів, плани навчальних дисциплін “Стрілецька зброя та вогнева підготовка”, “Стройова підготовка”, “Статути Збройних Сил України та їх практичне виконання”, “Радіаційний, хімічний і біологічний захист підрозділів”, методика реалізації моделі, рівні сформованості творчої пізнавальної самостійності, результат. Розроблена модель є динамічною, відповідає логіці наукового пізнання, ураховує механізми засвоєння знань, розвиток творчої пізнавальної діяльності на кожному етапі навчання. Реально це виражається у навчальних стратегіях, що відповідають дидактичним цілям навчання й типам діяльності.

Виділено основні вимоги до змісту, форм і методів формування творчої пізнавальної самостійності курсантів. До змісту: створення умов для усвідомленого пізнавального процесу; освоєння методів інтелектуальної діяльності; використання міжпредметних зв’язків, алгоритмізація; модульна конструкція. До самостійної роботи: відповідність дидактичної мети творчій пізнавальній самостійності, сприяння вирішенню професійних завдань, забезпечення самореалізації, самодисципліни, самоконтролю, засіб управління діяльністю курсантів. До методів: передбачення ступеня та міри розкриття курсантів; задоволення потреби в інформації, сприяння комунікативній адаптації; забезпечення самовираження курсантів.

4. Розроблено методику розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів під час вивчення загальновійськових дисциплін з урахуванням: діяльнісно-орієнтованих методів, типів завдань (опосередковані, орієнтуючі, дослідницькі, ігри-завдання), рівнів сформованості пізнавальної самостійності (ситуативно-нестійкий, відтворюючої самостійності, творчий, творчо-перетворювальний), види діяльності курсантів (репродуктивна і продуктивна), прийоми (перехід від одного виду діяльності до іншого, знаходження нестандартного способу вирішення завдань, виконання логічних операцій). Контрольно-оцінну діяльність було організовано за попереднім, поточним та підсумковим типами контролю.

5. Унаслідок проведеного формувального експерименту відбулися статистично значущі зміни, у рівнях розвитку творчих умінь: в експериментальній групі він підвищився з 1,9 до 3,2 бала, у контрольній – з 1,85 до 2,3 бала. Тобто вдалося в середньому на 33,75 % покращити основні показники, які характеризують розвиток творчої пізнавальної самостійності курсантів. Проведене дослідження підтвердило правомірність висунутої гіпотези і довело ефективність моделі розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів у процесі вивчення загальновійськових дисциплін та методики її реалізації.

Однак цим дослідженням не вичерпується повне розв’язання зазначеної проблеми. Перспективними напрямками подальших досліджень вважаємо такі: теоретичне обґрунтування різних типів творчих самостійних робіт, ступеня їхньої складності залежно від закономірностей процесу пізнання; творче застосування ідей розвиваючого навчання у вищій військовій школі; створення методик адаптаційного навчання у вищій військовій школі відповідно до специфіки підготовки фахівця.

Публікації автора:

  1. Грибок О. П. Інноваційні підходи до вдосконалення навчально-виховного процесу у вузі // Наукові записки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Серія “Психолого-педагогічні науки”. –
    № 3. – 2005. – С. 71–74.

  2. Грибок О. П. Аналіз стану проблеми творчої пізнавальної самостійності курсантів вищого військового навчального закладу // Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – К.: ВІКНУ, 2006. – Вип. № 4 – С. 178–184.

  3. Грибок О. П. Проблема творчої пізнавальної самостійності у вітчизняній психологічній та педагогічній науці // Вісник Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. Педагогічні науки. І частина. – 2007. – № 12 (117). – С. 106–115.

  4. Грибок О. П. Творча пізнавальна самостійність майбутнього фахівця // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. – Серія “Педагогічні науки”. – Випуск 5 (57). – Полтава, 2007. – С. 254–262.

  5. Грибок О. П. Формування творчої пізнавальної самостійності курсантів ВВНЗ: результати досліджень та їх аналіз // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія “Педагогіка”. Тернопіль: Видавництво ТНПУ– 2007. – № 4. – С. 29–33.

  6. Грибок О. П. Основні вимоги до змісту, форм і методів формування творчої пізнавальної самостійності курсантів ВВНЗ // Науковий вісник Чернівецького університету. Серія “Педагогіка та психологія”. – Чернівці: Рута, 2007. Вип. 345. – С. 43–49.

  7. Грибок О. П., Діденко О. В. Модель розвитку творчої пізнавальної самостійності курсантів вищих військових навчальних закладів у процесі вивчення загальновійськових навчальних дисциплін та методика її реалізації // Збірник наукових праць № 40. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво НАДПСУ імені Б. Хмельницького, 2007. – С. 84–86.

  8. Грибок О. П. Формування морально-правових норм у педагогічному процесі вищого військового навчального закладу // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету Григорія Сковороди: Науково-теоретичний збірник. – Переяслав-Хмельницький 2005. – С. 68–78.

  9. Грибок О. П., Мартинюк В. Г., Кострач В. В. // Проблеми дистанційного навчання в Збройних Силах України // Тези доповідей ХІІІ міжвузівської науково-методичної конференції Житомирського військового інституту радіоелектроніки імені С. П. Корольова – Житомир: ЖВІРЕ, 2005. – Ч. І. – С. 16–17.