Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Меркушева Марина Вячеславівна. Шляхи підвищення ефективності підприємницької діяльності (на прикладі рибодобувних і рибопереробних підприємств Криму): дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. - Сімф., 2003.



Анотація до роботи:

Меркушева М.В. Шляхи підвищення ефективності підприємницької діяльності (на прикладі рибодобувних і рибопереробних підприємств Криму). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.06.01- економіка, організація і управління підприємствами. – Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського, м. Сімферополь, 2003.

У дисертації розглядається проблема підвищення ефективності підприємницької діяльності на прикладі рибодобувних і рибопереробних підприємств Криму.

Досліджено особливості здійснення підприємницької і запропоновано методику оцінки ступеня використання підприємницьких здібностей, пов'язаних із виконанням функцій управління, враховуючи умови їх використання під впливом галузевих факторів. Запропоновано підходи до удосконалення політики оплати праці, які враховують ступінь використання підприємницьких здібностей, умови реалізації, рівень кваліфікації, досягнуті результати. Розроблено підходи, що дозволяють прогнозувати розмір економічного ефекту в залежності від ступеня використання підприємницьких здібностей. Економічно обгрунтовано комплекс заходів, реалізація яких дозволить підвищити ефективність підприємницької діяльності на рибодобувних і рибопереробних підприємствах.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми вибору шляхів, які забезпечують рост економічної ефективності на рибодобувних і рибопереробних підприємствах, що полягає в розробці методичного забезпечення оцінки використання підприємницьких здібностей і підходів до регулювання ступеня їх використання з метою впливу на ефективність підприємницької діяльності. Проведені дослідження дозволяють зробити наступні висновки:

1. В умовах економічних трансформацій основним видом економічної активності стає підприємницька діяльність, заснована на ініціативі з метою одержання підприємницького прибутку за рахунок впровадження інновацій, що дозволяють підвищити ефективність функціонування, і пов'язана з підвищеним використанням підприємницьких здібностей як одного з ресурсів.

2. Здійснення підприємницької діяльності в рибній галузі як однієї з базових галузей, на яку покладене забезпечення продовольчої безпеки держави, пов’язане з активним впливом таких факторів, як політико-правових, організаційних, ресурсних, економічних.

Підприємницька діяльність рибодобувних підприємств на сучасному етапі сполучена з високим рівнем державного втручання в діяльність підприємств, яскраво вираженою експортною спрямованістю (до 95% рибної продукції реалізується на світовому ринку) і функціонуванням у більшій частині в економічному просторі і правовому полі інших держав. Стан основного капіталу характеризується високим рівнем фізичного і морального зносу, одночасно не вживаються ні які дійові заходи по відновленню й оптимізації структури основного капіталу даних підприємств. Відсутність власних обігових коштів поставили рибодобувні підприємства в повну залежність від іноземних партнерів, що здійснюють фінансування промислової діяльності.

Характерними ознаками здійснення підприємницької діяльності в рибопереробній сфері є функціонування даних підприємств у формі відкритих акціонерних товариств із часткою державної участі не більш 25%. Підприємницька діяльність здійснюється винятково в економічному і правовому полі України. На функціонування даних підприємств у значній мірі покладене забезпечення продовольчої безпеки. Більшість підприємств даної підгалузі мають достатні розміри обігового капіталу, характеризуються задовільним станом основного капіталу і є потенційно привабливими для інвестування.

3. Запропоновані методичні підходи до оцінки ступеня використання підприємницьких здібностей керівниками підприємств рибної галузі національного господарства України як одного з ресурсів підприємницької діяльності. Вони засновані на оцінці виконання основних функцій на основі критеріїв самостійності і регулярності, охоплення сфер діяльності підприємства. Специфіка реалізації підприємницьких здібностей у рибодобувних і рибопереробних сферах визначається впливом об'єктивних факторів, що обумовлюють рівень використання підприємницьких здібностей керівниками підприємств рибної галузі. Розроблено походи до оцінки факторів, що формують умови реалізації підприємницьких здібностей керівниками підприємств саме в рибному господарстві. Вони мають такі оцінні критерії як рівень ризику, масштаб діяльності, матеріальна і моральна відповідальність, вияв інтелектуальних і творчих здібностей.

4. Проведені дослідження використання підприємницьких здібностей керівниками рибодобувних і рибопереробних підприємств Криму свідчать, що найвищим підприємницьким потенціалом володіє керівник ВАТ "Керченський рибокомбінат" (77,8% максимальних оцінок), вище за середнє підприємницький потенціал у керівників ВПП "Південрибпошук" і ВАТ "Ялтинський рибокомбінат" (66,7% максимальних оцінок), причому керівник ВПП "Південрибпошук" вважається більшим професіоналом. У керівника ВО "Керчрибпром", на думку респондентів, середній підприємницький потенціал.

5. Встановлено, що на більшості рибодобувних і рибопереробних підприємств відсутні стратегії розвитку. У діяльності рибодобувних підприємств відзначаються однорідні негативні тенденції, що виявляються в зниженні обсягів виробництва в натуральному вираженні (на 12,44% у ВО “Керчрибпром” і на 43,53% на ВПП “Південрибпошук”), рості витрат на виробництво в розрахунку на 1 грн. товарної продукції, а, як наслідок, рості збитковості. Рівень збитковості за аналізований період 1997-2001рр. у ВО “Керчрибпром” збільшився на 5,8%, на ВПП “Південрибпошук” на 9,7%, скорочення розміру господарських коштів склало відповідно 76,78% і 69,12%. Зміна показників, що характеризують фінансовий стан, має стійку негативну тенденцію.

6. Досліджено, що часті зміни вищого керівництва в ВАТ “Ялтинський рибокомбінат” призвели до погіршення усіх показників, що відбивають результати функціонування. Зниження обсягів виробництва в натуральному вираженні склало 25,4%, товарної продукції - 37,69%, до кінця 2001 р. рівень збитковості склав 9,4%. Аналогічне підприємство - ВАТ “Керченський рибокомбінат”, що здійснює свою діяльність у рамках цього ж підприємницького середовища, досягло росту обсягів виробництва в більш ніж 2,5 рази, товарної продукції в 1,5 рази, скорочення витрат на виробництво 1 т продукції на 37,4%. На долю продукції цього підприємства припадає 35% ринку дрібної копченої риби України.

7. Виявлено, що на усіх аналізованих підприємствах рівень оплати праці керівників і провідних фахівців є надзвичайно низьким, діючі системи оплати праці засновані на морально застарілих підходах і не відображають ступінь використання керівниками і провідними фахівцями підприємницьких здібностей як одного з факторів, що забезпечує ріст ефективності підприємницької діяльності.

8. Запропоновані методичні підходи до формування системи оплати праці керівників і провідних фахівців підприємств рибної галузі, що враховують рівень кваліфікації, ступінь використання підприємницьких здібностей з позиції повноти виконання основних функцій і відбивають специфічні галузеві умови, а також кінцеві показники ефективності підприємницької діяльності підприємства в цілому. Запропонована система має фіксований і перемінний фонди, що дозволяють повною мірою забезпечити виконання відтворювальної і мотиваційних функцій, покладених на систему оплати праці.

9. Розроблено економіко-математичну модель, що дозволяє прогнозувати рівень економічної ефективності в залежності від політики оплати праці, враховуючи ступінь використання підприємницьких здібностей. Розроблено ряд рекомендацій, що дозволяють з урахуванням чинного законодавства в сфері оподатковування збільшити розмір реальних прибутків і тим самим ефективніше реалізовувати політику мотивації і стимулювання на підприємстві.

10. Обгрунтовано, з урахуванням особливостей сформованої нормативно-законодавчої бази, комплекс заходів, реалізація яких дозволить підвищити ефективність підприємницької діяльності. Рекомендовано ряд підходів до вирішення питання фінансування промислової діяльності рибодобувних суден і погашення заборгованості перед іноземними партнерами, які грунтуються повнішому використанні чинного законодавства.

Список опублікованих наукових праць:

  1. Меркушева М.В. Активізація підприємницької діяльності на територіях пріоритетного розвитку // Вісник Сумського Державного аграрного університету. - 2000. - Випуск 1. - С.196-197.

  2. Меркушева М.В. Активізація підприємницької діяльності в умовах ствердження територій пріоритетного розвитку - один із шляхів соціально-економічного відродження Криму//Культура Народів Причорномор'я.-2000.-№ 12.-Вересень.-С.48-49.

  3. Меркушева М.В. Оцінка ефективності підприємницької діяльності // Культура Народів Причорномор'я.-2000.-№ 14.-Листопад.-С.16-18.

  4. Меркушева М.В. Виробництво і споживання рибопродуктів в Україні // Економіка й управління.-2000.-№6(25).-С.29-30.

  5. Меркушева М.В. Методика оцінки підприємницьких здібностей у рибодобувній і рибопереробній промисловості // Наукові праці Кримського Державного аграрного університету. -2001. -Випуск №67. - С.147-152.

  1. Меркушева М.В. Оцінка підприємницького потенціалу керівників рибодобувних і рибопереробних підприємств//Економіка й управління.-2001.-№3(28).-С. 30-32.

  2. Меркушева М.В. Ефективність підприємницької діяльності в рибному господарстві з позиції використання факторів підприємницьких здібностей. - Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності і господарювання (під ред. П.Т.Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнева).-К.: Інститут аграрної економіки, 2001.-Т.2, С. 724-725.

  3. Меркушева М.В. Ефективність підприємницької діяльності рибодобувних і рибопереробних підприємств // Вісник Харківського Державного аграрного університету .-2001.-№6.-С.144-146.

  4. Меркушева М.В., Новік Л.І. Система оплати праці керівників як один з інструментів ефективної політики мотивації // Економіка Криму.-2002.-№4.-С.23-25.

  5. Меркушева М.В. Удосконалення механізму управління підприємством як один із шляхів забезпечення росту ефективності підприємницької діяльності на рибодобувних і рибопереробних підприємствах// Культура Народів Причорномор'я.-2002.-№30.-Квiтень.-С.47-49.

Анотації