Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Хоміна Вероніка Ярославівна. Сортова реакція та продуктивність гречки залежно від впливу регуляторів росту в умовах південної частини Західного Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Подільська держ. аграрно-технічна академія. — Кам'янець-Подільський, 2003. — 162арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 124-138.



Анотація до роботи:

Хоміна В.Я. Сортова реакція та продуктивність гречки залежно від впливу регуляторів росту в умовах південної частини Західного Лісостепу України. – рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво.

Вінницький державний аграрний університет. – м.Вінниця. – 2004 р.

В дисертації приведені результати трирічних досліджень та рекомендації стосовно ефективності застосування регуляторів росту при передпосівній обробці насіння і обприскуванні посівів в різні фази росту та розвитку рослин сортів гречки у весняних та літніх посівах.

Встановлено, що при вирощуванні різних сортів гречки, застосування регуляторів росту для передпосівної обробки насіння та обприскування посівів на початку бутонізації та цвітіння рослин забезпечує прибавки урожаю в межах від 0,23 до 0,45 т/га та покращує якість продукції.

  1. У дисертації дано теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення науково-практичної задачі, що виявляється у з’ясуванні ролі нових регуляторів росту рослин при застосуванні їх для передпосівної обробки насіння та обприскування весняних та літніх посівів гречки в різні фази росту та розвитку рослин, що забезпечує отримання високої врожайності, покращення якості зерна, а також сприяє одержанню екологічно-чистої продукції та удосконаленню технології вирощування гречки.

  2. Із застосуванням регуляторів росту лабораторна схожість насіння досліджуваних сортів гречки підвищувалась на 1-5%, польова – на 4-13%. Найефективнішими виявились регулятори росту Емістим С, Альфа, Агростимулін та Ембо, що забезпечили підвищення польової схожості гречки сортів: Вікторія – на 8-13%, Роксолана – на 5-13, Зеленоквіткова 90 – на 8-12, та Рубра – на 4-11%.

  3. Найвищий рівень виживання рослин при обробці насіння регуляторами росту Альфа та Агростимулін був у сортів Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90, а також при обприскуванні посівів на початку бутонізації препаратами Агростимулін та Вермистимом, де виживання рослин склало 85-93%. При обробці насіння та посівів гречки на початку бутонізації регуляторами росту: Агростимулін, Емістим С та Ембо відмічено найбільше виживання рослин сорту Рубра - 71-88%.

  4. На тривалість вегетаційного та міжфазних періодів росту та вегетації скоротився лише на 1-3 доби, у варіантах із застосуванням препаратів Емістим С, Альфа, Агростимулін та Ембо.

  5. Регулятори росту мали значний вплив на морфологічні особливості рослин гречки. Так, найбільш ефективними при передпосівній обробці насіння були регулятори росту Альфа для сортів: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90 та Агростимулін для сорту Рубра, із застосуванням яких сформувалась найбільша кількість гілок, суцвіть та зерен на рослині. Індивідуальна продуктивність рослин на цих варіантах перевищувала контроль при весняній сівбі на 0,25-0,37 г, а при літній – на 0,16-0,42 г з рослини.

При обприскуванні посівів гречки на початку бутонізації та на початку цвітіння рослин найефективнішим був регулятор росту Вермистим, де індивідуальна продуктивність рослин гречки у сортів: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90 перевищувала контроль на 0,30-0,45 г, у сорту Рубра – на 0,05-0,22 г.

Обприскування посівів регуляторами росту на початку побуріння плодів на морфологію рослин гречки, а також на дружність дозрівання плодів не впливало.

6. Застосування регуляторів росту при передпосівній обробці насіння та обприскуванні посівів гречки на початку бутонізації та цвітіння рослин впливало на будову стебла гречки, в т.ч. на формування кількості вузлів на стеблі в цілому, а також в його зонах: гілкування та плодоношення. Найбільш впливовим на ці показники були препарати: Альфа, Агростимулін та Емістим С при обробці насіння перед сівбою, а Вермистим та Агростимулін – при обприскуванні посівів. Кількість вузлів на стеблі у цих варіантах збільшилась на 0,4-2,7 шт. на рослині. Між індивідуальною продуктивністю гречки та відношенням зони плодоношення до зони гілкування виявлено сильний кореляційний зв’язок при обробці насіння препаратами сортів: Вікторія та Роксолана, а також при обприскуванні всіх чотирьох досліджуваних сортів на початку бутонізації та цвітіння рослин, окрім варіантів, де проводилось обприскування гречки сорту Рубра в фазу цвітіння, отже (r = 0,78-0,95); а також виявлено середній кореляційний зв’язок при обробці насіння гречки сортів Зеленоквіткова 90 та Рубра (r = 0.57-0.58).

7. Застосування регуляторів росту в значній мірі впливало на підвищення урожайності гречки. Найбільш ефективним був препарат Альфа для сортів: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90, прирости урожаю при весняному строкові сівби склали 0,35-0,41 т/га (21,7-26,7%), при літньому – 0,24-0,36 т/га (15,0-20,1%). Оброблене насіння препаратами Біомікс та Агростимулін забезпечило найбільші прирости урожаю у сорту Рубра – 0,14 т/га – при весняному строкові сівби та 0,09 т/га – при літньому, тобто 15,0 та 10,8% до контролю.

8. При обприскуванні посівів гречки на початку бутонізації та на початку цвітіння рослин найбільш ефективними були регулятори росту Вермистим та Біомікс для сортів гречки: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90, прирости врожаю весняного строку сівби були 0,29-0,45 т/га, що склало 18,0-29,4%, а літнього строку – 0,22-0,45 т/га або 13,4-21,5% до контролю. Препарати Емістим С та Агростимулін забезпечили найбільші прирости при обприскуванні сорту Рубра, прирости урожаю при весняному строкові сівби були 0,11-0,12 т/га (11,8-12,9%), при літньому строкові – 0,05-0,07 т/га (6,0-8,4%). Обприскування посівів гречки на початку побуріння плодів неефективне, приросту урожаю на цих варіантах не отримано, або він знаходились в межах помилки.

9. Найбільший вплив регулятори росту мали на сорт гречки Зеленоквіткова 90, прирости урожаю знаходились в межах 7,2-26,7% до контролю.

10. При весняному строкові сівби регулятори росту забезпечили дещо більші прирости, ніж при літньому, різниця в приростах урожаю між строками сівби склала 8,8–7.9% до контролю.

11. Застосування регуляторів росту по різному впливало на технологічні показники якості зерна досліджуваних сортів гречки. На масу 1000 зерен гречки найбільший вплив при передпосівній обробці насіння мав регулятор Альфа у сортів: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90, де маса 1000 зерен зросла на 0,7-2,3 г. При обприскуванні цих сортів на початку бутонізації та цвітіння рослин препарат Вермистим виявився найефективнішим, під його впливом маса 1000 зерен зросла на 1,0-1,7 г. Регулятори росту: Вермистим, Агростимулін та Ембо виявились найбільш впливовими на зростання маси 1000 зерен у Рубри, що склало 0,6-0,8 г. Обприскування посівів гречки на початку побуріння плодів на масу 1000 зерен не впливало.

12. Застосування регуляторів росту сприяло підвищенню вирівняності зерна гречки. Регулятори росту: Альфа, Агростимулін та Ембо були найбільш впливовими при передпосівній обробці насіння сортів: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90, а препарати Вермистим та Агростимулін – при обприскуванні посівів цих сортів на початку бутонізації та цвітіння рослин, підвищення вирівняності склало 4,0-10,0%. Регулятори росту Емістим С та Агростимулін сприяли одержанню найвирівнянішого зерна при застосуванні на сорті Рубра, де вирівняність підвищилась на 3,0-4,0%. Обприскування посівів гречки на початку побуріння плодів на вирівняність зерна не впливало.

13. Регулятори росту сприяли формуванню тонкоплівчастішого зерна гречки при передпосівній обробці насіння та обприскуванні посівів на початку бутонізації та цвітіння рослин. Препарат Агростимулін виявився ефективний як при обробці насіння так і при обприскуванні посівів усіх досліджуваних сортів. При обробці насіння регулятори Альфа та Ембо сприяли зменшенню плівчастості на 0,2-1,3% у сортів: Вікторія, Роксолана та Рубра. Із застосуванням Вермистиму при обприскуванні усіх досліджуваних сортів плівчастість зменшилась на 0,3-1,7%.

14. Найбільш економічно вигідним було застосування регулятора росту Альфа при передпосівній обробці насіння сортів гречки: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90, а препаратів Біомікс та Агростимулін при обробці насіння сорту Рубра. Регулятори росту: Вермистим, Біомікс та Агростимулін сприяли істотному підвищенню економічних показників ефективності при обприскуванні гречки сортів: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90 на початку бутонізації та цвітіння рослин, а препарат Емістим С – при обприскуванні сорту Рубра. Рівень рентабельності на цих варіантах перевищував контроль на 7,1-43,9%, а чистий доход від вирощеної продукції складав 65,0-1268,4 гривень на гектар.

Енергетична оцінка вирощування гречки досліджуваних сортів показала, що енергоємність затрат на застосування регуляторів росту окупається суттєвим приростом урожайності. Коефіцієнт окупності зерна та соломи на кращих варіантах у сортів: Вікторія, Роксолана та Зеленоквіткова 90 перевищував контроль на 0,18-1,0. У гречки сорту Рубра із застосуванням регуляторів росту Емістим С та Агростимулін для обробки насіння коефіцієнт окупності підвищився на 0,19, а при обприскуванні посівів цими препаратами на 0,02-0,05 за рахунок окупності урожаю соломи. урожай зерна не окуповувався.

Публікації автора:

1. Алексєєва О.С., Хоміна В.Я. Вплив Вермистиму як регулятора росту і розвитку рослин на продуктивність гречки //Збірник наукових праць. – Кам’янець-Подільський, 2000. – Випуск 8. – С.166-169 (автором одержано та узагальнено результати досліджень і підготовлено статтю до друку)

2. Хоміна В.Я. Вплив регуляторів росту на урожайність та якість зерна гречки сорту Зеленоквіткова-90 //Збірник наукових праць. – Кам’янець-Подільський, 2001. – Випуск 9. – С.167-169.

3. Хомина В.Я. Влияние регуляторов роста на урожайность и качество зерна разных сортов гречихи //Сборник научных трудов. Международная конференция посвященная 30-летию Научно-исследовательского института крупяных культур. Каменец-Подольский, 2002. – С.208-211.

4. Хоміна В.Я., Кващук О.В. Вплив регуляторів росту на схожість насіння різних сортів гречки //Збірник наукових праць. – Кам’янець-Подільський, 2002. – Випуск 10. – С.66-68 (автором одержано та узагальнено результати і підготовлено статтю до друку, співавтором матеріали і публікація не використовувалась при захисті дисертації).

5. Хомина В.Я. Качество зерна разных сортов гречихи в зависисмости от использования регуляторов роста //Тезисы докладов Международной конференции, посвященной 30-летию НИИ крупяных культур. Каменец-Подольский. 2002. – С.53.

6. Алексеєва О.С. Гаврилянчик Р.Ю., Хоміна В.Я. Особливості технології вирощування зеленоквіткових сортів гречки //Збірник наукових праць. – Кам’янець-Подільський, 2003. Випуск 11. – С.5-8 (автором одержано та узагальнено результати і підготовлено статтю до друку, співавтором матеріали і публікація не використовувались при захисті дисертацій).

7. Хоміна В.Я. Технологічні якості зерна різних сортів гречки залежно від застосування регуляторів росту 88 Збірник наукових праць – Кам’янець-Подільський, 2003. – Випуск 11, С.115-121.