Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Наден Олена Володимирівна. Спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.08 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Наден О.В. Спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. Харків, 2003.

Дисертація присвячена проблемам звільнення від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів. Розглядаються загальні питання механізму правового регулювання такого звільнення, досліджуються його передумови, підстави та кримінально-правові наслідки. Сформульовані пропозиції щодо вдосконалення відповідних положень чинного кримінального законодавства України та практики його застосування.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукових проблем спеціальних видів звільнення від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів. Проведене єдине комплексне дослідження дозволило автору сформулювати наступні основні висновки, які мають теоретичне та прикладне значення:

1. Наявність у КК України спеціальних видів звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які вчинили злочини в сфері обігу наркотичних засобів, слугує меті кримінально-правової протидії таким злочинам специфічним методом – методом кримінально-правового заохочення у виді імперативного, безумовного та остаточного звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які вчинили певну позитивну посткримінальну поведінку.

2. Позитивність посткримінальної поведінки особи, яка звільняється від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів, полягає у тому, що з нелегального обігу виводяться наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори, розкриваються джерела їх придбання та поліпшується доказова база у справах про злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотичних засобів. Тим самим, по-перше, досягається зменшення можливості нелегального поширення наркотичних засобів, а, отже, звужується коло осіб, що їх споживають; по-друге, зменшується кількість злочинів у сфері обігу наркотичних засобів та поліпшується їх розкриваність.

3. Держава повинна бути зацікавлена в якомога більш масштабному переведенні наркотичних засобів з нелегального обігу під контроль публічної влади, у зв’язку з чим повинні бути суттєво розширені передумови та підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів. Сказане, в першу чергу, стосується віднесення до передумов такого звільнення, принаймні, контрабанди наркотичних засобів (ст. 305 КК), викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів чи заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем (ст. 308 КК), посіву або вирощування снотворного маку чи конопель (ст. 310 КК), викрадення, привласнення, вимагання прекурсорів чи заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем (ст. 312 КК). Крім того, немає підстав не визнавати передумовами даних видів звільнення від кримінальної відповідальності кваліфіковані склади злочинів, передбачені частинами другими та третіми статей 307, 309 та 311 КК. Підстави звільнення від кримінальної відповідальності особи, яка вчинила злочин у сфері обігу наркотичних засобів, повинні тлумачитися за обсягом мінімально і, крім того, мають бути розширені за рахунок зняття обмежень на звільнення від кримінальної відповідальності особи, яка здала наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги чи прекурсори у великому чи особливо великому розмірі.

4. З урахуванням викладеного ч. 4 ст. 307 КК могла б бути викладена в такій редакції: “4. Особа, яка добровільно здала наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги чи прекурсори і вказала джерело їх придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов’язаних з їх незаконним обігом, звільняється від кримінальної відповідальності за їх контрабанду (стаття 305 цього Кодексу), виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання (статті 307, 309, 311 цього Кодексу), викрадення, привласнення, вимагання чи заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем (статті 308, 312 цього Кодексу), а також незаконний посів або вирощування, якщо предметом здачі були незаконно вирощувані снотворний мак чи конопля (стаття 310 цього Кодексу)”.

При цьому ст. 307 КК слід також доповнити частиною 5 такого змісту: “5. Особа, яка на підставі частини 4 цієї статті звільнена від кримінальної відповідальності за викрадення шляхом розбою чи вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів, підлягає кримінальній відповідальності, якщо в названих її діях є склад іншого злочину”. У зв’язку з такими змінами, ч. 4 ст. 311 КК має бути виключена.

Частина 4 ст. 309 КК після слів “до лікувального закладу” має бути доповнена словами “або приватного лікаря”, після чого вона набуде такого виду: “4. Особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу або приватного лікаря і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені частиною першою цієї статті”.

Публікації автора:

1. Наден О.В. Підстави звільнення від кримінальної відповідальності за умови добровільної здачі наркотичних засобів: спірні питання // Право України. – 2001. - № 5. – С. 47-51.

2. Наден О.В. Щодо розширення передумов спеціальних видів звільнення від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів // Підприємництво, господарство і право. – 2001. - № 12. – С. 78-81.

3. Наден О.В. Спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів: питання правовідносин // Правова держава. – 2002. - № 4 – С.79-83.

4. Наден О.В. Спеціальні підстави звільнення від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів в системі підстав звільнення від кримінальної відповідальності // Влада. Людина. Закон. – Запоріжжя: Запорізький держ. ун-т, 2002. – № 12. – С. 110-114.

5. Наден О.В. Місце кримінально-правових засобів у системі правових заходів протидії наркотичній злочинності // Сучасні проблеми юридичної науки і правозастосовчої діяльності: Тези доп. та наук. повідомл. учасників наук. конф. молодих учених / За ред. М.І. Панова. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2002. С. 144-147.

6. Наден О.В. Законодавче визначення передумов та підстав спеціальних видів звільнення від кримінальної відповідальності за злочини в сфері обігу наркотичних засобів // Матеріали засідання постійнодіючого науково-теоретичного семінару кафедри кримінального права і процесу Юридичного інституту Прикарпатського університету імені Василя Стефаника “Актуальні проблеми боротьби та попередження злочинності” (Тема: “Питання вдосконалення кримінального законодавства України та сфери його застосування”). Додаток до збірника наук. праць “Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України”. – Івано-Франківськ: Плай, 2002. с. 23-31.