Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


237. Денис Оксана Борисівна. Соціально-економічні механізми управління акціонерним капіталом: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Денис О.Б. Соціально-економічні механізми управління акціонерним капіталом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01– Економіка, організація та управління підприємствами. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2004.

Роботу присвячено дослідженню теоретичних основ та розробці методичних підходів до побудови соціально-економічних механізмів управління акціонерним капіталом. Обґрунтовано особливості функціонування акціонерного капіталу, що впливають на побудову соціально-економічних механізмів управління. Досліджено зарубіжний досвід побудови соціально-економічних механізмів управління акціонерним капіталом. Проведено аналіз стану управління акціонерним капіталом на промислових підприємствах України. Обґрунтовано організацію ефективної співпраці учасників управління акціонерним капіталом. Розроблено методичні рекомендації до побудови механізму емісії акцій. Запропоновано напрямки оптимізації дивідендної політики на вітчизняних акціонерних підприємствах.

1. В результаті приватизації державної власності в Україні створено потужний комплекс акціонерних товариств, подальший розвиток яких залежатиме від побудови ефективних механізмів управління акціонерним капіталом.

Дослідження показали, що при побудові системи управління акціонерним капіталом на рівні підприємства слід враховувати специфічні особливості функціонування акціонерної власності, а саме: виникнення в результаті обміну коштів на акції двох паралельно існуючих капіталів: реального (капіталу, вкладеного в майно підприємств) і фіктивного (представленого акціями), що вимагає побудови різних механізмів управління ними; розподіл повноважень власника і функції управління та виконання їх різними особами; неідентичність інтересів та можливостей їх реалізації різними акціонерами.

Механізми, які забезпечують ефективне управління акціонерним капіталом, в роботі поділено на дві групи: економічні та соціальні. Побудова економічних механізмів забезпечує вирішення таких завдань, як формування акціонерного капіталу, його ефективне використання, дотримання необхідного обсягу, структури та параметрів, забезпечення інвестиційної привабливості акцій підприємства та зростання капіталізації АТ. Побудова соціальних механізмів спрямована на узгодження інтересів акціонерів стосовно управління власністю, що їм належить, та узгодження інтересів власників з керівництвом АТ.

При побудові механізмів управління акціонерним капіталом запропоновано враховувати їх відповідність моделі корпоративного управління, яка історично сформувалася в країні.

2. Проведений на основі розробленої методики аналіз стану управління акціонерним капіталом на вітчизняних акціонерних товариствах показав, що функціонування акціонерної власності в Україні на даному етапі характеризується тенденцією до переважного первинного накопичення та концентрації акціонерної власності, а не пошуком ефективних механізмів її використання. Результатом цього є низька активність акціонерних товариств на ринку цінних паперів, ігнорування інтересів та пряме порушення прав акціонерної меншості, інформаційна закритість корпорацій.

Дослідження особливостей вітчизняної моделі корпоративного управління свідчать, що першочергового вирішення вимагають проблеми організації ефективної співпраці учасників управління акціонерним капіталом, оптимізації дивідендної політики АТ, активізації емісійної діяльності підприємств.

3. Процес організації ефективної співпраці учасників управління акціонерним капіталом на українських АТ повинен охоплювати організацію ефективної співпраці між великими акціонерами та керівництвом АТ, з однієї сторони, та співпрацю АТ з дрібними інвесторами з іншої.

Організація ефективної співпраці акціонерів з керівництвом АТ полягає у забезпеченні акціонерного товариства управлінцями, які відповідають поставленим власниками вимогам, з високою мотивацією до ефективного використання власності акціонерів. В роботі запропонована наступна послідовність організації ефективної співпраці акціонерів та правління АТ: формулювання власниками стратегічних цілей та завдань управління акціонерним капіталом; розробка та впровадження ефективної кадрової політики щодо вищого управлінського персоналу; побудова та впровадження механізмів, які забезпечать ефективне виконання управлінцями своїх обов’язків.

При налагодженні співпраці АТ з акціонерною меншістю вирішальну роль відіграє своєчасний та двосторонній обмін інформацією, що потребує проведення наступної роботи: забезпечення акціонерній меншості оперативного і своєчасного отримання повної та достовірної інформації про фінансово-господарський стан товариства та результати його діяльності; розширення доступу дрібних акціонерів до інформації про керівні органи АТ; побудова зручних технологій надання інформації; забезпечення двостороннього обміну інформацією.

4. Дослідження показали, що в Україні існують сприятливі умови для залучення інвестиційних коштів через додаткову емісію акцій. Автором розроблені методичні рекомендації щодо побудови механізму емісії акцій, які базуються на використанні аналізу оптимальної за інформаційною насиченістю сукупності показників. Проведення емісії акцій передбачає здійснення комплексної системи заходів, що включає три основні етапи: аналіз та оцінка можливостей здійснення емісії, розробка програми емісії, здійснення заходів по реалізації емісії.

5. Одним з ключових елементів підвищення інвестиційної привабливості акцій АТ є оптимізація дивідендної політики. Оптимізацію дивідендної політики акціонерних товариств, які є активними учасниками ринку цінних паперів, слід здійснювати за наступними напрямками: забезпечення конкурентоспроможності дивідендних виплат; забезпечення довготермінового характеру та інформаційної прозорості формування дивідендної політики; використання різних форм виплати дивідендів. Виходячи із реальної ситуації, яка склалася в Україні, для оптимізації дивідендної політики АТ, акції яких не обертаються на фондовому ринку, доцільно використовувати підхід до знаходження оптимального рівня дивідендних виплат, що встановлюються, виходячи з інвестиційних потреб АТ і альтернативних можливостей використання інвестованих коштів акціонерами.

6. Представлені в роботі теоретичні та практичні розробки спрямовані на підвищення ефективності використання акціонерної власності в Україні, задоволення інтересів всіх учасників управління акціонерним капіталом, зростання інвестиційної активності АТ.

Публікації автора:

  1. Денис О.Б. Проблеми та перспективи розвитку акціонерних товариств. В зб.: Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні аспекти розвитку підприємництва. – (Щорічник наукових праць).– Львів: ІРД НАН України, Вип. VІ, 1998.– С. 81 – 85 (0,37 д.а.).

  2. Денис О.Б. Особливості обліку та оподаткування дивідендів. В зб.: Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави та механізми її реалізації в регіонах України. – (Щорічник наукових праць).– Львів: ІРД НАН України, Вип. ХХІV, 2001.– С. 196 – 199 (0,17 д.а.).

  3. Денис О.Б. Проблеми реалізації дивідендної політики на вітчизняних АТ. В зб.: Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку промислового виробництва регіону (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, Вип. ХХX, 2001. – С.195 – 199 (0,23 д.а.).

  4. Денис О.Б. Проблеми ефективного використання акціонерного капіталу в Україні // Регіональна економіка. – 2002. – №2. – С.215 – 224 (0,34 д.а.).

  5. Денис О.Б Особливості акціонування в Україні: загальнодержавні та регіональні аспекти. В зб.: Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины. Социально-экономические аспекты промышленной политики: теоретические аспекты регионального развития и модели инновационного развития территорий. Материалы докл. всеукр. научно-практ. конф. Донецк, 2002.– С.228 – 232 (0,23 д.а).

  6. Денис О.Б., Денис Т.Б. Структура акціонерного капіталу та її вплив на управління В зб.: Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність. – (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, Вип. 6, 2002.– С.402 – 407 (ХХХVІІ).

(Особистий внесок автора: обґрунтування класифікаційних ознак структури акціонерного капіталу – 0,2д.а.)

  1. Денис О.Б. Виявлення сильних та слабких сторін акціонерної політики (соціологічний аспект). В зб.: Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики – (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, Вип. 2 (ХL) Част. І, 2002.– С. 272 – 277 (0,3 д.а.).

  2. Денис О.Б. Аналіз результатів використання акціонерного капіталу в Україні // Регіональна економіка. – 2003.– №3.– С.107 – 114 (0,63 д.а.).

  3. Денис О.Б. Напрямки вдосконалення емісійної політики АТ. В зб.: Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні. – (Щорічник наукових праць)– Львів: ІРД НАН України, 2003, Вип. 2 (ХХХІІІ). – Част. 1. – С.147 – 156 (0,51д.а.).

  4. Принципи формування і механізми реалізації фінансової політики приватизованих підприємств: Монографія / Інститут регіональних досліджень НАН України: за наук.ред. д-ра екон. наук., проф. М.А. Козоріз.– Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – 357 с.

(Особистий внесок автора: п.п.3.3. Принципи реалізації ефективної дивідендної політики на вітчизняних акціонерних товариствах – 1,05 д.а.)