Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


405. Кузьміна Ірина Юріївна. Стан системи мати-плацента-плід при хронічній гіпоксії плоду та його корекція (клініко-експериментальне дослідження): дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

І.Ю.Кузьміна. Стан системи мати-плацента-плід при хронічній гіпоксії плоду та його корекція (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01.-акушерство і гінекологія.- Харківський державний медичний університет, Харків, 2004.

Робота присвячена проблемі розвитку нових підходів до діагностики, профілактики, лікування та прогнозування хронічної гіпоксії плода, наведені теоретичні основи та створений новий напрямок наукових досліджень щодо вивчення стану системи мати-плацента-плід при цієї патології.

Обґрунтовані механізми патогенезу розвитку хронічної гіпоксії плода, досліджені ускладнення жінок групи високого ризику.

Визначені морфологічні, морфометричні, ультразвукові, імунологічні, гормональні та інші критерії патології складових частин, що змінюються при розвитку патології у фето-плацентарному комплексі та мають значення для ранньої доклінічної діагностики розвитку хронічної гіпоксії плода.

Система діагностики, профілактики та лікування хронічної гіпоксії плода, яка запропонована, дозволять знизити частоту акушерських та перинатальних ускладнень й поліпшити показники перинатальної патології та смертності немовляти.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, щодо зниження перинатальної захворюваності та смертності на підставі удосконалення та оптимізації прогнозування і корекції порушень в системі мати-плацента-плід при хронічній гіпоксії плоду, шляхом вивчення показників гомеостазу, імунологічного статусу, морфологічних, морфометричних та гемодинамічних параметрів, плацентарних білків, ліпідних та ензимних механізмів.

1.Хронічна гіпоксія плоду розвивається на тлі акушерської або екстрагенітальної патології матері та є одним із чинників перинатальної захворюваності та смертності, внаслідок перебудови плацентарного бар’єру, порушень гемодинаміки, клітинно-гуморальної системи захисту організму матері та плода, на підставі змін імунітету, гемостазу та неспецифічної резистентності організму вагітної.

2.Реакція ембріональних клітин на різноманітний ступінь та тривалість гіпоксичного впливу в експерименті доводить великі компенсаторні можливості хоріона людини до дефіциту кисню та описується за допомогою математичної моделі: У= 1,73Х1 + 2,75Х2 – 2, 61еХ3 + 1,5 lnХ4 + 1,55Х5 – 2,3Х6 + 0,35lnХ7 + 0,97.

3.При хронічній гіпоксії порушується гемодинаміка в системі мати-плацента-плід, ступінь важкості якої можна оцінити за допомогою ехографічних, доплерометричних та кардіотокаграфічних досліджень, шляхом порівняльного аналізу змін кровотока в спіральних, маточних артеріях, магістральних судинах пуповини та плода.

4.При хронічній гіпоксії плода у вагітних розвивається хронічний ДВЗ- синдром, який проявляється підвищенням вмісту продуктів деградації фібрину, зниженням концентрації антитіл (АТ-III), інтенсивним споживанням плазміногену, гіперпродукцією аутоантитіл до тканинного фактору (FІІІ) в крові вагітних, плода та навколоплідних водах. У плода при цьому виникає гіперкоагуляція, яка представляє суттєву загрозу щодо розвитку ДВЗ-синдрому в новонароджених, що підтверджується клінічними спостереженнями.

5. При хронічній гіпоксії плода порушується єдина інтегральна клітинно-гуморальна система захисту, яка включає імунітет, гомеостаз та неспецифічну резистентність організму матері та плода, що супроводжується полісистемними порушеннями. Ключовими механізмами щодо їх розвиту є дисбаланс цитокінів, порушення імунологічної реактивності матері на фетальні антигени та коагуляційний гомеостаз вагітної.

6. Хронічна гіпоксія плоду є імунозалежною патологією, при якій переважають процеси імунної супресії: пригноблення Т-клітинного імунітету, зниження кількості хелперно-індукуючих клітин з маркерами CD4+, зростання клітин CD8+ та ЦІК пропорційно ступеню виразності хронічної гіпоксії плоду. Знижена імуностимуляція матері порушує інвазію трофобласту в децидуальну оболонку, що призводить до формування плацентарної недостатності й розвитку хронічної гіпоксії та гіпотрофії плоду.

7. Хронічна гіпоксія супроводжується розвитком дисбалансу цитокінів, при якому значно підвищуються вміст ІЛ-8 та ФНПa у материнській та пуповинній крові, а також підвищенням концентрації ІЛ-8 і ІЛ-1b у навколоплідних водах.

8. Морфологічні, імуноморфологічні та морфометричні зміни в спіральних артеріях плацентарного ложа та плаценти при ХГП мають прямий кореляційний зв’язок зі ступенем розвитку гіпоксії (r = 0,68), які пов’язані з гемодинамічними порушеннями та свідчать про високі компенсаторні можливості системи мати-плацента-плід при гіпоксичному стані.

9.Несприятливими прогностичними критеріями розвитку хронічної гіпоксії плода є первинні гемодинамічні зміни в спіральних артеріях з 20 тижнів вагітності, реєстрація нульового діастолічного кровотоку та підвищення судинної резистентності в артеріях пуповини на 24-27 тижнів вагітності, одночасне підвищення концентрації плацентарних білків ТБГ, ПАМГ-1 та АМГФ у сироватці крові вагітних. При цих змінах необхідно негайно госпіталізувати вагітну та призначати адекватну терапію поза відсутності наявних ознак ХГП.

10.При напруженості та виснаженості функціональних можливостей та захисних механізмів у системі мати-плацента-плід, що можна діагностувати за даними гемодинаміки, імунологічного статусу, коагуляційних порушень властивостей крові, концентрації плацентарних білків ТБГ, ПАМГ-1 та АМГФ у сироватці крові вагітних, необхідно негайно вирішати питання про дострокове розродження .

11.Розроблено комплекс профілактично-лікувальних заходів, який передбачає обстеження вагітних з акушерською та екстрагенітальною патологією, прогнозування та раннє виявлення ознак ХГП за розробленими критеріями, посиндромну терапію плацентарної недостатності загальноприйнятими методами та за допомогою імплантації ККПТ.

12.Застосування розробленого комплексу профілактично-лікувальних заходів сприяло поліпшенню загального самопочуття вагітних, нормалізації функції фето-плацентарної системи, плацентарних білків, ліпідів та ензимів, клітинно-гуморальної та імунологічної системи захисту організму, поліпшенню геодинаміки в системі мати-плацента-плід, більш сприятливому перебігу вагітності та пологів, зменшенню перинатальної захворюваності та смертності.

Публікації автора:

1.Сучасні методи лікування фетоплацентарної недостатності //Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 1995.- №2.- С.38-39.

2.Доплерометрічне дослідження гемодинамiки плоду при внурiшньоутробнiй гіпоксії // Педiатрiя, акушерство гінекологія.- 1995.- №4.-С.44-45. (Співавт.: В.І.Грищенко. Дисертантом проведено аналіз даних щодо доплерометричного дослідження гемодинаміки при ХГП).

3.Структурні зміни плаценти під впливом тканинної терапії // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 1996.- №5.-С.67-69. (Співавт.:В.І.Грищенко, Г.І.Губіна-Вакулик.; - набір та аналіз матеріалу, підготовка до друку).

4.Состояние гемодинамики в маточных артериях при фето-плацентарной недостаточности различной этиологии // Вестник Российской ассоциации акушеров гинекологов.- 1996.- №8.-С.8-10.(Співавт.: В.И.Грищенко.; - набір та аналіз матеріалу, підготовка до друку).

5.Гемодинамика в маточных артериях при плацентарной недостаточности различной этиологии // Вестник проблем биологии и медицины.- 1996.- №8.-С.122-127.

6.Морфофункцiональні особливості плаценти при фетоплацентарній недостатності різної етіології //Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 1996.-С.94-96.(Співавт.: А.Ф.Яковцова, Г.І.Губіна-Вакулик.; - основна ідея, аналіз матеріалу).

7.Магнитно-резонансная диагностика состояния плаценты // Вестник проблем биологии и медицины.- 1996.- №12.-С.96-99.

8.Особенности кровотока в сосудах пуповины в норме и при фето-плацентарной недостаточности // Вестник проблем биологии и медицины.-1996.-№12.-С.99-102.

9.Современные методы диагностики и лечения фето-плацентарной недостаточности // Харьковский медицинский журнал.- 1997.- №1.-С.33-36.

10.Можливостi доплерометрiї в дослiдженнi плодово-плацентарного кровообiгу // Лiкарська справа.- 1998- №5. –С.24-27.

11.Патент на винахід № 20617 Україна.-. Спосiб лiкування фето-плацентарної недостатностi // Патент на винахід № 20617 Україна, від 5.08.1997 р. (Співавт.:В.І.Грищенко, О.С.Прокопюк; - набір та аналіз матеріалу, оформлення патенту).

12.Роль плаценты в иммунологических взаимоотношениях матери и плода // Медицина сегодня и завтра.-1999.-№1.-С.63-66.(Співавт.:В.И.Грищенко, В.В.Кислица; - основна ідея, аналіз матеріалу).

13.Влияние подкожной имплантации беременной крысе кусочка криоконсервированной плацентарной ткани на морфофункциональное состояние собственной плаценты // Бюллетень экспериментальной биологии и медицины.- Москва.-1999.- №8.-С.57-59.(Співавт.: А.Ф.Яковцова, В.И.Грищенко, Г.И.Губина-Вакулик; - основна ідея, набір матеріалу, підготовка до друку).

14. Антитела к мембранным фосфолипидам при плацентарной недостаточности // Експериментальна і клiнiчна медицина.- 1999.- №2.-С.201-203.

15. Сосудистое русло матки и плаценты при гестозе и анемии беременных // Експериментальна і клінічна медицина.- 2000, №2.-С.138-140.(Співавт.: Г.И.Губина-Вакулик – набір та аналіз матеріалу, підготовка до друку).

16. Влияние гипоксии на хориальную ткань в эксперименте //Експериментальна і клінічна медицина.-2000.- №3.-С.131-134.

17.Плацентарные белки в оценке эффективности иммуноцитотерапии у беременных с хронической гипоксией плода // Експериментальна і клінічна медицина.- 2001.- №3.-С.67-69.

18.Морфометрична характеристика плаценти та плодово-материнські взаємовідносини при хронічній гіпоксії плоду// Буковинський мед. вісник. - 2001.-№2.-С.8-10.

19.Фетальная, клеточная и тканевая терапия: результаты и перспективы применения в акушерстве и гинекологии // Акушерство и гинекология.- 2001.- №2.-С.3-7.(Співавт.:В.И.Грищенко, Н.А.Щербина, О.П.Танько; - основна ідея, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

20.Плацентарные белки в сыворотке крови при хронической гипоксии плода // Експериментальна і клінічна медицина. – 2004.- №1.-С.184-188.

21.Placental morphometry and doppler flow velocimetry in cases of chronic human fetal hypoxia//European Journal of Obstetrics and Gynecology & Reprodactive Biology- 2004.-№ 10.-P.48-56.(G.I.Hubina-Vakulik, Graham J. Burton; - основна ідея, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

22.Состояние иммунологических факторов и цитокинов при хпрнической гипоксии плода // Актуальне вопросы акушерства и гинекологии. –Москва.-Том1.-№1.- 2001-2002.-С.39-40.

23.Имплантация криоконсервированной плацентарной ткани в лечении плацентарной недостаточности при индуцированной беременности / Вопросы репродуктологии.- Киев.- 1997.-С.103-105.(Співав.:О.С.Прокопюк; - основна ідея, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

24.Морфометрическая характеристика плаценты при фето-плацентарной недостаточности / В кн.:Актуальные вопросы репродуктологии и криомедицины._-Харьков.- 1998.-С.26-31.

25.Морфофункцiональний стан спiральних артерiй при хронiчнiй плацентарнiй недостатностi рiзноманiтної етіології / Збiрник наукових праць Асоцiацiї акушерів-гiнекологiв України.-Київ.- 1999.-С.310-312.

26. Кузьмина И.Ю. Иммунологические изменения в организме матери при беременности / Збiрник наукових праць Асоцiацiї акушерiв-гiнекологiв України. –Київ.-1999.-С.308-310.

27.Криоконсервированная ткань плаценты в терапии плацентарной недостаточности / В сб. Немедикаментознi методи лiкування в акушерствi та гiнекологiї. –Одеса.- 2000.-С.51-53. (Співав.:В.И.Грищенко; - основна ідея, аналіз матеріалу , підготовка до друку).

28.Особливості імунного статусу вагітних з хронічною гіпоксією плода / Збірник праць ассоціації акушерів-гінекологів України.- Київ.-2000 р.-С.32-33.(Співав.: О.А.Кузьмина, В.А.Федорченко; - основна ідея, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

29.Этиопатогенетические аспекты развития хронической гипоксии плода / В сб.:Сучасні аспекти репроуктології, перинатальної медицини та кріобіології.- Харків.- 2003.-С.97-101.

30.Влияние гипоксии на хориальную ткань в эксперименте // Ранние сроки беременности. – Москва- 2002.-С.65-71.

31.Состояние плаценты при гипоксии плода, обусловленной акушерской и экстрагенитальной патологией / Материалы международной научно-практической конференции "Дыхательные расстройства, нарушения кровообращения и другие актуальные вопросы неонатологии". Харьков.- 1993. -С.160.

32.Компьютерная обработка ЭКГ, ФКГ плода /В кн.: Компьютерная диагностика и прогнозирование в акушерстве и гинекологии.- Харьков- 1994.-С.62-77.

33.Функцiональне дослiдження характеру та етапностi порушень гемодинамiки плода при внутрiшньоутробнiй гіпоксії / У зб.: Функцiональнi методи дослiдження в акушерствi та гiнекологiї.-Донецьк.- 1994.-С.49-50.(Співав.: В.І.Грищенко; - основна ідея, аналіз матеріалу,підготовка до друку).

34.Вмiст в кровi циркулюючих iмунних комплексiв при хронiчнiй гiпоксiї плоду / У зб.: Актуальнi питання акушерства та гiнекологiї.- Київ.- 1995.-С. 92-93.

35.Состояние гемодинамики в маточных артериях при нормально протекающей беременности/ Тез. III съезда специалистов УЗ-диагностики в медицине.-Москва.- 1996.-С.56-57.

36.Kuzmina I,., Prokopuk O., Urchenko T. Cryopreservation of placenta Tissue and its Clinical Application / 6-th International Conference of Tissue Banking.- Edinburg.- Scotland.-1997. -S.16..(Співав.: О.Prokopuk, T.Urchenko; - основна ідея, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

37.Плодовая часть плаценты и спиральные артерии плацентарного ложа в этиопатогенезе хронической гипоксии плода и методы ее тканевой терапии/ 2-й съезд Международной ассоциации патологов.- Москва.- 1999.-С.174-38.(Співав.:А.Ф.Яковцова ,Г.И. Губина-Вакулик; - основна ідея, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

39.Kuzmina I., Prokopuk O. Cryoconserved Placental Tissue in the Therapy of Placental Incompetence / World congress of Cryobiology and Cryomedicine.- Marselle.-France.- 1999.-P.77.(Співав.: О.Prokopuk, - основна ідея, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

40.Особливості імунного статусу вагітних з хронічною гіпоксією плода / Збірник праць ассоціації акушерів-гінекологів України.- Київ.-2000 р.-С.32-33.(Співав.:Кузьмина О.А., Федорченко В.А. ; - основна ідея, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

41. Морфометрическая характеристика плаценты и ее сосудистого русла при фетоплацентарной недостаточности /Мат.IVМежд.конгресса по Интегративной антропологии.-Санкт-Питербург.-2002.-С.203-205.