Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


911. Христофор Олег Вікторович. Становлення розподільчої логістики на підприємствах: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Христофор О.В. Становлення розподільчої логістики на підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

У дисертації розроблені теоретичні та методичні засади створення розподільчих логістичних систем. Досліджені логістичні елементи і процеси на підприємствах машинобудівної галузі Вінницької області; обґрунтована необхідність створення на підприємствах цілісних логістичних систем; виявлені шляхи становлення розподільчої логістики та розроблені заходи щодо удосконалення розподільчих логістичних процесів.

Уточнена сутність логістики, дане чітке визначення розподільчої логістики. Встановлені відмінності між маркетинговим і логістичним каналами розподілу продукції. Запропонована нова класифікація логістичних каналів і ланцюжків. Розроблена організаційна структура відділу логістики для великих і середніх підприємств, яка побудована на найбільш ефективних лінійно-функціональних зв’язках.

Запропонована нова методика оцінки фінансових результатів діяльності учасників логістичних каналів розподілу продукції, яка дозволяє встановити доцільність застосування певного рівня каналу. Розроблено алгоритм побудови та оцінки варіантів моделей логістичної системи. Запропонована математична модель вибору найбільш прибуткового споживача для виробників з різним ступенем чутливості до ризику, а також алгоритм вибору споживачів в умовах обмеженої кількості виробництва окремих видів продукції. Удосконалена методика розподілу витрат у логістичних каналах розподілу продукції.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження виконано теоретичне узагальнення та вироблено науково-практичне рішення задачі становлення розподільчої логістики на підприємствах машинобудівної галузі Вінницької області. Основні висновки, що випливають із роботи, полягають у наступному:

1. Логістика як науковий напрямок в даний час перебуває на стадії формування, і її базова термінологія, а також зміст ще не уніфіковані. В класичному розумінні до логістики відносять всі аспекти, що пов’язані з управлінням рухом і зберіганням товарів. В роботі логістика розглядається як методологія наукового пізнання та господарської практики по управлінню матеріальними, товарними і супроводжувальними потоками в системах з метою мінімізації витрат коштів і часу. Розподільча логістика розглядається нами як процес управління комерційним, канальним і фізичним розподілами готової продукції і послуг з метою задоволення попиту споживачів та одержання прибутку виробником.

2. Виходячи на ринок з товаром, виробник повинен сформувати політику створення ефективної системи просування товарних потоків. Види логістичних каналів відповідають видам логістичних систем. Логістичні канали за характером зв’язків пропонується класифікувати на два види – прямі та ешелоновані. Крім того, в залежності від типу використовуваних логістичних ланцюжків, пропонується ввести поділ логістичних каналів на прості та складні.

3. Обґрунтована доцільність створення відділу логістики на підприємствах України з огляду на те, що подібні структури на них вже існують. У логістичному підрозділі концентрується більшість логістичних функцій в єдиний блок із загальним керівництвом і відповідальністю. Мета його полягає в стратегічному управлінні всіма товарно-матеріальними потоками і запасами з метою максимізації прибутку підприємства в цілому. Відділ логістики на великих підприємствах пропонується будувати за лінійно-функціональним принципом.

4. Дослідження окремих економічних показників за останні роки в цілому по Україні та в межах Вінницької області показало, що будучи базовою галуззю економіки, машинобудування в даний час перебуває у досить важкому стані. Виведення з кризи машинобудівного комплексу потребує кардинальних змін, однією з яких є впровадження логістичних систем управління товарно-матеріальними потоками.

Дослідження елементів заготівельної і виробничої логістики на підприємствах галузі області показало, що ці елементи діють без урахування основних логістичних принципів, таких як координація, інтеграція, системність. На підприємствах не існує чіткого взаємоузгодження між заготівельною і виробничою підсистемами.

5. Розподільча логістика, являючи собою ту частину логістики, яка інтегрована у сферу розподілу, повинна бути побудована як комплекс стратегічних, організаційних, фінансових та інших заходів, тісно пов’язаних між собою у гнучку систему управління потоками у післявиробничий період. На досліджуваних підприємствах розподільча логістика виконує свої функції, але з різним ступенем ефективності, що свідчить про недосконалість розподільчих логістичних систем.

Для характеристики діяльності учасників каналів розподілу розроблена система показників, які відображають ефективність взаємодії підприємства з найбільш впливовими факторами зовнішнього оточення. Пропонується оцінювати діяльність учасників каналів розподілу за показниками ефективності процесів постачання та стимулювання, справедливості, результативності.

За розробленою схемою була дана оцінка фінансовим результатам діяльності кожної групи учасників логістичних каналів розподілу продукції підприємств, яка довела недостатню ефективність використання коштів на товарорух. В роботі пропонується провести розмежування функціонального навантаження між посередниками та розподіляти кошти на просування відповідно до їх внеску.

6. Розроблено методику побудови логістичних систем на підприємствах. Визначені зовнішні і внутрішні фактори, що впливають на структуру логістичної системи, а також основні змінні, які потрібно враховувати при створенні таких систем. Складена блок-схема розробки та оцінки варіантів моделей логістичної системи, застосування якої значно спростить цій складний процес.

Однією з найбільш важливих частин розподільчої логістики є удосконалення процесу розподілу продукції в умовах ризику. Тому в роботі запропоновано використання модельного способу, який дозволяє знизити ризики як виробника, так і споживача.

7. Розроблена математична модель вибору найбільш прибуткового споживача для виробника, який нейтрально відноситься до ризику, який уникає ризику та який ризикує. Впроваджена математична схема вибору споживачів в умовах обмеженої кількості виробництва окремих видів продукції та їх запасів, яка ґрунтується на врахуванні пріоритетності споживачів.

8. Для досягнення ефекту логістичні системи повинні оптимізувати товарно-матеріальні потоки. Одним з критеріїв оптимізації є рівень витрат. При розподілі витрат на товарорух пропонується враховувати інтенсивність зусиль кожного учасника каналу розподілу, а також вагові коефіцієнти функцій на товарорух.

9. Для більш раціонального витрачання коштів у кожному каналі розподілу, а також для обґрунтованого перерозподілу капіталовкладень у потоки і процеси, які пов’язані з меншим рівнем витрат, пропонується використовувати метод АВС. Розроблена база розподілу виробником функціональних (потокових) категорій витрат по каналах / групах споживачів. Впровадження даного методу дасть виробнику реальну можливість контролювати виконання логістичних функцій у кожному каналі, що буде сприяти підвищенню загальної ефективності розподільчої логістики.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

1. Христофор О.В. Методологічні основи побудови логістичних систем // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наукових праць. Випуск 189: В 5 томах. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 708-714. (0,32 друк. арк.).

2. Христофор О.В. Оптимізація розподілу ресурсів у логістичних каналах збуту // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2004. - №1. – С. 28-35. (0,6 друк. арк.).

3. Христофор О.В., Мельник Т.С. Стратегічні підходи до формування ресурсозберігаючої логістичної системи // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2003. - №5. – С. 31-35. (0,4 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,24 друк. арк.: охарактеризована система взаємозв’язку між маркетингом, логістикою і виробництвом; обґрунтована роль логістичного підходу до управління матеріальними потоками у реалізації підприємством стратегії ресурсозбереження).

4. Мельник Т.С., Христофор О.В. Логістичні аспекти формування стратегії конкурентних переваг // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 183. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 847-856. (0,44 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,16 друк. арк.: вказана роль логістики у підвищенні конкурентноздатності та ефективності діяльності підприємства, а також функції логістики в управлінні ресурсозбереженням; встановлена математична залежність виробничих витрат від строків запуску виробів у виробництво).

5. Христофор О.В. Удосконалення розподілу витрат у логістичних каналах // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наукових праць. Випуск 185. Том 3. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. - С. 608-615. (0,36 друк. арк.).

6. Мельник Т.С., Христофор О.В. Комплексна оцінка конкурентоспроможності товарів за умов сучасного ринку // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2002. - №5. – С. 23-28. (0,48 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,12 друк. арк.: удосконалено методику оцінки загального рівня конкурентноздатності товару з урахуванням організаційних факторів).

В інших виданнях:

7. Христофор О.В., Мельник Т.С. Логістичні основи функціонування підприємств як засіб забезпечення конкурентних переваг // Матеріали традиційної (четвертої) міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 4. – Донецьк, 2003. – С. 335-338. (0,12 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,06 друк. арк.: обґрунтована роль логістичної системи управління матеріальними потоками у підвищенні конкурентоспроможності окремих підприємств та галузей в цілому; вказані проблеми впровадження логістичної концепції у практику господарювання, окреслені шляхи її подолання).

8. Христофор О.В., Мельник Т.С. Концепції логістики при формуванні переміщень товаропотоків // Сборник трудов международного симпозиума „Наука и предпринимательство”. – Винница – Каменец-Подольский, 2003. – С. 79-83. (0,2 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,16 друк. арк.: розглянуто логістичну концепцію формування систем товаропросування як складової частини єдиної логістичної системи; оптимізовано структуру витрат на реалізацію товарів).

9. Христофор О.В., Мельник Т.С. Логістичні концепції управління запасами // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Управління у державі ІІІ тисячоліття”. – Львів, 2003. – С. 238-241. (0,16 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,12 друк. арк.: обґрунтовані оптимальні рішення, що приймаються при визначенні обсягів закупівель; оптимізована економіко-математична модель розрахунку оптимальної партії поставок з урахуванням фактора інфляції).

10. Христофор О.В., Мельник Т.С. Врахування фактора інфляції при визначенні оптимальної партії поставки // Сборник трудов международного симпозиума „Наука и предпринимательство”. – Винница - Ужгород, 2002. – С. 104-107. (0,2 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,16 друк. арк.: удосконалена математична модель визначення оптимальної партії поставки матеріальних ресурсів через врахування в ній фактору інфляції).

11. Кавецький В.В., Христофор О.В. Автоматизація прийняття рішень в маркетингових дослідженнях на базі нечіткої логіки // Материалы IV Международной научной конференции молодых ученых-экономистов «Проблемы обеспечения экономического роста». – Донецк: РИА ДонГТУ, 2001. – с. 116-117. (0,08 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,06 друк. арк.: обґрунтована можливість застосування нечіткої логіки у маркетинговій діяльності підприємства, зокрема, при проведенні маркетингових досліджень, вказані основні практичні аспекти застосування даного методу).

12. Христофор О.В., Кавецький В.В. Логістика постачання: методологічні основи визначення ефективності // Тези доповідей Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції „Маркетингові дослідження в Україні” – Ялта, Луганськ: СНУ, 2001. – с. 163-165. (0,08 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,06 друк. арк.: конкретизована сутність і мета логістики постачання; запропонована математична модель оцінки ефективності логістичної підсистеми постачання).

13. Кавецький В.В., Христофор О.В. Проблеми вивчення ринків в практичній діяльності маркетологів // Материалы научно-практического семинара «Современный бизнес: проблемы, тенденции, перспективы.» - Донецк: Бизнес-альянс Донбасса, 2001. – с. 25-27. (0,08 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,04 друк. арк.: доповнено перелік питань, які вирішуються при проведенні маркетингових досліджень на ринках продукції із залежним попитом).

14. Христофор О.В., Мельник В.А. Шляхи підвищення ефективності використання моделей управління матеріальними ресурсами // Вісник Львівської комерційної академії. Збірник наукових праць (за матеріалами другої Міжнародної економетричної конференції „Економетричні методи і моделі в економіці: теорія і практика”). Серія економічна. Випуск 11. – Львів: Вид-во ЛКА, 2001. – с. 39-43. (0,32 друк. арк.). (особисто здобувачу належить 0,26 друк. арк.: проаналізовані існуючі системи управління матеріальними ресурсами на підприємствах; визначені шляхи підвищення ефективності використання моделей і систем управління ресурсами та їх запасами в умовах стабільного і детермінованого виробництва).

15. Христофор О.В., Кавецький В.В. Основні принципи виходу на міжнародний ринок // Тези доповідей IV Міжнародної конференції „Маркетинг: теорія та практика”. – Ялта, Луганськ: СДУ, 2000. - с. 106-107. (0,08 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,06 друк. арк.: конкретизовано основні принципи виходу підприємства на зовнішні ринки з урахуванням особливостей міжнародного маркетингу).

16. Козловський В.О., Христофор О.В. Управління маркетингом торгового підприємства // Сборник трудов международного симпозиума «Наука и предпринимательство». Приложение к Всеукраинскому научно-техническому журналу «Вибрации в технике и технологии». – Винница-Львов. – 1998. – с. 145-148. (0,16 друк. арк.) (особисто здобувачу належить 0,12 друк. арк.: визначена роль товарообороту як основного показника діяльності підприємств торгівлі; проаналізована динаміка товарообороту і джерел постачання товарами досліджуваного торгового центру).